Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1, Did:0, useCase: 0

Detmans: "Eirolīga ir nopietns drauds visam organizētajam sportam"

Detmans: "Eirolīga ir nopietns drauds visam organizētajam sportam"
Somijas valstsvienības galvenais treneris Henriks Detmans
Foto: basket.ee

"Eirolīgas paziņojums, uztraucoties, cik daudz spēlētājiem būs jāceļo valstsvienību logu laikā, ir absurds. Piemēram, 2016. gadā Eirolīga pati nolēma gandrīz dubultot regulārās sezonas spēļu skaitu," Somijas vīriešu basketbola valstsvienības galvenais treneris Henriks Detmans (Henrik Dettmann) Eirolīgas darbībās saskata liekulības pazīmes.

Detmans, tāpat kā viņa latviešu kolēģis Ainars Bagatskis, no 2010. līdz 2017. gadam aizveda valstsvienību līdz četriem Eiropas čempionāta finālturnīriem. Somija 2014. gadā debitēja Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā Spānijā, sev līdzi atvedot ap 10 tūkstošiem līdzjutēju.

Treneris intervijā Somijas basketbola federācijas mājas lapai asi kritizēja Eirolīgas darbu. “Lai gan līgai ir ambiciozs mērķis izveidot “Eiropas NBA”, patiesībā līgas komandu skaits pēdējos gados samazinājies. Eirolīgu pārvalda nedaudzi elites klubi, kamēr pārējie viņu biznesam ir nerentabli. Pārvaldnieki-miljonāri ir ieinteresēti tikai klubu individuālajos panākumos.

“Savās sliktākajās izpausmēs Eirolīga rīkojas kā superlielvara ģeopolitiskajā šahā. Tā pārdala bagātību dažiem tuviem draugiem, cenšas iespaidot vidusslāni – citā vārdā pazīstamu kā skatītāji – ar prāta spēlēm un cirka izrādēm, žvadzina ieročus pret jebkuru, kas tai nepiekrīt un lēnām, centimetru pa centimetram, pārbīda starptautiski atzītās robežas, lai neviens līdz pēdējam brīdim to nepamanītu.”

“Jauno spēlētāju ceļu no pagalma līdz pasaules virsotnēm tradicionāli bruģē caur nacionālajām federācijām,” norādīja Detmans. “Ja šī taka tiktu nošķirta, tirgu pārpludinātu milzīgs skaits brīvo aģentu, kuri ir gatavi noplūkt augļus no kokiem, taču nav gatavi audzēt, aprūpēt un apkopt pašu koku. Spilgts piemērs ir NCAA kukuļdošanas skandāls 2017. gada septembrī.”

“Eirolīga seko tikai un vienīgi biznesa loģikai. Tā rada nopietnu draudu ne tikai Eiropas basketbolam, bet visam organizētajam sportam. Mēs runājam par kaut ko daudz lielāku nekā dažas kvalifikācijas spēles te un tur. Runājam par tiesnešu izglītošanu, jauno spēlētāju attīstību, basketbola klubu ikdienas darbu.”

Detmans uzskata, ka apdraudēts nav tikai basketbols. “Vispirms viņi pārņems basketbolu, pēc tam ķersies pie nākamā (sporta veida). Nākamais var būt futbols, jo futbola industrija Eiropā ir daudz lielāka par basketbolu.

Treneris domā, ka Eirolīga kļūdās, pielīdzinot sevi NBA un NCAA, kurām nav pienākuma atbrīvot spēlētājus uz Pasaules kausa kvalifikācijas logiem novembrī un februārī. “Salīdzinājums ar NBA un NCAA ir ārpus manas saprašanas. NBA un NCAA darbojas citā kontinentā, pavisam citos apstākļos nekā Eirolīga. Minētās divas amerikāņu līgas un Eirolīga nav salīdzināmas.”

Eirolīgai atsakoties no spēļu pārcelšanas logu laikā, spēlētāji tiek pakļauti nevajadzīgam spiedienam, uzskata Detmans. “Lielākais drauds – ja netiks panākts kompromiss, klubi un valstsvienības pastums bumbu spēlētājiem, ļaujot pašiem pieņemt lēmumu. Taču spēlētāju uzdevums ir spēlēt, nevis piedalīties citu karos.

