Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:4, Did:0, useCase: 0

Sirmais un Mūze: "Somijā dārgākā ir ēšana"

Gatis Druvietis
Gatis Druvietis

Sirmais un Mūze: "Somijā dārgākā ir ēšana"
Zigismunds Sirmais un Līna Mūze
Foto: Nora Krevņeva, F64

Latvijas šķēpmetēji Zigismunds Sirmais (22) un Līna Mūze (22) vairs nav Valentīnas Eidukas audzēkņi. Jau pusgadu trenējas pie 1991. gada pasaules čempiona Kimmo Kinnunena (Somija), lai dotos uz priekšu savā attīstībā. Sarunā ar laikrakstu "Diena" mūsējie atzīst, ka treniņprocesā izmantojamās tehnikas ziņā somi mums ir tālu priekšā.

Līna Mūze skaidro izvēli par labu somu speciālistam: "Vispirms jau tas bija vecums un olimpiskās spēles, kas pamazām tuvojas. Abi esam sasnieguši gadu skaitu, kad varam kaut ko pamainīt. Tā kā abi [ar Zigismundu] darbojamies kopā, tad mums arī ir vieglāk izbraukāt uz Somiju. Cenšamies braukt katru mēnesi uz desmit dienām. Ar Latvijas Olimpiskās vienības atbalstu ir iespēja to visu finansiāli īstenot. Mums palīdz arī menedžeris no Igaunijas Aivars Karatams, kurš mūs virzīja uz to, lai izvēlamies Somijas treneri."

Zigismunds Sirmais: "Pēc menedžera domām, šis arī bija piemērotākais laiks trenera maiņai. Esam izauguši no U-23 sportistu vecuma, un līdz olimpiādei vēl ir divi gadi. Tas ir pietiekami ilgs laiks, lai mums viss izdotos. Esam jau bijuši uz treniņnometnēm Somijā, kur trenējāmies kopā ar turienes izlases dalībniekiem."

Mūze un Sirmais atzīst, ka Somijā dārgākais ir ēšana. Ēšanas reize vienam cilvēkam izmaksā ap 30 eiro. "Turklāt man vēl ar vienu gaļas gabaliņu nepietiek... Ēšanai tiešām mums katram dienā sanāk tērēt ap 75-80 eiro. Somijas cenas nav salīdzināmas ar Latvijas," norāda Sirmais.

Šogad uz pirmo treniņnmetni mūsējie nebrauca, jo Latvijā ir studijas - citādi censtos pastāvīgi uzturēties Somijā. Treniņprocesā izmantojamās tehnikas ziņā somi mums ir tālu priekšā. "Viņiem ir datori un speciāla spēka mērīšanas iekārta. Uz plāksnes metiena brīdī novietojot kāju, var uzzināt, ar kādu spēku tas izdarīts, cik ātri štopera kāja tiek atrauta no plāksnes un kādā leņķī kāja bijusi novietota. Ir arī speciāli šķēpi ar ievietotu sensoru. Tas palīdz noteikt paātrinājumu un izmešanas leņķi," norāda latviešu šķēpmetējs. Vāciešu līmenis esot vēl augstāks.

Aizvadīto sezonu Zigismunds Sirmais noslēdza kā pasaules astotā labākā rezultāta īpašnieks (86.61 m), taču uz sezonas galvenajām sacensībām (Eiropas čempionāts) viņš netika, jo tajā laikā bija problēmas ar veselību. Šajā ziņā patlaban viss ir kārtībā.

Šogad galvenās sacensības būs augusta pasaules čempionāts Pekinā, turklāt sāksies arī olimpiskā kvalifikācija.

Izmantotie resursi:
Laikraksts "Diena"

Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +2 [+] [-]

, 2015-01-13 17:27, pirms 6 gadiem
Paši gatavo?
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2015-01-13 17:37, pirms 6 gadiem
Ir kāds, kas bijis Somijā un var apliecināt? Pa kafejnīcām dzīvo? Kaut kā nereāli liekas, ka tāda cena varētu būt veikalā pirktai un mājās gatavotai pārtikai...

  +4 [+] [-]

, 2015-01-13 17:42, pirms 6 gadiem
"Pērkona" vārdiem teikšu, varbūt pārtiekat viens no otra!?
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2015-01-13 17:48, pirms 6 gadiem
Es teikšu Sprīdīša vārdiem-gulbīti, gulbīti kustini spārniņus... Būtu sēdējuši mājās un trenējušies pa Skype-moderna metode, kuru jau izmanto visa vieglatlētikas elite.
150x30=4500 mēnesī
4500x12= 54 000 gadā
54 000x2g līdz OS= 108 000EUR

Parēķināju... nav vērts. Metiet mieru

  +1 [+] [-]

, 2015-01-13 17:50, pirms 6 gadiem
Nedaudz pats ātri iegooglēju, atradās šādi dati:
Cost of Living in Finland. Prices in Finland....

