Foto: Jāņa Matuļa 65 gadi dzīvē un dzejā

Vienīgās dzejas, ko no viņa pēdējā gada laikā esmu dzirdējis, faktiski nav publiskojamas. Kā "kanāls kanālam galā un visi anāli" vai "ieeju topā un jūtos kā lopā". Ne tur daktils, ne amfibrahijs... Arī savās intervijās nekur tālāk par alu nav ticis... Tikai dzēris cilvēks ir gatavs paveikt tādu grēka darbu, kā nožņaugt Aigaru Kalvīti (lasiet jauno "Sporta Avīzi"!). Nu kurš mums tagad būtu vadījis Hokeja federāciju, ja Matulis š. g. 3. aprīlī pēc zolītes turnīra būtu nožņaudzis Kalvīti? Un kam tas būtu izdevīgi?

Lai Jānis neapvainotos, Sportacentrs.com redakcija nolēma, ka izņēmuma kārtā rubriku "Dzīvē un dzejā" sāksim ar viņu. Uzdodot arī viņa paša iecienītākos trīs jautājumus.

- Jāni! Kurš tad ir pasaulē labākais alus?
- Tas, kurā visvairāk klāt ruma. Ja nopietni - tad rums, rums, pašā sliktākajā gadījumā viskijs. Alus ir tikai man atvēlētā loma. Kā Vjačeslavam Tihonovam - Štirlics vai manam skolas biedram Andrim Bērziņam - Ceplis. Bet labu alu es no mutes ārā tomēr nespļauju.
- Un kuras ir tev mīļākās pilsētas?
- Bieriņi. Tad Cīrihe un Vankūvera.
- Mūsu intervijas pēdējais jautājums. Kuri ir trīs paši labākie latvju hokejisti?
- Rangu šoreiz netaisīšu, bet man liekas, ka tajā jābūt Helmutam Balderim, Sandim Ozoliņam un Artūram Irbem. Ceru, ka pārējie, vispirms jau Juris Repsis un Mihails Vasiļonoks neapvainosies.

Bet nu gan 65 bilžu laiks. Tās ziedojuši Arvīds Treimanis, Jānis Krūmiņš, Ints Kalniņš, Gunārs Janaitis, Zigismunds Zālmanis, Armands Puče, Ilmārs Znotiņš, Aivars Liepiņš, Romans Kokšarovs, Guna Matule, Andris Staģis, Arturs Vaiders, Māris Zembergs, Ēriks Strauss un citi slaveni fotomeistari.

Sveicam dzimšanas dienā! Veselību, veiksmi un izdošanos nākamajos 65!

+7

+-

« iepriekšējais attēls visi attēli nākamais attēls »

Cēsu 1. vidusskolas stadions (1969). Esmu kaut kur tālumā aizgrūdis lodi. Un kļuvis pat par vidusskolas čempionu. Pēc tam arī par Cēsu rajona skolu čempionu. Bet! Pirksti īsi, rumpis mazs, kāds gan tur lodes grūdējs! Taču tas man nekad nav traucējis pamācīt īstos grūdējus...

