Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1139, Did:0, useCase: 0

2010. gads: Štrombergs, Kontadora saindētā gaļa un Kančelaras ātrums

Niklāvs Švēde
Niklāvs Švēde

2010. gads: Štrombergs, Kontadora saindētā gaļa un Kančelaras ātrums
Māris Štrombergs ar vienu no saviem neskaitāmajiem atbalstītājiem
Foto: bmxlatvia.com

Straujiem jo straujiem soļiem tuvojas jaunais gads, un jau pēc nepilnas diennakts mēs pacilātā noskaņojumā atkorķēsim šampanieša pudeles, ienirstot 2011. gadā. Līdz ar to pienācis pēdējais laiks atskatīties, kāds aizvadītais baltā tīģera zīmes gads bijis Latvijas un pasaules riteņbraukšanā. Saistošu notikumu visā pasaulē ir bijis ļoti daudz, un tos visus vienkārši nevar apkopot.

Šosejas riteņbraukšana

Mūsu leģionāri

Sāksim ar šosejas riteņbraukšanu un mūsu leģionāriem, kas maizi pelna ārzemju komandās. Uzreiz gan jāsaka, ka arī šogad neviens no latviešiem diemžēl nepiedalījās kādā no trīs nozīmīgākajiem daudzdienu velobraucieniem - "Giro d'Italia", "Tour de France" vai "Vuelta a Espana", taču vērā ņemamu rezultātu netrūkst.

Savu pirmo sezonu profos aizvadīja Aleksejs Saramotins (28), kurš pārstāvēja vienu no pasaulē spēcīgākajām vienībām "Team HTC-Columbia". Mūsu riteņbraucējam pamatuzdevums bija strādāšana komandas interesēs, ko Saramotins paveica godam.

Izdevās izcelties ar aktivitāti un labu komandas darbu Turcijas prezidenta tūrē, vienlaikus arī pagozējoties "Eurosport" telekanāla uzmanības centrā, tāpat atzīstams sniegums parādīts Almērijas viendienas klasikā un trīsdienu velobraucienā Beļģijā. Bez uzvaras starptautiskās sacensībās gan Aleksejs nepalika, un septembra vidū lieliskā stilā tika triumfēts "Grand Prix d'Isbergues" viendienas sacensībās Francijā. Lai nu kā, "Columbia-HTC" tomēr nespēja pilnībā izmantot mūsu riteņbraucēja trumpjus, un Saramotins panāca vienošanos par divu gadu līgumu ar Francijas profesionālo komandu "Cofidis".

Saramotinam divu gadu līgums ar "Cofidis": Saramotins karjeru turpinās "Cofidis"

Izceļamie Saramotina rezultāti:
1) 14. vieta Almērijas klasikā: Saramotinam labs starts Spānijā
2) 21. vieta "Three Days of De Panne" kopvērtējumā: Saramotins sacensības Beļģijā noslēdz 21. vietā
3) 30. vieta Turcijas prezidenta tūres kopvērtējumā: Saramotinam astotā vieta noslēdzošajā posmā
4) Uzvara "Grand Prix d'Isbergues": Saramotins uzvar "Grand Prix d'Isbergues"

Diemžēl arī 2010. gadā no veselības likstām nespēja izvairīties Gatis Smukulis (23), kurš pēc divu sezonu pavadīšanas franču "AG2R La Mondiale" karjeru nu turpinās "Team HTC-Columbia" jeb "HTC-Highroad". Gatis labākos rezultātus sasniedza sezonas sākumā, kad Omānas tūres kopvērtējumā mūsu riteņbraucējs izcīnīja 13. vietu, pēc četriem no septiņiem etapiem atrodoties pat trešajā vietā. Tāpat Smukulis bija aktīvs augsta līmeņa "Vattenfall Cyclassics" viendienas klasikā. Cerēsim, ka gaidāmajā sezonā Gatim izdosies izvairīties no savainojumiem un atvērties savā jaunajā komandā.

