Izloze ar vēsturiskām sakritībām
Šodien uzzinājām 2010. gada Pasaules kausa izcīņas grupu turnīra sastāvus. Īpaši neaizraušos ar prognozēm, kuras izlases iekļūs "play-off", vien izteikšu pārdomas par gaidāmajām cīņām, skarot arī vēsturisko cīņu aspektu.
A grupa: DĀR, Meksika, Urugvaja, Francija
Jā, Francijai paveicies, ka no 1. groza tai pielozēta DĀR. Un tomēr atsauksim atmiņā 2002. gada PK. Toreiz franči ieradās kā pasaules čempioni (un arī Eiropas čempioni!) un šķita gandrīz vai neuzvarami. Arī toreiz Francija bija A grupā un arī... Urugvaja bija tajā grupā! Kā viss beidzās? Atklāšanas mačā Francija sensacionāli zaudēja Senegālai (0:1), tad nospēlēja neizteiksmīgi 0:0 tieši ar Urugvaju, bet pēdējo naglu Francijas zārkā iedzina Dānija (2:0). Atskaitot pagātnes paralēles, varu nosaukt vēl vismaz divus iemeslus, kāpēc Francijai jāuzmanās jau grupu turnīrā, - pirmkārt, tā pati ne tuvu nerāda pārliecinošu sniegumu (atlases ciklu, neskatoties uz galvenā mērķa izpildīšanu, būtībā var nosaukt par murgu) un arī pēdējā EČ netika "play-off", otrkārt, grupā ir mājiniece DĀR, kurai varētu palīdzēt arī tiesneši. Atgādināšu, ka līdz šim visā PK vēsturē turnīra saimnieki allaž no grupas ir spējuši izkļūt. Savukārt Meksika no grupas ir izkļuvusi pēdējos četrās PK izcīņās. Ir, par ko padomāt.
B grupa: Argentīna, Nigērija, Dienvidkoreja, Grieķija
Latvijas izlases nesenā sāncense Grieķija līdz šim PK finālturnīrā piedalījusies vienu reizi un atceras to nelabprāt. Trīs spēlēs trīs zaudējumi ar kopējo vārtu attiecību... 0:10. Neticami, bet divas no trim toreizējām pretiniecēm Grieķijai tikušas arī šoreiz (varbūtība, ka tā notiks, bija ļoti maza, bet trešā pāridarītājas Bulgārijas izlozē saprotamu iemeslu dēļ nebija) - Argentīna un Nigērija. Argentīnai grieķi toreiz zaudēja ar 0:4 ("hat-trick" Batistutam, vēl vieni vārti Maradonam, kurš tagad ir argentīniešu treneris), bet Nigērija ar 0:2. Tie ir interesanti vēstures fakti, bet skaidrs, ka tagad Grieķijas spēks ir pavisam citāds - tā ir ļoti respektabla izlase. Par Nigērijas izlases spēku labāk varēs spriest pēc janvārī gaidāmā Āfrikas Nāciju kausa (pagājušajā PK nigērieši nespēlēja), taču jebkurā gadījumā šī ir spēkos ļoti līdzīga grupa - Argentīna ir vērtējama pakāpi augstāk, bet arī tai noteikti neklāsies viegli. Pastarītes šai grupā noteikti nav.
C grupa: Anglija, ASV, Alžīrija, Slovēnija
Atklāti sakot, šī ir viena no vājākajām grupām. Alžīrija pēdējo reizi PK finālturnīrā spēlējusi 1986. gadā, un šī brīža paaudzei tādu nopietnu turnīru pieredzes nav - tas ir būtisks faktors, jo, piemēram, pagājušajā PK Āfriku pārstāvēja četras debitantes, un tikai Gana izsitās astotdaļfinālā. Slovēnija objektīvi bija starp vājākajām savā grozā, tāpat ASV futbols ļoti augstu nekotējas. Vai Fabio Kapello vadītajai Anglijai grupu turnīrs būs pastaiga, līdzīgi kā bija ar atlases ciklu?
D grupa: Vācija, Austrālija, Gana, Serbija
Šo uzskatu par otro spēcīgāko grupu (pēc G). Favorītiem vāciešiem noteikti neklāsies viegli. Austrāliešu sastāvā ir pilns ar Anglijas Premjerlīgas futbolistiem, Gana jau 2006. gadā parādīja spēku (+ šogad ganieši uzvarēja Pasaules kausa izcīņā U-21 izlasēm), un Serbija savu spēku parādīja atlases ciklā, aiz muguras atstājot frančus. Ko vērts vien ir serbu centra aizsargu pāris Vidičs-Ivanovičs.
