Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:102, Did:0, useCase: 0

Vinnējuši "kabinetu cīņas", Krievija dosies uz otro PK finālturnīru

Juris Miņins
Juris Miņins

Vinnējuši "kabinetu cīņas", Krievija dosies uz otro PK finālturnīru
Foto: SIPA/Scanpix

Krievijas regbija izlasei attiecības ar Pasaules kausu vēsturiski nav bijušas vienkāršas un arī šoreiz viņi uz finālturnīru dodas tikai pēc pamatīgām juridiskajām cīņām. Kas ir šī komanda un ko no tās sagaidīt?

Padomju cilvēkam nepiemērots sports

Krievija nekad nav pieskaitīta pie regbija lielvarām un arī paši krievi regbiju noteikti nesauktu starp populārākajiem sporta veidiem. Starp šiem vietejiem komandu sportiem atvēlot līderu laurus futbolam un hokejam, taču interesanti, ka regbiju Krievijas Impērijā sāka spēlēt agrāk nekā futbolu. Pirmā regbija spēle tika aizvadīta 1886. gadā, bet futbols krievzemē pirmo reizi oficiāli tika spēlēts sešus gadus vēlāk, 1892. gadā.

Tas bija labs sākums, taču turpinājums jau bija ne tik rožains un faktiski arī iezīmēja gan varas, gan sabiedrības attieksmi pret šo spēli. Krievijas Impērijā regbiju pasludināja par bīstamu nodarbi, kas provocē cilvēkus uz nekārtībām un mītiņiem. Šis arī bija pirmais pagrieziena punkts Krievijas regbija attīstības vēsturē, jo šie aizliegumi (drīzāk - ierobežojumi), protams, samazināja sabiedrības interesi par spēli, ko ļoti labi kompensēja "miermīlīgais" futbols.

Nevar teikt, ka ar to regbijs Krievijas Impērijā beidzās, jo ārzemnieki, pārsvarā jūrnieki, kas apmeklēja šo valsti, ik pa laikam rīkoja mačus, taču tas jau bija vienreizējs pasākums un par sistēmiskumu nebija runas. Starpkaru periodā regbijs atkal atdzima, taču nopietnu popularitāti tas neieguva un vairāk bija kā viens no sporta veidiem, kuru arī spēlēja daudzi tā laika basketbolisti, futbolisti, cīņas sportu pārstāvji.

Interesanta situācija ir ar regbija spēles likteni jau pēckara gados, jo par to kāpēc tas tika "aizmirsts" uz pāris desmitgadēm, ir divas galvenās versijas. Viena no tām saka, ka regbijs tika aizliegts, jo tas esot buržuāzijas sporta veids un, tāpat kā Impērijas laikos, aicina cilvēkus uz nekārtībām (1957. gada Pasaules jauniešu un studentu festivāla ietvaros notikušais Velsas un Čehoslovākijas komandu mačs tam bija tikai pierādījums, jo spēles laikā masu kautiņu sarīkoja abu komandu līdzjutēji), pēc otras – valsts vadītājs Josifs Staļins, izvēloties kāda jaunā sporta veida attīstībai dot priekšroku (regbijam vai hokejam), esot izvēlējies hokeju.

Kura versija esot pareiza, pašlaik vairs nav tik svarīgi, taču ir zināms, ka 20. gs. Piecdesmitajos gados regbiju sāka spēlēt studenti, bet 1964. gadā tas kā obligāts esot iekļauts PSRS desantnieku sagatavošanas programmā un sešdesmitajos gados regbiju pārraugošās federācijas tika atvērtas arī vairākās padomju republikās, Latviju ieskaitot.

Ar laiku regbijs iekaroja savu vietu padomju sporta sistēmā un Eiropas regbija sabiedrībā, taču tas arī saskārās ar daudzām problēmām – sākot no sabiedrības neviennozīmīgās attieksmes, jo daudzi regbiju uzskatīja par gana rupju sporta veidu, turpinot ar klimatiskajiem apstākļiem, jo mūžīgā sasaluma teritorijās vai dienvidu republikās regbija spēlēšana ir diezgan apgrūtināta spēles laukuma uzturēšanas specifikas dēļ.

