Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:115, Did:0, useCase: 0

Jurģis Kalns vēsturisko uzvaru velta aizsaulē aizgājušajam tēvam

Miķelis Osis
Miķelis Osis @MikelisO

Jurģis Kalns vēsturisko uzvaru velta aizsaulē aizgājušajam tēvam
Jurģis Kalns / Foto: Jānis Līgats

Nedēļas nogalē norisinājās Virslīgas 21. kārtas spēles. Kārtējo uzvaru svinēja "Riga", kas pieveica jauno komandu izveidojušo Liepāju, kamēr tuvākā čempiones sekotāja RFS tika galā ar "Spartaku". Piedāvājam visu maču preses konferenču kopsavilkumu.

FK Ventspils – Valmiera FC 1:1

Viorels Frunze (FK Ventspils): "Valmierai paveicās - mēs pazaudējām divus svarīgus punktus"

- Protams, esam vīlušies par rezultātu, jo izlaidām uzvaru. Pazaudējām divus svarīgus punktus cīņā par 3. vietu. Pretiniekam šodien paveicās. Mēs dominējām un kontrolējām visu spēli. Valmieras sniegums nebija pārsteigums, taču negaidījām, ka viņi nosēdīsies tik zemu. Tas gan nav attaisnojums - ar mūsu momentiem vajadzēja pietikt uzvarai. Pēc gūtajiem vārtiem no standartsituācijas ielaist nedrīkstējām nekādā gadījumā, taču ļāvām pretiniekam uzsist no tuvas distances. Skaidrs, ka visi puiši ir sarūgtināti, taču dzīve turpinās, un mēs cīnīsimies līdz pēdējam.

- Vai Kozlovu nevajadzēja nomainīt ātrāk?
- Ja zinātu, ka viņš netrāpīs vārtos no tādas situācijas, protams, būtu nomainījuši ātrāk. Plānojām veikt maiņu, bet aizkavējāmies. Iespējams, kaut kāda psiholoģiska trauma no pagājušās spēles, kur neguva vārtus. Puisis ir emocionāls un to ņem pie sirds. Taču viņš laukumā veic lielu apjomu, pats sev izveido momentus, un par šodien nerealizēto iespēju galvu nerausim nost. Viņš mums ir atnesis jau vairākas uzvaras.

Tamazs Pertija (Valmiera FC): "Tuvojamies ideālajam sniegumam, kādu vēlos redzēt"

- Bija ļoti emocionāla spēle. Uzskatu, ka bijām spēcīgāki - jo īpaši otrajā puslaikā, kad nerealizējām kaudzi iespēju. Zinājām, ka nekādā gadījumā nedrīkstam zaudēt, lai nevienu nepielaistu sev tuvāk. Protams, labāk būtu bijis uzvarēt, taču esmu apmierināts ar spēles kvalitāti, jo tuvojamies ideālajam sniegumam, ko vēlos redzēt - apmierināja bumbas kontrole, ātrums, labas darbības gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Ir patīkami, ka divu gadu laikā septiņās spēlēs pret Ventspili neesam zaudējuši ne reizi. Tas ir svarīgi, jo Ventspilij ir lielas futbola tradīcijas un vienmēr spēcīga komanda, pret kuru grūti spēlēt.

- Savu futbolista karjeru Latvijā sākāt Ventspilī. Kā vērtējam kluba perspektīvu šobrīd, zinot, ka Ventspils nākotne Virslīgā nav skaidra?
- Zinu, kāds zemteksts ir jautājumam, un pacentīšos atbildēt diplomātiski. Uzskatu, ka Ventspils ir Latvijas futbola sirds. Es te spēlēju un ļoti mīlu šo pilsētu. Tieši šeit pirmo reizi ieraudzīju, kāds ir Latvijas futbols. Savā ziņā lūgšos, lai tuvākā perspektīva Ventspilij būtu laba. Vienalga, kurš vadīs klubu - nedrīkst pieļaut, ka Ventspils vairs nav Virslīgā. Esmu optimistisks, ka Ventspilī arī nākamgad būs konkurētspējīga komanda kā šobrīd. Saprotu, ka šobrīd ir zināmas problēmas, taču izsaku komplimentu visam treneru štābam un futbolistiem, kas iziet laukumā un cīnās. Pret viņiem nav viegli spēlēt. Esmu bijis šādās problemātiskās situācijās - tas nav vienkārši. Lūdzu, atbalstiet šos puišus, kuri cīnās. Dod Dievs, lai klubs ar problēmām tiktu galā un nākamajos gados šeit būtu laba un konkurētspējīga komanda.

