Layout: current: getSitedefLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource646 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2551, Did:0, useCase: 1
1

Klausītava | Siliņš & Lācis: B divīzija - traģēdija? Eirolīgas klubs vai Ekselences centrs - risinājums?

Siliņš & Lācis 79 minūtes par Latvijas jauniešu basketbola vasaru.Latvijas jaunatnes izlašu vasara noslēgusies, un rezultāti bija stipri mainīgi. No 13. vietas B divīzijā līdz Eiropas sudrabam. U20 jaunie vīrieši zaudēja izšķirošas spēles, lai cīnītos par atgriešanos A divīzijā. U20 meitenes atkārtoja pirms 10 gadiem U20 puišu paveikto un izcīnīja Eiropas sudrabu. U18 izlase ar perfektu bilanci izcīnīja B divīzijas zeltu. Kā vērtēt jauniešu izlašu sniegumu? Vai palikšana B divīzijā ir traģēdija? Kāpēc jauniešu izlases nepiesakas trenēt pieredzējušie treneri? Vai rezultātam jābūt pašmērķim? Vai talantus pamana tikai A divīzijā? Vai, ņemot vērā demogrāfijas tendences, mēs vispār varam cerēt uz kaut ko labāku nākotnē? Kur problēma? Kas jāmaina? Meklējām atbildes uz šiem jautājumiem.
Kaspars Vecvagars. Foto: Arnolds Auziņš / Beāte Bērziņa / Latvijas Radio

Klausītava | "Sudraba Zēni" #9: Kapteinis | Kaspars Vecvagars

Noslēdzošās epizodes viesis ir Kaspars Vecvagars. Komandas kapteinis. Viens no talantīgākajiem savas paaudzes basketbolistiem. Čempionāta laikā cīnījās ne tikai ar pretiniekiem, bet arī veselību, taču arī ar visu salauzto pirkstu izslēgšanas turnīrā spēlēja ne mazāk par 30 minūtēm mačā un tika pie vietas čempionāta simboliskajā pieciniekā. 17 gadu vecumā pievienojās slavenajam Lietuvas klubam Kauņas “Žalgiris”. Pieaugušo izlasē debitēja 18 gadu vecumā - gandrīz gadu vēl pirms Eiropas U20 čempionāta. Karjeras laikā saplēsis gan krusteniskās saites, gan Ahileja cīpslu, kas neļāva cerības par izcilu karjeru īstenot dzīvē. Iemēģinājis balsi spēļu komentētāja arodā televīzijā, bet desmit gadus pēc sudraba izcīnīšanas nolēma likt punktu profesionāla spēlētāja karjerai un jau sācis darbu kā basketbola treneris.Podkāstā "Sudraba Zēni" Andrejs Siliņš kopā ar notikuma varoņiem un līdzgaitniekiem desmit sērijās atskatās uz 2013. gada jūlija notikumiem, kad Latvijas U20 jauno vīriešu basketbola izlase paveica to, kas pēc neatkarības atgūšanas nekad iepriekš Latvijas izlasēm nebija izdevies - iekļuva Eiropas čempionāta finālā.
Guntis Keisels. Foto: Arnolds Auziņš, Beāte Bērziņa / Latvijas Radio

Klausītava | "Sudraba Zēni" #9: Vēsture, sudrabs kā panākums, šūpuļtīkls | Guntis Keisels

Podkāsts “Sudraba Zēni” tiek pieteikts kā atskats uz 10 gadus senu Latvijas basketbolam vēsturisku notikumu, bet cik nozīmīgs patiešām bija šis sasniegums? Un vai zaudējumu finālā var saukt par panākumu? Kā jālūkojas uz jauniešu izlašu startiem? Vai kāds “sudraba zēns” spēlēs Pasaules kausā? Atbildes uz šiem jautājumiem podkāsta vadītājs Andrejs Siliņš meklē kopā ar Latvijas basketbola vēsturnieku Gunti Keiselu.Podkāsts "Sudraba Zēni" atskatās uz 2013. gada jūlija notikumiem, kad Latvijas U20 jauno vīriešu basketbola izlase paveica to, kas pēc neatkarības atgūšanas nekad iepriekš Latvijas izlasēm nebija izdevies - iekļuva Eiropas čempionāta finālā.
Raimonds Feldmanis. Foto: Arnolds Auziņš, Beāte Bērziņa / Latvijas Radio