Fragmenti no PSRS regbija mačiem (1970. gads)

Par Krievijas regbija vēsturi var runāt sākot no 1992. gada (pēc PSRS sabrukuma četras regbija spēles komanda aizvadīja zem NVS izlases vārda). No mūsu dienu skatu punkta skatoties, var teikt, ka kopumā Krievijas regbijā lielas izmaiņas nav notikušas, ja runājam par vietu pasaulē un popularitāti savās mājās, tiesa, Krievijas čempionāts virzās uz pilnīgi profesionāla turnīra statusu, klubi spēlē eirokausos, bet pēc 2018. gada futbola Pasaules kausa regbisti plāno izmantot turnīram izveidoto infrastruktūru, lai attīstītu savu sporta veidu, kā arī ar kaimiņvalstīm apspriež iespējas kā attīstīt regbiju klubu līmenī. Kā saka, augsne ir sagatavota, jāgaida, kas tad no tā visa "izaugs".

Panākumi Pasaules kausā

Vērojot to kā Krievijas un arī Padomju regbijam veidojās attiecības ar Pasaules kausu, jāsaka, ka nekā citādāk kā par dramatiskām un skandalozām tās nosaukt nevar.

1987. gads – PSRS saņem ielūgumu piedalīties pirmajā Pasaules kausā, kas norisinājās Jaunzēlandē, taču to nepieņem, tādējādi protestējot pret rasu segregācijas politiku piekopjošās Dienvidāfrikas Republikas klātbūtni Starptautiskās regbija padomes (IRB) biedru pulkā un IRB biedru rīkotajām pārbaudes spēlēm pret DĀR laikā, kad visā pasaulē notika DĀR sporta izolācija.

1991. gads – sabrūkot Padomju Savienībai, priekšplānā izvirzās citi, ar sportu nesaistīti jautājumi, PSRS izlase izjūk, no sākuma formējot NVS valstu izlasi, bet tad katra no bijušajām republikām, kurās tika spēlēts regbijs, nodibina savas federācijas, būtiski vājinot Krievijas regbija spēku.

1995. gads – Krievijas izlase nonāk vienas uzvaras attālumā no kvalificēšanās DĀR notiekošajā PK finālturnīrā, taču gaidītās uzvaras vietā viņi ar 0:30 piekāpjas Rumānijai un palaiž viņus pa priekšu.

2003. gads – lai arī kvalifikācijas turnīru aizvada ar mainīgām sekmēm, Krievijas izlase Eiropas zonas pārspēlēs pieveic Spāniju un saņem iespēju cīnīties par pēdējo ceļazīmi uz PK (vispirms mačs pret Tunisiju, bet uzvaras gadījumā – divas spēles pret ASV, kuru uzvarētājs dodas uz PK, bet zaudētājs turpina cīņu "pēdējās cerības" turnīrā), taču Spānijas regbija savienība konstatē, ka Krievijas izlasē spēlē DĀR regbisti, kuri nav naturalizēti pēc starptautiskās federācijas noteikumiem, tāpēc Krievijas izlase tiek diskvalificēta.

Kā jau gadās, pēc šādas diskvalifikācijas sekoja rezultātu kritums un 2007. gada PK krieviem gāja secen un vien 2011. gadā, 24 gadus pēc pirmās iespējas spēlēt Pasaules kausa finālturnīrā, Krievijas regbijs beidzot sasniedza savu mērķi un kvalificējās četrgades svarīgākajam turnīram. Tajā gan viņi no sākuma atzīstami cīnījās pret ASV un Itāliju, taču zaudēja, bet divās atlikušajās spēlēs, pret Īriju un Austrāliju, piedzīvo smagākas neveiksmes.

