Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2551, Did:0, useCase: 3

Jā, Kurucs NBA debitēs jau šogad

Andrejs Siliņš

Jā, Kurucs NBA debitēs jau šogad
Rodions Kurucs
Foto: AP / Scanpix

Jā, varbūt virsrakstā izteiktais apgalvojums nav sensacionāls, taču pat sporta viedokļu līderu publisko runu ķīselī nācies dzirdēt, ka Rodionam Kurucam līdz spēlēšanai NBA joprojām tāls ceļš ejams un, visticamāk, Bruklina nodošot latvieti kādā ”audžu ģimenē”, iespējams, pat atpakaļ šai pusē okeānam. Tā noteikti ir aplamība, jo nemaz teorētiski tas šobrīd nav iespējams. Savai pārliecībai, ka Kurucu NBA laukumā redzēsim jau šajā kalendārajā gadā apstiprinājumu guvu sarunā ar Maiku Skoto - cilvēku, kurš raksta par “Nets” vienā no ASV lielākajiem sporta medijiem “The Athletic”.

Spēlēs Bruklinā vai Longailendā un - tas nav divvirzienu līgums

Pirmā aplamība - Kurucu "Nets" izīrēšot kaut kur tālu prom, šosezon NBA tāpat vēl nespīd. 12. jūlijā “Nets” izziņoja par līguma noslēgšanu ar savu šī gada drafta pirmās kārtas izvēli Džananu Musu. Četras dienas vēlāk “Nets” oficiāli pavēstīja, ka parakstīts līgums ar Kurucu. Līdz ar to, ja ir spēkā esošs līgums, tad aizsūtīt atpakaļ uz Eiropu spēlētāju nemaz nav iespējams. “Nets” var operēt tikai savas franšīzes ietvaros - vai nu ļaut spēlētājam būt pie lielās komandas vai nosūtīt uz fārmklubu Attīstības līgā. Līdz ar to ir tikai divas iespējamās komandas, kur redzēsim Kurucu nākamajā sezonā - Bruklinas “Nets” vai Longailendas “Nets”. Un par 95% redzēsim abās.

Otrā aplamība, kas dzirdēta - Kurucam būšot divvirzienu līgums, lai varētu spēlēt gan fārmklubā, gan lielajā komandā. Nē, tā nebūs. Ja NHL divvirzienu līgumi ir jau izsenis, tad NBA tie ienāca tikai pagājušā gada vasarā. Katram klubam atļauts parakstīt tikai divus spēlētājus ar divvirziena līgumiem, un klubi tādus piešķir basketbolistiem, ar kuriem vispirms rēķinās tieši kā ar fārmkluba spēlētājiem. Spēlējot Attīstības līgā, šie basketbolisti sezonā nopelna 77 250 dolāru (spēlētājiem bez divvirziena līgumiem atalgojums ir 35 000 dolāru sezonā), bet jebkurā brīdī var tikt izsaukti uz lielo komandu. Nonākot lielajā komandā, basketbolists par tur pavadītajām dienām saņem summu, kas ir proporcionāla NBA debitanta minimālajam līgumam. Ja lielajā komandā pavadītas 45 dienas, tad basketbolists tiek pie aptuveni 385 000 dolāru. Vairāk nav atļauts - tad jāslēdz jauns ne-divvirziena līgums.

Uz Rodionu tas neattiecas nekādi, jo spēlētājs noslēdzis pilnvērtīgu četru gadu līgumu, no kuriem garantēti ir pirmie trīs. Kurucs ir starp tiem 15 spēlētājiem, ar ko “Nets” noslēgusi pilnvērtīgu līgumu nākamajai sezonai, bet divvirzienu līgumus raksta tapšanas brīdī Bruklinas klubs vēl nebija noslēdzis ne ar vienu. Lai gan summa pagaidām nav zināma, tiek lēsts, ka kopējais cipars sastāda ap 6,5-7 miljoniem dolāru. Arī tiekot nosūtīts spēļu prakses gūšanai uz Attīstības līgu, Kurucs saņems tādu pašu summu, kādu saņemtu, šo laiku pavadot NBA.

