Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:115, Did:0, useCase: 0

Arī Gorkšs nenoliedz problēmas Latvijas futbola tiesnešu sektorā

Ints Megnis
Ints Megnis

Arī Gorkšs nenoliedz problēmas Latvijas futbola tiesnešu sektorā
Ivars Caune uzrauga spēli. Foto: Raimonds Volonts

Latvijas futbola klubi turpina izteikt neapmierinātību ar tiesnešu darbu "SynotTip" Virslīgas turnīrā, turklāt problēmas šajā jomā sarunā ar Sportacentrs.com nenoliedza arī Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidents Kaspars Gorkšs, kurš gan uzsvēra, ka organizācija dara visu iespējamo, lai nākotnē nebūtu jāsatraucas par aizdomīgiem mačiem.

Pēdējais skandāls ar tiesnešiem izskanēja vien pagājušajā nedēļas nogalē, kad "Riga" ar 2:1 pārspēja "Metta"/LU komandu, atspēlēšanos sākot pēc strīdīga galvenā tiesneša Ivara Caunes piešķirta 11 metru soda sitiena realizēšanas. "Kad šāda attieksme tiks izskausta? Mēs vēlamies spēlēt futbolu, tīru futbolu, nevis būt par svešas spēles dalībniekiem," tika teikts "Metta"/LU paziņojumā, kam atbalstu pauda arī vairākas citas Virslīgas vienības. Kaut klubi šosezon jau vairākkārt runājuši par tiesnešiem, ne viss gadījumi izskan publiski. Viens no šādiem ne tik zināmajiem notika 28. augustā, kad pirms spēles, kurā "Riga" tikās ar "Liepāja"/"Mogo", Latvijas Futbola federācija pieņēma radikālāku lēmumu - bija plānots, ka spēli tiesās Caune, tomēr pēdējā brīdī viņš tika apmainīts vietām ar paredzēto ceturto tiesnesi Aleksandru Anufrijevu.

Pēc sestdienas spēles "Metta"/LU iesniedza sūdzību LFF un Virslīgas vadībai, lūdzot izvērtēt Caunes un viņa asistentu kompetences līmeni, Vitālija Liholaja profesionalitāti un godaprātu, nozīmējot spēles inspektorus, kā arī vai tiesnešu darbībās nav konstatētas spēļu sarunāšanas pazīmes.

Gorkšs sarunā ar Sportacentrs.com atzīst, ka tiesnešu jautājums federācijai šobrīd ir "sasāpējis", tāpēc kopš 1. oktobra federācija darbā nolīgusi ziemeļīru speciālistu Alanu Snoudiju, kurš uzrauga tiesnešu segmentu, kā arī izstrādās plānus, lai tiesnešu kvalifikācija augtu. "Jāsaprot vai tiek pieļautas kļūdas, vai tas ir apzināti. Ja apzināti, sankcijām jābūt drastiskām, jo esam par tīru spēli," pauda Gorkšs, nenoliedzot, ka signāli par potenciāliem rezultāta iespaidošanas mēģinājumiem tiek saņemti ik pa laikam.

"Šūmēšanās ap tiesnešu sektoru ir, mēs izskatīsim katru saņemto sūdzību. No 1. oktobra par tiesnešu darbu atbild ārzemju speciālists un ar viņu strādāsim, lai par tiesnešu sektoru vairs nebūtu sūdzību un mēs varētu lepoties ar mūsu tiesnešiem," teica Gorkšs, paralēli kritizējot, ka klubi problēmas vispirms risina sociālajos tīklos. "Mēs rūpējamies par futbola popularizēšanu un nevaram uz katru viedokli reaģēt. Skaidrs, ka katram tāds var būt - citreiz tas ir vairāk pamatots, citreiz mazāk. Tomēr varu teikt, ka izskatām katru strīdīgo epizodi, izvērtējot tiesnešu, kā arī delegātu un inspektoru darbu, jo vēlamies atgriezt pašmāju klubu ticību mūsu tiesnešiem. Negribam, lai pirms katras izšķirošās spēles klubi izteiktu vēlmi par ārzemju tiesnešiem."

