Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:102, Did:0, useCase: 0

Velsa – "pūķi" gatavi pēdējam Getlenda lidojumam

Juris Miņins
Juris Miņins

Velsa – "pūķi" gatavi pēdējam Getlenda lidojumam
Vorens Getlends
Foto: PA Images/Scanpix

Velsas regbija izlase šīsvasaras izskaņā spēja kļūt par Pasaules ranga vadošo komandu un, lai arī pašlaik ieņem vien piekto vietu, Vorena Getlenda atvadu turnīrā viņus var uzskatīt par ļoti bīstamiem pretiniekiem.

Regbija revolucionāri

Atrodoties blakus Anglijai, protams, Velsa, tāpat kā Skotija, nevarēja ilgi ignorēt jauno sporta veidu, tāpēc nav arī nekāds brīnums, ka velsieši ir vieni no pirmajiem, kas šo spēli sāka kultivēt ārpus pašas Anglijas, kas, kā tolaik bija pieņemts, notika skolu līmenī (kad par Seintdeividas koledžas vadītāju kļuva Roulends Viljamss, kurš arī pirmais ieviesa šo sportu Velsas skolās).

Šim regbija spēle popularitātes uzplaiksnījumam sekoja arī pirmie starptautiskie mači, kuros panākumi gan izpalika, taču velsieši ātri atrada veidu kā paaugstināt savu konkurētspēju, proti, viņi mainīja spēlētāju izvietojumu no tolaik pieņemtā formāta – deviņi uzbrucēji un seši aizsargi uz astoņi uzbrucēji un septiņi aizsargi, kas ir arī mūsdienu regbija spēlētāju izkārtojums.

Izmantojot šo jaunievedumu velsieši ātri tika pie sava pirmā "Mājas nāciju" čempionu (pašlaik – Sešu nāciju čempionāts) titula un kļuva par spēcīgu Eiropas regbija komandu.

Nākamais interesantais ieraksts Velsas regbija vēsturē ir datējams ar 1905. gadu, kad Kārdifā ieradās tā sauktā oriģinālā "All Blacks" komanda, jeb Jaunzēlandes izlase, kas kā pirmā no visām dienvidu puslodes komandām sarīkoja tūri pa Eiropu.

Velsa uz to brīdi nebija zaudējusi savās mājās sešus gadus, bet Jaunzēlande pirms tam bija pieveikusi Angliju, Īriju un Skotiju, liekot par sevi runāt skaļi un jo skaļāk – par savu pirmsmača rituālu, kaujas deju "Haku". Lai parādīju, ka šī deja viņus nav iebiedējusi, uz maču sanākušie līdzjutēji (47 tūkstoši) kopā ar pašiem Velsas regbistiem nodziedāja savu himnu un tas bija pirmais gadījums sportā, kad pirms mača tiek dziedāta himna, kas nu jau daudzos sporta veidos ir kā neatņemama spēles norises sastāvdaļa. Jāpiebilst, ka pašā spēlē Velsa uzvarēja ar 3:0 un tas bija vienīgais Jaunzēlandes izlases zaudējums visā 35 mačus ilgajā tūrē.

Par Velsas regbija "Zelta ēru" var saukt pagājušā gada septiņdesmitos gadus, kad velsieši dominēja ziemeļu puslodē un atzīstami spēlēja arī ar dienvidu puslodes vadošajām komandām. Tiesa, pēc šīs ēras sekoja ilgi "pārbūves" gadi un jaunu atdzimšanu Velsas regbijs piedzīvoja vien 21. gadsimtā.

Velsas regbija izlase

Panākumi Pasaules kausā

Velsas izlasei bija iespēja 2019. gada Pasaules kausu sākt kā Pasaules ranga līderei, tiesa, šīs valsts sniegums iepriekšējos turnīros bija ļoti nestabils, jo tajā nekvalificēšanos izslēgšanas mačiem ir vairāk nekā sasniegto pusfinālu.

1987. gadā, kad tika izspēlēts pirmais Pasaules kauss, Velsa aizvadīja savu līdz šim veiksmīgāko turnīru, jo sešās spēlēs piedzīvoja tikai vienu zaudējumu (tika pārspētas arī Īrija, Anglija, Austrālija), pusfinālā ar 6:49 piekāpjoties mājniekiem un nākamajiem turnīra uzvarētājiem, Jaunzēlandei.

Savukārt jau pēc četriem gadiem, spēlējot savās mājās, velsieši izgāzās, jo spēja izcīnīt tikai vienu uzvaru, turklāt Kārdifā, 45 tūkstošu skatītāju klātbūtnē, piekāpās Samoa izlasei. Jāsaka, ka arī pēc četriem gadiem viņiem neklājās labāk, jo viena uzvara trijos mačos izrādījās par maz, lai cerētu uz izslēgšanas mačiem. Šoreiz gan abi zaudējumi piedzīvoti pret pirmā ešelona komandām, Jaunzēlandi un Īriju.