Tas, ka “Nets” ar Kurucu rēķinās kā ar reālu spēlētāju tuvāko gadu laikā, kļūst skaidrs visupirms jau pēc tam, kad klubs vispār iedeva Rodionam līgumu - “Nets” bija tiesības otrās kārtas izvēlei arī nedot līgumu vispār. Otrkārt, pēc kolektīvā līguma noteikumiem “Nets” nebija pienākuma piešķirt Kurucam tik liela apjoma līgumu. Ja pirmajā kārtā izvēlētajiem spēlētājiem ir precīzi atrunāts minimālā līguma lielums, par kuru mazākus līgumus klubi nedrīkst dot, tad pret otrajā kārtā izvēlētajiem basketbolistiem šādu pienākumu nav. Līdz ar to, ja vēlētos vai nebūtu pārliecība par savu izvēli, klubs būtu varējis dot Kurucam ievērojami mazāku līgumu, kas turklāt varēja nebūt garantēts. “Nets” izvēlējās Kurucam iedot līgumu, kas ir proporcionāls pirmās kārtas pēdējā desmitā izvēlēto spēlētāju līgumiem. ESPN pat vēstī, ka Kurucam ir lielākais garantētais līgums starp VISIEM otrajā kārtā izvēlētajiem spēlētājiem - 4,6 miljoni pirmajās trīs sezonās (ceturtā sezona - par 1,8 miljoniem, kas gan nav garantēti - ir kluba opcija). Otrs lielākais līgums ir ar 33. numuru izvēlētajam Džeilenam Bransonam, kurš nospēlējis trīs gadus koledžā, kuram jau ir 21 un no kura rezultātu “Mavericks” prasīs daudz ātrāk nekā no Kuruca. Arī tas par kaut ko liecina.

”No Kuruca netiek gaidīts uzreiz”

Par ko tieši? Lielākoties par to, ka “Nets” novērtē latvieša potenciālu un ka Rodionam iespējas tiks dotas, turklāt - ja pirmā netiks izmantota, sekos otrā, trešā un, iespējams, arī ceturtā. Par to pārliecinājos sarunā ar kolēģi, kas ir “Nets” tuvumā un raksta par šīs komandas aktualitātēm un ikdienu. “The Athletic” ar vairāk nekā 70 redakcijas cilvēkiem ir viens no lielākajiem sporta medijiem ASV, neraugoties uz salīdzinoši neseno parādīšanos uz sporta mediju skatuves. Tā ir 2016. gada sākumā radīta mājaslapa un mobilā aplikācija, kurā sporta līdzjutējiem par abonentmaksu tiek piedāvāta svaigākā informācija un viedokļi. Maikls Skoto, iepriekš rakstījis par “Nets”, “Knicks” un par NBA kopumā tādām vietnēm kā “Basketball Insiders” un ziņu aģentūrai “The Associated Press”, ir viens no “The Athletic” agresīvās labāko citu mediju darbinieku vervēšanas upuriem un nu jau kādu laiku raksta tieši šim ambiciozajam medijam. Pie viņa arī vērsos pēc apstiprinājuma savām prognozēm, ka Kurucu NBA laukumā spēlējam redzēsim jau šogad.

“Katru reizi, kad ASV ierodas kāds ārzemnieks, par viņu ir interese. Kurucs bija pirmās kārtas izvēle pirms gada, un cilvēkiem ir interese, kāds būs viņa potenciāls. No viņa nekas netiek gaidīts uzreiz, un Bruklina kļuvusi pazīstama ar pakāpenisku spēlētāju attīstību,” vaicāts par mediju un līdzjutēju cerībām attiecībā uz latvieti, Skoto norādīja, ka visi ir gatavi būt pacietīgi. Kā piemēru, Skoto min pagājušogad draftēto centru Džeretu Alenu, Kuruca vienaudzi, kurš sezonas pirmajā pusē bija attāls rezervists, bet sezonas otrajā pusē jau spēles sāka pamata pieciniekā un jūtami vairāk tika iesaistīts uzbrukuma veidošanā.

“Noteikti pastāv liela iespēja, ka Kurucs spēlēs Longailendā, bet nav skaidrs, cik bieži tas notiks. Fārmklubs tiek pārsvarā izmantots, lai dotu spēļu praksi tiem, kuriem tāda nav plānota vai ilgāku laiku tā ir maza Bruklinā,” skaidri saprotamo atgādina Skoto, norādot, ka arī “Nets” izmanto iespēju aizsūtīt spēlētāju uz Attīstības līgu kaut tikai uz vienu maču, bet uzreiz pēc tā atsaucot atpakaļ uz lielo komandu. Līdzīgi kā iepriekšējās sezonās pāris reižu gadījās Dāvim Bertānam Sanantonio.