13. vieta Omānas tūrē: Smukulis Omānas tūres noslēgumā 13. vietā
Gatis iesaistās atrāvienā "Vattenfall Cyclassics": Smukulis aktīvs "Vattenfall Cyclassics",...
Smukulis karjeru turpinās "HTC Highroad": Smukulis pievienojas "Team HTC-Columbia"

Aizvadītajā sezonā par sevi arvien biežāk licis manīt perspektīvais riteņbraucējs Toms Skujiņš (19), kurš sezonas lielāko daļu ar labiem rezultātiem aizvadīja mūsu pašu "Rietumu-Delfin" vienībā, bet septembrī devās atrādīties uz Franciju, kur, pateicoties vietējās sacensībās sasniegtiem labiem rezultātiem, nopelnīja līgumu ar vienu no Francijas labākajām amatieru vienībām "Velo Club La Pomme Marseille", kas nu ar Latvijas Riteņbraukšanas federācijas atbalstu ieguvusi Kontinentālās vienības licenci nākamajai sezonai. Komandu, kurā savulaik ceļu pretim profesionālajai riteņbraukšanai bruģēja Smukulis

No Toma sasniegtajiem rezultātiem īpaši jāizceļ otrā vieta "SEB Tartu Grand Prix" Igaunijā (UCI 1.1 kategorija) un uzvara Rīgas velomaratonā.

1) "Tour of Flanders U23": "Tour of Flanders U23" Skujiņš izcīna 28. vietu...
2) Tartu Lielās balvas izcīņa: Skujiņam otrā vieta Tartu Lielās balvas izcīņā
3) 27. Rīgas velomaratons: 27. Rīgas velomaratonā uzvar Toms Skujiņš
4) Skujiņš veiksmīgi debitē Francijā: Skujiņš Francijā debitē ar otro vietu

Manāmi klusu gadu Itālijas profesionālās kontinentālās vienības "Ceramica Flaminia" sastāvā aizvadījis pieredzējušais individuālo braucienu speciālists Raivis Belohvoščiks (34). Kā labākos rezultātus var pieminēt sezonas noslēgumā sasniegto 17. vietu Nāciju kausā (UCI 1.1), kā arī astoto pozīciju "Tour of Austria" daudzdienu velobrauciena (UCI 2.HC) atsevišķā posmā, taču kopumā rezultāti diezgan pieticīgi. Raivi gan nākamsezon "Ceramica Flaminia" komandā neredzēsim.

Jūnija sākumā augsta līmeņa sacensībās Itālijā piedzīvots šaušulīgs kritiens pārvilka svītru Oļega Meļeha (28) sezonai. ''Meridiana Kamen Team'' vienību pārstāvošais Meļehs krita nobrauciena laikā, traucoties ļoti lielā ātrumā, un mūsu riteņbraucējam mediķi konstatēja kāju un roku, plecu lūzumus, kā arī vairākas ieplīsušas ribas.

Tā rezultātā Oļegam uz vairāk nekā pāris mēnešiem bija jāaizmirst par nopietnu sportošanu, taču svarīgākais, ka ar veselību kopumā viss kārtībā un pēc tik nopietnām traumām sportists jau gaidāmajā sezonā gatavs atgriezties sacensību apritē. Šogad Meļeha kontā labākais rezultāts sasniegts Apenīnu tūrē (UCI 1.1 kategorija) - 27. vieta.

Toms Skujiņš ar labām nākotnes iespējām pēc vidusskolas pabeigšanas savu perspektīvo karjeru turpinās Francijā. Foto: teamrietumu-delfin.com

Protams, ka ārzemju komandas šosejas sacensībās pastāvīgi pārstāvēja arī tādi latviešu riteņbraucēji kā Viesturs Lukševics ("Kalev Chocolate Team - Kuota", Igaunija), Herberts Pudāns ("CR4C Roanne", Francija), Kalvis Eisaks ("Team Cycliste Albert Bigot 79", Francija) u.c.

Latvijas čempionāts

Lai noskaidrotu valsts čempionus, labākie pašmāju riteņbraucēji aizvadītajā vasarā pulcējās Smiltenes un Priekuļu apkaimē. Elites grupā vīriešiem grupas braucienā (180km) savu ceturto Latvijas čempionāta zelta medaļu izcīnīja Saramotins, aiz sevis atstājot Smukuli un Pudānu, bet U23 grupā medaļas sadalīja Indulis Bekmanis, Andris Smirnovs un Andžs Flaksis.

Saramotins uzvar Latvijas čempionātā grupas...

Savukārt individuālajā braucienā jau 11. reizi (!) čempiona godā Belohvoščiks, kurš 40km distancē vien par pāris sekundēm apsteidza Saramotinu, bet bronzas godalga pienācās Smukulim. Junioru sacensībās par uzvarētāju kļuva Andris Vosekalns, bet U23 grupā vīriešiem zelts Indulim Bekmanim, kurš aiz muguras atstāja Andžu Flaksi un Tomu Skujiņu. Visbeidzot, dāmu konkurencē pirmo vietu izcīnīja Jeļena Dovgaļuka, otrā Anda Savļenko, bet trešā Lija Laizāne.

