Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Basketbola "burbulis" Rīgā - ko tas nozīmē komandām?

Almants Poikāns
Almants Poikāns

Basketbola "burbulis" Rīgā - ko tas nozīmē komandām?
Latvijas izlases basketbolistes. Foto: LBS

Rīga šajās dienās uzņem Eiropas sieviešu basketbola čempionāta kvalifikācijas turnīra sabraukumu, kurā spēkus samēros mājiniece Latvija, Vācija, Horvātija un Ziemeļmaķedonija, bet citā grupā - Dānija, Rumānija, Itālija un Čehija. Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eiropas nodaļas sacensību menedžere Zane Jurjāne portālam Sportacentrs.com skaidro, ar kādām prasībām šajā "burbulī" jāsaskaras komandām – FIBA izveidojusi skrupulozu sanitāro protokolu vairāk nekā 50 lappušu garumā.

Latvijas basketbolistes pirmo spēli "burbulī" aizvadīs ceturtdienas vakarā pret Vāciju, bet cīņa ar Horvātiju gaidāma sestdien. Visām komandām pirms ierašanās Rīgā bija jāveic Covid-19 tests ne vairāk kā 72 stundas pirms ielidošanas. Turklāt vēl no tā brīža bija jāpārbaudās arī piecas dienas iepriekš. "Ideālajā variantā tests jāveic astoņas un trīs dienas pirms atbraukšanas. Dienas gan var atšķirties, jo ne visās valstīs laboratorijas strādā brīvdienās vai svētku dienās, turklāt spēlētājiem bieži ir jāceļo un jāpiedalās spēlēs. Gandrīz katra testa grafiks tiek saskaņots ar mums, lai tas atbilstu protokolam," skaidro Jurjāne.

Divas nedēļas pirms ierašanās "burbulī" FIBA spēlētājām ieteica ievērot divu nedēļu izolāciju "Protams, nevaram liegt doties uz treniņiem vai spēlēm klubos, bet vajadzētu ievērot piesardzību un pārējā laikā pārāk neaizrauties ar publisku vietu apmeklēšanu."

Savukārt pēc ierašanās "burbulī" spēlētājām bija jāveic vēl viens Covid-19 tests. Tad visas aizsūtīja uz saviem numuriņiem, līdz tiek sagaidīti rezultāti. Tikai pēc tam varēja sākt savas normālās darbības un domāt par treniņiem. Rīgā sabraukušajām komandām visi testi bija negatīvi.

"Ideālajā variantā, protams, izlases uz sabraukumu lido ar čārterreisu. Tomēr spēlētājām, kuras nespēlē savā dzimtenē, vēlamies, lai būtu pēc iespējas mazāk lidojumu. Tādēļ prasām, lai viņas uz "burbuli" lido pa taisno no saviem klubiem – lai būtu maksimāli maz jāuzturas lidostās, lidmašīnās un citās publiskās vietās," norāda Jurjāne. "Savukārt čārtera lidojumu veiksmīgi iespējams realizēt tikai tad, ja visas komandas basketbolistes ikdienā spēlē dzimtenes klubos. Ir izlases, kas šajā logā izmantoja čārteri, bet ne visas."

Ja sabraukuma norises vietā ierodas lielākā daļa komandas, tai ceļam uz viesnīcu tiek nodrošināts privāts autobuss. Tajā spēlētājām un personālam jāsēž pa vienam cilvēkam rindā, turklāt zigzagā, lai nebūtu viens aiz otra. Ja basketbolistes ielido atsevišķi, viņām uz viesnīcu nodrošina individuālu transportu.

Savukārt lidostās saistībā ar FIBA sabraukumiem nekādi atsevišķi piesardzības pasākumi gan netiek organizēti, taču tās šajos laikos ir diezgan tukšas, un drošība vērtējama kā pietiekama.

Konkrētā sabraukuma komandas dzīvo viesnīcā, kas ir īpaši rezervētas tikai "burbuļa" dalībniekiem – izlases, FIBA pārstāvji, tiesneši, komisāri un orgkomitejas pārstāvji. Viņi ir izolēti no visas apkārtējās pasaules, lai nebūtu nevienas svešas kontaktpersonas. Visi cilvēki ir veikuši Covid-19 testus un rūpīgi ievēro piesardzības pasākumus – dezinficē rokas, obligāti valkā maskas, ja iziet no istabiņas. Arī grafiki videokonferenču telpām un izbraukšanai uz treniņiem ir sastādīti tā, lai maksimāli izvairītos no savstarpēja kontakta. "Nebūs tā, ka viena komanda atbrauks no treniņa, bet uz to uzreiz brauks nākamā – lobijā nedrīkst būt drūzmēšanās," uzsver Jurjāne.

Viesnīcā katrai izlasei ir savs stāvs. Neviens svešais stāvā netiek ielaists. Komandām ēdienreizes tiek servētas kastītēs, un spēlētājām maltīte jāietur savās istabiņās. "Pēc mūsu rekomendācijām numuriņos dzīvo pa vienam. Ir atsevišķi izņēmumi, un tas ir lielāks risks, bet attiecīgie cilvēki par to ir informēti."

Basketbolistes nedrīkst iet ārā no viesnīcas teritorijas, taču var vismaz pastaigāties tās pagalmā, bet nekur tālāk. "Gluži numuriņos neieslēdzam, jo saprotam, ka tie tomēr ir sportisti, un kājas ir jāizkustina arī brīvajā laikā."

