Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Anna Dreimane: "Treneri gribēja, lai palieku Amerikā"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Anna Dreimane: "Treneri gribēja, lai palieku Amerikā"
Anna Dreimane. Foto: Texas A&M

Kā jaunā situācija un sporta apturēšana ietekmē Latvijas studentus ASV augstskolās? Sportacentrs.com turpina iepazīstināt ar situācijas attīstību dažādās NCAA pirmās divīzijas skolās – par aktualitātēm stāsta Anna Dreimane (Texas A&M), Nikola Ozola (Florida Atlantic) un Aleksa Gulbe (Indiana).

Anna Dreimane šosezon debitēja 2011. gada NCAA čempionvienībā “Texas A&M”. Trenera Gerija Blēra trenētās “Aggies” basketbolistes sezonu nosacīti pabeidza, būdamas 13. vietā 350 komandu konkurencē. Ja komandas līdere Kenedija Kārtere janvārī nebūtu guvusi savainojumu, jādomā, ka “Texas A&M” iekļūtu “Top 10”.

“Aggies” ir viena no komandām, kuras katru gadu tēmē uz spēlēšanu “Četru finālā”. Anna norāda, ka NCAA čempionāts bijis sengaidīts notikums. “Īpaši žēl par ceturtā gada spēlētājām, kurām šī bija pēdējā iespēja spēlēt “March Madness” – tā ir visgaidītākā un iespaidīgāka sezonas daļa. Man tas būtu bijis pirmais turnīrs. Cerams, nākamgad, taču pašlaik galvenais, lai visi ir veseli un drošībā.

“Pašlaik Teksasā apstiprināti 68 koronas gadījumi (Anna atbildēja otrdien, 17. martā – Sportacentrs.com). Šodien tika izziņota pirmā saslimšana “Brazos county” – tā ir Teksasas grāfiste, kurā atrodas Koledžsteišenas pilsēta (College Station) un mana skola. Šonedēļ visiem bija jāatgriežas pēc pavasara brīvlaika, taču pagājušās nedēļas vidū tika paziņots, ka līdz semestra beigām mācības notiks “online” režīmā. Brīvlaiks pagarināts par nedēļu, lai profesori sagatavotos darbam virtuāli.”

Koledžsteišena ir studentu pilsēta. “Brīvlaikā te ir diezgan kluss. Pārējā laikā – sastrēgumi un pārbāzti veikali, jo “Texas A&M” pēc studentu skaita ir otrā lielākā augstskola Amerikā. Epastā saņēmu universitātes paziņojumu, ka ēdamzāles un kopmītnes joprojām ir atvērtas. Pati dzīvoju ārpus kampusa – satiksme un personīgie novērojumi liecina, ka 80-90% studentu aizbraukuši mājās.

“Texas A&M” spēlē prestižajā “Southeastern” konferencē – pēc līgas noteikumiem jebkādas komandas aktivitātes pārtrauktas līdz 15. aprīlim. “Skola noteikusi, ka slēgtas visas basketbola zāles un treniņu centri. Par NCAA turnīra atcelšanu mums paziņoja pēc 12. marta rīta treniņa. Nākamajā dienā bija komandas sapulce – treneri paziņoja, ka atsāksim trenēties 22. martā un varam uz nedēļu doties mājās.”

Anna tobrīd nevarēja braukt uz Latviju. “Treneri gribēja, lai palieku šeit. Ja aizbrauktu, pastāvētu liela iespēja, ka netiktu atpakaļ (ASV prezidents pusotru dienu iepriekš paziņoja, ka uz 30 dienām pārtrauc lidojumus no 26 Eiropas Savienības valstīm). Situācija mainījās pa stundām. Vēlāk tika paziņots, ka nedrīkstam trenēties līdz 15. aprīlim, bet man jau bija vēlu kaut kur doties. Domājams, ka arī aprīļa vidus nebūs izņēmums – treniņi un sacensības tiks atceltas uz vēl ilgāku laiku.”