Kvalifikācija un testu mači

Kā jau minēts iepriekš, Krievijas izlases attiecības ar Pasaules kausu nekā citādāk kā par sarežģītām nenosauksi, un tādas tās bija arī 2019. gada finālturnīra kvalifikācijā.

Šajā atlases turnīrā notika tas, ko droši var saukt par regbija spēles administrēšanas melnākajām lappusēm, proti "Rugby Europe" ar tās vadītājs, rumānis Augustins Moriaru izveidoja situāciju, kurā tika brutāli pārkāpti visi sportiskie un spēļu tiesāšanas labās prakses piemēri ar acīmredzamu mērķi izdarīt visu, lai Spānija izšķirošajā mačā zaudē kvalifikācijas turnīru daudz vājāk aizvadošajai Beļģijas izlasei un Rumānijas komanda iegūst tiesības spēlēt PK (par 2018. gada EČ skandālu vairāk lasiet ŠEIT).

Kāds šeit sakars ar Krieviju? Vistiešākais – kamēr Spānija un Rumānija skaidroja savas attiecības, Krievijas regbija savienības juristi izpētīja visu dalībvalstu komandu sastāvus un iesniedza pretenziju "World Rugby" par to, ka Rumānijas, Spānijas un Beļģijas izlašu sastāvos spēlēja ārzemnieki, kuri nebija pareizi izgājuši naturalizācijas procesu. Te daudzi uzreiz atcerējās 2003. gadu, kad pati Krievija saņēma diskvalifikāciju par tieši šādiem pārkāpumiem un viņiem bija taisnība, jo nu krievi atbildēja gan Spānijai, kas bija 2003. gada diskvalifikācijas iniciatori, gan visiem pārējiem.

Jāsaka, ka "World Rugby" ļoti ilgi pētīja iesniegtos dokumentus un arī prasīja konfliktā iesaistīto valstu paskaidrojumus, līdz baigu beigās arī deva verdiktu – par katru maču, kurā ir spēlējis kāds no "nelegāļiem" komanda saņem trīs punktu sodu. Tā rezultātā kopvērtējuma otro vietu, kā komanda ar otro lielāko punktu summu, ieguva Krievija un saņēma automātisko ceļazīmi uz Japānu, bet pēdējā vietā esošā Vācija – ceļazīmi uz "pēdējās cerības" kvalifikācijas turnīru.

Interesanti, ka pēc šīs sodu izdalīšanas nepamanīts un "zem paklāja paslaucīts" tika sākotnējais tiesāšanas skandāls, turklāt, "Rugby Europe" atteicās arī pārskatīt EČ rezultātus, lai gan šis turnīrs dublējās ar PK kvalifikācijas turnīru.

Pievēršoties Krievijas panākumiem testu spēlēs, jāsaka, ka krievi, lai arī ne visās spēlēs ir spējuši panākt sev labvēlīgu rezultātu, izteiktas sagrāves viņiem ir gadījušās vien pret Sešu nāciju kausa dalībnieci Itāliju (15:85) jau šomēnes notikušajā pirmspēdējā pārbaudes spēlē un abos izbraukuma mačos pret ASV (0:25 un 13:62). Tajā pašā laikā krievi šo četru gadu laikā Eiropas čempionāta ietvaros ir spējuši pieveikt kā Rumāniju, tā Spāniju un arī citas Eiropas "otrā ešelona" komandas, vienīgi pret gruzīniem zaudējot visos mačos.

2019. gada Krievijas un Itālijas testu mačs

Spēlētāji

Ja skatās Krievijas regbija izlases sastāvu, tad absolūtais vairākums spēlētāju pārstāv vietējos klubus – "Enisei-STM", "Krasny Yar", "Slava", "VVA" un citus, taču uz šo brīdi komandā ir arī divi "ārzemnieki" – veterāns un bijušais Anglijas Premjerlīgas spēlētājs Andrejs Ostrikovs, kurš šajā starpsezonā pārgāja uz Francijas Pro D2 čempionātu un pārstāv Grenobli, kā arī Anglijas Premjerlīgas vienības Seilas "Sharks" pārstāvis Valērijs Morozovs.

