Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:125, Did:0, useCase: 0

Baltkrievu žurnālists: "Skatītāju mačos tagad kļuvis katastrofāli maz" (+video)

Edmunds Novickis
Edmunds Novickis @EdmundsN

Baltkrievu žurnālists: "Skatītāju mačos tagad kļuvis katastrofāli maz" (+video)
Brestas "Dinamo" pērn gāza BATE no Baltkrievijas troņa, taču čempionu sezonā nākas samierināties ar ļoti zemu skatītāju apmeklējumu. Foto: instagram.com/dynamobrest

Sportacentrs.com raidījums "Futbolbumbas" vīrusa radīto pauzi pasaules sportā izmantoja, lai aprunātos ar baltkrievu sporta žurnālistu Dmitriju Ruto, kurš atklāja mums, kā viņa valstī pamato futbola čempionāta turpināšanu.

Baltkrievija ir vienīgā valsts Eiropā, kur turpinās futbols. Cilvēki, kuri ne pārāk nopietni uztver situāciju ar Covid-19, iespējams, ar skaudību skatās uz jūsu valsti. Kādas sajūtas jums Baltkrievijā? Kā vērtējat izaugušo interesi par jūsu futbolu?
Patiesībā visi arī baidās (no vīrusa) un ar neizpratni uztver faktu, ka čempionāts turpinās. Katru dienu pastāv varbūtība sagaidīt paziņojumu, ka sacensības pēkšņi tiks apturētas. Federācijas vadītājam, kad viņš atnāk uz futbolu, vienmēr uzdod jautājumu. Viņš atbild: “Turpinām novērot situāciju, viss būs labi. Spēlējam tālāk!” Kā zini, situācija ar katru dienu pasliktinās, klāt nāk simtiem slimnieku. Tomēr nekādu izmaiņu nav. Runājot par interesi, tad vēl pirms divām nedēļām bijām bez maz vai vienīgie pasaulē. Tagad, manuprāt, sākās čempionāts Tadžikistānā un vairs neesam tik unikāli. Jā, esam vienīgie Eiropā un lepojamies ar to.

Vai esi dzirdējis jokus par to, ja tagad risinātos Čempionu līga, tad baltkrievu komanda tur neapšaubāmi uzvarētu (jo vienīgie piedalītos)?
Pirmo reizi kaut ko tādu dzirdu. Varbūt pie jums [Latvijā] tā joko. Bet… ar ko sacensties? Vai savā starpā?

Tieši tā. Vienīgās komandas, kuras nebaidās spēlēt esošajos apstākļos.
Tad uztaisām pasaules mēroga Čempionu līgu ar afrikāņiem un tadžikiem. Tad patiešām kļūsim par čempioniem.
Es uzskatu, ka būtu liela interese.

Pastāsti par Baltkrievijas čempionāta spēļu norisi! Vai tomēr ir kādi drošības pasākumi? Piemēram, Rīgā pie veikalu ieejam pārbauda temperatūru. Cilvēkus ar paaugstinātu temperatūru var neielaist veikalā.
Pirmkārt, mači kļuva ļoti zemu apmeklēti. Apmeklējums ir katastrofāls. Tā nekad nav bijis. Uz atsevišķām spēlēm ieradās 100 vai 150 cilvēki. Ko lai saka, ja pat uz Brestas “Dinamo” pēdējo maču atnāca 300 cilvēki. Pērn Brestā tribīnēs regulāri bija 8 000 - 10 000… Ja par drošību, tad katrā stadionā tiek rekomendēts pārbaudīt temperatūru, stāv bundžiņas ar dezinficējošajiem līdzekļiem. Bija mačs Minskā starp vietējo FC “Minsk” un BATE, kur skatītājiem radās neērtības. Stadionā tikai viens vai divi cilvēki pārbaudīja temperatūru, turklāt instruments allaž čakarējās. Rinda bija milzīga, kāds iekļuva tikai puslaiku pārtraukumā. Papildus līdzjutējiem rekomendē sēdēt šaha secībā, pēc iespējas tālāk vienam no otra. Šobrīd tāda iespēja ir. Var pa vienam katrā rindā sēdēt.

