Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:102, Did:0, useCase: 0

Pēdējā vagonā ielēkusī Kanāda dodas uz devīto PK finālturnīru

Juris Miņins
Juris Miņins

Pēdējā vagonā ielēkusī Kanāda dodas uz devīto PK finālturnīru
Daniels van der Merve ir komandas visu laiku labākais piezemējumu guvējs. Vai savu kontu viņš papildinās arī Japānā?

Turpinot iepazīstināt ar 2019. gada regbija Pasaules kausa dalībniecēm, šodien piedāvājam iepazīties ar Kanādas regbija izlasi – komandu, kura nav pieskaitāma pie regbija elites, tomēr, neskatoties uz to, ir piedalījusies visos PK finālturnīros.

"Nepareizais" regbijs

Ar ko mums asociējas vārdu salikums "Kanādas sports"? Noteikti, ka ar hokeju, kas tur ir nacionālais ziemas sporta veids. Ziemas sporta veidi kopumā ir Kanādas vizītkarte, bet no vasaras sporta veidiem kanādieši ir iecienījuši lakrosu (vasaras nacionālais sporta veids), beisbolu, kanādiešu futbolu un "parasto" futbolu. Kā redzam, ne vārda par regbiju.

Tajā pašā laikā regbijs, precīzāk gan Regbijas futbols, Kanādā parādījās deviņpadsmitā gadsimta sešdesmitajos gados, trīsdesmit gadus pēc tam kā Regbijas skolas skolnieks Viljams Vebs Eliss paņēma bumbu rokās un sāka ar to skriet pa laukumu. Savukārt saturiski līdzīgas spēles, kas balstītas uz dažādu tautu nacionālajiem sportiem, kanādieši bija apguvuši vēl senāk.

1865. gads Kanādas regbija vēsturē ir īpašs, jo tieši šajā gadā Monreālas pilsētā britu karavīri aizvadīja regbija maču pret vietējiem iedzīvotājiem. Tiesa, ja kādam liekas, ka pēc šī mača regbijs Kanādā uzplauka un sāka attīstīties kosmiskā ātrumā, jāapbēdina, notika gluži pretējais – šī spēle bija pamats tā sauktajam kanādiešu futbolam, kas, lai arī Latvijas sporta draugiem tas pats amerikāņu futbols vien liekas, patiesībā ir pietiekoši atšķirīgs, lai to izceltu kā atsevišķi sporta veidu.

Te, jāatzīst, kaut kas bija nogājis greizi, jo kanādiešu futbols, tāpat kā kontinenta dienvidos, ASV, amerikāņu futbols, cilvēkus uzrunāja daudz vairāk nekā sporta veids, kurš tika ņemts par pamatu tolaik jaunajai spēlei un tāpēc visus šos gadus, lai arī regbijs Ziemeļamerikā ir labi zināms un, iespējams, pat gana populārs sporta veids, tas vienmēr ir amerikāņu vai kanādiešu futbola ēnā.

Interesanti, ka paši kanādieši savu sporta veidu nereti arī sauc par "Regbijas futbolu", lai gan atzīst, ka pašlaik tas ir pārāk attālinājies no oriģinālā sporta veida.

Tieši šāds ir regbija fons Kanādā – "viens no" sporta veidiem ar ko sportotgribētāji var nodarboties. Tik lielās un ekonomiski attīstītās valstīs kā Kanāda, protams, arī šiem "fona" sporta veidiem ir pietiekoši liela auditorija, taču tāpat, vismaz pagaidām, neizskatās, ka mēs varēsim vērot Kanādas regbija izrāvienu.

Tiesa, nav tā, ka regbijs būtu Kanādas sporta "nabaga radinieks", jo, ja vīru nacionālajai izlasei panākumi ir mainīgi, tad dāmu regbijs Kanādā ir patiesi attīstīts par ko liecina gan 2014. gada Pasaules kausa sudraba medaļa, gan fakts, ka kanādietes tiek pieskaitītas pie sieviešu regbija vadošajām komandām. Tāpat nevar nepieminēt regbiju-7, jo šajā spēles veidā kanādietes 2016. gada olimpiskajās spēlēs tika pie bronzas medaļām, bet Pasaules sērijā, kas ir šī sporta veida "regulārā sezona", ik gadu kanādietes ir finišējušas ne zemāk par ceturto vietu (septiņu sezonu laikā izcīnītas piecas bronzas medaļas un viens sudrabs).

Kungi "septītniekā" arī ir konkurētspējīgāki nekā regbija klasikā, tiesa, līdz dāmu sasniegumiem viņiem vēl tāls ceļš.

Panākumi Pasaules kausā

Kanādas izlase, lai arī jau noskaidrojām, ka tā nevar palepoties ar izciliem sasniegumiem, ir viena no tām izlasēm, kas ir piedalījusies visos Pasaules kausa finālturnīros, ieskaitot pirmo, uz kuru izlases tika ielūgtas.

