Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:4, Did:0, useCase: 0

Valentīna Eiduka: "Arī Kovals var mest 90 metrus"

Jānis Pārums

Valentīna Eiduka ir trenere ar vairāk nekā 40 gadu darba stāžu. Dzimusi 1937. gada 12. martā un 1968. gadā absolvējusi Fizkultūras institūtu. Valentīnas Eidukas zināmākie audzēkņi ir Latvijas rekordists un Olimpiskais vicečempions Vadims Vasiļevskis, Ainārs Kovals, Andis Anškins, Inga Kožarenoka u.c Šobrīd trenere gatavo savus audzēkņus Eiropas čempionātam, kas no 7.-14. augustam norisināsies Gēteborgā (Zviedrija).

Vai ir bijuši kādi interesanti notikumi sacensībās treneres karjeras laikā?

Visi man tik kārtīgi, ka lielu pārsteigumu nav bijis (smejas). Ja nu vienīgi pārsteidza Vasiļevska 90 metri. Tik augstu rezultātu nebijām ieplānojuši šogad. Drīzāk tas bija plānots uz Pekinas Olimpiādi. Patīkams pārsteigums!

Kāpēc tieši šosezon Vadimam izdevās tik veiksmīgs un tāls metiens?

Rudenī viņš kārtīgi atpūtās, ziemā labi patrenējās, pavasarī bija nometne Portugālē, kur tiešām no sirds pastrādājām. Galu galā puisis ir jau trenējies 10 gadus – kaut kad tam vajadzēja nākt ārā.

Cik liela ietekme uz Vadima lielisko sportisko formu bija neveiksmīgi aizvadītajai iepriekšējai sezonai?

Es domāju, ka sava ietekme tam bija. Ja tu esi kaut ko sasniedzis un kritis lejā, tas tomēr kremt, tā kā tas noteikti ietekmēja.

Vai Vasiļevskim ir pa spēkam šogad vēlreiz aizmest tālāk par 90 metriem?

Ziniet, Vadims ir tāds, ka viņš var ne tikai 90 metrus aizmest, ja sakrīt visi apstākļi. Es domāju, ka tas varētu notikt.

Vasiļevskis sezonas sākumā meta virs 88m, tad nokrita līdz 80m, tagad nostabilizējies 84-85m robežās. Vai tas ir mērķtiecīgs darbs EČ virzienā?

Visu gadu vienmērīgu sportisko formu nevar noturēt. Mēs trenējāmies, pēc tam pēc lielām slodzēm atpūšamies un tad vajadzētu sekot sportiskās formas virsotnei.

Tai vajadzētu būt uz Eiropas čempionātu?!

Bez šaubām! (smejas) Visi treneri savus audzēkņus trenē tā, lai labākie rezultāti būtu galvenajās sacensībās. Rezultāti nevar visu laiku būt augsti – ne tikai Vasiļevskim, tā ir visiem. Šobrīd Vadims ir vidējā līmenī. Tagad notiek aktīvs treniņprocess un cerams, ka uz Eiropas čempionātu puiši būs vislabākajā formā.

Vai Jūsuprāt arī Aināram Kovalam ir pa spēkam aizmest tālāk par 90 metriem?

Es domāju, ka jā! Kāpēc gan ne?!

Tuvāko gadu laikā?

Nu līdz Olimpiādei varētu būt... Tagad pie manis trenējas arī Voldemārs Lūsis, es uzskatu, ka arī viņa spējas ir aizmest 90 metrus. Protams, ja nopietni trenēsies.

Vai mēs varam gaidīt no Lūša arī kādu pārsteigumu, ja viņš tiks uz Eiropas čempionātu?

Viņam vēl jātiek. Manuprāt, Vasiļevskis un Kovals ir simtprocentīgi braucēji. Ērikam Ragam šobrīd ir mazas traumas, taču, ja nekādu savainojumu nebūs – viņš arī brauks. Viss gan izšķirsies 21. jūlijā Latvijas čempionātā, kas tie braucēji būs. Iespēja, ka Voldemārs aizbrauks, protams, pastāv. Ar meitenēm ir sarežģītāk. Kožarenoku visu laiku vajā traumas. Es ceru, ka uz čempionāta laiku viss būs kārtībā. Lai gan Inga ir tāda sportiste, kas var nostartēt par spīti sāpēm. Brīvule sacensībās Vācijā savainoja elkoni. 21. jūlijā ir valsts čempionāts – ja izdosies labs metiens, tad var aizbraukt arī viņa.

Cik lielas darbaspējas ir Vasiļevskim un Kovalam?

Lielas darbaspējas ir abiem. Vienīgi Vasiļevskis ir tāds mazliet "asāks", ekspansīvāks, emocionālāks. Atnākot uz treniņu viņš paprasa, kas jāizdara un kamēr pārējie vēl ir tikai pusē viņš savu jau ir padarījis. Aināram visu vajag lēnāk – viņš ir vairāk apdomīgs un nosvērtāks.