RFS – FK Spartaks 2:1

Viktors Morozs (RFS): "Bija stress, jo negribējām atkārtot iepriekšējo maču likteni"

- Guvām svarīgu un grūtu uzvaru. Esmu ļoti priecīgs, ka izdevās izcīnīt trīs punktus pirms izlašu pauzes. Mača galotne bija līdzīga iepriekšējām divām spēlēm, bet šoreiz viss beidzās ļoti labi mums. Protams, bija stress, jo gribējām uzvarēt un neatkārtot iepriekšējo spēļu likteni. Apsveicu visus mūsu līdzjutējus un esmu pateicīgs puišiem, jo raksturs šodien bija acīmredzams.

- Līdz 80. minūtei neveici nevienu maiņu. Vai biji tik ļoti apmierināts ar komandas sniegumu?
- Nē, taču cīņa ritēja tā, ka bija grūti kaut ko mainīt, lai pastiprinātu spēli, kuras raksturs nebija labvēlīgs mums. "Spartaks" atdeva teritoriālo pārsvaru, taču ļoti ātri veica pāreju no aizsardzības uzbrukumā, kas mums nav ērti. Nezināju, kā tādā mačā iesaistīsies kāds spēlētājs no soliņa, tāpēc ilgi neveicu nevienu maiņu. Taču neviens no tiem, kas bija pamatsastāvā, nekrita ārā.

- Kas notiek ar Ivanu Lukjanovu, kurš neizcēlās pat kausa mačā pret "Audas" rezervistiem?
- Tev šķiet tā, savukārt es uzskatu, ka uz "Audas" fona Lukjanovs bija ļoti pārliecinošs un stiprs. Ivans vienmēr trenējas kopā ar pirmo komandu un tagad izskatās labāk nekā tad, kad mums pievienojās. Toreiz bija arī veselības problēmas. Viņš strādā treniņos un konkurē ar citiem, taču ir grūti tikt 18 spēlētāju sarakstā spēlei.

Aleksejs Jerjomenko (FK Spartaks): "Aizvadījām vienu no sezonas labākajām spēlēm"

- Manuprāt, šī bija viena no mūsu labākajām sezonas spēlēm. Darbojāmies ļoti organizēti, un gandrīz visi spēlētāji nostrādāja aizsardzībā, kā bijām vienojušies. Abas komandas izveidoja vārtu gūšanas iespējas, un no malas tā šķita ļoti interesanta cīņa - bija gan standartsituācijas, gan pozicionāli uzbrukumi, gan pretuzbrukumi. Esmu ļoti apmierināts ar savas komandas sniegumu. Protams, gribētos mazliet labāku rezultātu, taču mačs man tiešām patika. Tagad komandai būs četras brīvdienas, bet sestdien aizvadīsim pārbaudes spēli pret Tukumu. Izlašu pārtraukumā arī ceram, ka spēlētāji izārstēs mikrotraumas.

- Diskvalifikāciju dēļ uz soliņa bija vien daži vietējie spēlētāji. Ja kāds no trim laukumā esošiem latviešiem satraumētos, būtu grūti veikt pārkārtojumus...
- Nē, mums vienmēr ir rezerves vārtsargs un divi laukuma spēlētāji [no Latvijas]. Šoreiz bija Dāvis [Ošs], Kramēns un mazulis [smejas]. Apsveicu Markusu [Alpēnu] ar debiju Virslīgā! Viņš treniņos rāda normālu sniegumu, un, ja traumu dēļ būtu tāda situācija, tad šodien nāktu laukumā agrāk. Puisis labi lasa spēli un tikai izskatās, ka ir tievs, taču var arī kārtīgi nospēlēt divcīņā. Savas desmit minūtes šodien Alpēns aizvadīja labi.

