Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:9, Did:0, useCase: 0

Lijcam cīņa par pasaules čempiontitulu ''Formulā 4'' beidzas ar gaisā uzmestu kūleni

Gatis Liepiņš
Gatis Liepiņš

Lijcam cīņa par pasaules čempiontitulu ''Formulā 4'' beidzas ar gaisā uzmestu kūleni
Ņikita Lijcs. Foto: Massimo Ciuchi

Aizvadītajā nedēļas nogalē titulētais Latvijas Formula 4 ātrumlaivu pilots Ņikita Lijcs sacentās par pasaules čempiontitulu Viverones pilsētā Itālijā. Lijcs, kurš ir pēdējo piecu gadu pasaules vicečempions Formula 4 klasē, uz sacensībām devās uzreiz pēc dalības pasaules čempionāta ''Formula 2'' klasē Lietuvā.

Ierodoties sacensību vietā, komanda konstatēja, ka sacensību vietā plosās milzīga vētra. Arī sacensību organizatori pauda bažas par sacensību norisi, jo tik lielos viļņos ātrumlaivās startēt nebūs iespējams. Drošības apstākļu dēļ pirmie starti uz ūdens tika palaisti tikai pēc vairāku stundu aizkavēšanās, kad vējš bija nedaudz pierimies.

Sacensības sākās ar brīvajiem treniņiem, kuros Lijcs uzrādija stabilu līdera pozīciju. Tiem sekoja kvalifikācijas brauciens, kuros arī Lijs ieņēma stabilu pirmo pozīciju. Pēc vairākiem apļiem atrumlaivā atklājās problēmas degvielas sistēmā. Kamēr Lijcs ar Formula 4 pietuvojās plostam, problēmu izdevās atrisināt, tomēr šajā laikā tika pazaudētas minūtes, un Lijcs kopvērtējumā ierindojās vairs tikai 5./6. pozīcijā. Kvalifikācijas apļi vēl nebija beigušies un uzreiz pēc tehnisko problēmu novēršanas Lijcam bija palikušas tikai piecas minūtes, lai uzlabotu savu rezultātu. Viena apļa laikā Lijcam izdevās atkal izcīnīt 1.pozīciju un noturēt to līdz pašām kvalifikācijas beigām.

Pēc kvalifikācijas laikā uzrādītā laika tiek ņemts starta pozīciju izvietojums, un Lijcam izdevās izcīnīt pirmo starta pozīciju. Diemžēl pēc tehniskās komisijas apskates tika konstatēts, ka Lijca vadītajai ātrumlaivai ir nepietiekams svars, tāpēc viņa uzrādītais laiks tika anulēts un viņam nāksies startēt no pēdējās starta vietas. Tehniskajā pārbaudē arī atklājās lielākas problēmas ar degvielas sistēmu, par ko Lijcs ir priecīgs, ''labi, ka problēmas ir atklājušās kvalifikācijas laikā, nevis sacensībās, jo mums vēl priekšā ir visa nakts, lai ar tehniskajām lietām tiktu galā''.

Nākamajā dienā, svētdienā, laiks joprojām bija ar brāzmainiem vējiem, kas radīja pamatīgus viļņus, tomēr sacensības tika turpinātas. Brīvajos treniņos pirms sacensībām Lijcs joprojām uzrādīja labāko laiku, tomēr pēc jaunā vietu sadalījuma Lijcs startēja no pēdējās starta pozīcijas un viņa uzdevums bija pamazām virzīties uz augšu, lai jau nākamajā startā varētu ieņemt augstāku rezultātu. Šajās sacensībās tiktu ņemts vērā četru braucienu kopvērtējums un vietu sadalījums tiktu noteikts pēc trīs labākajiem laikiem, tāpēc, pat startējot no visneizdevīgākās pēdējās pozīcijas, Lijcam joprojām bija iespēja izcīnīt čempiontitulu!

Startējot no pēdējās pozīcijas, 11 apļu laikā Lijcam izdevās sasniegt 5.pozīciju un viņš šo pozīciju saglabāja līdz sacensību beigām, finišējot 5. Uzvarētājs šajās sacensībās tiks noteikts pēc 4 braucienu kopvērtējuma un tas nozīmēja, ka nākamo startu Lijcs jau uzsāks no 5.starta vietas.

Otrajā braucienā Lijcam galvenais uzdevums bija maksimāli pietuvoties līderpozīcijām, kurās atradās Pasaules klases piloti no Somijas, Anglijas un Lietuvas. Startējot no 5.vietas, Lijcs iesaistījās aktīvā cīņā ar lietuviešu pilotu par 4.vietu un burtiski pāris apļus no finiša abu laivas sadūrās un Lijca laiva avarēja uzmetot gaisā kūleni. Sacensības tika pārtrauktas, lai novērtētu pilota veselības stāvokli. Pēc avārijas Lijcam tika veikta medicīniskā izmeklēšana un pilots konstatēja, ka var turpināt sacensības, jo nav gūtas lielas traumas, tomēr līdz nākamajam startam bija jāveic ievērojami tehniskie uzlabojumi, jo laivai no gūtā trieciena bija pamatīgi bojājumi, un tā ar visu dzinēju jau bija zem ūdens. Burtiski stundas laikā, pateicoties nesavtīgam tehniķu darbam, laiva bija gatava doties uz starta.

Neilgi pirms tika dots starts trešajam braucienam, tika paziņots, ka sacensību 4.brauciens tiek atcelts, jo Viverones pašvaldība ir devusi paziņojumu sacensību pārtraukšanai līdz plkst. 18:00. Tā kā nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ starti tika pārcelti, ceturtajam braucienam vairs nepietiktu laika, tāpēc sportistu iegūtās vietas tika ņemtas pēc 3 braucienu kopvērtējuma.

Lijcs pauda dziļu vilšanos par šādu lēmumu, jo avārijas dēļ viņam tika ieskaitīti tikai 2 braucieni un trešais (kopsummā 4) viņam būtu bijis izšķirošais, lai viņa punkti tiktu ņemti vērā. Diemžēl ar šo valdības lēmumu Lijcam tika atņemta iespēja cīnīties par godalgotajām vietām. ''Man ir liels prieks, ka mums izdevās ierasties uz Pasaules čempionātu Formulā 4, izdevās cīnīties par uzvarām. Liels paldies mūsu komandai, tehniskajam sastāvam, atbalstītājiem, visiem, kas juta mums līdzi. Mēs ļoti atvainojamies par uzrādīto rezultātu, jo mēs šeit bijām ieradušies pēc zelta medaļas. Diemžēl notika tā, kā notika.''

Šīs 2020.gadā bija pirmās un arī pēdējās Pasaules čempionāta F4 sacensības, un kopvērtējumā Lijcs ierindojās 7.vietā.

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Plinta