"Lepojamies, ka mūsu tiesneši aizvadījuši pirmo spēli UEFA Čempionu līgā, un mēs gribētu, lai varam lepoties arī vietējā mērogā, tāpēc esam piesaistījuši neitrālu ekspertu, kurš rūpēsies par tiesnešu nozīmējumiem un attīstību," teica Gorkšs, izsakot subjektīvo viedokli, ka pagājušās nedēļas nogales spēlē nebija jāpiešķir 11 metru soda sitienu. "Tiesneši kļūdās, bet kļūdās arī spēlētāji un jebkurš cits. Mums jārūpējas, lai šīs tiesnešu kļūdas būtu arvien mazāk un nebūtu apdraudēta tīra spēle un godīgums ("integrity"), lai mums Latvijas kontekstā nebūtu jārunā par sarunātām spēlēm."

Gorkšs nenoliedza, ka arī 28. augustā veiktā tiesnešu maiņa tika veikta pēc signālu saņemšanas. "Šūmēšanās ap tiesnešu daļu ir liela un ik pa laikam saņemam signālus par mēģinājumiem uzsākt dialogus ar tiesnešiem. Šāda prakse tiek izmantota arī ārzemēs - tā kā jaunu tiesnesi vairs nevarējām atvest, lai padarītu situāciju mazliet neparedzamāku un sajauktu kārtis, veicām šādu gājienu. Tas nebija vērsts pret kādu no tiesnešiem, bet bija preventīvs mēģinājums novērst iespēju kaut ko ietekmēt. Tāpat varējām apskatīties ceturtā tiesneša gatavību," šo spēli atcerējās Gorkšs. "Mūsu lielais mērķis ir padarīt tīru futbolu nākotnē."

Tiesnešu kritizēšanu sarunā ar Sportacentrs.com nosodīja LFF Tiesnešu komitejas vadītājs Vadims Direktorenko.

"Jebkādu publisku vēršanos pret tiesnešiem vērtēju negatīvi. Mēs nepieņemam klubu lūgumus par tiesnešu darbu, neiespaidojamies no klubu domām, kurus tiesnešus vajag nozīmēt vai nenozīmēt uz mačiem. Ja mēs to darītu, nonāktu pie anarhijas. Mums ir kvalitatīvi inspektori, kuri profesionāli novērtē tiesnešu darbu, bet palīdzēt viņiem var tikai Tiesnešu komiteja un Tiesnešu nodaļas vadītājs," stāstīja Direktorenko. "Tiesnešu novērtējums ir slēgta informācija. Tā ir pieejama tikai konkrētas spēles tiesnešiem, spēles inspektoram, Tiesnešu komitejas priekšsēdētājam un Tiesnešu nodaļas vadītājam. Tiesnešu komiteja lūdz klubus nepievērst tiesnešu darbam tik lielu uzmanību. Ja klubi vēlas paust savas domas, lai viņi to dara, bet mēs reaģēsim tikai iekšienē, kur apspriežam visas strīdīgās epizodes. Kļūdas ir visiem. Mēs neapkopojam statistiku vai kāds no tiesnešiem kļūdās vairāk, bet uzsveram, ka mūsu tiesneši profesionāli attiecas pret saviem pienākumiem. Lai motivētu un atbalstītu tiesnešus arī turpmāk, aktualizēšu jautājumu par viņu atalgojuma palielināšanu no 2019.gada sezonas".

"Daudzi klubi jau izteica viedokli, tur nav, ko komentēt - viss ir redzams, visi paši saprot. Tā nevar turpināties. Esam savā lapā uzrakstījuši, ka negribētu, lai viņš tiesā, jo tā nav pirmā reize - protams, ka cilvēki var kļūdīties, bet, ja kļūdas ir ļoti bieži, kaut ko vajag mainīt," par Cauni Sportacentrs.com teica Jūrmalas "Spartaka" ģenerāldirektors Edgars Gauračs.

"Vienmēr gaidām profesionālu attieksmi no tiesnešiem, jo tādu gaida arī no mums laukumā. Kļūdās visi, bet šīs kļūdas ir jāspēj atzīt, turklāt nav pieļaujams, ka tās izšķir spēles likteni," stāstīja "Liepāja"/"Mogo" mārketinga direktors Dāvids Jansons. "Mums šādi precedenti šosezon nav bijuši, tomēr jebkurā gadījumā esam kategoriski pret to, ka tiesnesis ietekmē spēles rezultātu, ja tas notiek apzināti. Ja neapzināti - kļūdās visi. Pēdējā kļūda daudz maksājusi kopvērtējumā un "Riga" aizskrējusi tālu priekšā konkurentiem, bet tāds ir futbols. Pagaidām mūsu čempionātā nav video atkārtojumu."