- Vai taisnība, ka Eduards Višņakovs ir atgriezies Baltkrievijā?
- Jā, īre beigusies, un viņš jau ir atgriezies klubā [Soļigorskas "Šahtjor"], kam pieder.

FK Tukums 2000/TSS – BFC Daugavpils 2:1

Jurģis Kalns (FK Tukums 2000/TSS): "Uzvaru veltu tētim tur augšā"

- Apsveicu visu Tukumu ar šo vēsturisko un emocionālo brīdi! Izrāvām uzvaru pēdējā minūtē, un paši redzējāt, cik smagi šī uzvara nāca. Domāju, ka visi tukumnieki ar to var lepoties. Neviens negribēja piekāpties, un beidzot veiksmīte atnāca arī mums. Cik reižu šogad nav paveicies... Es personīgi šo panākumu vēlos veltīt cilvēkam, kurš mani ir izaudzinājis, bijis mans lielākais fans un skeptiķis, bet 19. maijā viņš mūs pameta. Taču šodien viņš tur augšā redz, ka dēls ir izcīnījis pirmo uzvaru Virslīgā. Zinu, ka viņš to gaidīja un gribēja ieraudzīt - tagad beidzot to redzēja. Ja atceraties, pagājušajā gadā 5. oktobrī Tukums triumfēja 1. līgā. Šodien ir 4. oktobris, rīt ir mana dzimšanas diena, un komanda mani apsveica ar pirmo vēsturisko uzvaru. Tik ilgi bija jāgaida.

- Jaunarāju-Janvāri nomainīji jau pirmajā puslaikā.
- Ir dienas, kad futbolists vienkārši neieiet spēlē - nevar ne nolikt korpusu, ne panākt pretinieku, ne uzvarēt gaisa divcīņas. Pats esmu spēlējis futbolu un zinu, kā tas ir. Lai būtu tālāk no grēka, nolēmām viņu nomainīt pirmā puslaika beigās. Kā izrādījās, tas bija veiksmīgs gājiens, jo spēle izmainījās, lai gan vietā iznākušajam Aizgrāvim arī pirmās divas epizodes bija neveiksmīgas.

- Palikuši astoņi punkti līdz 9. vietai.
- Nu ja, ejam uz priekšu. Nākamajā spēlē ņemam trīs punktus pret Valmieru, pēc tam "Mettu", un esam jau blakus [smejas]. Redzēju, ka tad, ja spēles ilgtu 75 minūtes, mēs turpat līdzās jau būtu. Brīnumi notiek, un varbūt mums punktus krāt palīdzēs rudenīgais laiks un nekvalitatīvie laukumi. Kas zina? Tomēr uzskatu, ka pat tad, ja mēs uzvarētu visas spēles, no mums nebūtu atkarīgs, vai noturēsimies Virslīgā.

Aleksandrs Gorškovs (BFC Daugavpils): "Veiksme mums ir pagriezusi muguru"

- Jāatzīst, ka pretinieks pelnīti uzvarēja - spēlēja pacietīgi, meklēja iespēju un beigās to arī realizēja. Protams, arī mēs vēlējāmies uzvarēt un līdz beigām tiecāmies pēc trim punktiem, bet tas neizdevās. Mums bija vairāk izdevību gūt vārtus, īpaši pirmajā puslaikā, taču to neizdarījām. Arī veiksme mums mazliet ir pagriezusi muguru - ir ievilkusies neveiksmju sērija, un pietrūkst panākumu.

- Kā šī nedēļa vispār aizritēja, zinot situāciju ar vīrusu Daugavpilī?
- Jā, zināma spēlētāju grupa tika izolēta, kaut arī testi vīrusu neuzrādīja. Arī šodien mums bija ierobežota sastāva izvēle, taču visi, kas bija mūsu rīcībā, vēlējās pārtraukt neveiksmju sēriju. Tas neizdodas, un ir jūtama nervozitāte, kaut arī vēlmes netrūkst. Neviens laukumā esošais nekrita ārā no spēles zīmējuma, bet pastiprināt sastāvu mača gaitā īsti nevarējām ierobežoto iespēju dēļ.

