Kāpēc spēlētāji atsakās spēlēt Latvijas izlasē!?
Pārdomas
Temats par to, ka spēlētāji nevēlas piedalīties pasaules čempionātā (PČ) hokejā, aizstāvot Latvijas valsts karogu, pēdējās dienās ir cilāts daudz. Tiek pārmestas pārlieku labās algas klubos, patriotisma trūkums, vēlme atpūsties pēc smagas sezonas u.t.t.. Tēma vairāk vai mazāk tiek apskatīta no žurnālistu vai līdzjutēju viedokļa, jo interviju ar spēlētājiem, kuri šogad nevēlas Latvijas izlases sastāvā spēlēt PČ, nav! Nedaudz pārzinot hokeja aizkulises, mēģināšu izskaidrot situāciju no spēlētāju skatpunkta.
Galvenais iemesls: APDROŠINĀŠANA
Katrs spēlētājs, kas piedalās PČ, tiek apdrošināts - par to, protams, nav runas, jautājums ir par to - par kādu summu spēlētājs tiek apdrošināts? Spēlētāju prasība ir apdrošināšana par nākamo sezonu līgumu summām, kas traumas gadījumā hokejistam nodrošinātu to pašu algu, ko spēlētājs saņemtu spēlējot klubā. Federācijai gan ir bijis cits viedoklis šajā jautājumā iepriekšējos gadus, un, ja atceramies, par apdrošināšanu savā laikā cīnījās gan S.Žoltoks, gan S.Naumovs, kurš vispār atteicās iziet uz ledus, ja nebūs apdrošināšanas. Pēc manā rīcībā esošās informācijas no "tiešiem" avotiem, šāda pati problēma bijusi pagājušā gadā, kad pēc ilgstošas cīņas kaut kas galu galā ticis arī izcīnīts un starp citu - viens no galvenajiem cīnītājiem bijis tieši Jānis Sprukts. Ne velti K.Lipmans kādā intervijā izteicies: "Ar Jāni Spruktu nekad nav bijis vienkārši, viņš ir no tiem, kuram allaž kaut kas nav bijis labi". Viss kļūst skaidri saprotams, ja zina kontekstu - jo katrs aizstāv savas intereses: Jānis Sprukts - spēlētāju, K.Lipmans - federācijas un valsts. Tāpēc, izdzirdot Sprukta lēmumu - šogad izlases sastāvā PČ nespēlēt, tas nemaz neizbrīnīja. Citi teiks "Kad nebija "Rīgas Dinamo", tad spēlēja par tādu apdrošināšanu, kāda bija". Protams, un to nevar noliegt! Spēlēja! Bet tad cīnījās citi, piemēram, S.Žoltoks, kuram bija līgums NHL... atbraukt uz izlasi un gūt traumu, pēc kā spēlētāja līgums var tikt apdraudēts!? Vai tas ir šī riska vērts!? Ir, ja Tev nav līguma ar labu algu uz nākamo sezonu vai ja Tev vispār nav līguma uz nākamo sezonu, tad PČ ir vieta, kur sevi pierādīt, ar cerību, ka kādas komandas izlūks (skauts) Tevi pamanīs un aicinās izmēģināt savus spēkus viņu pārstāvošā komandā. Bet kāpēc riskēt spēlētājam, kurš ar savu smago darbu izcīnījis savu vietu hokejā un teju noslēgs savu sapņu līgumu!? Tiem, kas, varbūt, nezin, paskaidrošu, ka gadījumā, ja esi noslēdzis līgumu ar kādu klubu, Tev šajā klubā jāiziet medicīniskās pārbaudes. Ja Tev ir trauma, pārbaudes neiziesi, kas nozīmēs tikai to, ka līgums nestāsies spēkā (šāds punkts ir praktiski visos līgumos, kurus komandas slēdz ar spēlētāju un, lai līgums stātos spēkā, spēlētājam nepieciešams iziet medicīniskās pārbaudes).
Vienam varbūt šķitīs, ka apdrošināšana ir kritērijs, citam, ka nav, taču jāatceras, ka hokejista kā spēlētāja karjera nav gara - cik ilgi spēlēsi? Līdz 40 gadu vecumam!? Savā hokejista karjerā Tev jānopelna pietiekami, lai spētu uzturēt ģimeni.
Nobeigumā iekopēšu lietotāja Zigijjjs pievienoto komentāru pie A.Pučes raksta "Karjeras balvu fonds":
"It kā jau autoram ir taisnība - izlase, karogs, valstiskās vērtības, katram Latvijas pilsonim šīm lietām jābūt pāri visam, bet spēlēšanai izlasē jau ir arī otra - politiskāka puse. Runājot par Dārziņu, spēlēšana izlasē notiek, pie trenera kuram ir pilnīgi pajāt par pilsonības jautājumu, tikai nauda; hokeja federācija- droši vien meklē visām valsts izlasēm trenerus, kas ir maksimāli lojāli Latviajs valstij. Visu hokeja saimniecību pārvalda cilvēki, kuriem Latvijas hokeja saimniecības kā valsts intereses labi, ja ir otrajā vietā aiz biznesa, un tāpēc moralizēt par spēlētāju attieksmi pret izlasi ( hokeja) man liekas kaut kā ir nevietā. Un runājot par Ciprusu, cepuri nost, ka šis iespējams palaida vējā savu iespēju ASV un devās palīdzēt izlasei, un ok autoram tas protams patīk kā tāds varonīgs solis, bet kā justies Ciprusam, kuram pēc spēlētāja karjeras beigām arī jāpelna iztika. Tikai iztika jāpelna, ar saliektu muguru klusi šļupstot krievu valodā, strādājot Latvijas un Rīgas dinamo saimniecībā "patriotiskajā" sistēmā. Bet ja viņš būtu izvēlejies nostiprināt savas pozīcijas ASV un veiksmīgas karjeras gadījumā, būtu nopelnījis iztiku tik daudz, lai būtu finansiāli neatkarīgs un varētu darīt ko vēlas un kā vēlas, tad iespējams vins ar staltu muguru latviski no otra krasta varētu arī saukt lietas īstajos vārdos, kā to dara Irbe! Un te nu ej un izvēlies, kas ir labāk! un kurš no Ciprusa izvēlētajiem ceļiem sniegtu/sniedz lielāku atpazīstamību valstij un lielāku labumu Latvijas hokejam, par personīgiem ieguvumiem domājams ir skaidrs!"
Jautājumā par Znaroku - nepiekritīšu, jo Znaroks ir hokeja fanātiķis, bet jautājumā par Ciprusu - ieteiktu aizdomāties katram no Jums!!! Iespējams, ka dzīvē dota tikai viena iespēja..., kuru izmantot vai neizmantot ir katra paša ziņā!
-3 [+] [-]
+9 [+] [-]
Iz sazvērēstības grāmatas - ka tik Ģinamas līgumos nav atrakstīts kāds smirdīgs punkts saistībā ar izlasi, kas liek spēlētājiem padomāt 2x, tas tā
+4 [+] [-]
-2 [+] [-]
Turklāt tas nav vienīgais gadījums, atmiņā iespiedies Artūrs Irbe. Irbe šķiet, ka bija divkārtējs pasaules čempions Sarkanās Armijas sastāvā, kad Latvija atguva neatkarību viņam piedāvāja vietu sastāvā, bet viņš atteicās, priekšroka Latvijas izlasei.
Patriotisms ir zudis, vismaz daļēji, to pierāda arī dižais apmeklētāju skaits uz abām pieaugušo spēlēm Rīgā pret Somiju, kā arī junioru cīņu par iekļūšanu elitē. Cerams, ka tas nav dēļ garās Dinamo sezonas. Negribētos nolikt profesionālāko klubu Latvijā. Pirms Dinamo uz pārbaudes spēlēm bija ļoti daudz apmeklētāju. Uz junioru turnīru arī bija daudz vairāk, iespējams, tāpēc, ka tauta pēc hokeja bija izslāpusi, jo dominēja basketbols - tagad hokejs, bet - cik tad ilgi tauta vilks līdzi, finansiāli, morāli, fiziski... Sūdzās tauta, redz, Sprukts nav, bet uz spēlēm skatītāju arī nav. Ceru, ka uz Norvēģijas spēlēm aprīļa beigās tauta pamodīsies. Es būšu!
+11 [+] [-]
-2 [+] [-]
Skrastiņu, tomēr gribētos redzēt NHL arī nākošajā sezonā, lai jau, bet - sanāk izlaists otrais čempionāts pēc kārtas.
-4 [+] [-]
+6 [+] [-]
+12 [+] [-]
3) Ja nauda jau nopelnīta un sevi iesi pierādījis, tad arī parādās dzīvē citas lietas...
Ja uzskati, ka katram latvietim jāstrādā līdz ģībonim, lai varētu izdzīvot, prom no šīs zemes nebraucot, pierādot, ka esi patriots, tad atvaino, bet man nav par ko ar Tevi vairs runāt...
+11 [+] [-]
+11 [+] [-]
+5 [+] [-]
-2 [+] [-]
Vai cienītais raksts autors ar zina cik izmaksā veselības apdrošināšana sportistam? Apdrošinātāji nav labdarības iestāde un apdrošināšanas polises nekādas kapeikas nemaksā.
Piedevām hokejā ir augsts savainojumu gūšanas risks un tad vēl jāskatās arī katra individuālā sportista traumatisms pēdējos gados. Tāpēc nav nekāds brīnums, ka LHF nevar nodrošināt ikviena sportista vēlmes. Tā ir "dzīva nauda" un Latvija diemžēl nav ne Kanāda, ne Krievija, kas ko tādu var atļauties.
Skrastiņa nostāju es saprotu - hokejista vecums nav mūžīgs. Ja ir līgums ar Stars, tad ir kluba apdrošināšanas polise. Nav līguma, nav normālas polises.