Tāpat ir jāizceļ 1991. gada turnīrs, jeb otrā Pasaules kausa izcīņa, kurā Kanāda parūpējās par gana lielu pārsteigumu, jo prata izmantot ne to spēcīgāko apakšgrupu (Francija, Rumānija, Fidži), izcīnot divas uzvaras trijos mačos un kvalificējās ceturtdaļfinālam, kas vēl aizvien ir šīs izlases augstākais sasniegums. Lai arī izslēgšanas mači bija jāpamet pēc pirmās kārtas, zaudējums ar 13:29 pret Jaunzēlandi noteikti nav tas rezultāts no kā kaunēties.

Visi nākamie turnīri nebija tik veiksmīgi, jo vairāk par vienu uzvaru turnīrā viņiem tā arī neizdevās izcīnīt, bet 2007. un 2015. gadā nebija pat tās. Pēdējā turnīrā kanādieši zobus parādīja visām izlasēm, taču tikai pret Rumāniju viņi reāli varēja cerēt uz panākumu, taču beigu beigās zaudēja ar 15:17.

Kvalifikācija un testu mači

Lai arī Kanāda ir viena no tām izlasēm bez kuras, kā var teikt, neiztiek neviens regbija Pasaules kauss, tikai divos gadījumos viņi ceļazīmi uz turnīru bija nopelnījuši bez kvalifikācijas mačiem. Pirmais gadījums bija jau pieminētajā 1987. gadā, kad PK dalībnieku sastāvs tika veidots pēc ielūgumiem, bet otrā reize ir 1995. gadā, kad kanādieši tika uz DĀR notiekošo turnīru automātiski, kā 1991. gada Pasaules kausa ceturtdaļfinālisti.

Ceļš uz Japānu kanādiešiem bija patiesi garš, var teikt, ka fiziski tikt līdz Pasaules kausa norises vietai ejot kājām, iespējams, būtu bijis vieglāk nekā piedalīties neskaitāmos kvalifikācijas mačos.

Viss sākās ar automātiskās ceļazīmes neiegūšanu pēc 2015. gada PK rezultātiem. Nākošais solis bija ierastā spēkošanās ar ASV izlasi, kur komanda, kas uzvar divu maču summā, uzreiz var kravāt koferus un domāt par Japānas apmeklējumu. Pirmajā cīņā tika fiksēts neizšķirts (28:28), bet jau spēlējot ASV, kanādieši kapitulēja "Ērgļiem" (16:52) un atlika savu sapni par Pasaules kausu uz mazliet tālāku plauktiņu.

Nākošais posms bija tikšanās ar Dienvidamerikas čempionāta A grupas uzvarētāju, t.i., Urugvaju. Sākotnēji urugvajieši likās gana labi pretinieki, jo iepriekšējos gados viņi jau bija uzvarēti, taču piedzīvojuši zaudējumu savās mājās (29:38), kanādieši nespēja gūt vismaz prestiža uzvaru arī izbraukumā (31:32) un tas nozīmēja, ka "Kanekiem" būs jāpiedalās tā sauktajā "pēdējās cerības" turnīrā, kurā visu kvalifikācijas reģionu "labākās no atlikušajām" komandām cīnīsies par pēdējo ceļazīmi uz Japānu.

Kompānija, jāsaka, savācās diezgan raiba, taču tajā pat laikā arī neprognozējama – Āzijas čempionāta uzvarētāja Honkonga, Āfrikas Zelta kausa otrā labākā vienība Kenija un Vācija, kas Eiropas čempionātu noslēdza pēdējā vietā, taču dēļ konkurentu diskvalifikācijām saņēmusi iespēju pacīnīties par PK ceļazīmi.

Spēles izvērtās patiešām smagas un nevienā cīņā Kanādas regbisti nevarēja ieslēgt "kruīza režīmu", lai ar mazām pūlēm novadītu spēli līdz uzvarošam noslēgumam, taču darbiņš tika padarīts un jau devīto reizi pēc kārtas tika nodrošināta kanādiešu dalība Pasaules kausa finālturnīrā.

Runājot par paveikto šajā četrgades ciklā testu mačos, jāsaka, ka kanādiešiem nav par ko priecāties. Šī gada pavasarī viņi Amerikas čempionātā spēja pieveikt vien turnīra pastarīti Čīli un paši ierindojās vien pirmspēdējā vietā, savukārt 2019. gada Klusā okeāna Nāciju kausā, kas šogad tika aizvadīts sešu komandu sastāvā, ziemeļamerikāņi zaudēja visos mačos un palika pēdējie. Kopš 2018. gada vasaras Kanādas izlase ir aizvadījusi 12 mačus no kuriem uzvarējusi tikai divos. Jau pieminētajā cīņā pret Čīli, kā arī mačā pret Tongas otro izlasi. Pa to starpu bija zaudējumi gan tādām PK dalībniecēm kā ASV, Krievija un Urugvaja, gan nemaz līdz pretendēšanai uz iekļūšanu PK netikušajai Brazīlijai. Īsāk sakot, Kanādas izlase pašlaik ir diezgan dziļā sportiskajā bedrē.

