UEFA: "Eiropas futbola klubi sasnieguši parādu rekordu"
UEFA jaunākie pētījumi skaidri parāda, ka Eiropas futbola klubu ekonomiskā situācija kļūst arvien dramatiskāka - pirms gaidāmā finansiālā “fair play” noteikuma ieviešanas 2009.gadā sasniegts kopējais parādu rekords. Tas nozīmē, ka tuvāko gadu laikā vadoši klubi riskē tikt izslēgti no Eirokausu turnīriem.
Pērn sportacentrs.com jau rakstīja par UEFA plānu ieviest klubu budžetu ierobežojumus, sākot ar 2012.gadu, kam tiks noteikts trīs gadu pārejas periods. Piedevām jau no šī gada jūnija visas transfēru aktivitātes pastiprināti uzraudzīs UEFA.
UEFA revīzijā noskaidrots, ka 2009.gadā 655 augstāko divīziju futbola klubu ieņēmumi sasnieguši 11,7 miljardus eiro, kas ir par 4,8 procentiem vairāk nekā gadu iepriekš. Tikmēr klubu izdevumi tiek lēsti 12,9 miljardu eiro apmērā, palielinoties par 9,3 procentiem salīdzinājumā ar 2008.gadu. UEFA vēsta, ka tādējādi klubu kopējie zaudējumi ir apmēram 1,2 miljardi eiro, kas veido 85 procentu pieaugumu jeb “gandrīz dubulto iepriekšējo parādu rekordu”.
Kā viens no lielākajiem grēkāžiem tiek minēts Anglijas Premjerlīgas vienība "Manchester City", kuras zaudējumi sasniedz 145 miljonus eiro. Mančestras klubs jau nosūtījis pārstāvjus uz UEFA diskusijām par tēriņu ierobežošanu. Arī Itālijas vadošajām komandām šī ir aktuāla problēma, un, lai gan UEFA prezidents Mišels Platinī sola sadarboties un palīdzēt klubiem, viņš norāda, ka UEFA nevilcināsies ar sankcijām. Vācijas, Austrijas, Beļģijas un Zviedrijas augstākās divīzijas pašlaik ir vienīgās līgas Eiropā, kuras 2009.gadu noslēdza ar pozitīvu bilanci.
"Pirms diviem gadiem gandrīz 70 procentiem klubu budžets bija ar mīnusa zīmi. Šobrīd mīnusos joprojām ir 56 procenti no tiem, un tas nozīmē, ka vairāk nekā puse profesionālo klubu strādā ar zaudējumiem,” šodien paziņoja UEFA ģenerālsekretārs Džanni Infantino. Viņš norāda, ka šosezon "bīstamajā zonā" atrodas 11 Čempionu līgas un Eiropas līgas komandu.
"Mūsu mērķis nav radīt klubiem finansiālas problēmas. Šis "fair play" noteikums palīdzēs izvairīties no ellīgās spirāles un ir absolūti nepieciešams ekonomiskai stabilitātei ilgtermiņā. Tās nebūs raganu medības, tomēr klubi vairs nevarēs turpināt neprātīgus tēriņus,” teica Platinī.
Izmantotie resursi:
uefa.com
AFP
kicker.de
guardian.co.uk
Jo es īsti neizprotu citādi, kāda tā doma pozitīvai bilancei? Ja arābu šeihs nopelna gadā piem. 1 miljardu, kurš viņam var liegt (nu vai kādi tādi noteikumi var liegt) savu naudu ieguldīt savā klubā? Protams rodas jautājums, kas notiks ar klubu, ja tam šeiham tā rotaļlieta apniks! Bet tad to var atrisināt arī savādāk, kā piemēram vispirms naudu ko vēlas ieguldīt kāda spēlētāja iegādei un algai, no sākuma jāieliek kluba pamatkapitālā un to nedrīkst izņemt līdz darijuma summa un spēlētāja alga nav izmaksāta! Protams tas nenostāda visus klubus vienādās pozīcijās, bet nu tad ir jāliek kaut kādi griesti! Jo futbola klubs jau ne tikai pats pelna naudu, bet praktiski visi klubu īpašnieki vai līdzīpašnieki ir biznesmeņi un naudu pelna arī citādos veidos... Tas, ka kaut kas ir jādara lietas labā, ir fakts un iespējams es vienkārši neesmu pietiekami informēts, lai spriestu par UEFA plānu objektīvi...
protams, tāpat ir daudz neskaidru jautājumu kā ši sistēma īsti dzīvē funkcionēs un kas tas par pārejas periodu. bet vismaz ir cerība, ka tas kaut nedaudz ierobežos šeihu izvirtības un dažu labu madridistu atturēs ņemt vājprātīgus krītus spāņu bankās, lai pēc tam cerētu, ka šīs bankas ar gādīgu spānijas karaļa roku šos krītus norakstītu.