 
Cēsu 1. vidusskolas stadions (1969). Esmu kaut kur tālumā aizgrūdis lodi. Un kļuvis pat par vidusskolas čempionu. Pēc tam arī par Cēsu rajona skolu čempionu. Bet! Pirksti īsi, rumpis mazs, kāds gan tur lodes grūdējs! Taču tas man nekad nav traucējis pamācīt īstos grūdējus...  Rīga (1978). Universitātes centrālās kāpnes. Uz tām studenti fotografējas tikai tad, kad "Alma mater" aiz muguras. Ar kursa biedreni Gunu Kveldi, kura nezin kā tika pie mana uzvārda. "Rīgas Balss" (1983-1988). Manuskripti uz galda, pats pie drāts - un tā piecus gadus katru rītu (oficiāli no plkst. 7.00), sestdienas ieskaitot.Lenči (apmēram 1983). Atelpas brīdis tradicionālajā Lenču spartakiādē. Dēls Haralds ar mērlenti (vai masē sportistu?).Rubika laiki Rīgā (1985?). Tauta ar lielu sajūsmu skrien Ļeņina ielā. Es arī.
"Literatūra un Māksla" (1988-1990). Ar redaktora vietnieku Andreju Krauliņu Preses nama tipogrāfijā pie nederīgo avīžu kaudzes. Berne (1990). PČ, kad Arturs Irbe tika atzīts par labāko vārtsargu. Ļoti zvaigžņotā kompānijā. Ilggadējais ASV izlases ārsts Visvaldis Nagobads (arī 1980. gada OS zelts!), tolaik "Cīņas" (vai "Neatkarīgās Čīņas") žurnālists Mariss Andersons, pēckara labākais latviešu hokejists Ēriks Koņeckis (Vācija) un... "Literatūras un Mākslas" atbildīgais sekretārs Jānis Matulis. Sporta pils (1991). Esmu noķēris pirmskara Latvijas hokeja izlases kapteini Leonīdu Vedēju. "Slidzābakā uz kājas jāvelk plāna zīda zeķe", savas hokeja gudrības skaidro Vedējs. Minhene (1993). PČ A grupā, kur Latvija vēl nespēlē. Man vienmēr tuva bijusi "Brīvā Eiropa". Ciemos pie mūs ar Ēriku Strausu vairāk nekā nedēļu izturējušās laipnās nakstmāju devējas Ievas Lešinskas. "Diena" (1993). Ja vajag, varu pozēt arī pašreklāmas bildei, pat zinot, ka Sarmītes Ēlertes kantorī nepalikšu. Ivo Jirgens, Arturs Vaiders, es un Kaspars Migla. Īstajā reklāmā tika arī šā foto bildētājs Zigismunds Zālmanis.
"Labrīt" (1994). Jau esmu piemirsis, kāpēc, bet bildei, kur esmu kopā ar Ēriku Strausu, bija paraksts: "Mēs nemaksājam reketam. Rekets maksā mums."Atēnas (1997). Labākais pasaules čempionāts vieglatlētikā. Uz viesnīcas balkona 200 metrus no akropoles. Ja uz galda ir atvērtas piecas "Amstel" alus pudeles, loģiski, ka dzer pieci, bet piektais - Andris Staģis ir ar fotoaparātu. No kreisās - Ivo Jirgens ("Diena"), Gints Narogs ("Sports"), es ("Sporta Avīze") un Egils Jurisons ("Lauku Avīze").Atēnas (1997). Ar Māri Bružiku. No viesnīcas, kur intervēju mūsu labāko trīssoļlēcēju, līdz stadionam tiku pavadīts ar moču eskortu. Tas vēl būtu štrunts, ja sportistu autobusā mēs nebūtu tikai divi vien (es un šoferis). Tikai nepārmetiet, ka es novedu Grieķiju līdz krīzei. Viņi paši tā gribēja.  Nagano (1998). Manas pirmās olimpiskās spēles. Japāņu krodziņā kaut ko dzeram. Sula tā nav noteikti. Egils Jurisons ("Lauku Avīze") un Latvijas Olimpiskās vienības direktors Andris Konrāds. Bergena (1996). Kopā ar visas Latvijas šķēpa metēju "māti" Valiju Draugu braucam uz norvēģu lašu fermu. Laši kādreiz ir arī jāpabaro. Lai pēc tam tos apēstu.
Oslo (1999). Viens no diviem labākajiem PČ hokejā. Jo nevajadzēja strādāt. "Spogulis" bija bankrotējis. Labi, ka savlaicīgi uz Norvēģiju aizsūtīja pat divus žurnālistus - mani un Zembi. Zembergs gan Tallinā, uzzinot, kas par nelaimi, gandrīz vai gribēja kāpt nost no prāmja. No pārsteidzīgā soļa viņu izglāba mana pieredze - 1995. gadā Bratislavā "rakstīju" bankrotējušajam "Labrīt". Valmiera (1999), Jāņa Daliņa stadions. Gunta Ulmaņa pēdējā Prezidenta kausa izcīņa vieglatlētikā. Pēc sacensībām turpat stadionā akcija - "Galdiņ, klājies!" Visiem skatītājiem, laikam jau ar Kārļonkuļa (Kārļa Greiškalna) gādību tika uzsaukts pa kausam alus (laikam "Cēsu") un pamatīgs žāvētas vistas gabals. Mielojas pat lodes grūdējs Māris Petraško un mans priekšnieks Egils Jurisons.  Pēterburga (2000). Dienišķais vakarēdiens - litrs "Auroras", 200 grami sarkano ikru, marinēti gurķi, apelsīnu sula. Ja uz galda ir četras glāzes, tātad ceturtais - Ilmārs Znotiņš mūs bildē. No kreisās - Māris Zembergs ("Diena"), es ("Lauku Avīze") un Armands Puče ("Sporta Avīze"). Pokļuka (2001), praktiski jau Bleda (bet ar galotni). Ilmārs Bricis izcīnījis medaļu pasaules čempionātā. Soltleiksitija (2002). Man gan labāk patīk pilni kausi, bet lai jau Stenlijam tiek tas gods!