Treneris minēja Spānijas piemēru – sagaidāms, ka valstsvienības galvenais treneris Serdžo Skariolo pirms Pasaules kausa kvalifikācijas kandidātu sarakstā iekļaus spēlētājus no Eirolīgas klubiem. “(FEB prezidents) Horhe Garbahosa gatavojas uzaicināt visus Eirolīgas spēlētājus, jo viņu nespēlēšana valstsvienībā būtu pretrunā ar Spānijas likumdošanu. Skatīsimies, kas notiks.”

Valstsvienību sporta ideja balstās uz došanu atpakaļ (payback principle),” teica Detmans. “Kad spēlētāji pārstāv savu valsti, viņi pievēršas savai valstij un basketbola sabiedrībai – visai ģimenei. Spēlētāji pārstāv valstsvienības, kad apzinās savas saknes, vēlas dot atpakaļ un dalīties kopīgajā labumā.

“Divdesmit piecus gadus būdams valstsvienības galvenais treneris, atkal un atkal redzēju, cik svarīga valstsvienība ir visiem spēlētājiem un cik patiesi viņi vēlas spēlēt to cilvēku priekšā, kuri stāvējuši blakus gan viņiem, gan nākamajām paaudzēm.”

“Eirolīgas pārvaldnieki neapjauš mijiedarbību starp spēlētājiem un valstsvienībām. Kad viņi ierosināja, ka visām izlašu aktivitātēm jānotiek jūlijā, Olimpiskās spēles ieskaitot – tas pastāstīja visu par viņiem un principiem, kuriem viņi seko.”

Detmans norādīja, ka FIBA jāpieņem lēmumus basketbola interesēs. “Dabiski, FIBA ir piedzīvojusi grūtus laikus, taču viņi ir mācījušies no pagātnes kļūdām. Šodien viņi izveidojuši modernu sporta organizāciju, kura apzinās caurspīdīguma, demokrātijas un likumības nozīmi.”

Ja neviens neuzņemtos atbildību par visu spēli kā tādu, nebūtu kopējā labuma. Pastāvētu tikai “suns-apēd-suni” pasaule, pilna ar pašpasludinātiem kalifātiem (atsauce uz Otomaņu impēriju un Islāma valsti), kuri censtos iegūt maksimāli daudz varas un naudas.”

FIBA nodoms rīkot valstsvienību spēles visu gadu ir ļoti svarīgs. “Ikvienam, kurš darbojas izklaides industrijā, obligāts nosacījums ir darboties tirgū visu laiku. Lai gan Eirolīga pēdējos gados ir nostiprinājusi savu zīmolu, “Real Madrid” var iegūt tikai desmito daļu no reitingiem, ko spēj Spānijas valstsvienība. Kad 2002. gadā vadīju Vācijas valstsvienību (vācieši izcīnīja bronzu Pasaules kausa izcīņā Indianapolē), mūsu TV reitingi tuvojās futbola rādītajiem.”

“Valstsvienības var ap sevi pulcēt milzīgus pūļus, iedegt sapņus un radīt vietu sporta veida izaugsmei. Piemēram, Somija un Slovēnija kļuva par “EuroBasket 2017” fenomenu. “Susijengi” (vilku bars – somu val.) trīskārt apsteidza Somijas futbola valstsvienības TV reitingus, lai gan Somijas futbolā, salīdzinot ar basketbolu, ir septiņas reizes vairāk spēlētāju.

“Atgriešanās pie valstsvienību logu sistēmas ir tikai maza daļa no lielāka veseluma. Tā ir ievērības cienīga cīņa sporta pamatprincipu kaujā pret bezsejainajiem tirgus spēkiem.”

Izmantotie resursi:
Dettmann stresses need for compromise, blasts...
Dettmann: ”Euroliigan ahneus uhkaa koripallon...