Tiesa, nevar teikt, ka abi šie spēlētāji būtu Krievijas regbija lielākās zvaigznes, jo, tā kā abas Krasnojarskas komandas, "Enisei-STM" un "Krasny Yar" šajās sezonās ir spēlējušas Eiropas Izaicinājuma kausā, tās spēlētāji ir gana zināmi. Vēl aizvien izlases kandidātu lokā ir Vasīlijs Artemjevs, kurš ir visu laiku labākais izlases piezemējumu guvējs, un Jurijs Kušnarjovs, kurš ir visu laiku rezultatīvākais spēlētājs izlases rindās. Tāpat nevar nepieminēt Vladimiru Ostrouško, kurš ir arī viens no Krievijas regbija-7 izlases līderiem.

Tiesa, viņi visi jau ir trīsdesmitgadnieki, kas, lai arī citos sporta veidos var būt pats labākais vecums, profesionālajā regbijā, tomēr, lielākajā vairākumā gadījumu ir jau tuvāk apzīmējumam "veterāns". Ja šiem veterāniem pietiks spēka aizvadīt labā līmenī vismaz divas pirmās spēles un jaunieši arī turēs viņiem līdzi, tad Krievija

Prognoze

Krievijas izlasei šis turnīrs solās būs smags. Lai arī apakšgrupa, kurā viņi spēlēs kopumā nav saucama par "nāves grupu", nedz Īrija, nedz Skotija nav komandas par kuru apspēlēšanu krievi varētu sapņot.

Japāna un Samoa? Ja Pasaules kauss nenotiktu Japānā un krieviem ar japāņiem nebūtu jātiekas turnīra atklāšanas spēlē, tad vēl varētu pafantazēt par to, ka "Lāči" varētu pārsteigt "Samurajus" un, nodemonstrējot savu labāko sniegumu, panākt uzvaru. Šoreiz gan nesapņosim, jo Japāna jau Klusā okeāna Nāciju kausā parādīja, ka viņi Pasaules kausam ir sagatavojušies ļoti nopietni. Tiesa, sports ir sports, kā arī pašiem japāņiem var būt mandrāža pirms svarīgā turnīra, to, ja krieviem jau spēles sākumā izdosies ātri izvirzīties vadībā, var mēģināt izmantot, kas uz šo brīdi arī izskatās vienīgais scenārijs kā krievi varētu ar uzvaru sākt turnīru.

Samoa komanda nomināli skaitās vājākā no visiem Krievijas pretiniekiem, kā arī, skatoties viņu izlases panākumus pret Eiropas otrā līmeņa izlasēm (savstarpējos mačus izlases vēl nav aizvadījušas), var domāt, ka spēku samēri būs līdzvērtīgi. Tiesa, samoāņi pret krieviem sāks savu turnīru, kamēr pašiem krieviem tā būs otrā spēle četru dienu laikā.

Krievijas izlase

------
ReģionsEiropa
IesaukaLāči
Galvenais trenerisLins Džonss
Vieta Pasaules rangā20.
Pirmā starptautiskā spēlepret "Barbarians" 27:23 (06.06.1992.)
Lielākā uzvara104:7 pret Dāniju (13.05.2000)
Lielākais zaudējums3:75 pret Japānu (06.10.2010)

Krievija 2019. gada Pasaules kausā

KomandaSUNZP
Īrija00000
Skotija00000
Japāna00000
Krievija00000
Samoa00000
DatumsMājniekiViesi
20.09.JapānaKrievija
24.09.KrievijaSamoa
03.10.ĪrijaKrievija
09.10.SkotijaKrievija

Kura komanda uzvarēs 2019. gada PK finālturnīra atklāšanas mačā?

  • 22

  • 0

  • 5