Spēlētāji

Ja mēs pašlaik vēlētos nosaukt Kanādas regbija superzvaigzni, tad tāds noteikti būtu Pro 14 čempionāta komandas Glāzgovas "Warriors" vienības spēlētājs Daniels Talifers Hamans van der Merve (ikdienā gan zināms kā D.T.H. van der Merve), kurš ir arī šī kluba visu laiku labākais piezemējumu guvējs un tāds pats statuss viņam ir arī Kanādas izlasē. Dienvidāfrikā dzimušais van der Merve Kanādas izlasi pārstāv jau no 2006. gada, t.i., viņš iekļuva nacionālajā izlasē trīs gadus pēc tam kā viņa ģimene pārcēlās uz Kanādu. Pa šo laiku viņš ir kļuvis ne tikai par "piezemējumu mašīnu", bet arī komandas līderi un iedvesmotāju.

D.T.H. van der Merve 2015. gada Pasaules kausā

Runājot par pārējiem spēlētājiem, tad, ja mēs salīdzinām Kanādas izlases pieteikumu 2015. gada Pasaules kausam un šī gada kandidātus (izlases oficiālais sastāvs vēl nav paziņots), tad ir redzama viena būtiska atšķirība, proti, ja pirms četriem gadiem kanādieši lielākoties pārstāvēja savas valsts pusprofesionālās un amatieru vienības, tad pašreizējā kandidātu sarakstā tādu jau ir ievērojami mazāk.

Iemesli tam ir vairāki – sākot no tā, ka kanādiešus aizvien biežāk sāk aicināt uz Eiropas klubiem (tajā skaitā profesionālajiem), kā arī profesionālā regbija "piedzimšana" Ziemeļamerikā, MLR izskatā. Tiesa, visdrīzāk, kā absolūti profesionāla izlase uz 2019. gada PK kanādieši vēl nebrauks.

Prognoze

Kanādas izlase Pasaules kausa grupu turnīru aizvadīs B apakšgrupā, kur viņiem būs priekšā uzreiz divas titula kandidātes, Jaunzēlande un DĀR, kā arī Itālija un Namībija. Saprotot, ka Kanādas izlase šobrīd nav savā labākajā formā, uzreiz var atmest domas par Jaunzēlandes un DĀR pieveikšanu. Protams, ir jāparāda cīņa un jāspēlē līdz pēdējām minūtēm, taču ir jānotiek lielam brīnumam, lai kanādiešiem būtu iespēja "aizķerties" šajos mačos.

Itālija un Namībija jau ir daudz "ņemamāki" pretinieki un, visdrīzāk, tieši ar Namībiju kanādiešiem arī iznāks pati spraigākā cīņa par "obligāto uzvaru", ko no kanādiešiem gaida komandas atbalstītāji. Savukārt mačs pret Itāliju būs interesants, jo kanādiešiem tā būs turnīra atklāšanas spēle, kamēr itāļiem četras dienas iepriekš būs bijusi cīņa pret Namībiju, kurā, domājams, afrikāņi liks "Azzurri" paskriet un pasvīst, tāpēc šeit savu lomu var nospēlēt komandu "svaigums".

Skatoties kopumā, uz šo brīdi Kanādas regbija izlase nav tādā stāvoklī, lai cīnītos vismaz par pretendēšanu uz iekļūšanu izslēgšanas mačos, taču viņiem ir labas izredzes šajā turnīrā vismaz reizi izjust uzvaras garšu.

Namībijas izlase

______
ReģionsAmerika
IesaukaCanucks
Galvenais trenerisKingslijs Džonss
Vieta Pasaules rangā21.
Pirmā starptautiskā spēlepret Japānu 8:9 (31.12.1935)
Lielākā uzvara71:3 pret Barbadosu (24.06.2005.)
Lielākais zaudējums0:70 pret Angliju (13.11.2004.)

Kanāda 2019. gada Pasaules kausā

B apakšgrupa

KomandaSUNZP
Jaunzēlande00000
DĀR00000
Itālija00000
Namībija00000
Kanāda00000

DatumsMājniekiViesi
26.09.ItālijaKanāda
02.10.JaunzēlandeKanāda
08.10.DĀRKanāda
13.10.NamībijaKanāda

Cik uzvaras Kanāda izcīnīs 2019. gada regbija PK finālturnīrā?

  • 7

  • 8

  • 1

  • 1