  +8 [+] [-]

, 2017-10-26 16:49, pirms gada
Beidzot kādam nav bailes runāt, riskējot ar iespēju dabūt darbu Eirolīgas klubos. Visu cieņu
Slēpts komentārs: Real Rebel

  +2 [+] [-]

, 2017-10-26 18:55, pirms gada
Real Rebel rakstīja: Trenera viedoklis saprotams, bet skatoties no biznesa viedokļa (un tāds profesionāls sports, tostarp izlases (fanu atribūtika utt.) daži aspekti arī tur piesaistāmi) viņš neapzinās to, ka interese un skatāmība no tā cietīs izlasēm, nevis klubiem, jo tas spēlētājs nebūs gatavs tām spēlēm, es paredzu, ka tad sāktu vairāk individuāls basketbols dominēt un mazāk komandas spēlē, jo tādu uzturēt būtu ļoti grūti, dēļ tā, ka viņi vienkārši kopā nebūtu, lai normālas izspēlēs iespēlētu utt.

Būtība jau ir tā, ka pašlaik vairāk ir pretinieku nekā atbalstītāju un lasot abas puses. Arī šajā gadījumā, netiek aizskarts tas, ka spēlētājiem būtu maksimāli divas dienas starp spēlēm eirolīgā vai eirokausos, un tad uzreiz izlases spēles. Tas viennozīmīgi snieguma kvalitāti ietekmētu, tāpat blakus apstākļi, kā čempionātu grafiki, kurus sabīdot tuvāk, atkal tiek pārpildīts kalendārs, jo pēkšņi uztaisot pauzes čempionātos un nepagarinot to ilgumu, tiek pārslogotas tās komandas, kurs piedalās citos turnīros nevis tikai čempionātā....Tātad, ir divi varianti, vai nu garāks nacionālais čempionāts, kas dažos čempionātos nozīmētu finālu spēles jūlija sākumā, vai arī noslogotāka sezona....Un tas atkal parāda to, ka daļa no fiba solījumiem, kas it kā palīdzētu spēlētājiem, nav izpildāmi
Bet kāpēc jāpiebīdās tikai FIBA? Arī Eirolīga varētu izrādīt kaut kādu pretimnākšanu, bet tas nav iespējams, jo tad samazinātos ienākumi. Pa lielam jau tā ir biznesa cīņa no abām pusēm, bet ja jāizvēlas nacionālo izlašu vai "izredzēto" naudas maisu turnīrs, tad izvēlos pirmo.

Nav arī pamata teikt, ka spēlētāji nebūs saspēlējušies un dominēs induviduāla spēle - varbūt sākumā, bet ne jau vienu reizi sezonā viņi saskriesies un liela daļa spēlējuši kopā arī iepriekš, un uz katru izsaukumu jau negatavos kardināli jaunu taktiku izlasei.

  -1 [+] [-]

, 2017-10-26 19:41, pirms gada
smailiite rakstīja: Bet kāpēc jāpiebīdās tikai FIBA? Arī Eirolīga varētu izrādīt kaut kādu pretimnākšanu, bet tas nav iespējams, jo tad samazinātos ienākumi. Pa lielam jau tā ir biznesa cīņa no abām pusēm, bet ja jāizvēlas nacionālo izlašu vai "izredzēto" naudas maisu turnīrs, tad izvēlos pirmo.

Nav arī pamata teikt, ka spēlētāji nebūs saspēlējušies un dominēs induviduāla spēle - varbūt sākumā, bet ne jau vienu reizi sezonā viņi saskriesies un liela daļa spēlējuši kopā arī iepriekš, un uz katru izsaukumu jau negatavos kardināli jaunu taktiku izlasei.
Tas ir tikai viena modeļa sastāvam, ja piemēram, mums nomainās trešdaļa sastāva vai notiek paaudžu maiņa?

Eirolīga, protams, varētu piekāpties, bet ne pie šīs sistēmas, jo tad, kā teicu ir vainu nacionālais čempionāts jāpagarina vai arī jāsaspiež vairāk spēles īsākā posmā....

Pamatā jau arī tas, ko FIBA reklamē kā "ieguvumus" varēja iegūt pārnesot vasaras datumus un netaisot logus....