Vai fani ievēro šīs rekomendācijas?
Vairākums ievēro. Tieši fanu [ultru] mums praktiski vairs nav. Teju visu augstākās līgas klubu fani atteicās no aktīvas atbalstīšanās, par ko paziņoja publiski. Citi spēļu apmeklētāji rekomendācijas ievēro un nāk uz stadioniem. Baidās, taču nāk.

Pie mums Latvijā pieņemts uzskatīt, ka valdība atbildīgi rīkojas esošajā situācijā, taču cilvēki ne vienmēr alkst izpildīt rekomendācijas. Pie jums, izskatās, ir tieši pretēji – ierēdņi atļauj gandrīz visu, futbols turpinās, bet paši cilvēki saprot situācijas nopietnību un rīkojas atbildīgi.
Protams. Aizvien vairāk cilvēku nāk ārā aizsargmaskās. Spēlēs palicis mazāk žurnālistu. Es, piemēram, pārstāju apmeklēt sacensības. Pirmkārt, man mājās ir mazs bērns. Otrkārt, visus uztrauc tendences un saslimušo skaita palielināšanās.

Kas biedē vairāk – pati slimība un tās izplatīšanās vai bezatbildīga valsts attieksme?
Neteikšu, ka attieksme ir bezatbildīga…

Es vairāk par to, ka joprojām turpinās futbola čempionāts. Pieļauju, ka tauta domā, ka tas nav normāli. Visur futbolu aizliedza, bet Baltkrievijā nē.
Tas nebiedē, bet izraisa sašutumu. Visi gaida brīdi, kad čempionāts tomēr tiks apturēts. No citām valstīm, īpaši no Krievijas, bieži raksta un iesaka apturēt. Kliedz: “Ko jūs tur darāt!”. Bailes nav saistītas ar futbolu vai sportu. Tās vienkārši ir bailes. Futbols turpinās. No mums nav atkarīgs, būs futbols vai nē. Visi gaida kaut kādu lēmumu.

Saki, ka tribīnēs palicis mazāk cilvēku. Bet kā ir ar TV reitingiem? Gan jau visi sēž mājās un skatās. Arī citur pasaulē. Krievijā, droši vien.
Pirmkārt, izauga likmju skaits. Kolosāli. Otrkārt, TV skatās ne tikai Baltkrievijā, bet arī Krievijā, Ukrainā, Turcijā. Vairākas valstis nopirkušas raidtiesības. "Match TV" tuvākajā kārtā pārraidīs pilnīgi visas spēles. Pat nacionālais kanāls "Belarus 5" vienu spēli neparādīs, kamēr krieviem būs visas. Atbalstītāju un kritiķu Baltkrievijas futbolam paliek arvien vairāk.

Vai izdevies arī nopelnīt, pārdodot minētās raidtiesības? Vai tas vairāk ir kā labdarība?
Bija runas, ka Krievijā samaksājuši 210 tūkstošus eiro par tiesībām. Tomēr nesen federācijas vadītājs noliedza šo informāciju. Turklāt nauda ienāk pēc tam, kad spēles tiek aizvadītas. Neviens precīzus skaitļus neatklās. Uzskatu, ka federācija jau ir nopelnījusi vairāk nekā iepriekšējos gados kopā.

Uzskati, ka potenciālā iespēja nopelnīt bija iemesls neatcelt čempionātu? Vai tomēr viss atduras pret valsts lēmumu necelt paniku un spēlēt futbolu?
Jā, mēs arī par to aizdomājamies. Kāda jēga federācijai apturēt čempionātu, ja no ārzemēm nāk nauda? Klīst runas, ka varētu attīstīt 1. līgu un arī tai pārdot raidtiesības. Kurš atteiksies no lielām summām? Tāpēc līdz pēdējam paliks pie sava.