Teksasas veikalos cilvēku koncentrācija ir jūtami lielāka nekā ielās. “Cilvēki pērk visu nedēļām... Šonedēļ tika saīsināti veikalu darba laiki, lai varētu piepildīt plauktus nākamajai dienai. Noteikti ierobežojumi – var nopirkt ne vairāk kā divus ziepju vai četrus makaronu iepakojumus vienā reizē. Medijos aicina cilvēkus palikt mājās un neiet nekur. Pati daudz ārā neeju – paskriet un uz veikalu.”

Anna nebija pārsteigta par lidojumu pārtraukšanu no Eiropas. “Tas bija gaidāms. Katru dienu nāk klāt jauni ierobežojumi – aizslēgtas visas publiskās sporta zāles, baseini. Sākumā noteica 500 cilvēku pulcēšanās ierobežojumu, tagad runā par 10, turklāt nedrīkst viens otram nākt tuvāk par sešām pēdām (183 centimetri).”

Līdzīgi novērojumi ir Nikolai Ozolai. Aizsardze pirmo sezonu pārstāvēja “Florida Atlantic” universitāti, kuras galvenais kampuss atrodas Boka Reitonā – pilsētā Atlantijas okeāna krastā, stundas brauciena attālumā no Maiami.

Jūrmalniecei skolā, kurā mācās arī Janeta Rozentāle un Kārlis Šiliņš, klājās gana labi. Ozola 19 no 30 spēlēm sāka “Owls” starta pieciniekā, vidēji spēlējot gandrīz 22 minūtes. “Florida Atlantic” sezona aprāvās “Conference USA” čempionātā Frisko, Teksasā – “pūces” pirmajā kārtā zaudēja Sabīnes Lipes pārstāvētajai UTEP vienībai.

“Nebija patīkami dzirdēt par lidojumu pārtraukšanu no Eiropas. Mācības tika pārtrauktas un līdz semestra beigām turpināsies attālinātā režīmā,” otrdien rakstīja Ozola. “Pagājušajā nedēļā vēl neko nevarēja novērot, bet 18. martā slēgs pludmales un restorānus. Studenti palaisti mājās, tomēr universitātes kafejnīca turpina strādāt.

Publiskās vietās noteikts 10 cilvēku pulcēšanās ierobežojums. “Basketbola zālē joprojām var tikt, tikai jāstrādā individuāli. Nav arī pārbaužu pie kampusa auto un gājēju ieejām. Universitātes ieteikumi – distancēties no cilvēkiem, visu laiku mazgāt rokas un neskarties klāt savai sejai.”

Sports apstājies arī basketbola citadelē – Indianas pavalstī, trešdien atzina otrā kursa studente Aleksa Gulbe. “Universitāte palīdz studentiem izvākties un nosūtīt personīgās mantas uz mājām. Blūmingtonā mācības tika pārtrauktas 13. martā – lai pabeigtu nedēļu, taču daudzi neapmeklēja lekcijas. Semestris turpināsies “online” režīmā.”

Spēka uzbrucēja visu sezonu gāja laukumā “Indiana” starta pieciniekā, palīdzot komandai turēties ASV “Top 25” komandu vidū. “Ceturtdien, 12. martā, bija paredzēts pirmais treniņš pēc trīs dienu pauzes, taču pirms tā sākuma uzzinājām par sezonas pārtraukšanu. Sekoja emocionāla saruna ar treneriem – viņi teica, ka šī bijusi viena no labākajām sezonām “Hoosiers” vēsturē un ieteica braukt mājās. Uzturēties telpās un gaidīt nākamos jaunumus.”

Indianā cer uz ātrākām pauzes beigām. “Sestdien pasludināja, ka treniņcentri slēgti līdz 30. martam. Eiropietes sāka rīkoties ātrāk – uzreiz pēc Trampa paziņojuma par lidojumu pārtraukšanu sazvanījāmies, jautājot viena otrai, ko darīsim. Tobrīd – pirms NCAA turnīra atcelšanas – skaidrības vēl nebija. Visi gaida pandēmijas beigas, kad būs droši uzturēties citu cilvēku klātbūtnē.