Klausītava | "Sudraba Zēni" #7: Trenējošais menedžeris, olimpiskais čempions | Raimonds Feldmanis

Raimonds Feldmanis 2013. gada vasarā bija Artūra Štālberga vadītās Latvijas U20 izlases treneru štābā kā asistents, taču ne tikai - viņš vienlaikus veica arī menedžera pienākumus. 2023. gadā Raimonds ir olimpisko čempionu treneris un viens no pieprasītākajiem 3x3 basketbola treneriem pasaulē, sarakstījis grāmatu par basketbolu un turpinājis attīstīt personību ne vien basketbola, bet arī akadēmiskajā vidē. Īpašu uzmanību pievērsis basketbolistu psiholoģiskajai sagatavotībai.Viens no retajiem Latvijas treneriem, kuriem ir pieredze darbā NBA vasaras līgā. Strādājis ar Latvijas jauniešu izlasēm un bijis asistents gan Latvijas, gan Ukrainas pieaugušo valstsvienībās.Podkāsts "Sudraba Zēni" atskatās uz 2013. gada jūlija notikumiem, kad Latvijas U20 jauno vīriešu basketbola izlase paveica to, kas pēc neatkarības atgūšanas nekad iepriekš Latvijas izlasēm nebija izdevies - iekļuva Eiropas čempionāta finālā.
Juris Vītols. Foto: Arnolds Auziņš, Beāte Bērziņa, Latvijas Radio

Klausītava | "Sudraba Zēni" #6: Toreiz apjūsmoja, tagad pats laukumā | Juris Vītols

“Sudraba zēni” ir podkāsts par desmit gadus senu notikumu Latvijas basketbolā. Jurim Vītolam tolaik bija 7 gadiņi, un viņš izdīca vecākiem iespēju aizbraukt klātienē uz Tallinu noskatīties sava brālēna draugu pārstāvētās U20 izlases spēli Eiropas čempionātā. Vēlāk treniņnometnē viņa treneris Mārtiņš Fomins, kurš bija arī vairāku sudraba zēnu treneris sporta skolā, ļāva visiem kopā skatīties finālspēli TV tiešraidē.Šodien Jurim ir 17, viņš ir viens no sava vecuma daudzsološākajiem jaunajiem talantiem un pats pārstāv Latvijas junioru izlasi, kam ir sarežģīts uzdevums - izcīnīt godalgas B divīzijā un atgriezties U18 elites divīzijā. Juris jau paspējis piedalīties NBA talantu nometnē un izcīnīt Latvijas līgas bronzu, bet sarunā ar Andreju Siliņu jaunais basketbolists atminas bērnībā pieredzēto braucienu uz Latvijas U20 izlases spēlēm Tallinā, stāsta par sava ceļa sākumu profesionālajā basketbolā, tostarp dalību NBA jauno talantu nometnēs, par to, kādas mācības paņēmis no priekšgājējiem un ko viņam nozīmē spēlēšana Latvijas izlases sastāvā.Podkāsts "Sudraba Zēni" atskatās uz 2013. gada jūlija notikumiem, kad Latvijas U20 jauno vīriešu basketbola izlase paveica to, kas pēc neatkarības atgūšanas nekad iepriekš Latvijas izlasēm nebija izdevies - iekļuva Eiropas čempionāta finālā.
Ojārs Siliņš. Foto: Arnolds Auziņš / Beāte Bērziņa / Latvijas Radio
3