FK Metta – FK Jelgava 0:1

Andris Riherts (FK Metta): "Pieņemsim lēmumu par Kroļļa pāreju spēlētāja izaugsmes vārdā"

- Laukumā bija klusums, bet tribīnēs nedaudz skaļāks - lai gan šķiet, ka arī fani bija nedaudz saguruši. Vai nu bijām pārāk sanervozējušies, vai arī trīs spēles nedēļā deva kādu psiholoģisko slodzi, bet paldies Dievam, ka tribīnēs, bija atbalsts, kas radīja vismaz kaut kādu futbola auru. Diemžēl tā šodien sanāca... Šonedēļ bija trīs spēles - un mēs noteikti nevaram [kvalitatīvi] spēlēt trīs mačus nedēļā. Varam jau kā šodien - rotējot un saucot no jauniešu komandām spēlētājus. Jelgavai uzbrukumi balstās uz uzvarētām divcīņām, kur viņi ir labi - tā arī panāca rezultātu. Vēl ir vairākas spēles priekšā, un Jelgava pārāk tālu nav aizskrējusi, arī Daugavpils un Tukums ir turpat. Pēdējās spēlēs būs laba intriga!

- Kur ir Raimonds Krollis?
- Šobrīd viņš atrodas pārrunās ar citiem klubiem un pa taisno dosies uz izlases spēli Melnkalnē. Vai Raimonda pāreja uz citu klubu notiks uzreiz vai pēc gadu mijas, pagaidām nevaru pateikt. Varbūt arī vispār nenotiks, taču par Raimondu ir interese dažādos līmeņos. Skatāmies, lai viņš iegūst pieredzi un nesasteidz. Interese ir gan no ļoti augsta līmeņa klubiem, gan vidējiem. Piedāvājums ir bijis arī no Latvijas. Visi kopā pieņemsim lēmumu izaugsmes vārdā. Spēlētāja attīstība mums ir pati svarīgākā.

- Kāpēc jau vairākus mačus nav spēlējis Emīls Birka?
- Abu ceļgalu saites bija iekaisušas pēc iepriekšējiem mačiem U-21 izlasē. Iedevām viņam pauzi, un Emīls jau ir daudz vai maz atjaunojies, taču mēs kā labdarības klubs gatavojam spēlētāju izlases spēlēm.

- Kausa spēlē debitēja Bruno Melnis. Vai šodien viņš nebūtu noderējis?
- Melnis pret "Riga" nospēlēja labi un izveidoja trīs momentus. Puikam ir potenciāls, taču cerēt, ka 2004. gadā dzimušais mūs izglābs svarīgā mačā pret "Jelgavu" - negribējās uzlikt tādu spriedzi tik jaunam puisim. Lai viņš pārņem atbildību savā [jauniešu] čempionātā. Melnis tur ir viens no labākajiem, bet ne pats labākais. Neko sasteigt negribas, lai nav pāragras vilšanās.

- Pēc izlašu pauzes gaidāma cīņa pret Daugavpili.
- Mums derēs tikai trīs punkti, jo iepriekšējās divās spēlēs viņi mūs pieveica. Nezinu, kāda tobrīd būs situācija valstī tobrīd - Daugavpilī šobrīd ir krietni nopietnāka situācija ar Covid. Cerams, ka tas norimsies un varēsim čempionātu pabeigt līdz galam. Abām komandām Daugavpilī būs atbildīga cīņa - kā mazais fināls. Pagaidām mēs mazos finālus zaudējam, bet Daugavpils tos pēdējās sezonās ir spējusi uzvarēt.