Jāsaka, ka divos nākošajos turnīros velsieši gan tika ārā no grupas, taču vairāk par vienu spēli neaizvadīja, jo abi finālturnīri viņiem beidzās ceturtdaļfinālā. 1999. gadā kāju priekšā aizlika Austrālija (9:24), bet 2003. gadā – nākamie čempioni angļi (28:17). Savukārt 2007. gada turnīrs, kurā Velsas izlasei grupu turnīrs "piespēlēja" tikai Austrāliju kā vienīgo pirmā ešelona komandu, viņi piedzīvoja vēl vienu fiasko, zaudējot Fidži ar 34:38 un, protams, paliekot trešajā vietā grupā, izšķirošās spēles varēja skatīties TV ekrānos.

2011. gada turnīrs velsiešiem ir bijis otrais labākais vēsturē, jo, sākuši to ar minimālu zaudējumu pret DĀR (16:17), nākamo neveiksmi, arī ar vienu punktu, viņi piedzīvoja jau pusfinālā, piekāpjoties Francijai ar 8:9. Bronzas finālā tika atzīts arī Austrālijas pārākums.

2015. gada Pasaules kauss solījās būt ļoti sarežģīts, jo tas tika sākts vienā grupā ar Austrāliju un Angliju, kas uzreiz nozīmēja, ka vismaz vienai komandai no šī trio turnīrs būs beidzies pēc četrām spēlēm. Velsa, sākot turnīru ar Urugvajas sagraušanu, vēlāk ar 28:25 pārspēja Angliju un ar 23:13 – Fidži, garantējot vietu ceturtdaļfinālā, pat, ja pret austrāliešiem tiks piedzīvots zaudējums (tā arī notika, 6:15).

Ceturtdaļfinālu pret Dienvidāfrikas Republikas komandu viņi sāka ļoti apņēmīgi, taču otrajā puslaikā izlaida panākumu no rokām, kad piecas minūtes pirms mača beigām piezemējumu guva Petruss du Prīzs.

Kvalifikācija un testu mači

Velsai, kā komandai, kas 2015. gada turnīrā spēlēja izslēgšanas mačos, protams, nebija jāuztraucas par kvalificēšanos uz 2019. gada finālturnīru, jo savu biļeti uz Japānu viņi bija nopelnījuši jau pirms četriem gadiem.

Savukārt šīs četrgades testu mačos gan Velsa bija viena no iespaidīgākajām komandām. Sākums gan viņiem nebija veiksmīgs, jo uzreiz pēc 2015. gada Pasaules kausa finālturnīra sekoja Sešu nāciju čempionāts, kurā viņi, lai arī finišēja otrajā vietā, nespēja uzvarēt ne Īriju, ne Angliju, bet 2016. gada vasaras testu mačos gāja vēl bēdīgāk, jo tika piedzīvoti pieci zaudējumi pēc kārtas.

Tiesa, tāpat kā individuālajos sporta veidos, arī regbijā komandas piedzīvo savus kāpumus un kritumus, bet Vorens Getlends savu vienību gatavoja nevis uzvarām pārbaudes spēlēs, bet gan 2019. gada Pasaules kausa kampaņai un, jāatzīst, uz šī gada regbija festivālu komanda ir pienākusi gana pārliecinoši.

Laika posmā no 2018. gada līdz 2019. gada martam, t.i., veselu gadu Velsa nebija piedzīvojusi nevienu zaudējumu, uzstādīja izlases garāko panākumu sēriju, kā arī izcīnīja "Grand Slam" uzvaru Sešu nāciju kausā. Šāds sniegums, protams, viņus pietuvoja Pasaules ranga pirmajai vietai ko, beigu beigās viņi arī sasniedza, gāžot no troņa tur 10 gadus valdījušo Jaunzēlandi.

Visi Velsas izlases 2019. gada Sešu nāciju čempionāta piezemējumi

Divās pēdējās pārbaudes spēlēs pirms došanas uz Japānu Velsa gan piekāpās Īrijai un šīs vasaras testu maču bilance viņiem ir 1-3 un tāpēc komanda īsā laikā ir noslīdējusi uz Pasaules ranga piekto vietu, tiesa, velsiešu pretinieki arī nebija nekādi vājie, Īrija un Anglija, kas abas var cīnīties par Viljama Veba Elisa balvu.