Klausītava | "Sudraba Zēni" #5: Melnā darba darītājs | Ojārs Siliņš

Latvijas U20 izlase 2013. gada Eiropas čempionātā laukumā pavadīja 400 spēles minūtes. Deviņās spēlēs, kurās Ojārs piedalījās, viņš laukumā atradās 94,7% no visa komandas spēles laika. Spēlētājs, kuram šis U20 čempionāta fināls bija viens no daudziem turpmākajā profesionāļa karjerā.Vienlaikus - Ojārs ir arī podkāsta vadītāja Andreja Siliņa brālis, tāpēc šī ir pavisam īpaša epizode.Ojāra kvalitātes laukumā ne vienmēr var izteikt ar spēles protokola cipariem, taču ekspertu acis tās allaž novērtē, tāpēc profesionāļa karjeras laikā allaž spēlējis lielas minūtes - treneri novērtē viņa melnā darba kvalitāti, spēles izpratni un nesavtību. No U20 sudraba zēniem, iespējams, bija vistuvāk nonākšanai NBA draftā. Pārstāvējis visas Latvijas jauniešu izlases un pieaugušo valstsvienību, ar ko gan pēdējos gados attiecības kļuvušas vēsākas.Podkāsts "Sudraba Zēni" atskatās uz 2013. gada jūlija notikumiem, kad Latvijas U20 jauno vīriešu basketbola izlase paveica to, kas pēc neatkarības atgūšanas nekad iepriekš Latvijas izlasēm nebija izdevies - iekļuva Eiropas čempionāta finālā.
Amadeo Della Valle. Foto: Arnolds Auziņš, Beāte Bērziņa, Latvijas Radio

Klausītava | "Sudraba Zēni" #4: Zelta zēns un MVP | Amadeo Della Valle

Amadeo Della Valle ir Itālijas basketbolists, kurš bija galvenais vaininieks Latvijas U20 izlases un tūkstošiem Latvijas fanu sarūgtināšanā 2013. gada 21. jūlijā. Tieši viņš finālā ņēma iniciatīvu savās rokās, ļaujot itāliešiem izšķirošajos brīžos atspēlēties un izcīnīt čempiontitulu. Fināla pirmajā puslaikā Amadeo neguva ne punkta, bet pēdējās piecās mača minūtēs sameta 15 punktus un teju vienpersoniski izcīnīja titulu Itālijai, Latviju atstājot ar sudraba godalgām.Della Valle pelnīti tika atzīts par čempionāta vērtīgāko spēlētāju jeb MVP. Arī pēc tam profesionāļa karjerā Amadeo spēlējis uzvarošās komandās un ne reizi vien izcēlies ar individuālām atzinībām. Pārstāvējis Itālijas pieaugušo izlasi Eiropas čempionāta finālturnīrā un Pasaules kausa izcīņā. Kļuvis par čempionu, kausu ieguvēju un Itālijas čempionāta A sērijas sezonas vērtīgāko spēlētāju jeb MVP.Vēlāk klubu basketbolā spēlējis kopā ar šīs Latvijas U20 izlases uzbrucēju Ojāru Siliņu, kopā ar panākumiem pārstāvot "Reggio Emilia" klubu Itālijā. Šīs epizodes ieraksta laikā pirmoreiz dzīvē viesojas Rīgā.Podkāsts "Sudraba Zēni" atskatās uz 2013. gada jūlija notikumiem, kad Latvijas U20 jauno vīriešu basketbola izlase paveica to, kas pēc neatkarības atgūšanas nekad iepriekš Latvijas izlasēm nebija izdevies - iekļuva Eiropas čempionāta finālā.
Roberts Stumbris. Foto: Beāte Bērziņa, Latvijas Radio

Klausītava | "Sudraba Zēni" #3: Raksturs, mērķtiecība, pārliecība | Roberts Stumbris

