Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 0

Latvijas un Igaunijas apvienotā līga. Par vai pret?

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Latvijas un Igaunijas apvienotā līga. Par vai pret?
2012. gada vasarā Latvijas valstsvienībā spēlēja sešas basketbolistes, kuras sezonas laikā pārstāvēja Latvijas klubus
Foto: Romualds Vambuts, Sportacentrs.com

Latvijas Basketbola savienība un Igaunijas Basketbola federācija strādā, lai izveidotu Latvijas un Igaunijas apvienoto čempionātu basketbolā sievietēm. Latviju čempionātā varētu pārstāvēt sešas vai septiņas komandas. Sportacentrs.com noskaidroja Latvijas un Igaunijas pārstāvju viedokļus par jauno turnīru. Pirmajā daļā vārds LSBL komandu galvenajiem treneriem.

Jautājumi

1. Kā vērtējat iespēju piedalīties apvienotajā Latvijas un Igaunijas līgā?
2. Cik interesants varētu būt apvienotais čempionāts?
3. Vai klubs var nodrošināt dalību līgā?
4. Kāda izspēles kārtība būtu pieņemamāka?

Rūdolfs Rozītis, "Latvijas Universitātes" sieviešu basketbola komandas galvenais treneris

1. Iespēju startēt apvienotajā Latvijas un Igaunijas līgā vērtēju pozitīvi. Sieviešu basketbols Latvijā, lai arī nav starp populārākajiem, ir nesis un nes pozitīvus rezultātus. Latvijas Sieviešu basketbola izlase startējusi pat Olimpiskajās spēlēs, bet šogad kārtējo reizi kvalificējās Eiropas Čempionāta finālturnīram. Tāpat jaunatnes izlases priecē ar medaļām gan A, gan B divīzijā.

Tomēr, neskatoties uz panākumiem, tieši sieviešu basketbolā jau ilgu laiku prasījās pēc kādas jaunas vēsmas. Ja RTU katru gadu trenera Vīnberga vadībā pulcē laba līmeņa spēlētājas, “TTT Rīga” vai “Cēsis” nobruņojas, kā kuru reizi sanāk. Vienreiz ar vērienu un Eirolīgu, nākamajā gadā ar jaunatnes sastāvu. Izmaiņas nedaudz līdzsvaro spēku samērus, taču pavasaros nebija šaubu, ka minētās komandas pastiprinās sastāvus un cīnīsies par pirmo vietu. Sanāca, ka “TTT Rīga” un “Cēsis” cīnījās savā starpā, RTU ieņēma latiņu zem abiem “smagsvariem”, bet pārējās komandas noskaidroja labāko starp amatieriem.

Tagad spēle ar katru pretinieku būs tikai mājās un viesos (līdz šim 4 apļi), turklāt pret “svešajām” igaunietēm. Iespējams, ka kāda komanda tam nav gatava, kāda sagatavo pārsteigumu. Pats svarīgākais, meitenēm netiek dota iespēja atrasties komforta zonā. Visu laiku jābūt gatavām, ka katra nākamā spēle var būt izšķirošā. Eiropas jaunatnes čempionātu pieredze rāda, ka lielākās problēmas meitenēm sagādā uzvaru un zaudējumu sērijas jeb kā neieslīgt pašapmierinātībā un kā nenogrimt paškritikā. Psiholoģiskā ziņā spēle pret vienu pretinieku divas reizes sezonā nedos pārliecību, ka zini visu. Vienlaikus tā neradīs kompleksus, ka nav variantu cīnīties par uzvaru. Arī vides (Latvija) maiņa, kur spēles notiek vienās un tajās pašās zālēs, nāks par labu tieši izaugsmes dēļ.
 
2. Domāju, ka Igaunijas komandas varētu būt vienā līmenī ar RTU. Tādējādi tās paaugstinātu vidējo līmeni. Pat, ja Igaunijas komandas ir stiprākas vai vājākas par RTU, tas mainīs spēku rangu, kas agrāk LSBL bija vieglāk prognozējams (lasi, lai jau pirms sezonas nebūtu skaidrs, kura komanda ieņems kuru vietu).

“Latvijas Universitātei” lielākā motivācija ir jauno meiteņu izaugsmes iespējas. Šogad jau 7 no 12 meitenēm ir LU studentes. Iespēja spēlēt ar Latvijas un Igaunijas komandām var radīt vēl lielāku interesi topošajās studentēs un, varbūt, nākamgad LU sastāvs būs veidots tikai no augstskolas meitenēm. Arī man kā trenerim ir vēlme redzēt citus kolēģus darbībā, iegūt pieredzi, startējot ārpus Latvijas robežām.
 
