Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:262, Did:0, useCase: 0

Kanāda vai Teksasa – uz kurieni dosies NHL?

Juris Miņins
Juris Miņins

Kanāda vai Teksasa – uz kurieni dosies NHL?
Tuvākajā laikā var nākties redzēt "Pantēru" migrāciju uz rietumiem
Foto: USA Today/Scanpix

Nu ir oficiāli zināms, ka jau pēc dažiem gadiem Nacionālajā hokeja līgā (NHL) spēlēs 32 komandas, taču maz ticams, ka šajā laikā komandu sastāvs būs saglabājies esošajā izskatā. Kas un kā varētu mainīties?

Šonedēļ rakstīju par to kad un kādā veidā Sietlas komanda ienāks NHL. Ar to līgas paplašināšanās vismaz uz kādu laiku būs noslēgusies. Lai arī daudzi NHL eksperti un arī šajā sistēmā strādājošie ir atzīmējuši, ka pieprasījums pēc augsta līmeņa hokeja aug, pašlaik 32 komandas ir optimāls daudzums, turklāt, nevienā citā Ziemeļamerikas lielajā profesionālā sporta līgā vairāk komandu nav.

Tiesa, lai arī komandu skaits līgā ir pieaudzis, tas tāpat nav atrisinājis divas problēmas – Kanāda vēl aizvien grib astoto komandu NHL un ekonomiski vājās dienvidu štatu komandas. Lai arī ar vienu šāvienu divus zaķus nošaut ir diezgan liela veiksme, šajā gadījumā tas varētu būt veids kā iziet no neērtās situācijas, proti, ir jāveic komandu pārcelšana.

Uzreiz jāsāk ar to, ka NHL, pretēji citām "Lielā četrinieka" līgām, neizceļas ar kādu konservatīvismu komandu lokāciju vietu noteikšanā. Kopš 1990. gada piecas NHL komandas ir mainījušas savas atrašanās vietas – Minesotas "North Stars" ir pārcelta uz Dalasu, Kvebekas "Nordiques" ir kļuvusi par Kolorado "Avalanche", Vinipegas "Jets" pārcēlās uz Arizonu, kļūstot par "Coyotes", bet Hārtfordas "Whalers" pašlaik ir zināma kā Karolīnas "Hurricanes". Visbeidzot Atlantas "Thrashers", kas tika izveidota pavisam nesen, nu ir kļuvusi par Vinipegas "Jets" jauno versiju. Un tas viss neskaitot desmit no jauna izveidotas komandas.

Pa to laiku MLB ir pārcelta tikai viena komanda, NBA – trīs, bet NFL – sešas, taču tas sevī iekļauj gan komandu "staigāšanu" no vienas pilsētas uz otru un tad atpakaļ (Losandželosas/Sentluisas/Losandželosas "Rams" un Losandželosas "Raiders" atgriešanos atpakaļ Oklendā), gan komandas pārcelšanu, bet tad, pēc pāris sezonām, tajā pašā vietā izveidotu vienību ar tādu pašu nosaukumu (Klīvlendas "Browns").

Pārcelšanas kandidāti

Arizonas "Coyotes"
Tieši šo komandu visbiežāk min kā galvenos kandidātus uz pieraksta maiņu. Protams, ka viņiem ir ļoti daudz problēmu sākot no tā, ka jau kuro sezonu viņi gadu noslēdz ar daudzmiljonu zaudējumiem, turpinot ar mazo skatītāju ieienteresētību un vājo māja spēļu apmeklējumu, beidzot ar arēnas jautājumu (komanda vēlas no Glendeilas atgriezties Fīniksā).

No otras puses, NHL vadība, kas vēl nesen pati bija spiesta pārņemt kontroli pār šo komandu, īsti nav devusi nekādus mājienus par to, ka tieši "Coyotes" būs tie, kas pirmie mainīs adresi. Gluži otrādi, Garijs Betmens ir pietiekoši pacietīgs un gaida, kad beidzot Arizonas štatā hokejs "uzplauks."

Floridas "Panthers"
Floridas komandai viss ir kārtībā ar arēnu, taču viņiem ir ļoti lielas problēmas ar skatītāju piesaisti. Viņi, kopā ar "Coyotes", regulāri ir starp vismazāk apmeklētajām komandām un starp komandām, kas zaudē visvairāk naudas. Kā ir aprēķinājuši NHL biznesa eksperti, "Panthers" no katra līdzjutēja nopelna aptuveni 10 dolārus, kas ir pat par 20% mazāk nekā viņu tieši konkurenti "Coyotes".

Protams, ka šeit lielu lomu spēlē apstāklis, ka Floridas "Panthers", lai arī ne vienmēr ir sliktākā līgas komanda, taču nespēj ilgtermiņā cīnīties vismaz par iekļūšanu izslēgšanas mačos. Šajā sakarā viņiem arī ir ļoti "neērti" pretinieki, otra Floridas komanda, "Lightning", kas ir spējusi tikt pie viena Stenlija kausa un nu jau vairākus gadus ir starp NHL līderiem.