2022. gada 3. jūlijā viņš kļuva par astoto un, visticamāk, pēdējo no sudraba zēniem, kurš pielaikojis Latvijas pieaugušo izlases formu. Roberts Stumbris nebija sava vecuma jauniešu izlasēs ne U16, ne U18 čempionātos, taču ar nepiekāpību, raksturu un lielu pārliecību izcīnīja sev vietu komandā uz U20 čempionātu. Stumbris neslēpj - viņš uzskatīja, ka toreiz Tallinā viņam būtu bijis jāspēlē vairāk, un tas izcīnīto sudrabu padarījis mazāk izbaudāmu.Tieši viņa nepiekāpīgais raksturs spēlējis galveno lomu, lai atgūtos pēc paša pieļautām kļūdām, kam sekoja diskvalifikācija no basketbola. Liktens šūpoles karjerā viņu mētājušas augšā-lejā, bet, pacietīgi un ļoti mērķtiecīgi turpinot ceļu profesionālajā sportā, Roberts 2023. gada pavasarī debitēja vienā no senākajiem nacionālajiem čempionātiem pasaulē - Itālijas A sērijā.Podkāsts "Sudraba Zēni" atskatās uz 2013. gada jūlija notikumiem, kad Latvijas U20 jauno vīriešu basketbola izlase paveica to, kas pēc neatkarības atgūšanas nekad iepriekš Latvijas izlasēm nebija izdevies - iekļuva Eiropas čempionāta finālā.
Foto: Arnolds Auziņš / Beāte Bērziņa / Latvijas Radio
2

Klausītava | "Sudraba Zēni" #2: Superdanks un piedāvājums no Barsas | Jānis Bērziņš

Lai izcīnītu lielus panākumus, komandai jāstrādā kā vienotam mehānismam un spēlētājiem labi jāsaprot savas lomas. Un nepieciešami arī līderi. Viens no šīs izlases līderiem 2013. gadā bija Jānis Bērziņš jeb Bonis - viņš guva visvairāk punktu Latvijas komandai, gandrīz piekto daļu no visiem izlases punktiem šajā turnīrā. Spēlētājs, kurš turnīra noslēgumā tika iekļauts čempionāta simboliskajā izlasē un jau pāris mēnešus pēc sudraba izcīnīšanas debitēja pieaugušo Eiropas čempionāta finālturnīrā.Pēc izcīnītā sudraba U20 izlasē par Jāni interese bija no dažādu valstu klubiem, arī Spānijas superklubs “Barcelona” bija gatavs likt galdā līgumu, tomēr Bonis izvēlējās palikt Rīgā.Kas zina, kā būtu attīstījusies Jāņa karjera, ja ne melnā josla - četru gadu garumā trīs reizes tika saplēsta krusteniskā saite vienā un tai pašā ceļgalā. Desmit gadus pēc sudraba izcīnīšanas Bonis atzīst - šobrīd basketbols primāri ir viņa darbs, ziedošanās sportisko sapņu vārdā palikusi pagātnē.
Artūrs Štālbergs. Foto: TTT Rīga
24

Artūrs Štālbergs noslēdz gaitas basketbolā

Artūrs Štālbergs 38 gadu vecumā lēmis likt punktu savām profesionālajām gaitām basketbolā, kur bijis gan spēlētājs, gan treneris, gan funkcionārs, Štālbergs pavēstīja portālam Sportacentrs.com. Latvijas sieviešu basketbola čempionvienība “TTT Rīga”, kur Artūrs pēdējo trīs sezonu garumā veica ģenerālmenedžera pienākumus, tuvākajā laikā izziņos gan jaunas sejas kluba vadībā, gan jaunumus saistībā ar sastāvu un dalību starptautiskajos turnīros.
Rinalds Sirsniņš. Foto: BK Ogre

Nepabeigtās sezonas labākie: Mazura atgriešanās, MVP - Rinalds Sirsniņš

Latvijas klubu basketbola aizvadītās sezonas labāko spēlētāju un treneru apkopojumā esam nonākuši līdz finiša taisnei. Šodien nosaucam balsojuma uzvarētājus kategorijās "Labākais treneris" un "Vērtīgākais spēlētājs".
Džordans izskrien uz atgriešanās spēli Indianā. Foto: AP / Scanpix
9

Pirms 25 gadiem: Džordans atgriežas ar 19 punktiem Indianā

“Esmu atpakaļ!” tieši tik vienkārši 1995. gada 18. martā, kad Porziņģu ģimene vēl tikai bija mazā Kristapa gaidībās, par visu laiku izcilāko basketbolistu sauktais Maikls Džordans pavēstīja, ka atgriežas basketbolā pēc nepilnu divu gadu pārtraukuma. Ja Sportacentrs.com būtu eksistējis 1995. gadā, tad 20. marta rītā pirmā ziņa, atverot portālu būtu ar virsrakstu “Džordans atgriežas ar 19 punktiem Indianā”.
2016. gadā Artūrs Bērziņš "Valmieras/Ordo" rindās trešo reizi karjerā kļuva par Latvijas čempionu 
Foto: bkvalmiera.lv
14