Cēsu 1. vidusskola (2002). Pēc Soltleiksitijas biju ielūgts stāstīt par spēlēm. Pa labi - skolas direktors Ivars Zemītis (man mācīja... krievu valodu). Pa kreisi - laikam biatlonists Siksnis (?), kurš uzdeva visvairāk jautājumu, dabūjot manis ne reizi neuzvilkto Soltleikas jaku. Būtībā - LOK dāvana.  
 Portugāle (2004). Atlantijas okeāna malā. Arturs Vaiders (ar brillēm) pat peldēja, es gan neesmu nekāds ronis, lai mērcētos tik aukstā ūdenī. Iebridu līdz ceļgaliem, un viss. Portugāle (2004). Ar manu mīļāko futbolistu Arturu Zakreševski.Joprojām Portugāle (2004). Ja no treniņa var skatīties tikai pirmās 15 minūtes, Eiropas futbola čempionāta organizatori ir padomājuši, kā aizpildīt tukšo pusstundu (vai stundu), ierīkojot brīvdabas bārus. Kopā ar mani Latvijas Futbola federācijas sponsora "Nordea" bankas pārstāve Eva Juhņēviča.Vēl joprojām Portugāle (2004). Varētu būt Aveiru. Fotomeistars Ilmārs Znotiņš beidzot atradis kādu citu fotogrāfu, lai būtu vienā bildē ar Arturu Vaideru un mani.
Turīna (2006). Slovaku namā krievu sitējam 1969. gada PČ Stokholmā Jozefam Golonkam nezin kāpēc stāstu, "kad mūsu tanki iegāja Prāgā". Labi, ka draugs Arturs Vaiders pielaboja, ka tie nebija mūsu tanki...Turīna (2006). Nu nav tie Eiroparlamenta deputāti trenēti! Peters Štjastnijs mokās ar mazu glāzi Slovākijas Hokeja federācijas (varbūt NOK?) uzsaukto alu.  Turīna (2006). Par ko gan es varētu diskutēt ar Jozefu Štimpelu? Draugs Antons Valdmans (Fisene) smīn pat pie pilnas (bezmaksas!) glāzes. Turīna (2006). Ar sakarīgāko no Latvijas krievu valodā rakstošajiem sporta žurnālistiem Vladimiru Ivanovu dzeram. Laikam vīnu.Bieriņi (2006). Būvēju sev māju. Projektējuši Naf-nafs, Nif-nifs un Nuf-nufs.
Kongresu nams (2006). Latvijas futbolam 100. Ar Inesi un Arturu Vaideriem.Medzābaki (2007). Draugi.Medzābaki (2007). Lūdzu uzmanību pievērst glāzei manās rokās. Tam jābūt viskijam. Bet LHF preses sekretārs Jānis Stepītis alojas. Jāņrāmis (2008). Man ļoti patīk plostot. Liekas, 1969. gadā pa Gauju vēl pludināja baļķus, no Lenču pārceltuves ar šādu plostu trijatā (Aivars Šmits, vēlākais Krievijas Domes deputāts Aivars Lezdiņš) aizkuģojām gandrīz līdz jūrai. Šoreiz draugu kompānijā ar Valmieras sporta draugu kluba biedriem. Pats arī esmu biedrs. Krekla numurs - 21.  Vīna studija Barona kvartālā (2008). Top pirmā "SA+" videointervija. Kopā ar Armandu Puči masēsim no "Dinamo" pirms dažiem mēnešiem atlaisto Viesturu Koziolu.
Berne (2009). Viens no jautrākajiem PČ hokejā. Intervēju savu tuvāko kaimiņu Bieriņos - Rodrigo Laviņu. Morāle: kaimiņš kaimiņam kaimiņš. Berne (2009). Ārzemēs friziera pakalpojumi ir dārgi. Kāpēc gan neizmantot, to, ka Zembis no matiem atbrīvo par brīvu.Berne (2009). Šveices tūrisma firma uzsaukusi žurnālistiem banketu. LHF preses sekretāri Vitu Ļebedevu (brālis treneris Liepājā) bijām gatavi nēsāt uz rokām. Aivars Liepiņs, Māris Zembergs ("Diena"), es un Romans Kokšarovs ("Sporta Avīze").Berne (2009). Ja Šveices tūrisma firma piedāvā bezmaksas braucienu uz Jungfrau kalna virsotni, latvieši pat maijā ir laipni un nekad neatsaka. Aivars Liepiņš, Romans Kokšarovs, es un Rihards Olmanis (sportacentrs.com). Arēna "Rīga" (2009). Pirms "Dinamo" otrās sezonas. Ne jau Pēteri Skudru vai mani fotografē kolēģis no dzeltenās preses.
 