E grupa: Nīderlande, Dānija, Japāna, Kamerūna
Lai kā dažs labs neslavētu Japānu un Kamerūnu, ir skaidrs, kuras divas izlases šeit ir favorītes. No intrigas viedokļa labi, ka Nīderlande un Dānija savā starpā tiekas jau 1. kārtā (nevis pēdējā), kas nozīmē, ka kāda no tām (vai abas) zaudēs punktus, un savs pārākums būs jāpierāda līdz pat beigām.
F grupa: Itālija, Paragvaja, Jaunzēlande, Slovākija
Uz papīra šajā grupā ir viena favorīte (Itālija), viena pastarīte (Jaunzēlande) un divas diezgan līdzvērtīgas komandas (Paragvaja, Slovākija), no kurām priekšroku (patiesībā diezgan būtisku...) gan būtu jādod Paragvajai. Jaunzēlande savā vienīgajā PK zaudēja visas trīs spēles ar vārtu attiecību 2:12. Nebūs brīnums, ja kas līdzīgs atkārtosies. Interesanti, ka Itālija un Paragvaja vienīgo reizi PK finālturnīros savā starpā tikušās tālajā 1950. gadā - toreiz ar 2:0 uzvarēja Itālija. Itālija pirmajā kārtā sava čempionu titula aizstāvēšanu sāks tieši pret Paragvaju.
G grupa: Brazīlija, Ziemeļkoreja, Kotdivuāra, Portugāle
Sportacentrs.com vairums lasītāju aptaujā izteikuši viedokli, ka šī grupa ir cienīga saukties par Nāves grupu. Jā, ir viena izteikta pastarīte (aziāti), bet pārējās trīs izlases cīnīsies uz dzīvību un nāvi. Žēl talantīgās Kotdivuāras izlases - debitējot PK pirms četriem gadiem, arī toreiz tā tika Nāves grupā (Nīderlande, Kotdivuāra, Argentīna, Serbija un Melnkalne) un tagad atkal. Tā kā tomēr grūti iztēloties, ka no grupas nespētu izkļūt varenā Brazīlija, domājams, ka ļoti daudz kas šajā grupā izšķirsies 1. kārtas mačā starp Krištianu Ronaldu Portugāli un Didjē Drogbas Kotdivuāru. Protams, var būt visādi.
Skarot vēsturi, atcerēsimies, ka Brazīlija un Portugāle 2006. gada PK abas "play-off" zaudēja vienai un tai pašai izlasei, Francijai, pie tam ar vienādu 0:1 rezultātu. Savā starpā Brazīlija un Portugāle vienīgo reizi tikās 1966. gada PK grupu turnīrā, kad pēdējās kārtas mačā, pateicoties diviem Eisebio vārtiem, portugāļi uzvarēja 3:1, tika tālāk, atstājot brazīliešus aiz borta. Un kas vēl jo interesantāk, tad Portugālei pirmajā "play-off" kārtā toreiz bija jātiekas ar... Ziemeļkoreju, kurai tas turnīrs tā arī līdz šim ir vienīgais, pie tam ļoti veiksmīgs, jo tika pārvarēts grupu turnīrs. Toreizējais Portugāles un Ziemeļkorejas ceturtdaļfināls ir viens no spilgtākajiem mačiem visā PK vēsturē - ziemeļkorejieši pēc 25 minūtēm atradās vadībā ar 3:0(!!!), bet pamanījās zaudēt ar 3:5! Eisebio šajā spēlē sasita četrus vārtus, bet Portugāle vēlāk izcīnīja 3. vietu, kas tā arī palicis tās labākais sasniegums PK vēsturē.