Artūrs Bērziņš liek punktu spēlētāja karjerai

Bijušais Latvijas valstsvienības basketbolists un trīskārtējais Latvijas čempions Artūrs Bērziņš 30 gadu vecumā veselības problēmu dēļ nolēmis likt punktu profesionāla sportista karjerai, Bērziņš atklāja Sportacentrs.com.
Rodions Kurucs 
Foto: AP / Scanpix
3

Jā, Kurucs NBA debitēs jau šogad

Jā, varbūt virsrakstā izteiktais apgalvojums nav sensacionāls, taču pat sporta viedokļu līderu publisko runu ķīselī nācies dzirdēt, ka Rodionam Kurucam līdz spēlēšanai NBA joprojām tāls ceļš ejams un, visticamāk, Bruklina nodošot latvieti kādā ”audžu ģimenē”, iespējams, pat atpakaļ šai pusē okeānam. Tā noteikti ir aplamība, jo nemaz teorētiski tas šobrīd nav iespējams. Savai pārliecībai, ka Kurucu NBA laukumā redzēsim jau šajā kalendārajā gadā apstiprinājumu guvu sarunā ar Maiku Skoto - cilvēku, kurš raksta par “Nets” vienā no ASV lielākajiem sporta medijiem “The Athletic”.
Jānis Strēlnieks 
Foto: FIBA
1

Četras lietas, kas patika, un četras lietas, kas nepatika

Noieta puse ceļa uz 2019. gada Pasaules kausa izcīņu Ķīnā - tēlaini runājot, esam kaut kur Krievijas ārēs, kaut kur pie Novosibirskas un priekšā palikusi otra puse cauri Mongolijas taigai, stepei un tundrai ar visām no tā izrietošajām sekām. Lai tiktu līdz gala mērķim - Pasaules kausam, latviešu bāleliņiem būs jātiek galā ar citiem, kas kāro nonākt Ķīnā - apzeltītajiem slovēņiem, balkānu rūdītajiem melnkalniešiem un spāņu matadoriem. Divas aizvadītās spēles pret Zviedriju un Ukrainu deva pamatu gan piesardzīgam optimismam par nākamajām spēlēm septembrī, gan piesardzīgam pesimismam par spēlēm, kurās nevarēs palīdzēt Eirolīgas un NBA spēlētāji.
Edgars Jeromanovs 
Foto: BK Jūrmala
15

Jeromanovs: "Lai startētu Eiropā, "Jūrmalai" vajadzētu par 30% lielāku budžetu"

Basketbola kluba "Jūrmala" prezidents Edgars Jeromanovs intervijā Sportacentrs.com atklāja, ka pagājušās sezonas kluba budžets bijis ap 200 000 eiro, bet, lai startētu FIBA Eiropas līgā, kam drīzumā beigsies pieteikšanās termiņš, būtu nepieciešams par aptuveni 30% lielāks budžets.
Rodions Kurucs 
Foto:  mundodeportivo.com / Getty Images
1

Kādas ir Kuruca izredzes draftā?

Aizvien straujāk sāk pukstēt to jauno basketbola talantu sirdis, kuri cer savu vārdu šomēnes izdzirdēt no drafta ceremonijas tribīnes 22. jūnija naktī. Starp viņiem arī Latvijas groza bumbas cerība Rodions Kurucs, kurš atkārtoti pieteicies draftam un līdz 11. jūnijam drīkst domāt - atstāt savu kandidatūru vai atsaukt to cerībā, ka pēc gada piedāvātā ēsma būs vēl spēcīgāks kairinātājs Ziemeļamerikas basketbola haizivīm. Galvenos lēmumus par to, kurus talantus rezervēt savam klubam, pieņem ģenerālmenedžeri, prezidenti un atsevišķos gadījumos pat klubu īpašnieki, taču pirmie, no kuriem pienāk informācija, ir skauti, kas padziļināti seko līdzi jaunajām cerībām vairāku sezonu garumā, sniedzot par to atskaites, uz kurām pamazām veidojas klubu amatpersonu priekšstats, viedoklis un beigu beigās - liktenīgā izvēle. Vērsos pie profesionāla skauta pēc viņa viedokļa - gan par Kuruca izredzēm, gan to, kas vispār ir svarīgs, lai klubs izvēlētos aizrunāt tiesības uz kādu jauno talantu.
Serhio Rodrigess 
Foto: Sputnik / Scanpix
9