Es drīzāk teiktu, ka šeit ir vienpusēja cīņa gan par naudu, gan par varu no FIBA puses, kas ir neloģiska, jo viņi paši atdeva uleb rīkot tiesības un viņi uztaisīja ļoti labu piramīdu priekš eiropas klubiem....Kas saistās ar to naudu, tad es uzsveru FIBA, tā iemesla pēc, ka eirolīga mazāk zaud ar tām pauzēm, cik FIBA iegūst, iesaistot regulāri tādas izlases kā Spānija utt. jo tā mākslīgi tiks celts reitings utt. Pa lielam pašlaik tas viss atgādina futbola shēmu un mēģinājumu to pašu nopelnīt, kas jau saknē ir nepareizi, jo basketbols nav futbols un tā shēma te nedarbosies

  -3 [+] [-]

, 2017-10-26 19:48, pirms gada
Real Rebel rakstīja: Tas ir tikai viena modeļa sastāvam, ja piemēram, mums nomainās trešdaļa sastāva vai notiek paaudžu maiņa?

Eirolīga, protams, varētu piekāpties, bet ne pie šīs sistēmas, jo tad, kā teicu ir vainu nacionālais čempionāts jāpagarina vai arī jāsaspiež vairāk spēles īsākā posmā....

Pamatā jau arī tas, ko FIBA reklamē kā "ieguvumus" varēja iegūt pārnesot vasaras datumus un netaisot logus....

Es drīzāk teiktu, ka šeit ir vienpusēja cīņa gan par naudu, gan par varu no FIBA puses, kas ir neloģiska, jo viņi paši atdeva uleb rīkot tiesības un viņi uztaisīja ļoti labu piramīdu priekš eiropas klubiem....Kas saistās ar to naudu, tad es uzsveru FIBA, tā iemesla pēc, ka eirolīga mazāk zaud ar tām pauzēm, cik FIBA iegūst, iesaistot regulāri tādas izlases kā Spānija utt. jo tā mākslīgi tiks celts reitings utt. Pa lielam pašlaik tas viss atgādina futbola shēmu un mēģinājumu to pašu nopelnīt, kas jau saknē ir nepareizi, jo basketbols nav futbols un tā shēma te nedarbosies
Pilnībā piekrītu, bet sekliem FIBA faniem, kas atbalsta tur spēlējošo komandu no Latvijas ar putām uz lūpām gribēs pierādīt pretējo.
Jau daudzus gadus ir bijusi Eirolīga un ULEB Eurocup, bet te pēkšņi pēdējos 3 vai cik gados FIBA ir sacēlies un izlēmis, ka grib mazliet savu biziju pacelt un iedzelt vecajām/pārbaudītām vērtībām kā vien var. Esi jauniņas, jeb izstumtais no bariņa, tad neturpini augt naidam, veido kādu sakarīgu kompromisu.

     [+] [-]

, 2017-10-27 07:53, pirms gada
Neesmu ne fiba ne eirolīgas fans , bet attiecībā uz spēlēšanu vasarā man ir savas domas. Basketa sezonas ir pietiekoši garas. Ja tu dragā visu sezonu un vēl arī vasarā tam ir negatīvas sekas. Pajautājiet basketbolistiem. Organismam vajag atpūtu. Kāpēc arvien vairāk basketbolistu atsaka izlasei. Bail no traumām sezonas garumā. Lielai daļai izlases vīru pēc dragāšanas vasarā bieži gadās sportiskās formas kritumi ziemā. Tu nevari dragāt visu gadu. Jā sagatavošanās spēlēm ziemā būtu sliktāka komandām,bet mazāk ciestu sportistu veselība.

     [+] [-]

, 2017-10-27 11:43, pirms gada
fuelis rakstīja: Neesmu ne fiba ne eirolīgas fans , bet attiecībā uz spēlēšanu vasarā man ir savas domas. Basketa sezonas ir pietiekoši garas. Ja tu dragā visu sezonu un vēl arī vasarā tam ir negatīvas sekas. Pajautājiet basketbolistiem. Organismam vajag atpūtu. Kāpēc arvien vairāk basketbolistu atsaka izlasei. Bail no traumām sezonas garumā. Lielai daļai izlases vīru pēc dragāšanas vasarā bieži gadās sportiskās formas kritumi ziemā. Tu nevari dragāt visu gadu. Jā sagatavošanās spēlēm ziemā būtu sliktāka komandām,bet mazāk ciestu sportistu veselība.
FIBA izmaiņas to neizmaina

Tev jābūt autorizētam,