  +4 [+] [-]

, 2018-10-11 19:34, pirms 2 gadiem
Kad tiks publiskotas tiesnešu atzīmes??
Vai šāds solis ir federācijas darba kārtībā??

Drāzt klubus māk, bet kā ar savējiem?! Tik pat publiski, kā DK lēmumus ar visām iekasētajām soda naudām, vajag arī tiesnešu atzīmes un arī kaut kādus soda mērus. Tas, ka atstādina reizi sezonā no čempionāta tiesāšanas, nav sods par savu bezatbildību un nekompetenci.

  +5 [+] [-]

, 2018-10-11 19:48, pirms 2 gadiem
pirmkārt, lai paši iemācās spēlēt bez tiesnešu tiešās līdzdalības. piemēram RFS tik to vien prot, kā visu vainu novelt uz tiesnešiem, bet pašu spēlētāji nespēj atdot 2-3 piespēles

loģiski, ja tiesnesis apzināti kļūdās, tad ir jābūt sekām (mēs visi saprotam,par ko ir runa), bet ja neapzināti? parasta spēles epizodes, kur tiesnesis saskatīja/nesaskatīja pārkāpumu

  +3 [+] [-]

, 2018-10-11 19:52, pirms 2 gadiem
Tik nesagatavoti futbola tiesneši gan fiziski, gan funkcionāli nav bijuši nevienā sezonā! Ko viņi pavasarī darīja Kipras sboros? Muļķi laida? Kas viņus (ne)sagatavoja sezonai? Nepieciešams ķirurgs...

     [+] [-]

, 2018-10-11 20:30, pirms 2 gadiem
Kur palika tiesnesis Jegorovs (Virslīgā tiesāja 2009.-2013.gadā)?

  +3 [+] [-]

, 2018-10-11 21:18, pirms 2 gadiem
Cīņu pret sliktu tiesāšanu vajadzētu veikt par līdzekļiem, kas iekasēti par soda naudām par tiesnešu publisku aprunāšanu!

  -1 [+] [-]

, 2018-10-11 21:18, pirms 2 gadiem
Var kāds pastāstīt ko gorkš ir paveicis vispar futbola labā būdams par prezidentu.?kādas reformas vai kas vispar ir pavirzijies uz priekśu?

     [+] [-]

, 2018-10-11 21:41, pirms 2 gadiem
Nu peedeeja Caunes iedotajaa pendelee nebija nekaada lielaa kljuuda... Tiesneshi man liekas ir viena no mazakajam problemaam muusu futbolaa...

  -2 [+] [-]

, 2018-10-11 22:26, pirms 2 gadiem
nauris_noviks_1597536250362113 rakstīja: Var kāds pastāstīt ko gorkš ir paveicis vispar futbola labā būdams par prezidentu.?kādas reformas vai kas vispar ir pavirzijies uz priekśu?
Projekts par 11 vilkiem. Pēc pāris gadiem būs projekts par skudrām. Pēc tam būs projekts par šakāļiem, kaķiem utt. Kaut kā jau jāshēmo miljoni, kurus piešķir FIFA, UEFA.

     [+] [-]

, 2018-10-12 18:02, pirms 2 gadiem
nauris_noviks_1597536250362113 rakstīja: Var kāds pastāstīt ko gorkš ir paveicis vispar futbola labā būdams par prezidentu.?kādas reformas vai kas vispar ir pavirzijies uz priekśu?
Kas tieši tevi interesē? Futbols vai personīgas intereses?

     [+] [-]

, 2018-10-12 18:02, pirms 2 gadiem
1 rakstīja: Kur palika tiesnesis Jegorovs (Virslīgā tiesāja 2009.-2013.gadā)?
Freimanis?

     [+] [-]

, 2018-10-12 18:03, pirms 2 gadiem
balkons rakstīja: Projekts par 11 vilkiem. Pēc pāris gadiem būs projekts par skudrām. Pēc tam būs projekts par šakāļiem, kaķiem utt. Kaut kā jau jāshēmo miljoni, kurus piešķir FIFA, UEFA.
Tavs projekts cerams nepaliks kapos kopā ar tevi?