Serhio Rodrigess: "Latvija pusfinālā Spānijai būtu bijusi vēl neērtāka nekā Slovēnija"

Divkārtējs Eiropas gada labākais spēlētājs, trīskārtējs Spānijas čempions, Spānijas līgas sezonas vērtīgākais spēlētājs, Eirolīgas čempions, Eirolīgas sezonas MVP, Eiropas čempions, pasaules čempions, olimpiskais vicečempions - tie ir tikai daži no spāņu izcilā basketbolista Serhio Rodrigesa sasniegumiem un individuālajām atzinībām, kas aizsargam lipa klāt jau ar pirmajiem spertajiem soļiem uz starptautiskās skatuves (Eiropas U18 čempions un MVP). VTB līgas mača dēļ Maskavas CSKA saspēles vadītājs viesojās Rīgā un manam aicinājumam uz sarunu par El Čačo (“puika” - no spāņu valodas) sauktais basketbolists piekrita bez tielēšanās. Runājām par Rodrigesa spilgto karjeru, pavadītajiem gadiem NBA, par iemeslu, kāpēc nolēma atgriezties Eiropā, un pagājušā gada Eiropas čempionātu, kurā spāņi izvairījās no tikšanās ar Latviju. Rodrigess zina, ko nozīmē spēlēt Ņujorkā kā Kristapam Poziņģim, un ir pārliecināts par to, ka “Sixers” ir laba organizācija, kur nonākt Anžejam Pasečņikam.
Melihs Mahmutolu un Rihards Lomažs 
Foto: Dāvis Ūlands, f64
4

Spēļu analīze: agresivitāte (un tās trūkums), Meiera nozīme, Lomaža debija

Aizvadītas vēl divas Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra spēles ar Latvijas valstsvienības līdzdalību un arī šoreiz sabraukums beidzies ar tādu pašu bilanci - viena uzvara un viens zaudējums. Jāteic godīgi, pēc spēles piektdien, kad zaudējām Ukrainai, pēcgarša bija vairāk nekā nepatīkama un no četriem šajā sabraukumā aizvadītajiem puslaikiem par tiešām labu var nosaukt tikai vienu. Svarīgāko - pēdējo. Jo - ko gan dotu, ja labs būtu bijis tikai pirmais…
Kristaps Janičenoks un Kaspars Bērziņš - pa abiem kopā 13 sezonu pieraksts ULEB Eiropas kausa klubos 
Foto: Romāns Kokšarovs, Sporta Avīze, f64
11

Kad Latvijas klubs atkal spēlēs ULEB Eiropas kausā?

ULEB Eiropas kauss jau izsenis tiek uzskatīts par otro prestižāko Eiropas klubu turnīru basketbolā. 2014./2015. gada sezonā, kad Kristaps Porziņģis Seviljas komandas sastāvā tika atzīts par Eiropas kausa Uzlecošo zvaigznei, Latviju turnīrā pārstāvēja arī divas komandas - valsts tā brīža aktuālā čempione “Ventspils” un Eirolīgas kvalifikācijā zaudējusī vicečempione “VEF Rīga”. Tā bija pēdējā reize, kad kāda Latvijas komanda startēja ULEB Eiropas kausā. Saasinoties FIBA un Eirolīgas kašķim, no Eiropas kausa skatuves salīdzinoši klusi nozuda arī Latvijas pārstāvniecība komandu veidolā. Kāpēc tā? Kam jānotiek, lai atkal kāds Latvijas klubs startētu ULEB Eiropas kausā? Vai tur Latvijas pārstāvji maz tiek gaidīti?