Slēpts komentārs: J.L.

  +3 [+] [-]

, 2016-11-06 08:39, pirms pusgada

Komentārs par 2. attēlu

Interesants atskats sporta vēsturē! paldies!

  +1 [+] [-]

, 2016-11-06 08:42, pirms pusgada
Labs, riktigi sasmējos par bilžu skaidrojumiem !! Vissulīgāka bija kopā ar Kiru

  +1 [+] [-]

, 2016-11-06 08:46, pirms pusgada
Laikam bez glāzes Jānim rakstiem nav iedvesma Vispār man fāters teica, ka Matuļu Jānis man esot kaut kāds ūbertāls radinieks

     [+] [-]

, 2016-11-06 08:54, pirms pusgada

Komentārs par 14. attēlu

14. attēlā pēc actiņām redzam, ka glāzēs nav vis sula. Lieks skaidrojums.

     [+] [-]

, 2016-11-06 09:03, pirms pusgada

Komentārs par 3. attēlu

Pavisam piemirsu- sveicieni arī no manas puses!

  +8 [+] [-]

, 2016-11-06 09:28, pirms pusgada

Komentārs par 3. attēlu

Man Jānis patīk, tādus žurnālistus var pameklēt!

 +10 [+] [-]

, 2016-11-06 09:30, pirms pusgada

Komentārs par 50. attēlu

Foršākais sporta žurnālists Latvijā! Daudz, daudz laimes Jāni!!!

  +2 [+] [-]

, 2016-11-06 09:39, pirms pusgada

Komentārs par 34. attēlu

Jāņrāmis (2008). Man ļoti patīk plostot.
To mēs jau zinājām

     [+] [-]

, 2016-11-06 09:54, pirms pusgada

Komentārs par 25. attēlu

Visu cieņu!
Slēpts komentārs: J.L.

     [+] [-]

, 2016-11-06 10:17, pirms pusgada

Komentārs par 40. attēlu

Tā bilde ar Skudru. haha

  +5 [+] [-]

, 2016-11-06 10:30, pirms pusgada

Komentārs par 13. attēlu

Atēnas (1997). Ar Māri Bružiku. No viesnīcas, kur intervēju mūsu labāko trīssoļlēcēju, līdz stadionam tiku pavadīts ar moču eskortu. Tas vēl būtu štrunts, ja sportistu autobusā mēs nebūtu tikai divi vien (es un šoferis). Tikai nepārmetiet, ka es novedu Grieķiju līdz krīzei. Viņi paši tā gribēja.

