Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource591 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource591), Fid:2840, Did:0, useCase: 0

LOV ārste: "Mildronāta iekļaušana aizliegto vielu sarakstā ir absurda"

Jānis Freimanis

LOV ārste: "Mildronāta iekļaušana aizliegto vielu sarakstā ir absurda"
LOV galvenā ārste Līga Cīrule
Foto: Romāns Kokšarovs/f64

Pirmdienas vakarā ne tikai tenisa, bet arī visa sporta pasauli pāršalca slavenās Krievijas tenisistes Marijas Šarapovas atzīšanās, ka viņa "Australian Open" laikā pieķerta aizliegto vielu lietošanā. Vēl plašāku rezonansi vismaz Austrumeiropā izraisa fakts, ka aizliegtais preparāts ir ikvienā aptiekā iegādājamais mildronāts, kas tikai kopš šīgada 1. janvāra ir iekļauts starp aizliegtajām vielām.

Mildronātu 1975. gadā izgudroja Ivars Kalviņš un šodien tas ir AS "Grindeks" vispieprasītākais oriģinālprodukts. "Atkarībā no pacienta veselības stāvokļa, ārstēšanas kurss var atšķirties no četrām līdz sešām nedēļām. Ārstēšanas kursu var atkārtot divreiz vai trīsreiz gadā," teikts uzņēmuma izplatītajā paziņojumā, kas publicēts ziņu aģentūras AP rakstā. "Tikai ārsti var sekot un izvērtēt pacienta veselības stāvokli, vai ir nepieciešams izmantot medikamentu ilgāku laika periodu."

Lai gan "Grindeks" iepriekš norādījis, ka zāles var "uzlabot darbaspējas veseliem cilvēkiem pie fiziskām un garīgām pārslodzēm un rehabilitācijas periodā", uzņēmums uzskata, ka viela neuzlabo sportistu sniegumu sacensībās un va izraisīt pat pretēju efektu. "Būtu saprātīgi ieteikt lietot mildronātu šūnu aizsardzībai, lai izvairītos no sirds mazspējas vai muskuļu bojājumiem pie nevēlamas pārslodzes," skaidrots "Grindeks" paziņojumā.

Kamēr "Grindeks" komunikāciju daļa ir nodarbināta ar ārzemju mediju sazināšanās mēģinājumiem un aicinājumiem uz intervijām, Sportacentrs.com sazinājās ar Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) galveno ārsti Līgu Cīruli, kura paskaidroja, ka mildronāts darbojas, kā vielmaiņu koriģējošs līdzeklis. Tas samazina skābekļa patēriņu šūnās, aizsargājot sirdi, tādējādi tam ir antiišēmiska iedarbība. "Teorētiski mildronāts ietekmē mitohondriju darbību. Mitohondrijus varam saukt par "mašīnītēm", kas šūnās ražo enerģiju, bet nepareizu slodžu gadījumā tie iet bojā. Mildronātu iesaka lietot pie dažādām slimībām arī parastiem cilvēkiem."

Cīrule atklāj, ka novembra sākumā notikusi speciāla sanāksme, bet LOV paspārnē esošajiem sportistiem mildronāts nav ticis izsniegts kopš 1. novembra. "Pirms tam šo preparātu lietoja ļoti plaši. Ja runa ir tikai par LOV sportistiem, tad es teiktu, ka dažādā laikā to ir lietojuši pat visi 100%. Ceru, ka šobrīd vairs nelieto neviens, jo sportistus par to informējām jau novembrī. Tā kā no 1. janvāra LOV sportistu sastāvs mainījās, tad to paziņojām arī visiem jaunajiem tā dalībniekiem. Vienlaikus jāņem vērā, ka mildronāts organismā atrodas vēl divus mēnešus pēc lietošanas pārtraukšanas. Diemžēl šo faktu neņem vērā, tādēļ, ja esi to lietojis decembrī, tad tas nebūs attaisnojums, ja janvārī veiktajās analīzēs uzrādīsies tā klātbūtne. Mildronātam nav aizvietotāja, taču nav jau tā, ka bez tā kāds būtu pagalam."