Dāvis Caune (FK Jelgava): "Cerams, ka pozitīvā tendence turpināsies"

- Apsveicu visus ar uzvaru! Gan iepriekšējā, gan šī spēle atspoguļo mūsu sezonu - sākums varbūt bija neizteiksmīgs un nerezultatīvs, bet abās iepriekšējās cīņās mača pēdējā nogrieznī izdevās gūt pozitīvu rezultātu. Ļoti svarīgi, ka ir šāda tendence - tas liek cerēt, ka tas turpināsies. Esmu ļoti priecīgs par uzvaru un apmierināts arī ar pašu maču, sevišķi pirmo puslaiku. Šī bija tā reize, kad puslaika pārtraukums mums nebija nepieciešams - tas varēja palīdzēt tikai pretiniekiem. Tā arī notika - spēle izlīdzinājās, un sākām nervozēt, jo bīstami momenti parādījās arī pie mūsu vārtiem. Vārtus guvām no standartsituācijas, kas zināmā mērā ir veiksme, taču treniņos strādājam, lai gūtu šādus vārtus. Uzskatu, ka rezultāts ir adekvāts un mums pēc spēles ritējuma bija jāuzvar ar vienu vārtu pārsvaru. Uzvara mums ir diezgan īpašs sasniegums - ja skaita kausa izcīņu, tad šis bija jau trešais panākums pēc kārtas - super! Cerams, ka pēc izlašu pauzes vēl varēsim pacīnīties par kaut ko vairāk.

- Ceturtā sausā spēle pēc kārtas - vai aizsardzībā esat kļuvuši stabilāki?
- Grafiks sakrita tā, ka pretī nāca tabulas lejasgala komandas. Lai kā runātu, ka visas komandas ir vienlīdzīgas, tabulas apakšgala vienības, ieskaitot mūs, ir nedaudz vājākas. Taču treniņos strādājam un sakārtojam savu vārtu drošību. Teicu Ivo [Minkevičam], lai labāk sāk ar vienkāršām darbībām aizsardzībā, nevis pozitīvi izceļas ar piespēlēm starp līnijām, bet pēc tam kaut kur iekrīt. Šis ir pieaugušo futbols, un viss, ko darām, ieskaitot sastāva izvēli, ir tendēts uz rezultātu. Esmu pārliecināts, ka atlikušajās spēlēs gūsim punktus arī pret tabulā augstāk esošām komandām, kuras nav no Rīgas. Nebūs arī tā, ka zem mums esošās komandas vairs punktus negūs, tāpēc mums vajadzētu apdrošināties - ja gūsim vēl trīs punktus, ar to vajadzētu pietikt, lai izvairītos no pārspēlēm.

Riga FC – FK Liepāja 2:1

Mihails Koņevs (Riga FC): "Pamatsastāvā izgājušie futbolisti šobrīd ir spēcīgāki pār konkurentiem"

- Kvalitatīvs futbols, kur bija intriga un sižets. Uzskatu, ka uzvarējām pārliecinoši, kontrolējot spēli visā tās garumā. Ja vēlamies sasniegt augstu līmeni, nedrīkst kļūdīties tā, kā to izdarījām pirmā puslaika beigās. Iespējams, pat labi, ka ielaidām vārtus ģērbtuvē. Tas palīdzēja mobilizēties otrajā puslaikā. Pie 2:0 sāka rasties pārliecība, ka spēle jau uzvarēta. Pēc vasaras papildinājumiem "Liepāja" sāk rādīt interesantu futbolu. Prieks, ka izdevās šādu komandu pieveikt. Tagad būs piecas brīvdienas, pēc kurām turpināsim gatavoties atlikušajām spēlēm rudenī.

- Pret "Liepāju" izlikāt gandrīz identisku sastāvu kāds bija pret Glāzgovas "Celtic".
- Mačs pret liepājniekiem šajā sezonas brīdī ir viens no svarīgākajiem. Tāpēc jau iespēlējām labāko sastāvu treniņos. Iepriekšējos mačos rotējām priekšējo līniju, kādam devām iespēju atpūsties. Šodien nospēlējušie futbolisti pašlaik ir mazliet fiziski spēcīgāki pār konkurentiem. Esmu priecīgs par Romanu Debelko, kurš izlaida divus mēnešus savainojuma dēļ. Teicu viņam, ka jāatgūst futbola garša, jāgūst vārti. Šodien Debelko izveidoja divas izcilas iespējas, kuras diemžēl neizdevās izmantot. Vēl pateikšu, ka Herdi Prengas dalība mačā bija zem lielas jautājuma zīmes. Viņš nepiedalījās pirmsspēles treniņā un bija variants aizsardzībā sūtīt argentīnieti Bravo. Paldies mūsu ārstiem, kuri vakarā spēja atgriezt Prengu atpakaļ ierindā.