Kalgari "Flames" un Otavas "Senators"
Jā, lai arī daudzi gaida, kad NHL parādīsies jauna Kanādas komanda, pastāv ļoti reāla iespēja, ka tā ne tikai neparādīsies, bet kanādieši zaudēs arī vismaz vienu no jau esošajām.

Iemesls tam ir arēnu jautājums. Otavas hokeja arēna atrodas pārāk tālu no centra un cilvēki vienkārši izvēlas spēli skatīties pie TV ekrāniem, nevis doties uz arēnu. Tāpēc "Senators" vēlas uzcelt jaunu halli, taču visas viņu idejas vēl jāapstiprina ar pilsētas vadību, kur arī rodas problēmas.

Līdzīgas problēmas ir arī "Flames" vienībai, kuri vēlējās jaunu arēnu, taču sarunas ar pilsētu ir izvērtušās tik smagas, ka komandas īpašnieki vienā brīdī bija likuši saprast, ka vairāk par jauno arēnu viņi necīnīsies, taču nu sarunas ir atsākušās.

Abos gadījumos pilsētas, lai arī negribīgi, taču pamazām virza jauno arēnu projektus, lai gan nekas vēl nav oficiāli apstiprināts un, zinot sarunu vēsturi, jebkurā momentā viss projekts var tikt apturēts.

Uz kurieni var pārcelt?

Kanāda – hokeja mīlestību dolāros nevar izmērīt

Protams, ka pirmais un galvenais virziens, ko gaida daudzi hokeja fani, ir dienvidu štatu komandu pārcelšana uz "hokejistiskāko" Kanādu vai vismaz ASV ziemeļu štatiem, kur hokejs varētu dzīvot savā dabīgajā vidē.

Kvebeka, Hamiltona, otra komanda Toronto pilsētā vai pat Saskatūna – tās visas ir minētas kā iespējamās jaunās Kanādas NHL komandas atrašanās vietas. Katra no tām ir ar saviem plusiem un mīnusiem.

Kvebekai, no vienas puses, ir viss – hokeja tradīcijas, laba potenciālo līdzjutēju bāze, jauna arēna ar vairāk kā 18 tūkstošiem sēdvietu, kas lielāko sezonas daļu ir tukša, bet... ekonomika nav šīs pilsētas trumpis. Tas būtu viens no mazākajiem NHL tirgiem, bet NHL komisārs Gerijs Betmens vienmēr piemin vājo Kanādas dolāru, kad runa ir par kvebekiešu NHL vienību. Bizness ir bizness un pret skaitļiem ir grūti iebilst.

Hamiltona savu komandu gaida jau kopš 1980. gada un uz šo pilsētu varēja tikt pārceltas gan Pitsburgas "Penguins", gan Nešvilas "Predators", gan Fīniksas/Arizonas "Coyotes", gan Dalasas "Stars", taču visi mēģinājumi atvest komandu uz Hamiltonu ir beigušies bez rezultātiem. Turklāt, šīs pilsētas sakarā jāmin fakts, ka vismaz divas esošās komandas var būt pret šādu soli. Proti, NHL noteikumi paredz, ka komandām (to mājas spēļu arēnai) jābūt noteiktā attālumā vienai no otras (50 jūdzes). Tas tiek darīts tāpēc, lai komandām nebūtu tik asi jākonkurē par līdzjutējiem. Ja Hamiltona tiek pie iespējas pieteikt NHL savu vienību, tad Toronto "Maple Leafs" un Bufalo "Sabres" uzreiz var noraidīt šādu iespēju.

Ar Toronto ir līdzīgs stāsts, proti, "Maple Leafs", kas ilgus gadus ir viena no naudīgākajām NHL komandām, nez vai gribēs dalīt "lielo pīrāgu". Savukārt Saskatūna, lai arī savu NHL komandu gaida jau kopš 1983./1984. gada sezonas, īsti un pilnā mērā nav iesaistījusies cīņā par to.

Interesanti, ka ne tik sen runāja arī par iespēju izveidot otro komandu Vankūverā, taču pēc Sietlas franašīzes izveidošanas šis jautājums vairs nav tik aktuāls.

ASV – atkal dienvidi

Tiesa, lai vai cik skaisti izskatītos septītā komanda Kanādā, no NHL aizkulisēm aizvien skaļāk ir dzirdamas baumas par to, ka, ja kāda no komandām arī tiks pārcelta, tad galvenā pretendente uz vienību ir... Teksasas štata pilsēta Hjūstona.

No vienas puses, tas atkal ir dienvidu štats, kur ledus ir tikai kolas vai viskija glāzē, taču profesionālais sports ir bizness un bizness iet tur, kur viņu gaida un kur viņš var izvērsties. Teksasa un sevišķi Hjūstona ir ļoti atbilstoša vieta.

