Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:134, Did:0, useCase: 0

Edmunds Elksnis: "Divpadsmitais spēlētājs komandā vai līderis? Izvēlies otro variantu!"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Edmunds Elksnis: "Divpadsmitais spēlētājs komandā vai līderis? Izvēlies otro variantu!"
Edmunds Elksnis: labākais piespēļu dalītājs Latvijas-Igaunijas līgas 2020. gada sezonā. Foto: Basket.lv

"Prieks, ka Rūjiena ir tāda basketbola pilsēta. Ceru, ka tradīcijas turpinās augt," Vidzemes ziemeļu pilsēta pēc Daira, Dāvja, Jāņa Bērziņa un Rinalda Mālmaņa valstsvienībai pieteikusi jaunu kandidātu aizsarga Edmunda Elkšņa personā.

“Baltijas ceļa” kauss Tallinā būs unikāls turnīrs. Pirmkārt, sacensības veltītas Igaunijas basketbola simtgadei. Otrkārt, Latvijas, Igaunijas un Lietuvas valstsvienības vienuviet tiksies pirmo reizi kopš “EuroBasket 2015” spēlēm Rīgā. Treškārt, “Trīs zvaigžņu” rindās būs, minimums, astoņi debitanti.

Izsaukums uz valstsvienību ir pagodinājums katram basketbolistam – neatkarīgi no labāko spēku pieejamības,” atzīst Elksnis, kurš pirmo uzaicinājumu uz izlasi saņēmis 29 gadu vecumā. Tā ir kvalitātes zīme – pērn un šogad līdzīgu iespēju nopelnīja tādi pieredzējuši LBL spēlētāji kā Māris Gulbis un Kristaps Dārgais.

Kandidātu pulkā ir astoņi puiši, kuri var spēlēt aizsargu pozīcijās, taču Elksni tas nebaida. “Esmu pārkvalificējies par tīru saspiču un pie bumbas tieku pietiekami. Apkārt ir daudz spēlētāju, kuri uzspēlējuši abās pozīcijās, bet pats esmu tīrs pirmais numurs.”

Latvijas basketbola savienība izlašu kandidātiem treniņu iespējas piedāvā no 1. jūnija, bet 5-pret-5 formātā vīri strādā otro nedēļu. “Sākām pagājušajā pirmdienā. Bijuši četri treniņi – vēl jūtams, ka meklējam savstarpēju sapratni. Visi nav spēlējuši no marta, laukumā ir neliels bardaks. Pēc četru mēnešu pauzes tas ir normāli – domāju, ka būs labi.”

Elksnim 10 dienas jāraujas divās frontēs – 14. jūlijā gatavošanos jaunajai sezonai uzsāka arī viņa pārstāvētā “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” vienība. “Pirmdien, trešdien, piektdien esmu te; otrdien un ceturtdien Valmierā. Trešajā treniņā Rīgā savainoju labās kājas potīti, taču spēlēt varu.”

Saspēles vadītājs uzskata, ka LBL apmeklētākajai komandai pēc pauzes atkal jālūkojas pjedestāla virzienā. “Skatoties uz pašreizējiem sastāviem, domāju, ka Valmiera tēmēs uz medaļām. Klāt nācis, piemēram, Ervīns Jonāts, un jaunie džeki. Gaidīšu vēl kādu papildinājumu.”

Gaujas krastos Elksnim spēle iet no rokas. Iespaidīgiem tetovējumiem apklātais spēlētājs pērn bija labākais rezultatīvo piespēļu dalītājs Latvijas un Igaunijas līgā (vidēji 7,55 spēlē) un sestais rezultatīvākais. “Tikai” latviešu konkurencē – pirmā vieta ar solīdiem 16,6 punktiem.

“Roberts Zeile ir mans treneris,” atzīst Elksnis. “Sāku pie viņa 19 gadu vecumā – tagad esmu saņēmis milzīgu uzticības kredītu. Ātrums, metieni – tas ir mans stils. Pērn noslēdzu ar klubu divu gadu līgumu. Ņemot vērā, ka plosās pandēmija, esmu priecīgs par panākto vienošanos.”

Kolēģis Reinis Lācis ieminas, ka Edmunds savulaik pārbaudījis spēkus Latvijas jaunatnes basketbola līgas otrajā divīzijā. “Pirms spēlēšanas U19 čempionātā atrados vienā grupā ar 1989. gadā dzimušajiem. Dairis Bertāns jau bija devies projām, taču ar Jāni Kaufmani ierindā komanda bija stipra – daudzkārtēja Latvijas čempione. Pārgāju uz “Valmieras/Rūjienas/Strenču” vienību.”

Elksnis nenožēlo izvēli – “komandas motora” pieredze palīdzēja viņam izveidoties par individuāli spēcīgu spēlētāju. “Ja jaunībā parādās iespēja – būt divpadsmitajam spēlētājam vai iet citā komandā par līderi – izvēlies otro variantu. Vienā spēlē iemetu 17 troikas. No deviņdesmitajiem, izņemot (Austrijā spēlējošo) Māri Ziediņu, esmu vienīgais, kurš palicis aktīvajā basketbolā.”

Neskaitot divas sezonas Jūrmalā (2015-2017), basketbolists dzimtās pilsētas galvenajā komandā spēlēs jau astoto sezonu. “Brālēns ieteica kluba ģenerālmenedžerim Mārtiņam Bērziņam, kurš mani jau zināja un uzaicināja. Klubam 2011. gadā bija naudas problēmas, maz izvēles iespēju. Iepatikos (galvenajam trenerim Ainaram) Zvirgzdiņam un sāku spēlēt.”

Elksnis izvēlējies Latvijā salīdzinoši izplatītu risinājumu – pēc 2019. gadā parakstītā līguma ar Valmieru atteicies no aģenta pakalpojumiem. “Uzskatu, ka, spēlējot mājās, pārstāvis nav nepieciešams. Gan klubam nebūtu pareizi maksāt naudu aģentam, gan varu pats sarunāt klubu. Vadība ir pretimnākoša – ja būtu labs piedāvājums no citurienes, nešaubos, ka mani uzklausītu.”

Spēlētājs izmanto iespējas dalīties savās zināšanās. “Otro gadu piedalījos brāļu Bertānu meistarklasē – padarbojos ar bērniem. Liels prieks, ka brāļu projekti iet plašumā – gaidīsim jaunas ziņas.”