Dmitrijs Mološs (FK Liepāja): "Keitā sajauca laika joslas"

- Bezkompromisu cīņa. Ielaidām divus vārtus pēc standartsituācijām, kas ir "Riga" trumpis. Rīdzinieki parādīja, kur mums vēl jāpiestrādā. Šī spēle bija izcila pārbaude mūsu jaunajam kolektīvam. Uzskata, ka spēle ir izdevusies. Visu izšķīra standarti un "Riga" futbolistu pieredze, kas ir daudz lielāka par mūsējo. Pret savas komandas spēlētājiem lielu pretenziju nav.

- Kas notika otrā puslaika sākumā, kad "Liepājai" laukumā izgāja tikai 10 futbolisti?
- Īpatnējs moments. Manā karjerā kaut kas tāds notiek pirmo reizi. Droši vien, tiesnesim, kurš ļāva atsākt maču, bijusi taisnība, jo tās jau mūsu problēmas, ka kāds futbolists nebija gatavs nākt laukumā. Iespējams, Sejdina Keitā kaut kur iemiga, nepārlika laiku savā pulkstenī. Sajaucās. Par šādu paviršību "Riga" gandrīz mūs sodīja, trāpīja pa vārtu stabu. Pateikšu, ka Keitā sajauca laika joslas (smejas).

- Kāpēc pēc pirmā puslaika vispār sekoja šī centra aizsargu maiņa?
- Pēc iepriekšējās spēles Keitā bija savainojums, kas liedza viņam trenēties. Ilgi domājām, ko sūtīt starta sastāvā. Jahaija labi spēlēja, taču pārtraukumā nospriedām, ka mums nepieciešams ātrs aizsargs. Pie 1:2 vajadzēja iet uz priekšu un atstāt brīvas zonas, kamēr Keitā var paspēt atpakaļ un palīdzēt neitralizēt pretinieku pretuzbrukumus.

- Kur šodien bija uzbrucējs Valērijs Harbačiks?
- Neliels savainojums. Ceram, ka viņš atgriezīsies ierindā uz spēli pret RFS. Pret "Riga" aizsargiem Harbačika ļoti pietrūka. Tomēr uzskatu, ka šodien visi laukumā esošie futbolisti nospēlēja ar maksimālo pašatdevi.

- Vai tas fakts, ka Artūru Karašausku nesauc izlasē, liek papildus strādāt pie viņa motivācijas un psiholoģijas?
- Ir jāstrādā. Artūrs ir futbolists, ar kuru jāstrādā individuāli. Jāveido dialogs, jāizveido sapratni starp treneri un futbolistu. Man stāstījuši, ka Karašausks nav vienkāršs spēlētājs. Visiem jāuzliek konkrētas prasības, bet ar Karašausku jārunā vēl papildus. Uzskatu, ka viņš ir ļoti spilgts futbolists Latvijas mērogā. Tādu nav daudz. Dažādu iemeslu dēļ viņam nav izdevies izveidot spilgtāku karjeru.

- Vai izlases galvenais treneris jums skaidro, kāpēc izsaukts vai neizsaukts konkrēts FK "Liepāja" spēlētājs?
- Ar Daini Kazakeviču runāju tikai vienreiz. Treniņnometnē Turcijā. Uzturu kontaktu ar viņa asistentu Marianu Paharu, kurš vienreiz bijis stažēšanās Borisovas "BATE". Ar Marianu mums ir laba komunikācija. Saprotu, ka Latvija nav liela valsts un tie, kuri te strādā ilgāk, zina vairāk par katru futbolistu.