H grupa: Spānija, Šveice, Čīle, Hondurasa
Ļoti atgādina F grupu - arī viena Eiropas favorīte (tur Itālija, šeit Spānija), arī viena pastarīte (tur Jaunzēlande, šeit Hondurasa), un arī teorētiski gaidāma samērā spēcīgu Dienvidamerikas un Eiropas izlašu spēkošanās par 2. vietu (tur Paragvajas un Slovākijas, šeit Čīles un Šveices). Un arī šajā grupā interesantas sakritības. Hondurasa savā vienīgajā čempionātā 1982. gadā izcīnīja divus neizšķirtus, bet vienreiz zaudēja. Un viena no toreizējām pretiniecēm, Spānija, arī šoreiz būs ceļā. 1982. gadā Hondurasa nospēlēja vairāk nekā cienīgi - 1:1. Savukārt otras divas izlases, Šveice un Čīle, noteikti nav pieskaitāmas pie grandiem, kas būtu aizvadījušas daudzas spēles PK finālturnīros. Un tomēr arī tās savā starpā pamanījušās tikties - 1962. gada finālturnīrā Šveice un Čīle spēlēja grupu turnīra 1. kārtā, ar 3:1 uzvarot dienvidamerikāņiem. Turnīrs toreiz notika tieši Čīlē, un mājinieki izcīnīja 3. vietu - šis sasniegums Čīles futbola vēsturē rakstāms zelta burtiem.
+5 [+] [-]
+3 [+] [-]
Vai patiešām pēc iekļūšanas šī gada Konfederāciju kausa finālā, pa ceļam apspēlējot Spāniju (tiesa, bez Sennas) un finālā cienīgi turoties līdz pašām spēles beigām pret Brazīliju, tas ir viss, ko var pateikt par ASV izlasi?
[+] [-]
+3 [+] [-]
2) Rezultāts Konfederācijās lielisks, bet sniegums? Man likās aptuveni tāds pats, kā gadiem. Intereses pēc apskatījos tās spēles status:
sitieni 29:9, stūri 17:3! spāņu labā.
p.s. Bet neko nesaku, katram savs viedoklis!
+1 [+] [-]
Spāņiem tajā spēlē bija ievvērojams pārsvars bumbas kontrolē, bet tādi patiesi bīstami momenti nebija - aizsargi bloķēja visu, ko vien varēja, bet, ko nevarēja aizsargi, to ķēra Hovards.
Savukārt paši spāņi bez Sennas midā un ar Alonso kā balstu izskatījās pamīksti, ASV labos pretuzbrukumos aizskrēja un ~2x viņu uzbrukumu pārtrauca, kļūdaini fiksējot aizmuguri.
Var jau teikt, ka spāņi spēlēja tik slikti, ka amerikāņi labi izskatījās, bet man viņi atstāja labi organizētas komandas iespaidu, un viņiem ir pilnīgi reālas izredzes izkļūt no grupas, un - būšu ķecerīgs - pat kādu punktiņu aizķert no angļiem.
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
1994. gadā tieši pēc spēles pret Nigēriju diskvalificēja Argentīnas kapteini Maradonu par dopinga - efedrīna lietošanu. Pēc šīs negaidītās, bet loģiskās diskvalifikācijas, Argentīnas izlase bija morāli tā sagrauta, ka zaudēja divas nākamās spēles (grupā 0:2 pret Bulgāriju un astotdaļfinālā 2:3 pret Rumāniju). Tajā čempionātā Argentīna bija viena no galvenajiem pretendentiem uz uzvaru, jo komanda bija salasīta tiešām ļoti spēcīga un arī ar jauniem spēlētājiem, kuri vēlāk noteica toni visā pasaules futbolā. Nosaukšu dažus spilgtākos izlases spēlētājus: Pats kapteinis Maradona, Batistuta, Redondo, Diego Simeone, Ortega, Kanidža, Sensini, Goikoečea.
Arī šajā laikā Maradonam kā trenerim ir problēmas ar disciplīnu. Kā būs pasaules kausā...
[+] [-]
-1 [+] [-]
Kotdivuaarai atkal nepaveicaas, tas tiesa, bet ja izdomaas speeleet kopsh speeles saakuma, nevis tikai no briizha, kad atrodas 0:2 iedzineeju lomaa, tad ir diezgan lielas izredzes tikt aaraa no grupas. Pat njemot veeraa, ka grupaa ir arii Portugaale un Braziilija!
F un C grupa neliela vilshanaas prieksh maniim - gribeejaas nedaudz, lai angljiem un it iipashi itaaljiem iesmeeree gruutaaku grupu. Nu angljiem mazaak, bet par itaalju cuuceni gan neliela shkrobe.
A grupaa itkaa jau Meksikai ar Franciju nevajadzetu buut lielaam probleemaam ar tikshanu aaraa. Itkaa. Bet Francijai ir Domeneks, DĀR, iespeejams, tiesneshi... buus gruuti!
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Toreiz no grupas izgāja ENG un URU.
[+] [-]