Jāsāk ar to, ka Hjūstona ar visām tās priekšpilsētām ir lielākā ASV un Kanādas pilsēta, kurā vēl nav NHL komandas, tāpat Teksasas štats ir otrs apdzīvotākais štats ASV (aiz Kalifornijas), kurā jau tuvāko 20 gadu laikā iedzīvotāju skaits varētu sasniegt 40 miljonus. Ja mēs paturam prātā, ka Kalifornijā ir bāzētas pat trīs NHL komandas ("Ducks", "Sharks", "Kings"), bet Teksasā ir tikai viena ("Stars"), tad šāda izvēle liekas loģiska.

Otrs aspekts ir – vide. Protams, katrā pagalmā hokejs Teksasas štatā netiek spēlēts, tajā pat laikā pagājušajā sezonā līgā bija pieci šajā štatā dzimuši hokejisti, kas ir 14. lielākā pārstāvniecība starp visiem štatiem un tas ir vairāk nekā hokejam tik ļoti atbilstošajās Aļaskā, Vašingtonas vai Ohaio štatā. Ņemot vērā, ka kopumā NHL ir pārstāvēti 30 ASV štati, tad Teksasa nav ne labāka, ne sliktāka par jebkuru citu vietu.

Tāpat šajā štatā jau spēlē Dalasas "Stars" un tas nozīmē, ka jau no pirmās sezonas veidojas interesants derbijs starp divām šī štata komandām un tas jau uzreiz ļauj rakstīt mūsdienu Teksasas profesionālā hokeja vēsturi.

Lai arī cik neloģiski tas izklausītos, taču hokejam Teksasā un konkrēti Hjūstonā ir vēsture un ne maza. Pasaules hokeja asociācijā (WHA), kas bija ļoti pieklājīga līmeņa čempionāts un kurā spēlēja arī daudzas tā laika zvaigznes (Gordijs Hovs, Pols Hendersons, Frenks Mahovličs, Bobijs Hals un arī Veins Greckis), savulaik spēlēja Hjūstonas "Aeros" vienība, kura trīs sezonas pēc kārtas (1973-1976) spēlēja čempionāta finālā, divos pirmajos gadījumos arī kļūstot par čempioniem.

Savukārt no 1994. līdz 2013. gadam Hjūstonā bāzējās Minesotas "Wild" fārmkomanda ar šādu pašu nosaukumu. Viņi spēlēja gan IHL, gan AHL čempionātos, 1999. gada vasarā kļūstot par IHL čempioniem, bet 2003. gadā virs galvām cēla arī Kaldera kausu, ko pasniedz AHL čempioniem.

Pašlaik Teksasas štatā kopumā ir četras profesionālā hokeja komandas – Dalasas "Stars", kas spēlē NHL, Teksasas "Stars" (Dalasas fārmklubs) un Sanantonio "Rampage" (Sentluisas "Blues" fārmkomanda), kas cīnās AHL un ECHL komanda Alenas "Americans" (Minesotas "Wild" sistēmas komanda).

Īsāk sakot, Hjūstonai ir viss, lai kļūtu par NHL pilsētu, 17 tūkstošus skatītāju uzņemt spējošu arēnu ieskaitot. Jautājums ir tikai – kad?

Vai citas ASV pilsētas negrib NHL komandu? Jā, ir dzirdēts, ka Kanzassitija ir gatava mēģināt vēlreiz, taču vai viņi ir gatavi šajā projektā iesaistīties uzreiz, tas gan nav zināms.

Pašlaik, kā izskatās, pēc vairāku gadu zināmas nenoteiktības, NHL vēlas sakārtot savu biznesu – paplašināšanās jau ir notikusi un tuvākajā laikā nez vai mēs redzēsim jaunas komandas, taču "neērtās" komandas gan vēl var mainīt savu atrašanās vietu. Skaidrs ir viens, ka hokejs kopumā atkaro savu vietu Ziemeļamerikas sporta līdzjutēju vidē un, kā minēts raksta sākumā, ir aizvien pieprasītāks. Atliek vien pieņemt pareizos lēmumus un neatkārtot vecās kļūdas.

Kurā pilsētā vajadzētu NHL komandu?

  • 123

  • 13

  • 8

  • 44

  • 16

  • 5


  +1 [+] [-]

, 2018-12-14 16:35, pirms 11 mēnešiem
Paldies autoram par labo rakstu.

     [+] [-]

, 2018-12-14 16:42, pirms 11 mēnešiem
Reāli labs raksts, paldies, Juri.

     [+] [-]

, 2018-12-14 16:43, pirms 11 mēnešiem
P.S. Nobalsoju par Hamiltonu, jo Kanāda un tur ir pelnījuši savu Komandu.

     [+] [-]

, 2018-12-14 16:52, pirms 11 mēnešiem
Bija interesanti!Kvebeka un Hjustona bus komandas tikai laika jautajums.

  +2 [+] [-]

, 2018-12-14 17:19, pirms 11 mēnešiem
Raksts ir labs bet es pačukstēšu ka neviens nekur neies

     [+] [-]

, 2018-12-15 20:18, pirms 11 mēnešiem
Tiesa, lai vai cik skaisti izskatītos septītā komanda Kanādā....

Kanādā jau ir septiņas komandas Juri !