Šur tur vēl arī lētāk uzrādās, par gaļu gan tieši neatradu tā vairāk. Nemēģinu te apgāzt abu sportistu teikto, vienkārši pašam interesanti kā tā var būt?

  +1 [+] [-]

, 2015-01-13 17:51, pirms 6 gadiem
jocker rakstīja: Ir kāds, kas bijis Somijā un var apliecināt? Pa kafejnīcām dzīvo? Kaut kā nereāli liekas, ka tāda cena varētu būt veikalā pirktai un mājās gatavotai pārtikai...
jā, es pusgadu tur nodzīvoju. protams, viss ir atkarīgs no tā, kur tu ej ēst- studentu ēdnīcās var paēst pa 10 eiro

  +1 [+] [-]

, 2015-01-13 17:54, pirms 6 gadiem
un runājot par veikaliem, tur ir lētā LIDL tirdzniecības ķēde, kur produkti maksā vislētāk- ar latviju salīdzinot būtu 20-30% dārgāk
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2015-01-13 18:12, pirms 6 gadiem
Kaut kas nav kārtībā ar galvu šim pàrim....vajadzētu kādu gudrāku šiem nolikt blakus...ja tā domā un rīkojas ar elementàràm lietām, tad rodas šaubas par trenēšanos...

     [+] [-]

, 2015-01-13 18:12, pirms 6 gadiem
TOTO=ManaMaize+Kafijas rakstīja: Noperc galu, darzenus, riisus un uztaisi par to pasu summu veseligas vakarinas.
Jāatcerās, ka sportistiem nepieciešams dažāds uzturs un vairāk ēdienreizes nekā vidējam kupātus ēdošajam cilvēkam. Tiesa gan, 80 eiro dienā drīzāk būtu piemērota summa diviem cilvēkiem, pat Somijā.

  +7 [+] [-]

, 2015-01-13 18:14, pirms 6 gadiem
Berkulis: '' Katram ir savs budžets, bet, ja tas nav pietiekams, tad ir grūti. Nav jau runa par to, ka mēs gribam dzīvot dārgās viesnīcās. Dzīvojam gana taupīgi - paši gatavojam ēst.''
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2015-01-13 19:14, pirms 6 gadiem
Nu ja ēšanas reize izmaksā 30ērikus, tad ēdāji nav kaut ko sapratuši. Viena reize 15ēriki, un var paēst arī sportists. Ierindniekam grūti to pat apēst. Un nav jau slikti arī pašiem kaut ko uztaisīt. 1kg gaļu pa 30ē paņem un pietiks 2 dienām, plus piedevas...

     [+] [-]

, 2015-01-13 19:25, pirms 6 gadiem
Ko tad viņi tur tādu ēd, pat Norgē tik dārgi nav, neatceros īsti cik tur tērēju, kad pāris mēnešus biju, bet man liekas maksimāli kādus 80-100 latos tolaik nedēļā. Un tad jau daudz ko varēja sapirkt, pie tam neēdu tā kā cālis.

     [+] [-]

, 2015-01-13 19:54, pirms 6 gadiem
"Viņiem ir datori un speciāla spēka mērīšanas iekārta."

:O Somiem ir datori!!!

     [+] [-]

, 2015-01-13 20:39, pirms 6 gadiem
Viņi taču brauc uz treniņnometni, attiecīgi, iespejams, ka nevis īrē dzīvokli, bet dzīvo kādā viesnīcā, iespejams, bez virtuves. Kvalitatīvs otrais ēdiens ir no apmēram 15-25 eiro. Ja vel kādi salāti klat, dzēriens, uz 35 eiro vienas vakariņas noteikti sanāk. Pusdienas un brokastis un kopa mierīgi sanāk no 50 uz augšu.

