Viedoklis: Izlases kandidātu sekmes (1. daļa)
Jau 14. novembrī Latvijas vīriešu volejbola izlase pulcēsies uz pirmo treniņu, uzsākot gatavošanos 2012. gada Londonas olimpisko spēļu priekškvalifikācijas turnīram, kas norisināsies Francijā novembra pēdējā nedēļā. Sagatavošanās laiks būs gaužām īss, tāpēc ļoti svarīgi, kādā sportiskajā formā izlases treneru rīcībā nonāks spēlētāji.
Latvijas vīriešu izlases pretinieki 2012. gada olimpisko spēļu priekškvalifikācijas turnīrā ir Beļģijas, Čehijas, Vācijas, Francijas un Grieķijas izlases. Komandas ir sadalītas divās apakšgrupās, kur izspēlēs apli katra ar katru. Katras apakšgrupas pēdējās komandas izstāsies no turpmākās cīņas. Abu apakšgrupu pirmās divas komandas izspēlēs pusfinālus, to uzvarētāji tieksies finālā, kur uzvarētājs iekļūst 2012. gada Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, kas 2012. gada maijā notiks Bulgārijā.
Aizvadītajā nedēļā Latvijas Volejbola federācija paziņoja kandidātu sarakstu, kurā iekļauti 14 spēlētāji - Deniss Petrovs, Artis Caics (cēlāji), Austris Štāls, Ingars Ivanovs (libero), Gundars Celitāns, Hermans Egleskalns (diagonāles spēlētāji), Viktors Koržeņevičs, Armands Celitāns, Jānis Vāvers, Andrejs Zavorotnijs (pirmā tempa spēlētāji), Ansis Medenis, Jānis Šmēdiņš, Aivars Petruševics, Lauris Iecelnieks (otrā tempa spēlētāji).
Šis saraksts gan uzreiz tiek (pagaidām gan neoficiāli) saīsināts līdz 13 volejbolistiem, jo Gundars Celitāns komandai šajās spēlēs palīdzēt nevarēs. Tā kā sagatavošanās periods šim turnīram būs gaužām īss, lūkosim noskaidrot, ko mūsējie iespējuši ārzemju klubos, kā arī kā veicies tiem izlases kandidātiem, kuri spēlē Latvijas klubos.
Cēlāji (Deniss Petrovs un Artis Caics)
Latvijas izlases nominālais pirmais cēlājs Deniss Petrovs starpsezonu periodā no Igaunijas „Selver” pārcēlās uz Minskas „Stroitel” – komandu, kura spēlē Krievijas Superlīgā. Lai gan sezonas sākumā izskatījās, ka Peķa komandā būs pirmā cēlāja ēnā, taču otrās kārtas maču Latvijas izlases pēdējo gadu pirmais cēlājs aizvadīja veiksmīgi, iekarojot trenera uzticību arī nākamajās spēlēs. Šobrīd Krievijas Superlīgā Minskas klubs aizvadījis piecus mačus un ticis pie diviem panākumiem.
Pirmo reizi izlases kandidātu vidū ir arī Artis Caics, kurš šosezon spēlē Igaunijas komandā „Tartu Pere leib”. Izlases treneriem noteikti bija ko padomāt pirms izsaukt uz izlasi Art Caicu, kurš līdz šim izlasē nav spēlējis. Agris Leitis, kurš joprojām ir bez nopietnas spēļu prakses (spēlē LČ Nacionālas līgas komandā „Cēsis”), taču pēdējos gados ne reizi izlasi nebija atšuvis, šoreiz palicis malā. Lai gan Caica pārstāvētais Tartu klubs šobrīd „Schenker” līgā ieņem necilo astoto vietu (divas uzvaras, divi zaudējumi), neveiksmes piedzīvotas pret Igaunijas diviem spēcīgākajiem klubiem – „Parnu” un „Selver”. Neapšaubāmi talantīgais izlases debitants Caics pēdējos gados mainījies cilvēciskajā ziņā, kas savu artavu devis arī volejbola laukumā. Šis fakts, kā arī gūtā regulārā spēļu prakse Igaunijā, liek domāt, ka Artis būs gatavs aizstāt Petrovu, ja šāda vajadzība radīsies.
Secinājums: Petrovs izteikts pirmais, Caics otrais… vajadzības gadījumā gan otrais var kļūt par pirmo. Cēlāji būs viena no stabilākajām pozīcijām izlases kandidātu vidū.