3. Ņemot vērā, ka šogad nestartēs Daugavpils komanda un uz Liepāju jābrauc tikai vienu reizi, milzīgi papildus izdevumi nav gaidāmi. LU un citām līgas komandām noderētu papildus atbalsts, bet nedomāju, ka izbraukumi uz Tallinu un viesu komandas izmitināšana reizi sezonā būtu milzīgs šķērslis. Tomēr finansiālā puse nav manu kompetenču lokā.
 
4. Ja piedalās 12 komandas, divu apļu turnīrs plus izslēgšanas spēles ir labs variants. Ja piedalās tikai 10 komandas, ar diviem apļiem būtu par maz, bet trīs apļi sarežģītu kalendāru un izspēles kārtību. Manuprāt, pieņemamākais variants ir divu apļu turnīrs 12 komandā, apvienojumā ar izslēgšanas spēlēm un atsevišķām izslēgšanas spēlēm katrā valstī.

Aivars Vīnbergs, "RTU/Merks" galvenais treneris

1. Vērtēju atzinīgi. Manuprāt, sacensības paaugstinās sieviešu basketbola prestižu un radīs lielāku publicitāti, kas gan atkarīga no žurnālistu intereses.

2. Čempionāta veiksmes varēs vērtēt pēc sezonas. Katrā gadījumā tas atsvaidzinās sieviešu basketbolu Latvijā. Ceram, ka apvienotais čempionāts ienesīs kādu neprognozējamības niansi, proti, būs vairāk spēļu, kuru rezultāti nebūs iepriekš paredzami.
 
3. Pirmie aprēķini rāda, ka apvienotais čempionāts nerada būtiskas finansiālas izmaiņas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Nebūs vairs jābrauc uz Daugavpili un ceļu uz Liepāju būs jāmēro tikai vienreiz. Ideālajā variantā būtu labi, ja projektam būtu ģenerālsponsors, kas varētu segt daļu izdevumu.

4. Cik noprotu, sacensību formula būs sekojoša - 12 komandas sacentīsies divos riņķos, vēlāk izspēlējot “play-off” spēles, pēc kurām tiks izspēlētas Latvijas čempionāta “play-off' spēlēs. Kopumā spēļu skaits varētu sasniegt 30, kas atbilst iepriekšējo gadu praksei. Jaunajām spēlētājām, kuras startē SJBL un komandām, kas spēlē BWBL, tas ir pietiekami. Pārējo izaugsmei būtu par maz.

Armands Misus, "Liepājas Papīra" galvenais treneris

1. Apvienotā čempionāta izveidi vērtēju pozitīvi. Līgā piedalīsies divas dažādas valstis, parādīsies citas komandas un varēs iepazīt atšķirīgu baskebola skolu. Tās būs pārmaiņas gan spēlētājām, gan treneriem, gan līdzjutējiem.

2. Apvienotais čempionāts ir iespēja spēlēt pret jaunām komandām un vienlaikus ierastās vides maiņa. Plašāks turnīrs treneriem radīs jaunu motivāciju. Latvijas komandas ir labi iepazītas, bet starptautiskā turnīrā sastopies ar pavisam citu mentalitāti, atšķirīgu spēles stilu. Nav izslēgts, ka nākotnē turnīrs paplašināsies vēl vairāk, aptverot jaunas valstis.

3. Vērtējot piedāvāto turnīra formātu un spēļu skaitu, dalību turnīrā varēsim nodrošināt saviem spēkiem. Viens no risinājumiem paredz iespēju uz Igauniju braukt diviem klubiem kopā, brauciena laikā katrai komandai izspēlējot pa divām spēlēm. Neuzskatu, ka brauciens vienā autobusā kopā ar “Latvijas Universitāti” vai “RTU/Merks” sagādātu lielas problēmas. Atsevišķs brauciens palielinātu izmaksas, tāpēc līdzekļu ekonomijai ir nozīme. Jārēķinās, ka brauciens no Liepājas līdz Tallinai ar pieturvietām aizņems līdz deviņām stundām vienā virzienā (550 kilometri). Vienā izbraukumā veikt vairāk nekā 1000 kilometrus būs grūti.