Šitas ir zelts

  +1 [+] [-]

, 2016-11-06 10:45, pirms pusgada

Komentārs par 12. attēlu

Atēnas (1997). Labākais pasaules čempionāts vieglatlētikā

Un kāpēc mūsdienās mediji ignorē galvenos v-atlētu startus??

     [+] [-]

, 2016-11-06 11:06, pirms pusgada

Komentārs par 42. attēlu

Ļoti intresanta bilde..!
Slēpts komentārs: kreesls

  +3 [+] [-]

, 2016-11-06 13:20, pirms pusgada

Komentārs par 51. attēlu

Jautra galerija, jautrs cilvēks. Vēlu veiksmi un veselību!
P.s. Jānis Matulis laikam piedzimis ar ūsām. Bez matiem vēl var vienā bildē redzēt, bet bez ūsām nekādīgi! laikam, lai gardāk varētu putas aplaizīt.

     [+] [-]

, 2016-11-06 13:25, pirms pusgada

Komentārs par 60. attēlu

Redzu, ka Jānim netrūkst arī daudz tematiski pareizi ieturētu krekliņu

  +3 [+] [-]

, 2016-11-06 14:16, pirms pusgada
Joptvai, Jankam jau 65! nu ko Jāni, es šodien paņemšu Brenguļnieku Tev par godu, kaut prasās kaut kas stiprāks.
Galvenais veselību!

  +2 [+] [-]

, 2016-11-06 17:27, pirms pusgada
Paldies Jāni par Tavu darbu un personību! Lai nezūd humors un veselība!

     [+] [-]

, 2016-11-06 17:40, pirms pusgada

Komentārs par 28. attēlu

Aizraujoša galerija! Žēl, ka tik maz... Man kā diletantam nav viegli aizrādīt Matuļa kungam, taču skaidri redzams, ka viņš 28. bildē diskutē ar Jozefu Štumpelu, nevis Peteru Bondru..

     [+] [-]

, 2016-11-06 18:35, pirms pusgada

Komentārs par 2. attēlu

Paldies Jāni, par izsmeļošu žurnālista biogrāfiju. Tā arī turpini...

  +3 [+] [-]

, 2016-11-06 18:58, pirms pusgada
Sveicieni Jānim! Lai arì turpmàk iet kopà sports ar humoru

  +1 [+] [-]

, 2016-11-06 19:50, pirms pusgada
Tiešām bija interesanti. Paldies.

     [+] [-]

, 2016-11-06 21:47, pirms pusgada
11. bilde - tas tak Balderis!

  +2 [+] [-]

, 2016-11-06 21:57, pirms pusgada
...esi.sveicinats.hokeja.apskatniek!esi suminats Jani Matuli gadskarta!-jau sesi gadu desmiti,un pari vel mazlietin,-vai tas ir daudz,vai tikai varbut nieks vien ir?-vel vakar supoles pie berzu galotnem Tu smejies,bet sodien dzive sudrabu Tev matos lej!-lai jauka Tevim svinesana ''sudrabotais jaunekli''!!!

  -3 [+] [-]

, 2016-11-06 22:00, pirms pusgada
Divejādas izjūtas, no vienas puses tāds žurnālists ir vajadzīgs lai arī pusalkāns. Bet no otras puses ir jūtams, it īpaši pēdējos gados, ka velk onkuli uz paštīksimināšanos - tipa " ko es pazīstu, ar ko esmu ticies, u.t.t..Tas pats bieži pieminētais Artūrs Vaiders ir nesalīdzināmi citā, augstākā kategorijā...Cits intelekta līmenis

  +1 [+] [-]

, 2016-11-07 09:28, pirms pusgada
Apsveicu Janku!

     [+] [-]

, 2016-11-07 22:45, pirms pusgada
Lepns par tādu manas skolas absolventu!

     [+] [-]

, 2016-11-10 18:19, pirms pusgada

Komentārs par 62. attēlu

smieklīgas bilžas

  +1 [+] [-]

, 2016-11-28 19:27, pirms 5 mēnešiem
Apsveicu !

     [+] [-]

, 2017-01-05 13:25, pirms 4 mēnešiem

Komentārs par 2. attēlu

Gudrs ar labiem izteicieniem apveltīts žurnālists. Sveicu!!!

Tev jābūt autorizētam,