Nosauciet kopīgo un atšķirīgo Ainārā un Vadimā.

Viņi ir ļoti, ļoti atšķirīgi. Ainārs ir nopietns cilvēks – šogad pabeidzis universitāti un turpinās vēl studēt. Viņa attieksme pret sportu un arī dzīvi ir daudz nopietnāka. Vadims dzīvē ir draiskulīgāks, bet attieksme pret sportu gan ir nopietna.

"Zelta līgas" pēdējā posmā startēja trīs Latvijas šķēpmetēji. Vai tas nozīmē, ka principā šobrīd mūsējiem visas durvis ir atvērtas?

Nē, nekādā gadījumā. Tiklīdz būs slikti rezultāti, viņus vairs neaicinās. Vadims nemaz šogad nebūtu ticis, ja pavasarī nebūtu tik labis nostartējis. Tāpat ir ar Aināru – viņš pavasarī aizmeta 85 metrus (85.74 – aut.), tāpēc viņu arī uzaicināja. Taču, ja puiši tuvākajos mačos tālu nemetīs, tad arī uzaicinājumi izpaliks.

Kāpēc vadošajiem šķēpmetējiem pasaulē, tostarp arī mūsējiem, ir tik svārstīgi rezultāti?

Šķēpmešana ir tik tehnisks veids, ka tur būtiskas ir nianses. Ja šķēpmetējs "nenoķer" metienu, mazākā kļūme un šķēps aizlidos 10 metrus tuvāk. Arī, piemēram, Železnijam, metot sacensībās varēja būt kāds metiens 10m tālāk vai tuvāk.

Kā izskaidrot "bumu" Latvijas šķēpmešanā pēdējo 10 gadu laikā - pirms 10 gadiem mums nebija neviens pasaules līmeņa šķēpmetēja, bet tagad ir jau 3-4 augstas klases šķēpmetēji?

To ir grūti izskaidrot. Nebija tādu audzēkņu kā ir tagad. Nebija inventāra, tāpēc arī nebija sportistu. Tad Draugas kundze (Vallija Drauga, Latvijas šķēpmetēju kluba prezidente – aut.) nodibināja šķēpmešanas klubu, savācām no visas republikas labākos talantus, kopā vairāk nekā simts, un tad no tiem simts izsijājās tie nedaudzie par kuriem šodien var lasīt avīzēs.

Kādas ir Latvijas labāko šķēpmetēju attiecības ar pasaules elites šķēpmetējiem?

Ļoti labas – vienmēr sasveicinās, aprunājās viens ar otru. Es gan neesmu iedziļinājusies par ko viņi runā, bet domāju, ka viņiem ir interesanti.

Kādi būs šķēpmetēju uzdevumi Eiropas čempionātā?

Katrs cer un grib sasniegt to labāko. Bez šaubām viņi centīsies parādīt sezonas labākos rezultātus. Kā tas izdosies ir no daudz kā atkarīgs.

Ir nosprausti konkrēti mērķi?

Obligāti puišiem jātiek finālā un vismaz vienam ir jāizcīna medaļa. Norvēģis Torkildsens, soms Pitkemeki u.c. – tie ir spēcīgi čaļi, bet mūsējie arī ir spēcīgi.

Vai ir kādi talantīgi jaunie šķēpmetēji, kas šobrīd vēl nav plašākai sabiedrībai zināmi, bet varētu parādīties pēc pāris gadiem?

Uz Murjāņu sporta ģimnāziju ir atnākuši divi talantīgi puiši. Viens no viņiem Žviriņš, otra uzvārdu es uzreiz nevarēšu pateikt. Jaunā maiņa aug...

Cik mēnešus gadā būtu jātrenējas profesionālam šķēpmetējam?

Visu gadu. Visus divpadsmit mēnešus varbūt nē, jo sezonas laikā slodze tomēr ir bijusi diezgan liela, tāpēc vajadzētu mēnesi, pusotru atpūsties.

Kā ir ar valsts atbalstu vieglatlētikai?

Valsts atbalsts ir mazs. Cīnāmies par šķēpmetēju klubu – viņu grib likvidēt. Trenēties īsti nav kur... ja Daugavas stadionu nodos remontā vai futbolam es nezinu, kur mēs trenēsimies nākošgad. Arī ar jaunajā sporta manēžā vieglatlētus nelaiž – man gan solīja, ka būs kur šķēpmetējiem mest, bet es jūtu, ka nebūs ne šķēpmetējiem, ne pat vieglatlētikai kopumā. Mūs pilnībā ignorē. Visu nosaka Olimpiskā komiteja un Izglītības ministrija.

Tātad valstij vieglatlētika nav vajadzīga?

