Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2861, Did:0, useCase: 0

Latvijas augstākās līgas spēli pirmo reizi tiesās sieviete

Ulvis Brože
Ulvis Brože @UlvisBrozhe

Latvijas augstākās līgas spēli pirmo reizi tiesās sieviete
Sintija Čamane. Foto: Facebook/Latvijas Sieviešu Hokejs

Rīt “Optibet” hokeja līgas mačā “Mogo/LSPA” savā laukumā uzņems “Prizmu/IHS”, un pirmo reizi līgas vēsturē spēli uzraudzīs tiesnese - par noteikumu ievērošanu gādās Sintija Čamane. Pirms viņas debijas līgas mājaslapā lasāma intervija ar tiesnesi par viņas karjeras līkločiem.

Pastāsti nedaudz par sevi. Kā tu aizsāki tiesneša karjeras gaitas, kādas līgas un vecuma grupas esi iepriekš tiesājusi?
Pati nāku no Liepājas, kur arī dzīvoju, strādāju valsts iestādē, spēlēju futbolu un paralēli tam - esmu hokeja spēļu tiesnese. Viss sākās ar to, ka spēlēju hokeju sieviešu komandā “Laima”, vēlāk arī Latvijas izlasē. Kad Liepājā uzbūvēja halli, man ieteica pamēģināt ne tikai spēlēt hokeju, bet arī to tiesāt. Man tas iepatikās, un tā nu es sāku tiesāt hokeja spēles. Sākotnēji tie bija bērni, laikam ejot, sāku tiesāt vecākus bērnus un jauniešus, kuriem gan ātrums, gan tehnika bija augstāka - JAHL un pirmā līga, principā visu, izņemot “Optibet” hokeja līgu. Esmu ieguvusi IIHF A licenci un tiesājusi arī sieviešu čempionātus.

Kā, pēc tavām domām, atšķirsies tiesneša darbs “Optibet” hokeja līgā, salīdzinot ar citām līgām?
Šobrīd ir grūti pateikt tādēļ, ka neesmu vēl tiesājusi Virslīgas spēles, tomēr domāju, ka lielākā atšķirība būs spēlētāju pieredze un komunikācija uz laukuma. Ātruma ziņā hokejs, iespējams, daudz neatšķirsies un tam nevajadzētu sagādāt lielas problēmas.

Cik ilgs laiks pagāja, kamēr kļuvi par tiesnesi? Kas bija jādara un kādas īpašības ir nepieciešamas tiesnesim?
Grūti pateikt, jo tiesāšanas prasmes tiek uzlabotas ar katru reizi, kad dodies laukumā. Svarīgākais tiesnesim ir spēles izpratne un spēja nolasīt spēles situācijas. Federācijā ir gan fiziskie testi, gan arī teorētiskie, tos nokārtojot, tu iegūsti atļauju tiesāt augstāka līmeņa hokeju. Noteikti ir jābūt stipram raksturam, jo vienmēr būs cilvēki, kas uzskatīs, ka pieņemtais lēmums nav pareizs un tāpēc sāks “zāģēt” tevi. Tomēr, ja ir abpusēja cieņa, tad tiesāt hokeja spēles ir tik tiešām patīkami.

Kādas ir sajūtas būt pirmajai sieviešu tiesnesei Latvijas OHL? Un vai tas savā ziņā rada lielu atbildību?
Sieviete sportā - to daudzi vispār redz ar smīnu sejā. Gribu teikt lielu paldies federācijas vadībai un cilvēkiem, kas šo iespēju man ir devuši. Protams, nav jau teikts, ka man viss izdosies, tomēr esmu priecīga par doto iespēju, jo man patīk tiesāt hokeja spēles. Ja komandas un to vadība redzēs, ka man kā tiesnesei ir gan spēles izpratne, gan arī spēja pieņemt pareizos lēmumus, tad viss būs kārtībā. Būt pirmajai sieviešu tiesnesei “Optibet” hokeja līgā rada divreiz lielāku atbildības sajūtu, nekā citās līgās vai spēlēs. Liepājā visu augustu notika “Amber puck” turnīrs, kurā tagad bija arī profesionālā līmeņa sacensības, kurās startēja arī spēlētāji no OHL, un tajā es jau izmēģināju - kā būs tiesāt tāda līmeņa hokeju.

Vai tu izjuti diskrimināciju, būdama sieviete, kas tiesā hokeja spēles? Aizsākot savu tiesāšanas karjeru, vai izjuti stereotipu, ka šī profesija bija domāta vīriešiem?
Es ar to īpaši nesaskāros, piemēram, attieksme pret mani bija tāda pati kā pret jebkuru citu tiesnesi. Spēlētāji un komandas jau redz - ja tiesnesis saprot, ko viņš dara, tad veidojas respekts un cieņa. Tik tiešām, tiesājot īpaši neizjutu to, ka mani uztvertu citādāk.

Ja būtu jāizvēlas vēlreiz kļūt par tiesnesi, vai tu to darītu? Ko tu ieteiktu tiem, kas apsver iespēju kļūt par tiesnesi?
Noteikti es to darītu. Man tas tik tiešām sagādā lielu prieku un gandarījumu, kuru pat nevaru izteikt vārdos. Man bija iespēja salīdzināt hokeja tiesāšanu ar futbola tiesāšanu. Tiesājot futbolu, nebija sajūta, ka daru to, ko vēlos un kas patīk, tomēr, uzkāpjot uz ledus, izjūtu tik tiešām lielu patiku pret šo sporta veidu. Galvenais ir pamēģināt. Pamēģinot, tu notver to sajūtu un saproti, vai tev patīk to darīt!

Izmantotie resursi:
https://www.optibethokejaliga.com/j...

  +2 [+] [-]

, 2020-09-15 20:23, pirms 2 nedēļām
Oho , mums ir.hokeja tiesnese
Ir vēl kāda bez viņas?

  +3 [+] [-]

, 2020-09-15 20:25, pirms 2 nedēļām
Nu jopcik. Tā tam mūsu veselības ministre Ilze Viņķele.

     [+] [-]

, 2020-09-16 02:08, pirms 2 nedēļām
comon88 rakstīja: Oho , mums ir.hokeja tiesnese
Ir vēl kāda bez viņas?
https://lhf.lv/lv/officials
Tādu, kas varētu tiesāt OHL šķiet, ka vairāk nav, bet tā sievietes tiesneses ir daudz. Katru gadu latvietes brauc tiesāt uz junioru olimpiādēm un sieviešu čempjiem.