Spēlētāji

Teju visos komandu sporta veidos par klasiku tiek uzskatīts teiciens "Titulus izcīna aizsardzība". Protams, nebūt ne vienmēr tas nostrādā, taču ar labu aizsardzību pavisam noteikti var tikt tālāk nekā ar skaistu un produktīvu uzbrukumu un tam arī nav nepieciešami ārkārtēji talanti, bet gan smags darbs un disciplīnas ievērošana.

Tieši šāds ir arī Velsas izlases spēles stils, ko regbija zinātāji jau ir paspējuši nosaukt par "purvu", t.i., velsieši uzspiež savu spēli, ka pamatā ir smaga fiziskā cīņa, kas "sasien rokas" radošākajiem spēlētājiem un šādā cīņā velsieši arī uzvar savus mačus.

Tas gan nebūt nenozīmē, ka viņiem nav savu zvaigžņu. Kapteinis Aluns Vins Džonss, Lī Halfpenijs, Džastins Tipuriks, Džordžs Norts, Dens Bigars, Laiems Viljamss ir ne tikai atpazīstami, bet arī ļoti augsta līmeņa spēlētāji, kas jau ir pierādījuši savu varējumu kaut vai šī gada Sešu nāciju čempionātā.

No otras puses, daudzi Velsas spēli, saukto par "Warrenball", jeb Vorena Getlenda īpašo spēli, sauc par neinteresantu, "taisnlīniju" un bez radošā momenta. Iespējams, taču te mēs atgriežamies pie jau sākumā minētā – "spēle, kas nes uzvaras". Getlends, kuram šis ir pēdējais turnīrs Velsas izlases galvenā trenera amatā, sava spēles redzējuma dzīvotspēju ir apliecinājis.

Jāpiebilst, ka Velsas izlases sastāvā ir tikai četri ārpus Velsas spēlējoši regbisti, viņi visi arī pārstāv Anglijas Premjerlīgas klubus – Tomass Frensiss no Ekseteras "Chiefs", Dens Bigars no Northemptonas "Saints" un divi Londonas "Saracens" pārstāvji, Laiems Viljamss un Rīzs Kers.

Prognoze

Velsas izlasei, tāpat kā teju visām D apakšgrupas komandām, noteikti ir neliela deja vu sajūta, jo trīs no četriem pretiniekiem būs tādi paši kā pirms četriem gadiem – Austrālija, Fidži un Urugvaja. Vienīgās "jaunpienācēja" ir Gruzija, kas "nomainīja" Angliju.

Protams, ka, ja tiek runāts par komandu, kas vēl pirms pāris nedēļām bija Pasaules ranga līdere, būtu diezgan muļķīgi pieminēt izkļūšanu no grupas. Velsa to paveica pirms četriem gadiem, spēlējot daudz smagākā pieciniekā un tiekot galā ar mājniekiem, angļiem, tāpēc šoreiz Gruzija, Fidži un Urugvaja noteikti nav komandas no kurām "baidīties".

Tiesa, atkal jāatgriežas pie vēstures, 2007. gada finālturnīrs parādīja, ka otrā ešelona komandu nenovērtēšana var ārkārtīgi dārgi maksāt un šajā ziņā Gruzijas un, jo sevišķi, Fidži izlases noteikti nekautrēsies izmantot katru velsiešu kļūdu. Turklāt, apstāklis, ka pret Okeānijas salu valsts izlasi Velsai ir jāaizvada trešais mačs, tūdaļ pēc spēles ar Austrāliju, var nospēlēt savu lomu.

Pabīdot malā šos "šausmu scenārijus", Velsai patiesi svarīgās spēles varētu sākties no izslēgšanas maču turnīra, t.i., ceutrtdaļfināla, kurā pretiniekos būs C apakšgrupas vienības, visdrīzāk, kāds no Anglijas, Argentīnas un Francijas trio, kas nozīmē, ka laika "ieskrieties" velsiešiem nebūs.

Velsas izlase

------
ReģionsEiropa
IesaukaWelsh Dragons (Velsas Pūķi)
Galvenais trenerisVorens Getlends
Vieta Pasaules rangā5.
Pirmā starptautiskā spēlepret Angliju 0:8 (19.02.1881.)
Lielākā uzvara98:0 pret Japānu (26.11.2004.)
Lielākais zaudējums13:96 pret DĀR (27.06.1998.)

Velsa 2019. gada Pasaules kausā

KomandaSUNZP
Austrālija00000
Velsa00000
Gruzija00000
Fidži00000
Urugvaja00000
DatumsMājniekiViesi
23.09.VelsaGruzijas
29.09.AustrālijaVelsa
09.10.VelsaFidži
13.10.VelsaUrugvaja

Cik tālu 2019. gada PK finālturnīrā tiks Velsas izlase?

  • 1

  • 9

  • 8

  • 4