Naudas trūkuma dēļ uz pasaules čempionātu dodas vienīgi Belohvoščiks

Šogad pasaules čempionāts norisinājās mums attālajā Austrālijā, un, zinot šā brīža situāciju Latvijas riteņbraukšanā, nav brīnums, ka finansiālu apstākļu dēļ Latvijas krāsas ķenguru zemē aizstāvēja vienīgi Belohvoščiks, kurš šim nozīmīgajam startam atvēlēja savus personīgos līdzekļus (ar sadzīviskajām lietām palīdzību sniedza Latvijas sporta centrs).

Savukārt Saramotins un Smukulis, kuri arīdzan tika pieteikti čempionātam, nespēja atrast sponsorus. Gan pieaugušo, gan U23 sacensībām Latvijas Riteņbraukšanas federācija varēja pieteikt vairākus sportistus, taču nepārvarams šķērslis bija finanses. Informāciju par PČ kvotu skaitu var izlasīt šeit.

Belohvoščiks iecienītajā individuālajā braucienā (finansu dēļ nepiedalījās grupas braucienā - papildus izdevumi saistībā ar otra velosipēda transportēšanu) nostartēja savu spēju robežās un 42 dalībnieku konkurencē izcīnīja 28. vietu, bet par pasaules čempionu jau ceturto reizi tika kronēts šveicietis Fabians Kančelara. Protams, neaizmirsīsim par PČ prestižāko distanci jeb saldo ēdienu, proti, grupas braucienu vīriešiem, kurā uzvarētāja laurus finiša sprintā plūca norvēģis Tūrs Hushovds, aiz sevis kā tuvākos sekotājus atstājot dāni Mati Brešelu un austrālieti Allanu Deivisu.

Tūrs Hushovds (pa labi) traucas pretim zelta medaļai. Foto: Scanpix Norway

Pasaules čempionāts

DistanceČempionsValsts
Grupas brauciens vīriešiemTūrs HushovdsNorvēģija
Grupas brauciens sievietēmDžordžija BroncīniItālija
Grupas brauciens U23 vīriešiemMaikls MetjūssAustrālija
Individuālais brauciens vīriešiemFabians KančelaraŠveice
Individuālais brauciens sievietēmEmma PūlijaLielbritānija
Individuālais brauciens U23 vīriešiemTeilors FinnijsASV

Mūsu jaunie riteņbraucēji Eiropas un pasaules čempionātos

Itālijā notikušajā pasaules junioru čempionātā grupas braucienā Latviju pārstāvēja Vosekalns, kurš 56 dalībnieki konkurencē izcīnīja 35. vietu. Savukārt grupas braucienā no trīs latviešiem 158 jauno sportistu konkurencē veiksmīgāk nostartēja Emīls Liepiņš, kuram 66. vieta, Romāns Bļinovs ierindojās 93. vietā, kamēr Vosekalns izstājās.

Jūlijā Turcijas galvaspilsētā Ankarā norisinājās Eiropas U23 čempionāts. Grupas braucienā 50 dalībnieku konkurencē atzīstamo 17. vietu izcīnīja Andžs Flaksis, kamēr Indulis Bekmanis un Toms Skujiņš ierindojās attiecīgi 25. un 29. pozīcijā. Komandu vērtējumā Latvijai trešā vieta. Grupas braucienā uz starta izgāja 138 riteņbraucēji, starp kuriem 26. vietu izcīnīja Bekmanis, Skujiņš finišēja 35. pozīcijā, bet Flaksis palika 70.

Pasaules junioru čempionāts
Vosekalnam 35. vieta pasaules junioru čempionātā
Grupas braucienā Liepiņam 66. vieta

Eiropas U23 čempionāts:
Flaksim 17. vieta Eiropas U-23 čempionātā...
Grupas braucienā labākais no latviešiem...

"Tour de France", Kontadora dopinga skandāls un Kančelaras fenomens

Kā gan bez pasaulē prestižākā daudzdienu velobrauciena "Tour de France", kurā šajā sezonā intrigu un aizraujošu posmu netrūka. Pirmkārt, savu pēdējo startu Francijas tūrē (šoreiz pa īstam, bez jebkādas pārdomāšanas) aizvadīja tās septiņkārtējais čempions, riteņbraukšanas leģenda Lenss Ārmstrongs, kuram gan vairākas neveiksmes diezgan ātri dzēsa cerības uz augstu vietu, kā rezultātā amerikānis noslēgumā ieņēma 23. vietu. Otrkārt, saspringtā un brīžiem bezkaunīgā divcīņa par uzvaru tūrē starp spāni Alberto Kontadoru ("Astana") un Endiju Šleku ("Team Saxo Bank"), kas noslēdzās ar Kontadora 39 sekunžu pārsvaru un trešo uzvaru tūres kopvērtējumā. Taču palicis pats svarīgākais jeb treškārt - spānim pēcāk tika konstatētas pozitīvas "Tour de France" laikā ņemtās dopinga analīzes. Kontadors gan savu vainu noliedza, uzskatot, ka kļuvis par saindētas pārtikas upuri un dopings viņa organismā nonācis neapzināti. Redzēs, kas notiks pēc jaunā gada (Kontadoram draud diskvalifikācija), bet katrā ziņā spānis ar savu jauno komandu "Team Saxo Bank" (to jau iepriekš pameta abi brāļi Šleki, kuri pievienojušies jaunizveidotajai Luksemburgas vienībai "Team Leopard") aktīvi gatavojas 2011. gada sezonai.

Interesantākie "Tour de France" etapi:
1. posms: Briselē haoss, finiša sprintā uzvara itālim Petaki
2. posms: Dramatiskā posmā skaista uzvara francūzim...
8. posms: Evanss kļūst par līderi, Ārmstrongs izkar balto...
15. posms: "Tour de France" 15. posmā triumfē Veklers;...
17. posms: Šleks uzvar posmā, taču vadību no Kontadora...
19. posms: Kontadors soļa attālumā no trešā "Tour de...

Ārmstronga komentārs pēc neveiksmīgā 8. posma: Ārmstrongs: "Man tūre ir beigusies"

Kontadora Dopings:
1) "Tour de France" čempions Kontadors pieķerts...
2) Kontadors: "Mana diskvalifikācija ir kļūda"
3) Vai Kontadoram pārlēja asinis?
4) Kontadors par pozitīvajām analīzēm zinājis jau...
5) Kontadora māte: "Alberto domā par aiziešanu no...
6) Kontadors kļūst pārliecinātāks
7) WADA noraida Kontadora atrunas
8) Kontadora juristi aizstāvībā izmanto "Gaskē...

Tikmēr pārējos divos trīs nedēļu velobraucienos - "Giro d'Italia" un "Vuelta a Espana" - uzvaru svinēja itāļi no "Liquigas-Doimo" komandas. Proti, Itālijas tūrē mājinieku līdzjutējus iepriecināja un triumfēja Ivans Baso, kurš par nepilnām divām minūtēm apsteidza spāni Davidu Arojo no "Caisse d'Epargne". Savukārt Spānijā nepārspēts palika Vinčenco Nibali, kam par 43 sekundēm piekāpās spānis Ezekiels Moskera, bet par trīs minūtēm un četrām sekundēm - slovāks Peters Velits no "Team HTC-Columbia".

Gada pirmajā pusē uzmanības centrā atradās jau pieminētais šveicietis Kančelara ("Team Saxo Bank", nākamsezon "Team Leopard"), kuru varam nodēvēt par 2010. gada pavasara klasiku karali. Proti, individuālo braucienu speciālists aprīļa pirmajā pusē nedēļas laikā uzvarēja divos ļoti smagos un prestižos viendienas velobraucienos (Beļģijas "Tour of Flanders" un "Parīze-Nica"), abos veicot fantastisku atrāvienu un lepnā vientulībā sasniedzot finiša līniju. Tāpat marta izskaņā šveicietis svinēja uzvaru Flandrijā (Beļģija) notiekošajā "E3 Prijs Vlaanderen". Ne velti Kančelara saņēma "Zelta Velosipēdu", kas tiek uzskatīta par prestižāko gada balvu velosportā, kā arī cilvēki sāka spriest, ka Kančelaram kaut kur velosipēda korpusā ir iebūvēts/ ieslēpts mazs motoriņš ...

1) "Tour of Flanders": "Tour of Flanders" skaista uzvara Kančelaram
2) Parīze-Rubē: Kančelara pārliecinoši triumfē arī "Parīze-Rubē"
3) Zelta velosipēds: Kančelara saņem "Zelta velosipēda" balvu

Slavenais "Tour de France" 17. etaps, kurā abi favorīti Turmalē smailē finišēja praktiski plecu pie pleca, uzvaru izcīnot Endijam Šlekam. Foto: AP/ Scanpix

Vēsturiskie velobraucieni

SacensībasValstsUzvarētājsValstsKomanda
Paris-NicaFrancijaAlberto KontadorsSpānijaAstana
Milan-SanremoItālijaOskars FreireSpānijaRabobank
Paris-RubeFrancijaFabians KančelaraŠveiceTeam Saxo Bank
La Fleche WallonneBeļģijaKadels EvanssAustrālijaBMC Racing Team
Liege-Bastogne-LiegeBeļģijaAleksandrs VinokurovsKazahstānaAstana
Giro d'ItaliaItālijaIvans BasoItālijaLiquigas-Doimo
Tour de FranceFrancijaAlberto KontadorsSpānijaAstana
Vuelta a EspanaSpānijaVinčenco NibaliItālijaLiquigas-Doimo
Giro di LombardiaItālijaFilips ŽilbērsBeļģijaOmega Pharma - Lotto

Dopings, dopings, dopings

Atkāpjoties no Kontadora gadījuma, dopinga lietošanā šajā gadā pieķerti vai par iepriekšējiem nedarbiem sodu saņēmuši vairāki labi zināmi riteņbraucēji, lai gan kopumā patiesi daudz skandālu nav bijis. Tā divu gadu diskvalifikāciju izpelnījās 2009. gada "Vuelta a Espana" čempions, spānis Alehandro Valverde, kurš uz starptautiskās riteņbraukšanas skatuves drīkstēs atgriezties 2012. gada janvārī. Valverde gan nebija apmierināts ar šādu lēmumu un vairākkārt iesniedza apelāciju Šveices Augstākajā tiesā, kas gan novembrī noraidīja spāņa pēdējos centienus.

"Vuelta" čempionam Valverdem divu gadu...
Valverde zaudējis pēdējo apelāciju

Divu gadu diskvalifikāciju gada sākumā saņēma arī Danilo Di Luka. Tiesa, oktobra vidū Itālijas Antidopinga tribunāls paziņoja, ka Di Lukam diskvalifikācijas laiks samazināts par deviņiem mēnešiem, un līdz ar to itālis jau tajā pašā dienā varēja atgriezties profesionālajā apritē.

Di Lukam divu gadu diskvalifikācija
Di Lukam samazināts diskvalifikācijas laiks

Tāpat saistībā ar aizliegto preperātu lietošanu tika sodīti vēl četri spāņi: Eladio Himeness un Oskars Sevilja, kā arī divi "Xacobeo-Galicia" komandas pārstāvji - "Vuelta" otrās vietas ieguvējs Ezekiels Moskera un Davids Garsija.

Himeness un Sevilja: Divi spāņu riteņbraucēji pieķerti dopinga...
Moskera un Garsija: Dopinga lietošanā pieķerts "Vuelta Espana"...

Tikmēr mutisku uzbrukumu riteņbraukšanas leģendai, amerikānim Ārmstrongam caur medijiem uzsāka viņa tautietis, ar dopinga skandālu apvītais Floids Lendiss. Viss sākās ar to, ka Lendiss, kuram 2006. gadā par dopinga lietošanu (testosterons) tika atņemta uzvara prestižajā ''Tour de France", izteicās, ka savulaik arī pats varenais Ārmstrongs Francijas tūres laikā lietojis dopingu. Ārmstrongs, protams, šādas runas noliedza.

Lendisa izteikumu sāga:
1) Lendiss: Ārmstrongs lietoja dopingu "Tour de...
2) Ārmstrongs noliedz Lendisa apgalvojumus
3) UCI brīdinājusi Lendisu par Ārmstronga...
4) Lendiss turpina atklāt skandalozu informāciju
5) Lendiss turpina apgalvot, ka Ārmstrongs...

BMX: Štrombergs atgūst pasaules čempiona titulu un triumfē Pasaules kausa izcīņā

Savā otrajā sezonā aiz okeāna gluži kā labi ieeļļota mašīna plosījās BMX riteņbraukšanas ikona Māris Štrombergs, kurš jau otro gadu pēc kārtas ASV tika atzīts par gada labāko šā sporta veida braucēju. Mārim Dienvidāfrikā pēc gada pārtraukuma izdevās atgriezties pasaules čempiona tronī, tāpat tika atkārtots iepriekšējā gada panākums un izcīnīts Amerikas Nacionālās riteņbraukšanas līgas (NBL) čempiona tituls, kā arī triumfēts Pasaules kausā. Nepārprotami lieliska sezona mūsu olimpiskā čempiona izpildījumā. Diemžēl noslēgums neizdevās tik veiksmīgs, kā cerēts, jo novembra beigās Māris piedzīvoja ļoti smagu kritienu ABA "Race of Champions" sacensībās, kā rezultātā potenciālais ceturtais tituls gadā aizgāja gar degunu un sezona mūsu sportistam bija beigusies - nācās gulties uz operāciju galda un pusotrs mēnesis jāpavada ar ieģipsētu roku.