"Burbulī" ir arī persona, kas atbildīga par sanitārā protokola izpildi – regulāri mēra temperatūru katram sabraukumā iesaistītajam, pārbauda, vai nav drūzmēšanās. Komandu ārstiem katru dienu ir arī jāizrunājas ar spēlētājām par viņu pašsajūtu. Ja nepieciešams, jāmēra arī temperatūra un iegūtie dati jāfiksē, lai varētu laikus pamanīt simptomus.

Ceļam uz treniņiem un spēlēm katrai komandai ir savs autobuss, kas tiek dezinficēts pirms katras izmantošanas reizes. Treniņu grafiks tiek sastādīts pēc standarta FIBA Sacensību regulējuma – pirmās spēles dalībnieki trenējas pirmie (mājinieku komanda pirmā, pēc tam viesu komanda), pēc tam nāk otrās spēles dalībnieki. Lai visām komandām varētu nodrošināt treniņu laikus, kādi paredzēti noteikumos, tiek izmantota arī papildus zāle olimpiskajā centrā.

"Komandām īpaši rekomendējam neizmantot ģērbtuves, bet tas nav aizliegts. Nevēlamies pieļaut drūzmēšanos arī tur, turklāt mitros apstākļos, kādi ir dušās, vīrusa izplatībai ir labāki apstākļi. Iesakām spēlētājām pārģērbties un nomazgāties savos viesnīcas numuriņos. Tomēr treniņu un spēļu dienās, ja, piemēram, vajag noteipot potītes, ģērbtuves var izmantot. Katrai komandai ir sava garderobe un to nedrīkst izmantot neviens cits. Pirms katras ierašanās reizes ģērbtuves tiek pilnībā dezinficētas," saka Jurjāne. "Ņemot vērā, ka "Elektrum" Olimpiskais centrs netiek izmantots tikai mūsu vajadzībām, lai izvairītos no jebkādas ceļu šķērsošanās ar citiem cilvēkiem, "burbuļa" dalībniekiem ir sava ieeja. Nav jāiet cauri nevienai publiskajai telpai."

Covid-19 testi jāveic arī medijiem. Komandām gan nav tiešas komunikācijas ar plašsaziņas līdzekļiem. Intervēt, filmēt un fotogrāfēt var tikai pašu komandu mediju cilvēki. Mači notiks bez skatītāju klātbūtnes, bet mediji tās varēs vērot no savas tribīnes, taču intervijas nav atļautas, izņemot televīzijas tiesību turētājiem, kuri varēs runāt maksimums ar divām spēlētājām – īpaši organizētas sarunas ar garo mikrofona kātu. Nenotiks arī preses konferences.

Ja kāds saslimst ar Covid-19, šī persona tiek izolēta savā viesnīcas istabiņā. Ja tas notiek olimpiskajā centrā, arī tur ir šim nolūkam paredzēta telpa. Nākamais solis ir veikt vēl vienu atkārtotu testu, bet šajā laikā konkrētajam cilvēkam nav ļauts piedalīties nekādās aktivitātēs un atstāt istabiņu. Pēc atkārtota testa būs jāveic arī trešais tests, un tiem abiem jābūt negatīviem, lai varētu atgriezties no izolācijas – tas ir pēc FIBA protokola. Tomēr tas viss ir jāsaskaņo ar konkrēto valstu noteikumiem, piemēram, cik dienām ir jābūt starp šiem testiem.

"Pēc FIBA noteikumiem uzskatām, ka pārējie komandas dalībnieki drīkst turpināt treniņu un spēļu procesu, bet ir aizliegtas jebkuras citas aktivitātes – sapulces, kopā sanākšanas. Viņām jābūt izolētām savos numuriņos. Arī šajā gadījumā jāveic papildus testi, bet rezultātiem obligāti jābūt zināmiem jau pirms spēles. Tomēr Latvijas likumdošana nosaka, ka tiek izvērtētas, kuras bijušas saslimušā kontaktpersonas, un tieši mūsu valsts noteiks, kuri cilvēki vēl tiek izolēti, un mēs tam pielāgosimies," neslēpj Jurjāne.

Spēļu dienā komandas tiek aicinātas nepaspiest roku pretiniekiem un tiesnešiem, kā arī apmainīties dāvanām. Visiem komandas dalībniekiem uz soliņa būs jāievēro savstarpēja distance. Visiem būs jāvelk maskas, neskaitot galveno treneri un spēlētājas.

Bumbas un pārējais ekipējums (tai skaitā tablo pults, spēlētāju soliņi, svari un paklājiņi) tiek dezinficēti pēc katra treniņa, starp spēlēm un to puslaika pārtraukumos. Katrai komandai spēļu iesildīšanās periodos būs nodrošināts savs bumbu grozs ar bumbām, lai tās nav jādala ar pretinieku komandas spēlētājām.

"Pēc pieredzes, kādu gūsim šajos "burbuļos", varētu sekot kādas korekcijas, bet idejiski šāds sanitārais protokols būs arī vīriešu izlašu sabraukumos, kas jau būs novembra izskaņā," sarunu ar portālu noslēdz Eiropas nodaļas sacensību menedžere.