4. Turnīra kalendārs jāveido tā, lai uz Igauniju regulārajā sezonā nevajadzētu braukt vairāk par divām reizēm. Vienreiz uz Tallinu, otrajā izbraukumā uz Tartu un Raplu, katrā braucienā aizvadot spēles divas dienas pēc kārtas. Nepatīk variants, ka regulārās sezonas laikā atsevišķām komandām varētu būt divu vai trīs nedēļu pauzes bez spēlēm. Tas izsistu no ritma. Skaidrs, ka kalendāram būs jāpielāgojas. Tādas situācijas piedzīvotas pat Latvijas čempionātā.
 

Ainārs Čukste, "TTT juniores" galvenais treneris

1. Vairāk dažādu komandu vienā turnīrā – tas ir pozitīvi. Tādā turnīrā būs vairāk dažādu interesantu spēļu. Domāju, ka ieguvēju būs vairāk.

2. Apvienotais čempionāts varētu būt interesantāks nekā Latvijas čempionāts. Nav īsta priekšstata par Igaunijas komandu līmeni, taču nedomāju, ka tas īpaši atšķiras no mums. Vismaz tādai komandai kā “TTT juniorēm” iespēja spēlēt apvienotajā līgā vērtējama tikai un vienīgi pozitīvi. Apzinoties spēku samērus, mūs nekur neuzskata par favorītēm, tāpēc ir laba motivācija kārtīgi nospēlēt un likt ar sevi rēķināties. Domāju, ka jaunajā turnīrā varam pacīnīties par labiem rezultātiem.

3. Divi apļi ir piemērots variants gan izmaksu, gan spēļu skaita ziņā.

4. Jāņem vērā, ka lielākā daļa spēlētāju startē Swedbank Latvijas jaunatnes basketbola līgā, tāpēc piedāvātais risinājums spēlēt divus apļus apmierina. Pārāk liels spēļu skaits mums nav nepieciešams. Otrkārt, jaunais turnīrs ir izmaksu ziņā lētāka alternatīva Baltijas līgai. Tajā mums bija grūti konkurēt, jo komandu komplektācijas līmenis atšķīrās, piemēram, Lietuvas un Baltkrievijas klubos pieredzējušu spēlētāju netrūka. Juniorēm būs interesantāk spēlēt pret Igaunijas komandām.

Aigars Nerips, "TTT Rīga" galvenais treneris

1. Tieši šajā gadā, kad pašmāju čempionātā varētu būt ne augstāks līmenis kā pagājušajā gadā, varbūt pat vājāks, turnīru apvienošana ir pluss. Jaunais čempionāts varētu kļūt par soli ceļā uz mūsdienīgākas Baltijas Sieviešu basketbola līgas izveidi, kurā nebūtu pārstāvēti tikai Latvijas un Igaunijas klubi.

2. Spēku samēri tiks noskaidroti laukumā, nevis pirmssezonas prognozēs. Igaunijā katru gadu bijušas pāris komandas, kuras ir spēcīgākas par pārējām. Attiecīgi, tās nebūs viegli uzvaramas. Ja tā būs, tas būs pietiekami, lai paaugstinātu apvienotā čempionāta vidējo līmeni. Neuzskatu, ka jaunais variants būtu sliktāks par startu Latvijas čempionātā, spēlējot pret Latvijas komandām.

3. Divi apļi kopā ar izslēgšanas spēlēm nodrošina minimāli nepieciešamo spēļu skaitu sezonas garumā. Ja atļautu finanšu iespējas, mēs, tāpat kā pērn, piedalītos Baltijas līgā. Pagaidām tas nav iespējams. Ir žēl, ka nespēlēsim Baltijas līgā. Lai strādātu un attīstītos, nepieciešams spēlēt pret augstāka līmeņa pretiniekiem.

4. Situācija, kurā komandas nevar kļūt finansiāli bagātākas, netraucē veikt organizatoriskus uzlabojumus. Latvijas un Igaunijas čempionāta izveide liks paskatīties ārpus vietējā basketbola dīķa.

  -3 [+] [-]

, 2012-09-07 00:18, pirms 7 gadiem
es ieraugot virsrakstu un bildi sapratu, ka Bumbierim raksts.. Boring.

     [+] [-]

, 2012-09-07 11:25, pirms 7 gadiem
Redzēsim
Baltijas ūnija ir ceļš sportam, nevis tas, ko iet RD, VEF, ZAL un LR

     [+] [-]

, 2012-09-19 16:20, pirms 7 gadiem
Un to visu rādīsim TV6 vai VIASAT kanālos.