Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

"Agenda 2030": Latvijas pretiniece Vācija izvirza ambiciozus mērķus

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

"Agenda 2030": Latvijas pretiniece Vācija izvirza ambiciozus mērķus
Vācijas sieviešu basketbola valstsvienība 2019. gadā. Foto: FIBA

Vācijas basketbola federācija (DBB) un Sieviešu basketbola bundeslīga (DBBL) izstrādājušas kopīgu attīstības plānu "Agenda 2030 Damenbasketball in Deutschland".

DBB un DBBL 2019. gada vasarā rīkoja kopīgu sieviešu basketbola domnīcu. Šobrīd puses vienojušās par septiņiem punktiem groza bumbas attīstībai jeb “Vācijas sieviešu basketbola darba kārtību līdz 2030. gadam”.

1) Vācijas sieviešu valstsvienības piedalīšanās Eiropas un pasaules čempionātos, kā arī Olimpiskajās spēlēs, vienlaikus domājot par lielo sporta pasākumu rīkošanu.

2) Tālāka sieviešu basketbola attīstība Vācijā, padarot to par vienu no pievilcīgākajiem un panākumiem bagātākajiem sporta veidiem sievietēm.

3) Vācijas sieviešu klubu piedalīšanās Eirokausu turnīros.

4) Tālāka DBBL profesionālizācija (struktūra, darbinieki).

5) Vācijas spēlētājas kā neatņemama DBBL klubu sastāvdaļa.

6) Aktīvāks DBBL darbs ar jaunajām spēlētājām, lai atbalstītu un turpinātu jaunatnes laukā gūtos panākumus.

7) Kopīga DBBL un DBB izglītošanas programmas izveide treneriem, menedžeriem, tiesnešiem.

Tuvākajā nākotnē DBBL un DBB izveidos kopīgu darba grupu, kura, piesaistot ekspertus no malas, izstrādās aktivitāšu plānu nākamajiem diviem gadiem (2021-2022).

DBB prezidents Ingo Vaiss (Weiss) priecājas atbalstīt DBBL profesionālizāciju, jo ieguvējas ir abas puses. “Ticu, ka varam tālāk attīstīt Vācijas sieviešu basketbolu, tikai strādājot kopā. Līdzšinējās diskusijas bijušas ļoti pozitīvas – tagad darba grupai jādod laiks kalendāra izstrādei.”

Kolēģim piekrita DBBL izpilddirektors Filips Roiners (Philipp Reuner). “Pēdējos pāris mēnešos notikušās diskusijas pārliecināja mani, ka Vācijas sieviešu basketbols var tālāk attīstīties tikai tad, ja strādāsim kopā. Esam apmierināti, ka izdevies ielikt stūrakmeņus.”

Vācijas jaunās basketbolistes 2016. gadā izcīnīja sudraba medaļu Eiropas U16 čempionātā Udinē (treneri Imre Szitja un Hanna Balhauza). Sekoja zelta finiši junioru turnīros – 2017. gada Eiropas U18 čempionātā B divīzijā Dublinā un 2018. gadā A divīzijā Udinē (galvenais treneris Štefans Mīnaks). Vācietēm ir arī divas pirmās vietas Eiropas U20 čempionātā B divīzijā – 2014. gadā Sofijā un 2017. gadā Eilatā.

Jaunā paaudze sāk pāriet pieaugušo līmenī. ASV-Vācijas-Gambijas izcelsmes spēlētāja Satū Saballi sasniedza visu laiku labāko valsts rezultātu – 2020. gada WNBA draftā “Dallas Wings” izvēlējās uzbrucēju ar otro numuru. Atlases ceremonijā tika izraudzīti uzreiz trīs Vācijas talanti. “Dallas Wings” ar 21. numuru izvēlējās centra spēlētāju Luīzi Gaizelsoderi, bet “Los Angeles Sparks” ar 22. numuru izraudzījās uzbrucēju Leoniju Fībišu.

Vēl viena vāciete, “Oregon State” centra spēlētāja Marija Guliča 2018. gada WNBA draftā tika izvēlēta ar 12. numuru un nokļuva “Phoenix Mercury” rindās. Viņa līgā aizvadījusi 66 spēles, pērn aizstāvot “Atlanta Dream”, bet šogad “Los Angeles Sparks” krāsas. Pirmajā gadā pēc universitātes Guliča kopā ar Aneti Šteinbergu spēlēja Venēcijas “Reyer”, bet pērn pārstāvēja Gundara Vētras trenēto Polijas čempionvienību “Arka Gdynia”.

Guliča pēdējā studiju gadā tika iekļauta spēcīgās “Pacific-12” līgas simboliskajā komandā, kā arī tika atzīta par vienu no divām labākajām spēlētājām aizsardzībā. Saballi pārspēja tautietes sasniegumus, “Oregon Ducks” rindās sasniedzot 2019. gada NCAA čempionāta “Četru finālu”. Uzbrucēja kļuva par trešo lietderīgāko NCAA spēlētāju un tika iekļauta “Pacific-12” simboliskajā komandā. Šovasar Saballi nopelnīja vietu WNBA pirmgadnieču simboliskajā pieciniekā.

Satū māsa Njara turpina studēt “Oregon” – augstskolā, kura šovasar WNBA draftā bija pārstāvēta ar trim pirmās kārtas izvēlēm. Rumāņu izcelsmes amerikāniete Sabrina Jonesku tika izraudzīta ar pirmo numuru, bet centra spēlētāja no Aļaskas – Rutija Hebarde – ieguva astoto numuru. Jonesku nokļuva “New York Liberty” – klubā, kura stūrmanis Volts Hopkinss septembrī tika apstiprināts par Vācijas valstsvienības galveno treneri.

Izmantotie resursi:
https://www.basketball-bund.de/news...
Latvijas konkurente Vācija uz novembra spēlēm...
Vācijas lielākā zvaigzne pametīs augstskolu un...
Sietla, Kitija un "varenās pīles". Kas notiks...