Droši vien, ka ne. Ikviena sportista pamati jau tiek ielikti galvenokārt vieglatlētikā. Man liekas, ka mēs esam apdalīti... Šķēpmetēju klubam finanses vispār ir uz nulles un ja jāiet lūgties – tas ir pazemojoši. Es domāju, ka mūsu rezultāti ir pietiekami augsti...

Vai attieksme varētu mainīties tuvāko gadu laikā?

Man par to grūti spriest. Manī neviens neieklausās. Protams, kad ir rezultāti, tad par mums atceras. Esmu laikam izvēlējusies nepareizo sporta veidu (sirsnīgi smejas).

Jūsu audzēknis ir Olimpiskais vicečempions. Ne katrs treneris var ar ko tādu lepoties...

Tiesa, ne katrs, bet tad arī vajadzētu valstij panākt pretī un paprasīt: "Trener, jums ir kur šķēpu mest un ar ko mest?"

Sarunu beigsim uz optimistiskas nots - kas sniedz vislielāko gandarījumu treneres darbā?

Bez šaubām rezultāti. Ja sacensībās tiek uzrādīts augstvērtīgs rezultāts un uzvarēts – ko gan vēl vairāk var vēlēties?! Protams, reizēm ir grūti, jo man ir liela treniņgrupa, bet jācīnās... tad arī rezultāti neizpaliks.

     [+] [-]

, 2006-07-13 09:20, pirms 13 gadiem
"uz uz"... Mosh nomainam virsrakstu?

     [+] [-]

, 2006-07-13 09:20, pirms 13 gadiem
nedaudz virsrakts nepareizs

     [+] [-]

, 2006-07-13 09:25, pirms 13 gadiem
Nu ja paveiksies kāpēc gan lai nebūtu medaļa EČ

     [+] [-]

, 2006-07-13 09:43, pirms 13 gadiem
Sen nav paveiceies ne? vajadzētu tā kā kautko

     [+] [-]

, 2006-07-13 09:45, pirms 13 gadiem
vajadzeetu vajadzeetu kautko dabuut!!! arrii mums par prieku!

  +1 [+] [-]

, 2006-07-13 09:57, pirms 13 gadiem
Secinājumi, izlasot šo interviju:

1) valstij "pie kājas" vieglatlētika. Skumji.
2) mūsējie par spīti visam veic lielu darbu un ir pasaules spicē. Malači.

     [+] [-]

, 2006-07-13 10:00, pirms 13 gadiem
Es teiktu, ka valstij vairāk vai mazāk sports vispār pie... ehem... vienas vietas....

Bet mūsējie ir malači anyway...

     [+] [-]

, 2006-07-13 10:16, pirms 13 gadiem
Veiksmi mūsējiem EČ!!! Gribētos kād medāli

     [+] [-]

, 2006-07-13 10:30, pirms 13 gadiem
labs raxts .... !

     [+] [-]

, 2006-07-13 10:31, pirms 13 gadiem
pfff ...

     [+] [-]

, 2006-07-13 11:01, pirms 13 gadiem
Kovals patiešām mērķtiecīgs un nosvērts, viņš mums vienreiz skolā prakses laikā pasniedza veselības mācību ne tikai labs šķēpmetējs, bet arī labs skolotājs
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2006-07-13 11:34, pirms 13 gadiem
laba intervija...

     [+] [-]

, 2006-07-13 12:06, pirms 13 gadiem
Nu ceram uz medaļu Vasiļevskim!!!!

     [+] [-]

, 2006-07-13 12:27, pirms 13 gadiem
muuseejie atvediis 10 medaljas no čempja!

     [+] [-]

, 2006-07-13 13:30, pirms 13 gadiem
Laba intervija.
Viss jau būtu ok, bet igauņu šķēpmetējs parasti uz čempjiem ir super formā. Vēl Žeļeznijs un Makarovs - kā parasti ... Tur pat ar 88 m var sanākt bešā mājās braukt. Gan jau būs viss ok! Finālā visiem trim jātiek un virs 84 m arī visi var aizmest .
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2006-07-13 14:41, pirms 13 gadiem
Nu ja esports taisija šo interviju, tad esmu patikami parsteigts, un cerams pie ta neapstasies

     [+] [-]

, 2006-07-13 16:23, pirms 13 gadiem
medalnieki....
Milkevics
Olijars
Prokopcuka
Vasilevskis ja bus 88....

     [+] [-]

, 2006-07-13 21:22, pirms 13 gadiem
noveelu veiksmi

     [+] [-]

, 2006-07-13 21:35, pirms 13 gadiem
nu jācer, jācer...

     [+] [-]

, 2006-07-27 08:48, pirms 13 gadiem
arī es varu mest 199 metrus ...

pff ...

     [+] [-]

, 2006-07-27 08:58, pirms 13 gadiem
Medaļai jābūt! Savādāk jau nav vērts trīs sportistus sūtīt, no Raga diez vai ko varēs sagaidīt, bet no pārējiem abiem...tad jau redzēs!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja