KHL pret NHL - vērtē skatītājs.
Šoreiz ne par to, kura līga, NHL vai KHL, ir spēcīgāka, bet gan par to, kura līga labāk strādā uz skatītāju. Šajā gadījumā produkts abos kontinentos ir praktisks, taču ja man jāizvēlas starp tikai praktisku produktu un produktu, kurš ir gan praktisks, gan estētisks, ar vieniem un tiem pašiem nosacījumiem, es noteikti izvēlēšos otro.
Skatītājs ir patērētājs un viņam tiek piedāvāts pakalpojums, kuru lielākoties viņš bauda ar divām no cilvēkam dāvātajām maņām – redzi un dzirdi, daļēji arī ar garšu, malkojot hokejam neatņemamo sastāvdaļu – raudzēto, alkoholisko dzērienu. Daudzi KHL klubi strauji progresē darbā ar skatītāja ieinteresēšanu apmeklēt hokeja mačus, taču tie jau nav vienīgie cilvēki, kuri seko spēlēm. Ja skatītājs dodas vērot spēli klātienē, tad viss atkarīgs no paša redzes un dzirdes asuma, taču kā ar tiem, kuri spēli vēro pie TV ekrāniem?
Kontinentālajā hokeja līgā rit jau trešā sezona, tiesa, ka savi soļi uz priekšu šajā laika posmā ir sperti, taču ar mūsu austrumu kaimiņu ambīcijām un finansiālajām iespējām to nevar uzskatīt par pietiekami paveiktu darbu. Ja iepriekšējās sezonās skatītājiem pat bija jāsamierinās ar faktu, ka vairākas no izbraukuma spēlēm nebija iespējams vērot savos tālraižos, labākajā gadījumā varēja internetā sekot teksta translācijām, tad no šī laikmeta vismaz KHL ir pamanījies izkļūt.
Bieži sanāk vērot Nacionālās hokeja līgas spēles un nevar nepamanīt faktu, ka translācijas ir daudz kvalitatīvākas nekā KHL. Videokameru skaits, izvietojums, leņķi, izšķirtspēja, asums un krāsu gamma – visos rādītājos NHL ir priekšā. Arī šosezon KHL skatītāji jau ir saskārušies ar to, ka izbraukuma spēlē pieejama viena videokamera, un tā pati piekārta pie pašiem arēnas griestiem. Ja KHL bieži vien atkārtojumu skatoties 3 reizes nespēj saskatīt ripu un nespēj saprast, kā īsti ripa nonāca vārtos, tad NHL ar ko tādu nesastapsies. Un diez vai tas ir tādēļ, ka Radulovs ripu vārtos raidītu ar 250 km/h ātrumu, kamēr Krosbijs vien ar 110 km/h. Ja NHL parādot atkārtojumu no vārtu guvuma palēnināti ripa nezaudē savu formu skatītāja acīs ne uz brīdi, tad KHL lielākoties rādot atkārtojumu palēnināti, gadījumos, kad ripa lido ātrāk kā ar 50 km/h tā praktiski izzūd, vai arī paliek par bālu, izplūdušu un grūti saskatāmu vektoru.
Taču hokeja spēli mēs baudām ne tikai ar acīm, bet arī ar ausīm. Tie kuri kaut reizi ir vērojuši spēli otrpus okeānam, nevar būt nepamanījuši, ka ļoti labi ir dzirdama katra skaņa laukumā - spēka paņēmieni, metieni, piespēles, slidu kustības, nūjas sišana pret ledu, šāds skaņas efekts padara spēli vēl aizraujošāku, dinamiskāku un baudāmāku skatītajam, un tas viss pateicoties vien tam, ka bortos iestrādāti mikrofoni. Tikmēr parastam KHL spēļu vērotājam bieži vien jāsamierinās ar to, ka mikrofons atrodas blakus kamerai un nākas klausīties, kā noguris un neapmierināts Magņitagorskas vecis, atvilcis savu pēcpusi līdz arēnai, pēc smagās darba dienas metālapstrādes rūpnīcā, savā dzimtā mātes valodā bļauj no visas sirds, mācot Gelašvili darboties vārtu rāmī. Vai, par piemēru, svaiga situācija vakar vakarā (31.10.10) no Bobruiskas spēlē starp Rīgas ‘’Dinamo’’ un Minskas ‘’Dinamo’’, lielākoties varēja dzirdēt haotiskas un izplūdušas fanu aurošanas, svilpšanas radītas skaņas vai nedzirdēt neko, jo mistiski skaņa palika klusāka un skaļāka pati no sevis.
It kā tāds nieks, taču duras acīs... Amerikānis ar reklāmu tomēr nav tik uzbāzīgs kā krievs, vai vismaz šo uzbāzību aizstāj ar gaumīgāku reklāmas pasniegšanu. Piemēram, paši kārtējo reizi varējām pārliecināties, spēlē starp Rīgas ‘’Dinamo’’ un Fīniksas ‘’Coyotes’’, ka formas bez krievu monopolu zīmoliem uz rīdzinieku spēlētājiem izskatās daudz, daudz labāk, nekā ar tiem. Labi apzinos, ka viss šis projekts finansiāli balstās uz šiem uzņēmumiem, taču ir daudz citas iespējas, kā labi reklamēt šos uzņēmumus hokeja mīļu vidū, nebojājot spēles baudīšanu. Tas pats attiecas uz reklāmām, kuras redzam uz ledus, ja NHL tās ir dažas neuzkrītošas un nelielas, tikai viduszonā, tad KHL milzīgas, un visās 3 laukuma zonās. Var jau būt, ka kādam arī patīk, bet šaubos, ka šādas personas būs vairāk, nekā tās, kuri atbalstīs klasisko laukuma izskatu, bez uzbāzīgām un nevajadzīgām detaļām. Arī pati ledus krāsa, NHL nav jautājumu – tas ir balts, bet KHL? Lielākoties izskatās dzeltens, pieņemu, ka apspriežot šo jautājumu, jāatgriežas pie videokameru kvalitātes...
Gribēju jau nobeigt šo rakstu, kad atcerējos vēl vienu lietu. Esmu aktīvs interneta lietotājs, tāpēc patirzāšu arī šo jautājumu, par abu līgu mājaslapām – nhl.com un khl.ru, konkrētāk, sekošanu spēlēm teksta translācijās. KHL mēs redzam primitīvu atvērumu, kur tiek atspoguļots katrs asākais moments, noraidījums, vai vārtu guvums konkrētajā spēles minūtē. Tikmēr kādas iespējas mūs sagaida NHL mājaslapā! Dizainiski ļoti patīkami noformēta sadaļa. Absolūti visām spēlēm pieejami gan pirms, gan pēc spēles apraksti. Ja tiek gūti vārti, tuvāko minūšu laikā vari apskatīt videoatkārtojumu no šī vārtu guvuma. Iespējams apskatīt precīzi no kuras laukuma pozīcijas izdarīts katrs metiens, spēka paņēmiens, noteikumu pārkāpums, vārtu guvums. Daudz plašāka momentu uzskaite, spēles statistikas līderu izcelšana utt. Šo sarakstu varētu turpināt ļoti garu.
Uz vietas jau KHL nestāv. Attīstība notiek, sākot ar nākošo sezonu kā zināms KHL atbrīvosies no kirilica lietošanas uz spēlētāju formām, kas ir pozitīva iezīme tam, ka KHL nevēlas aprobežoties tikai ar Krievijas tirgu.
+16 [+] [-]
[+] [-]
Vēl - es no Rīgas nekad neesmu redzējis nevienu atkārtojumu no vārtu augšas vai vārtu iekšienes. Tas laikam jau par daudz būtu prasīts. Mikrofoni apmalēs un normāls ledus krāsojums laikam vispār ir neiespējams ņemot vērā, ka lielākā daļa KHL arēnu ir būvētas mūsu tēvu tēvu laikos.
+15 [+] [-]
Labs raksts!
+2 [+] [-]
Kopumā tada bilde jāskatas būs laikam vēl pailgi, jo visa TV tīklu aparatūra Krievijā un arī LV nav tā jaunākā un prasa lielus ieguldījumus...
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
-6 [+] [-]
1) Translāciju kvalitāte ir viduvēja, to visu var izlabot, sapērkot jaunu tehniku, taču Krievija/Baltkrievija/Kazahstāna/Latvija nav ASV/Kanāda un jēgas no tās tehnikas tāpat būs visai maz, ja, pieļauju, ka lielākā daļa auditorijas spēles tāpat skatās 90-to gadu sākumā ražotos TV (ja ne vēl padomju laiku lampu TV) .
2) Ziemeļamerikas un Eiropas (jā, tieši Z-Amerikas un Eiropas, nevis NHL-KHL) komandu budžeti pildās pēc dažādām shēmām. T.i., ja Z-Amerikā ir viens bagāts onkulis (organizācija), kas nodrošina VISU, tad Eiropā tā nav, ir īpašnieks, bet tiek meklēti sponsori, jo sports šeit nav TIK daudz bizness kā Z-Amerikā (vienīgi futbolā ir +/- līdzīga situācija, bet tikai līdzīga). Tieši tāpēc NHL/NBA/NFL/MLB komandām nav reklāmu uz formām, bet uz laukumiem tās ir minimālas, bet Eiropā - raibs ir viss (KHL arī nav tas sliktākais variants, Eiropas līgās ir redzēti gadījumi, gad balta ledus nav, viss izraibināts).
3) Stati (arī LIVE) Z-Amerikā ir tik attīstīti, jo viņi tur statistikas mīļi ir nenormāli un ir firmas, kas tieši uz to strādā (vai Eiropā šādi uzņēmumi ir, nezinu, taču ja arī ir, tie ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi). Eiropā un sevišķi šajā tās daļā, statistika priekš aprasta līdzjutēja ir otršķirīga, jo primārais ir spēles baudījums, tāpēc arī "laivs" ir vairāk uz emocijām balstīts un ar cipariem nepārsātināts.
+9 [+] [-]
+6 [+] [-]
+7 [+] [-]
+3 [+] [-]
+7 [+] [-]
+5 [+] [-]
-1 [+] [-]
īpaši gribētos izcelt LTV7, un Kreipāns vēl atļaujas kaut ko di... par no citām pilsētām piedāvātām translācijām, ka paši LTV7 piedāvā vienkārši drausmīgu bildi, es nezinu kas tur pie vainas, bet kad iet RD spēlē no arēnas gan pa LTV7 gan pa KHLTV, tad pa KHL attēla kvalitātē ir nesalīdzināmi labāka.
[+] [-]
+2 [+] [-]
+4 [+] [-]
+4 [+] [-]
+6 [+] [-]
+2 [+] [-]
+6 [+] [-]
Kāda jēga maksāt tam pašam Jāgram tos n`tos miljonus, kad viņu nemaz nevar normāli redzēt. Labāku būtu translācijas sakartājuši un tad ņēmuši Jāgru u.c.
[+] [-]
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]
+3 [+] [-]
+4 [+] [-]
Kā šeit vairākos komentāros tika rakstīts '''tas jau nav iespējams'', ''kā pasakā'' utt. Nu ja nav iespējams un to ir tik neiespējami realizēt, tad kāda vispār vēl var notikt salīdzināšana starp šīm abām līgām organizācijas un pakalpojuma piedāvājuma ziņā?
Paldies par labajām atsauksēm.
Ja jau tīk, tad noteikti taps vēl kāds raksts.