Kāda attieksme no Baltkrievijas čempionāta zvaigznēm, spēlētājiem? Viņiem taču kā klubu darbiniekiem ir jāspēlē, neraugoties ne uz ko.
Pastāstīšu interesantu stāstu par “Vitebsk”. 1. kārtas maču aizvadīja uz ne visai laba mākslīgā seguma laukuma, jo bija slikti laikapstākļi. Nākamo mājas spēli pret “Smolevichi” pēkšņi pārcēla no Vitebskas uz Borisovu. Arguments bija līdzīgs – sagaidīja nelabvēlīgus laikapstākļus. Taču īstenībā tobrīd Vitebskā bija vairākas saslimšanas ar COVID-19 un parādījās nāves gadījumi. Federācija izplatīja oficiālu paziņojumu, ka Vitebskas klubs pats prasīja pārcelt spēli uz citu pilsētu sliktu laikapstākļu dēļ. Pēc nedēļas veselības ministrs paziņoja, ka spēle tika pārcelta tieši COVID-19 dēļ. Uz ko federācijas vadība pateica, ka veselības ministrijai nav kompetences komentēt futbola lietas. Vairāki leģionāri baidās un nesaprot. Īpaši melnādainie afrikāņi. Saka, ka dzimtenē par viņiem uztraucas ģimenes. Brestas “Ruch” ir spēlētājs Viljams, kurš pēc katra mača streso, ka ir saslimis ar COVID-19. Tomēr visi saprot, ka viņiem nav brīvības un jāpilda līgumsaistības. Ja spēlētāji paši izdomās pamest klubu vai nedoties laukumā, var būt nopietnas sekas. Tāpēc viņi turpina pildīt līgumsaistības.

Cik saprotu, vīriešu sacensības – augstākā līga, 1. līga un dublieri – turpinās. Bet lasīju, ka sieviešu čempionāts tomēr nesāksies. Kāpēc tā?
Augstākā līga un dublieri spēlē, 1. līga vēl nav sākusies. Cik atceros, sāksies 17. aprīlī. Bērnu un jaunatnes sacensības jau sen ir apturētas [vakar, 17. aprīlī, patiešām notika pirmā spēle]. Par to paziņoja marta beigās. Sievietes… Droši vien, tāpēc, ka ir fiksēts kontakts. Vīriešiem šāds precedents nav fiksēts.

Vai tiek veikti testi pašiem futbolistiem?
Esam runājuši ar vairākiem spēlētājiem. Viņi stāsta, ka notiek papildus drošības pasākumi klubos. Tiek dalīti aizsarglīdzekļi. Par testēšanu neviens nav teicis. Ja arī veic šos testus, tad visi bijuši negatīvi.

Pastāsti par kopējo situāciju valstī sakarā ar vīrusu! Pēc pieejamiem datiem pozitīvo testu statistika ir līdzīga mūsējai, lai gan Latvijā drošības pasākumi ir daudz stingrāki.
Sāksim ar to, ka ir oficiālā un neoficiālā statistika. Vēsturiski ir sanācis, ka oficiālajai statistikai pie mums retais tic. Vairāk uzticas tenkām. Pēc statistikas ir 36 vai 38 nāves gadījumi, kamēr cilvēki savā starpā runā par simtiem vai pat tūkstošiem. Esi lasījis, ka mūsu prezidents nevēlas dzirdēt par karantīnu un pašizolāciju. Grib rīkot parādi par godu 9. maijam. Jā, varbūt kāds masu skrējiens tika atcelts. “Karantīna” Baltkrievijā pagaidām ir tikai vārds.

Futbola žurnālisti - jūs nedalāties grupās? No vienas puses jums ir darbs, var rakstīt par futbola spēlēm. Cik saprotu, tu sniedz kārtējo interviju ārzemju žurnālistam, jo visi interesējas. Vai ir žurnālisti, kuri kategoriski uzskata, ka visu ir jāaptur?
Vairākums žurnālistu uzskata, ka čempionāts ir jāaptur. Mēs tāpat kā futbolisti esam spiesti nākt uz spēlēm, lai veidotu saturu. Katrs bažījas par savu veselību. Redakcijā puse vai pat lielākā daļa strādā no mājām. Mums pateica, ka var nenākt uz spēlēm, ja nav lielas nepieciešamības. Uzskatu, ka neviens žurnālists nebūs vīlies, ja futbols apstāsies.

Vai ir kāds žurnālists ar skaļu vārdu, kurš atbalsta futbola norisi pašreizējos apstākļos?
Nevaru šādu nosaukt. Visi ir par čempionāta apturēšanu.

Raidījuma "Futbolbumbas" saruna ar baltkrievu žurnālistu Dmitriju Ruto