  +2 [+] [-]

, 2015-01-13 20:56, pirms 6 gadiem
Esmu pietiekami daudz dzīvojis un ēdis Skandināvijā. Ja ēd restorānos, tad protams, sanāks viņu minētie 80 EUR par reizi. Ja pērk paiku lielveikalā, var iegrozīties pat lētāk kā pie mums. Var saprast to, ka ēst taisīšanai nav laika un vajag atpūsties, tad nu jāmaksā.
Tomēr domāju, ka vajag mācīties dzīvot ekonomiskāk, nevis lielīties ar to, ka māk labi pa dārgo pieēsties. Neesam mēs somi. Šņabi arī dzersim pa dārgo, vai vedīsim pašu savu, un pārdosim. Tā lūk, gan jau ka sāks domāt.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2015-01-13 21:30, pirms 6 gadiem
76 rakstīja: Esmu pietiekami daudz dzīvojis un ēdis Skandināvijā. Ja ēd restorānos, tad protams, sanāks viņu minētie 80 EUR par reizi. Ja pērk paiku lielveikalā, var iegrozīties pat lētāk kā pie mums. Var saprast to, ka ēst taisīšanai nav laika un vajag atpūsties, tad nu jāmaksā.
Tomēr domāju, ka vajag mācīties dzīvot ekonomiskāk, nevis lielīties ar to, ka māk labi pa dārgo pieēsties. Neesam mēs somi. Šņabi arī dzersim pa dārgo, vai vedīsim pašu savu, un pārdosim. Tā lūk, gan jau ka sāks domāt.
Arī es braukāju pa nometnēm ar audzēkņiem.Un lai sanāktu pa lēto, kādam jāsēž viesnīcā un jāmizo kartupeļi vai jāklopē karbonādes.Un ne jau visi brauc uz Somiju ar domu aizvest kasti ar šņabja lai pārdotu un uzvārītos. Vai arī braucot garām kādam ciematam busā iemest kādu moci vai mopēdu ,lai notirgotu detaļas Latvijā. Cik lasu Sirmais ar Mūzi brauc trenēties,un bez domas kur uzvārīties , ko nospert un kur notirgot! 70EUR Somijā par ēdienu ar 3x paēšanu ir normāls cipars sportistam! Tepat lidiņā var to pārbaudīt !

     [+] [-]

, 2015-01-13 23:18, pirms 6 gadiem
FATBOY rakstīja: Arī es braukāju pa nometnēm ar audzēkņiem.Un lai sanāktu pa lēto, kādam jāsēž viesnīcā un jāmizo kartupeļi vai jāklopē karbonādes.Un ne jau visi brauc uz Somiju ar domu aizvest kasti ar šņabja lai pārdotu un uzvārītos. Vai arī braucot garām kādam ciematam busā iemest kādu moci vai mopēdu ,lai notirgotu detaļas Latvijā. Cik lasu Sirmais ar Mūzi brauc trenēties,un bez domas kur uzvārīties , ko nospert un kur notirgot! 70EUR Somijā par ēdienu ar 3x paēšanu ir normāls cipars sportistam! Tepat lidiņā var to pārbaudīt !
Lol, kas tad Lidiņā būtu tāds jāaprij, lai par trīs ēdienreizēm samaksātu 70Eur? Garneles un kg laša cepetis? 15Eur par ēdienreizi ir absolūts maksimums un tač ne katrā ēdienreizē sportistam jāštovē iekšā divas karbonādes... Ne visi ir Ščerbatihi.

     [+] [-]

, 2015-01-13 23:23, pirms 6 gadiem
Un vēl - kaut kā tomēr dīvaini, ka trenējas somu treniņgrupā, kas viņiem nenodrošina ēšanu. Neticu, ka somu sportisti (pieņemu, ka ne jau ar kaut kādiem studentiņiem trenējas, bet arī ar potenciāliem Olimpisko spēļu dalībniekiem) arī paši skraida apkārt pa pilsētu meklējot kur paēst. Vismaz man domāt, ka katrā normālā sporta kompleksā ir arī attiecīga ēdināšanas iestāde, kur neticās, ka būtu jāmaksā 80Eur par 3 ēdienreizēm.. Var jau būt, ka letiņus tur nelaiž iekšā? Vai arī jāmaksā pa 'dārgo' lai paēstu (savējiem atlaides)? Kas to lai zin, kāds viņiem tas sadarbības līgums noslēgts.

     [+] [-]

, 2015-01-14 19:15, pirms 6 gadiem
Hmm... rakstīja: Lol, kas tad Lidiņā būtu tāds jāaprij, lai par trīs ēdienreizēm samaksātu 70Eur? Garneles un kg laša cepetis? 15Eur par ēdienreizi ir absolūts maksimums un tač ne katrā ēdienreizē sportistam jāštovē iekšā divas karbonādes... Ne visi ir Ščerbatihi.
Piekritīšu ,ka lidiņā 15-18 eur ir ok.Bet tuvāk centram ,teiksim Vecrīgā nez vai ar dvaceri pietiks .Somijā tieši tas pats. Helsinki un tuvākā apkārtne ir Vecrīga, tuvāk vidienei jau var runāt par lidiņu. Ar algām tas pats ,Helsinkos viens cipars ,uz ziemeļiem pavisam cits . Un algas tur sākas ar 3nullēm.