Jūnijā publicētā intervija ar Štrombergu: Štrombergs: "Ja nekas nemainīsies, BMX Latvijā...
Štrombergs atgūst pasaules čempiona titulu: Štrombergs izcīna pasaules čempiona titulu
Otro gadu pēc kārtas iegūts NBL kauss: Štrombergs izcīna NBL čempiona titulu
Pasaules kauss Štromberga īpašumā: Štrombergs izcīna Pasaules kausu
Smags kritiens un sezona beigusies: Štrombergam smags kritiens, operācija un sezona...
Štrombergs izpelnās vēl vienu nozīmīgu atzinību: Štrombergs saņēmis "Pro of the year" balvu

Mārim Štrombergam atbalstītāju un fanu netrūkst visā pasaulē. Foto: Māra Štromberga aģentūra

Tikmēr pasaules čempionātā (turpat Dienvidāfrikā) junioru grupā sudraba medaļu ieguva Kristers Lejiņš. Vietu finālā izcīnīja arī Kristers Taims, kuram patraucēja konkurenta kritiens un galarezultātā septītā vieta pasaulē. Savukārt Eiropas čempionāta posmos sezonas garumā divas uzvaras izcīnīja Artūrs Matisons, bet augstas augstas vietas atsevišķos posmos ieguva arī Edžus Treimanis un Rihards Veide. Tāpat viennozīmīgi jāatzīmē Sandra Aleksējeva, kura vienā no posmiem dāmu grupas finālā izcīnīja ceturto vietu.

Ar prieku var teikt, ka novembra sākumā tika uzsākta ilgi lolotās starptautiska mēroga sacensībām atbilstošas BMX trases būvniecība Mežaparkā, Rīgā. Viennozīmīgi, šis projekts veicinās BMX riteņbraukšanas sporta attīstība gan valsts galvaspilsētā, gan arī visā Latvijā.

MTB: "Rietumu-Delfin" uzvar "Crocodile Trophy"

Kalnu riteņbraukšanas (MTB) popularitāte Latvijā turpina pieaugt un vietējās sacensības kļūst masveidīgākas, piesaistot jaunus interesentus. Arī šogad sešu posmu garumā norisinājās "SEB MTB velomaratons", kas noslēdzās septembra izskaņā Smiltenē. Maratona kopvērtējumā sporta klases ietvaros vīru grupā triumfēja igaunis Allans Orass, bet dāmām - Ivanda Eiduka. Abi pārstāv Latvijas "Rietumu-Delfin" komandu, kas aizvadītajā gadā ar labiem rezultātiem nesa Latvijas vārdu starptautiskajās sacensībās ne tikai MTB, bet arī šosejā.

"Rietumu-Delfin" atzīmējamie rezultāti:
1) "Craft Bike Transalp": sportacentrs.com
2) Tartu maratons: Tartu Maratonā Eiduka pirmā, Oras trešais
3) "Crocodile Trophy": "Rietumu-Delfin" komanda triumfē "Crocodile...

"SEB MTB" maratona pēdējais posms: "SEB MTB" pēdējā posmā dramatisku uzvaru izcīna...

Tāpat jāatzīmē Latvijas kalnu divriteņu izlases galvenā trenera Normunds Noreiko veidotais Latvijas MTB braucēju gada rangs, kurā šoreiz pirmo vietu ieņēma "Rietumu-Delfin" pārstāvis Kristofers Rācenājs. Lielāko punktu summu Rācenājs ieguvis "SEB” maratona posmos, kā arī Latvijas čempionātā krosā.

Latvijas MTB rangs: Kristofers Rācenājs labākais MTB riteņbraucēju...

Epizode no "SEB MTB" maratona noslēdzošā posma Smiltenē. Foto: Romualds Vambuts, Sportacentrs.com

Treka riteņbraukšana: Lietuvieši krāj godalgas, Latvijā viss pa vecam

Treka riteņbraukšanā situācija mūsu valstī tā pa lielam nav mainījusies, un šis piemirstais sporta veids, kurā savulaik latviešiem bijis olimpisko spēļu medaļnieks, kā arī Eiropas un pasaules čempionātu medaļnieki un pasaules rekordu īpašnieki, joprojām atrodas reanimācijā, lai gan no entuziastu puses redzami centieni to atdzīvināt. Tiesa, kā nav mums pienācīga treka, tā nav, tāpēc jādodas uz kaimiņvalsti Lietuvu, precīzāk, Paņevežu, kur Baltijā šobrīd vienīgajā apjumtajā trekā (Lietuvā un Igaunijā ir pa vienam atklātajam) 2012. gadā norisināsies Eiropas čempionāts. Jārēķinās gan ar ievērojamiem ceļa un treka īres izdevumiem, taču citu variantu pagaidām nav.

Lietuvieši savu treku izmanto efektīvi, jo ievērības cienīgs vien ir fakts, ka aizvadītajā gadā spēcīgā Lietuvas sieviešu komanda no Eiropas un pasaules čempionātiem mājās atgriezās ar vairākām medaļām. Dānijā notikušajā Eiropas čempionātā lietuvietēm piecas medaļas (zelts, sudrabs un trīs bronzas), bet no pasaules čempionāta (Polijā) atvestas divas sudraba un viena bronzas godalga.

Lietuvai trīs medaļas Eiropas čempionātā treka...

Latvieši iepazīst velokrosu

Mūsu valstī maz iepazītajā klasiskā velokrosa (cyclo-cross) disciplīnā spēku starptautiskās sacensībās aizvadītajā gadā iemēģināja arī Latvijas entuziasti ar Arvi Piziku priekšgalā. Proti, februārī pirmo reizi vēsturē starptautiskās velokrosa riteņbraukšanas sacensībās piedalījās arī latviešu sportistes - jaunās Madara Fūrmane un Līga Šmite no "VW-Valmiera". Savukārt gada pēdējos trīs mēnešos uz sacensībām Beļģijā, Nīderlandē, Vācijā (ieskaitot Eiropas čempionātu) pastāvīgi devusies jau kuplāka brigāde, kur abām Valmieras audzēknēm pievienojusies Lija Laizāne ("RRS"), Krists Neilands (Kuldīga) un arī igauniete Laura Lepasalu. Protams, augstas vietas pagaidām netiek izcīnītas, jaunajiem braucējiem vēl esot daudz jātrenējas, jo viss taču vēl priekšā.

Cyclo-cross jeb velokross ir riteņbraukšanas disciplīna, kurā starptautiskās sacensības tiek aizvadītas rudenī un ziemā, tajās sportistiem vairākkārt veicot orientējoši divu līdz trīs kilometru garu apli. Trasei raksturīgs bruģis un ielas segums, kā arī mežainas takas, zāle, stāvi kalni un nogāzes, dubļi, smilts un dažādi šķēršļi (barjeras, dažkārt arī nelieli grāvji, pakāpieni), pieprasot riteņbraucējus zibenīgi nokāpt no sava velosipēda un to panest uz pleca. Jāpiemin, ka sacensību laikā sportisti drīkst mainīt velosipēdu un saņemt tehnisko palīdzību.

Velokrosam ir acīmredzama līdzība ar kalnu riteņbraukšanu, īpaši tās paveidu krosu. Lai gūtu panākumus, taktikai gan nav liela nozīme, jo visu galvenokārt izšķir sportista fiziskā izturība un prasme novaldīt velosipēdu. Cyclo-cross disciplīna spēcīgākās tradīcijas un vislielāko popularitāti iemantojusi Beļģijā, Nīderlandē un Čehijā.

Fotoieskats velokrosā: Picasa Web Albums - jef cleemput

Latvijai velotriālā pasaules čempions jauniešu konkurencē

Bez ievērības nedrīkst atstāt velotriāla kluba "Karters" pārstāvja, 12 gadus vecā Arvja Dermaka iespētais Latvijā plašākā mērogā salīdzinoši mazpopulārā sporta veida velotriāla pasaules jauniešu čempionātā iespētais, proti, mūsu jaunais sportists no Itālijas atgriezās ar savā vecuma grupā (1998.-2000. dz. gads) izcīnītu zelta godalgu. Divu posmu summā Dermakam bija vienāds punktu skaits ar kādu japāņu braucēju, taču uzvara pēdējā no posmiem 2010. gada pasaules juniora čempiona titulu nodrošināja tieši Latvijas sportistam. Bez šā panākuma "Karters" jaunie triālisti sasnieguši ļoti labus rezultātus arī citās starptautiskās sacensībās, piemēram, Eiropas kausa izcīņā.

Kas vēl pieminams?

Oktobrī Lenss Ārmstrongs paziņoja, ka pirms aiziešanas no starptautiskās šosejas riteņbraukšanas skatuves ieplānojis vēl aizvadīt savas pēdējās profesionālās sacensības ārpus dzimtās ASV - 2011. gada janvāra vidū Austrālijā notiekošo "Tour Down Under" daudzdienu velobraucienu.

Ārmstrongs starptautisko karjeru noslēgs...

2011. gada 21. maijā Jūrmalā pēc vairāku gadu pārtraukuma notiks Latvijā vienīgās tik augsta līmeņa riteņbraukšanas sacensības, kuras iekļautas Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības (UCI) Europe Tour 1.2. kategorijā - "Jūrmala GP". Sacensības organizē sporta pasākumu aģentūra SIA "Alpha Baltic Sport".

Nākamgad Latvijā notiks UCI 1.2 klases...

Novembra sākumā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Riteņbraukšanas federāciju prezidenti Ģirts Rorbaks, Romualds Bakutis un Jāns Tots svinīgā atmosfērā Rīgas Olimpiskajā centrā parakstīja trīspusēju vienošanos par savulaik populārā Baltijas daudzdienu velobrauciena atjaunošanu un sadarbību tā organizēšanā.

Parakstīts Baltijas velobrauciena atjaunošanas...

Februārī 45 gadu vecumā traģiskā nelaimes gadījumā aizsaulē aizgāja Itālijas riteņbraukšanas izlases treneris, divkārtējais "Parīze-Rubē" velobrauciena uzvarētājs Franko Balerīni.

Miris Itālijas riteņbraucējs un izlases...

Vasarā leģendārais Lenss Ārmstrongs aizvadīja savu pēdējo "Tour de France". Foto: AP/ Scanpix

Kas Jums visspilgtāk paliks atmiņā no 2010. gada?

  • 150

  • 14

  • 8

  • 8

  • 3

  • 8

  • 3

  • 1


Slēpts komentārs: HelmanisU

  +4 [+] [-]

, 2010-12-31 11:38, pirms 9 gadiem
labs raksts...

  +5 [+] [-]

, 2010-12-31 11:58, pirms 9 gadiem
HelmanisU rakstīja: Cienijamais Niklavs nav iemacijies ka rakstu jasak ar zinam par svarigako, tatad ar Strombergu un BMX. Sosejas ritenbraucejiem panakumu nav vispar, iznemot kaut kados kruumu macos. Pat MTB braucejiem ir lielaki panakumi neka sosejai.
Šoseja ir velosporta karalis un tas ka mūsējie tur brauc jau ir ļoti daudz un ja Saarmotina uzvara sezonas beigās nav panākums, tad savu aprobežotību te varēji neizrādīt!!!

  +3 [+] [-]

, 2010-12-31 11:59, pirms 9 gadiem
Un raksts patiešām ir ļoti labs.
paldies

  -2 [+] [-]

, 2010-12-31 12:16, pirms 9 gadiem
Labs apkopojošs raksts, bet ir viens ļoti būtisks trūkums: nekas nav minēts par jaunu unikālu pasākumu - Jaunatnes olimpiskās spēles Singapūrā.

     [+] [-]

, 2010-12-31 12:21, pirms 9 gadiem
HelmanisU rakstīja: Cienijamais Niklavs nav iemacijies ka rakstu jasak ar zinam par svarigako, tatad ar Strombergu un BMX. Sosejas ritenbraucejiem panakumu nav vispar, iznemot kaut kados kruumu macos. Pat MTB braucejiem ir lielaki panakumi neka sosejai.
Varu piekrist, ka disciplīnu izvietojums ir ar konservatīvu piegājienu. Neviens nav izvirzījis šoseju kā pirmo disciplīnu. Tā pat kā citos sporta veidos, katra valsts ir tiesīga lepoties un izcelt veiksmīgākās disciplīnas. Par šoseju, tiešām, ir par daudz.
Latvijas čempionāts ir arī BMX-ā.

  -2 [+] [-]

, 2010-12-31 17:43, pirms 9 gadiem
kurš latvietis ieguva olimpisko medaļu trekā?

  -2 [+] [-]

, 2010-12-31 18:03, pirms 9 gadiem
pilots24 rakstīja: Šoseja ir velosporta karalis
Latvijā nē!