Kādi ir iemesli mildronāta iekļaušanai aizliegto vielu sarakstā? LOV galvenā ārste skaidro, ka Eiropas spēlēs Baku tika veikts monitorings, kurā atklājās, ka gandrīz visi medaļnieki, kuriem ir veiktas pārbaudes, lietojuši mildronātu. "Tātad radies secinājums, ka tas ļoti ietekmē sportiskos rezultātus. Taču jāņem vērā, ka Eiropas spēlēs dalībnieku vidū pārsvarā bija cīņas sporta veidu pārstāvji, turklāt no Austrumeiropas valstīm. Tieši šajā reģionā mildronāts ir visplašāk izplatīts. Tāpat arī Āfrikā, vismaz uz šī kontinenta valstīm ir novērots liels mildronāta eksports."

"Vai mildronāts līdz šīgada 1. janvārim bija atļautais dopings? Tad jau arī cukurs un dažādas enerģijas želejas ir dopings," uzskata Cīrule. "Manuprāt, mildronāta iekļaušana aizliegto vielu sarakstā ir diezgan absurda. Arī Latvijas Antidopinga aģentūra un mildronāta izgudrotājs Kalviņš ir sūtījuši lēmuma pieņēmējiem vēstules, taču viņi acīmredzot neuzskata to par apspriešanas vērtu un pat nav atbildējuši. Vai nākotnē lēmums varētu tikt pārskatīts? Iespējams. Bet ne tuvāko pāris gadu laikā."

 +22 [+] [-]

, 2016-03-08 17:52, pirms 4 gadiem
es domāju, ka Mildronāta iekļaušana aizliegto vielu sarakstā ir lobijs no okeāna otra krasta...
Ļoti vienkārši - nekā personīga, tikai bizness

  +1 [+] [-]

, 2016-03-08 18:04, pirms 4 gadiem
tuvojas Rio.. asv specdienesti sadarbiba ar jaunajiem Antidopinga prieksniekiem "attiira" no " nepareizajiem".. pat brill nevajag..

  +1 [+] [-]

, 2016-03-08 18:05, pirms 4 gadiem
un apakshaa nav tikai politika.. tirakais bizness on reklama..

  +1 [+] [-]

, 2016-03-08 18:09, pirms 4 gadiem
Sports kļūst par kaujas lauku.

  +2 [+] [-]

, 2016-03-08 18:17, pirms 4 gadiem
Tagad tāds interesants laiks: Krievija nereāla tīrīšana notiekas, visai daudzi sportisti tiek pieķerti un ņemti nost no trases, Mildronātu aizliedz u.t.t.
Vienīgi, ko es nespēju pamanīt ir tas, ka kādi amerikāņi, briti, vācieši (tie lielie zvēri) būtu pieķerti. OS jau izsenis ir daļa no farmācijas biznesa. Tie paši amerikāņi, nedomāju, ka tie būtu diži labāki par tiem pašie krieviem dopinga lietošānā!

  +6 [+] [-]

, 2016-03-08 18:23, pirms 4 gadiem
Nav aiz kalniem tā diena kad WADA aizliegto vielu sarakstā ieliks visus pārtikas produktus, jo tie ļoti palīdz sasniegt labus rezultātus!

Protams ka Mildronāta ielikšana "melnajā sarakstā" ir politisks gājiens no rietumu puses, par to šaubu nav!

Zāļu tirgū cīņas ir nežēlīgas! Tas pats raidījums "Nekā personīga" savos sižetos ne reiz vien par šo ir stāstījuši un rādijuši kā tur vis notiek!

     [+] [-]

, 2016-03-08 20:48, pirms 4 gadiem
DidzisLV rakstīja: Tagad tāds interesants laiks: Krievija nereāla tīrīšana notiekas, visai daudzi sportisti tiek pieķerti un ņemti nost no trases, Mildronātu aizliedz u.t.t.
Vienīgi, ko es nespēju pamanīt ir tas, ka kādi amerikāņi, briti, vācieši (tie lielie zvēri) būtu pieķerti. OS jau izsenis ir daļa no farmācijas biznesa. Tie paši amerikāņi, nedomāju, ka tie būtu diži labāki par tiem pašie krieviem dopinga lietošānā!
Vienkārši, viņi lieto zālītes līdzīgas pēc iedarbības, bet kuras nav iekļautas WADA sarakstos.

     [+] [-]

, 2016-03-08 23:03, pirms 4 gadiem
Tad ta attaisnojums, arī EPO vismaz kādreiz varēja nopirkt Šveicē parastā aptiekā.

  -2 [+] [-]

, 2016-03-09 06:25, pirms 4 gadiem
Interesanti. Ir 9.marts un visa šī ''Mildronāta lieta'' sākusies tikai tagad?
Kur viņi bija ātrāk? Pirms 1.janvāra, taču varēja sūtīt vēstules un t.t.!