Ja ir jāizvēlas, vai naudu novirzīt kādai jauniešu vai junioru izlasei vai sagatavot mega apdrošināšanas polisi Spruktam vai kādam citam, es labāk izvēlos pirmos.
-4 [+] [-]
Tad KHL mūsu bāleliņiem ir uzvilcis rozā kleitiņu un stikla kurpītes. Redz, ka var labu naudu nopelnīt, jo vairs nav jāmuļļājas pa BAČ vai Somu līgām. Katram svarīgs ir savs līgums un, protams, apdrošināšana. Nedod dievs, ja pirkstiņš salūzīs. Tagad, kad ir KHL un puikas spēlē tikai uz līgumiem, parādās īstais hokejs. Spēlēs labi tikai tas, kurš to pratīs. Degsmes pierādīt, ka esi labāks par kaut kādu Austriju vai Somiju, būs tikai retajam.
+5 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+7 [+] [-]
Un neviens jau neprasa k-kādas prēmijas, bet tikai apdrošināšanu... tāpat kā banka, ja auto ir līzingā, prasa KASKO
[+] [-]
-4 [+] [-]
Pirmkārt, runa iet par profesionāliem sportistiem. Kasko gadījumā tas būtu aptuveni līdzvērtīgs Ferrari, Maseratti u.tml.
Otrkārt, kasko pamatā vērtē pēc auto markas, motora, gada un vērtības, bet sportista apdrošināšanā runa neiet tikai par dzimumu un vecumu, bet arī par sporta veidu, gan par sportista traumatismu, gan kādā līgā spēlē (vidējais spēļu skaits sezonā) u.tml.
Treškārt, ja jau esi tik pietuvināts hokejam, tad noskaidro cik izmaksā kāda hokejista apdrošināšana. Citādi runas par to apdrošināšanu ir vienkārši tukšas pļāpas.
Un pēdējais, nekad neesmu sapratis un nesapratīšu, tos cilvēkus (ne tikai sportistus), kuriem vienīgā motivācija, lai kaut ko darītu ir nauda. Tas ir vienkārši skumji.
+4 [+] [-]
2) Ko nevar celt, to nevar nest... ja nevari atļauties, tad nav tavā varā ko pieprasīt.
3) Par pēdējo atbildēšu ar cita lietotāja komentāru pie Video par J.Spruktu:
"Ja tev ir miljonu kontrakts, bet Tu iesi spelet bez apdrosinasanas, riskejot dabut traumu un zaudet kontraktu (par kuru visu muzu esi cinijies), tad tev kaut kas nav kartiba ar galvu. Par papildu naudas balvam vai premijam vispar neiet nekada runa!"
[+] [-]
Šeit iet runa runa par divām apdrošināšanas polisēm - viena veselības (trauma) un otra līguma. Par pirmo īstenībā lielas brēkas nav, problēmas ir ar otro. Un problēmas ir ar tiem spēlētājiem, kuriem uz doto brīdi nav kontrakta. Spēlētājiem ar spēkā esošiem kontraktiem visam tam par ko šobrīd cepjamies ir jābūt ierakstītam līgumā.
Federācijai pēc būtības ir jāparūpējas par tiem, kam nav līguma, tāpēc arī tai ir tiesības noteikt kādu līguma summu rakstīt polisē. Un tāpēc tur nebūs nekādi miljoni un peļņas gūšanas iespējas, bet normālas izdzīvošanas summa.
[+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
Tāpēc jau arī Ozo ir GM, lai turpmāk nebūtu situācijas, kad spēlētājam jāiet visu vasaru no Kirova kļančīt naudu par lidmašīnas biļetēm. No savas pieredzes zinu, ka Kirovs izmantos jebkuru iespēju, lai arī rītdien neatdotu to, kas jau vakar bija jāatdod. Tā ir viņa rakstura īpatnība. 1995. gada rudenī, kad trīsarpus mēnešus biju pie LHF prezidenta Lipmana par LHF ģenerālsekretāru, to ievēroju uzreiz. Federācijai bija kādi desmit parādi, no tiem vairāki 300 - 500 latu robežās. Kirovs apmaksu vilka, vilka... Varbūt ar domu, ka kādam apniks prasīt, bet varbūt tur dziļāka filozofija apakšā un tāpēc Lipmans ir viens no Latvijas bagātākajiem cilvēkiem...
Katrs ar to var domāt, ko grib...
[+] [-]
+1 [+] [-]
ŽĪDS !
-3 [+] [-]
Ar tiem kam ir vairāku sezonu līgumi viss ir skaidrs, bet tiem kam nav līgumu - par kādu pilno nākamās sezonas līguma summu Tu vispār vari runāt. Tās ir tikai spēlētāju un viņu aģentu vēlmes bez reāla seguma.
Sorokina gadījums labs piemērs. Nospēlēja labi pagājušo sezonu Dinamo rindās, cerēja uz labu līgumu ar Dinamo vai kur citur, bet galu galā nonāca Itālijā.
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]