Pirmā tempa uzbrucēji (Viktors Koržeņevičs, Armands Celitāns, Jānis Vāvers un Andrejs Zavorotnijs)
Divi no četriem uz izlasi izsauktajiem pirmajiem tempiem ikdienā ir kā zem palielināmā stikla izlases galvenā trenera Raimonda Vildes priekšā, jo pārstāv zili – baltās „Lāse-R / Rīga” krāsas. Jānis Vāvers un Andrejs Zavorotnijs par savu vietu „Lāses” pamatsastāvā var būt diezgan droši. Vāvers savu varējumu un spožumu rāda jau kopš paša sezonas sākuma (šobrīd otrais rezultatīvākais spēlētājs komandā un ceturtais labākais bloķētājs visā „Schenker” līgā), taču Zavorotnijs vasarā esot nedaudz pārkačājies, tāpēc sezonas sākumā pietrūkstot pirmajam tempam vajadzīgo īpašību.
Diviem atlikušajiem pirmajiem tempiem Viktoram Koržeņevičam un Armandam Celitānam dzīve aizvadītajā vasarā iezīmējās diezgan pelēcīgās krāsās. Volejbola eksperti jau vasaras sākumā prognozēja, ka pirmajiem tempiem tikt pie labiem klubiem (stabiliem līgumiem) šovasar būs ļoti smagi. Finansiālā krīze skārusi arī volejbolu Eiropā… Gan Armanda, gan Viktora CV ir Čempionu līgas ieraksti, kam it kā darba meklējumus vajadzēja atvieglot, taču nekā. Koržeņevičs tikai septembra pēdējās dienās atrada pajumti Saloniku „Iraklis” komandā (Grieķijā pie Anša Medeņa). Lai gan īsi pirms līguma parakstīšanas parādījās vēl kāds variants, Viktors karstu nestrēba un palika pie Grieķijas varianta, tā teikt „kopā jautrāk” (ar Medeni). Šobrīd izskatās, ka viņš ar šo izvēli var būt apmierināts – klubs spēlē Čempionu līgā un Koržeņevičs ir viens no komandas pamatsastāva večiem. Ja grieķi līdz pat pēdējam dolāram latvietim izmaksās arī algu, varēs teikt, ka Viktors trāpījis vismaz devītniekā!
Tikmēr Armands bez spēļu prakses un nopietnas komandas ir joprojām. Trenējas kopā ar „Lāsi”, bet spēlē LČ Nacionālās līgas komandā „Limbaži”. Interesanti, ar ko nodarbojas Celitāna vecākā aģents, ja spēlētājs, kurš vēl aizvadītajā sezonā bija stabils Čempionu līgas komandas spēlētājs (Beļģijā) joprojām ir bez darba un dažbrīd, lai pabarotu ģimeni, spiests domāt par blakus darbu veikšanu, viņš taču ir izlases spēlētājs!
Secinājums: Daudz neatbildētu jautājumu… Ja līdz šim diezgan izteikti divi pirmie tempi izlasē bija Viktors ar Armandu, tad šobrīd treneriem būs par ko padomāt. Varbūt jādod iespēja Vāveram vai arī Armands ņems uz svaigumu?
Diagonāles (Gundars Celitāns un Hermans Egleskalns).
Lielākā izlases treneru sāpe pirms novembra beigās gaidāmajām spēlēm ir Gundara Celitāna savainojums, kurš visticamāk (šis vārds gan nav piemērotākais un to varētu arī izlaist) liegs viņam palīdzēt komandai. Viņa dublieris Hermans Egleskalns pa savām karjeras kāpnēm kāpj stabili un pārliecinoši – „Cēsis”, Somija un tagad Beļģija (Čempionu līgas klubs). Nominācijā „Lielākais prieks Latvijas volejbolā šosezon” Gera noteikti ieņemtu pārliecinošu pirmo vietu. Pārliecinošas spēles gan Beļģijas čempionātā (gan nav tā spēcīgākā Eiropas līga), gan statistika Čempionu līgā runā pati par sevi.
Secinājums: Egleskalns liek klāt ar katru sezonu (mēnesi, nedēļu, dienu), bet vai treneri viņam uzticēs vietu pamatsastāvā? Vajadzētu! Atcerēsimies, ka 2010. gada vasarā viņš diezgan veiksmīgi aizstāja Gundaru Celitānu. Un jāatceras, ka Čempionu līgā par skaistām acīm neviens nespēlē. Līdzšinējais izlases kapteinis Celitāns uzskata, ka viņu aizstāt var arī Ansis Medenis.
Ierasti sāpīgāko pozīciju Latvijas izlasē (otros tempus) apskatīsim viedokļa raksta otrajā daļā. Tur arī par libero pozīciju.
+1 [+] [-]
[+] [-]
Šībrīža labākā diognāle ir Egleskalns.
[+] [-]
Ja kas notiks ar pirmo cēlāju tad ir baigā ziepe.
Lūgums trenerim vismaz divas kombinācijas pa setu!!!!