Par Longailendas “Nets” galveno treneri iecelts Vils Vīvers, kurš iepriekš bija Bruklinas “Nets” galvenā trenera Kenija Atkinsona asistents. “Viņš fārmklubā veidos līdzīgu spēles sistēmu, kādu Atkinsons izmanto Bruklinā. Mērķis ir palīdzēt spēlētājiem būt gataviem bez problēmām pāriet no fārmkluba uz lielo komandu, tāpēc līdzīgas sistēmas izmantošana ir būtiska šī procesa sastāvdaļa,” stāsta “The Athletic” žurnālists.

Ģenerālmenedžera Šona Marksa vadībā šobrīd Bruklinā notiek pārbūves process, taču bez skaļa saukļa, kāds tas bija, piemēram, Filadelfijai (“Trust the Process”). Tomēr Skoto uzskata, ka Bruklinā esošais process jau salīdzinoši drīz varētu nest rezultātu. “Jau izveidots jauno spēlētāju kodols - Džerets Alens, Keriss Leverts, D’Andželo Rasels un Ronde Holiss-Džefersons, bet pēdējie divi nākamvasar būs ierobežoti brīvie aģenti,” stāsta Skoto. Tāpat “Nets” būs iespēja jau nākamvasar parakstīt divus spēlētājus ar maksimālajiem līgumiem, būs divas potenciālās pirmās kārtas izvēles draftā, bet nākamajos gados būs vēl vairākas abās kārtās. “Komanda šobrīd ir pārejā no pārbūves un jauno spēlētāju attīstīšanas uz iekļūšanu izslēgšanas turnīrā. Nākamsezon komandai vajadzētu izcīnīt vairāk nekā 30 uzvaras,” pārliecināts ir Skoto. Ja tā notiks, tā būs pirmā reize kopš 2015. gada ar tik daudz uzvarām. Tā ir arī līdz šim pēdējā sezona, kad komanda spēlēja izslēgšanas turnīrā.

”Pirmajās 20 spēlēs redzēsim...”

Visbeidzot - kāda būs Kuruca loma, iespējas un pienesums? “”Nets” dievina spēlētājus, kas var spēlēt vairāk nekā tikai vienā pozīcijā. Sagaidu, ka Kurucs spēlēs gan kā vieglais uzbrucējs, gan kā spēka uzbrucējs. Atkinsonam patīk spēlēt ar īso sastāvu, tāpēc es nebūtu pārsteigts, ja Rodions daudz spēlētu tieši kā ceturtais numurs,” cēsnieka vietu komandā ieskicē Skoto.

Ja runājam par trešajiem un ceturtajiem numuriem, tad tādi, kas var spēlēt abās pozīcijās, šobrīd bez Kuruca komandā ir divi. Abi pieredzējuši, bet abiem līgumi ar klubu beigsies nākamajā vasarā. Demarī Kerols nākamajā sezonā saņems 15,4 miljonus dolāru un skaidrs, ka šis būs pēdējais tik liela apjoma līgums 32 gadus vecajam basketbolistam. Pagājušajā sezonā uzrādīja labāko individuālo statistiku karjerā, taču darīja to zaudējošā komandā, un nekas neliecina, ka “Nets” būtu sajūsmā par iespējām paturēt Kerolu komandā arī pēc nākamās sezonas.

Otrs pieredzējušais kombo uzbrucējs ir Džareds Dadlijs, kuru Markss gribēja komandā jau 2016. gadā, neilgi pēc tam, kad bija uzsācis ģenerālmenedžera pienākumu veikšanu “Nets” klubā. Toreiz Dadlijs izvēlējās ienesīgāko “Suns” piedāvājumu, bet šovasar maiņas darījuma rezultātā Markss tomēr tika pie jau iepriekš kārotā uzbrucēja. Ne jau roku garums vai potenciāls ir tas, kas Marksam tik ļoti patīk 33 gadus vecajā uzbrucēja, bet gan raksturs, cīņa un attieksme pret katru spēles elementu. Dadlijs Marksa rokās šobrīd ir kā mācību grāmata saviem jaunajiem talantiem, tostarp Kurucam, par to, ar kādu attieksmi būtu jādodas laukumā katrā spēlē. Dadlijam šis ir pēdējais līguma gads un jādomā, ka Markss 201 centimetru garo un 109 kilogramus smago basketbolistu redz ne jau kā punktu guvēju vai bumbu izcīnītāju (Dadlija statistikas cipari ar katru gadu piedzīvojuši dramatisku kritumu), bet tieši kā skolotāju un padomdevēju jaunajiem gurķiem ne vien jautājumos par spēli, bet arī dzīvi.

Protams, jāņem vērā, ka lielu spēles laiku spēka uzbrucēja postenī, visticamāk, aizņems Holiss-Džefersons, kurš pagājušajā sezonā aizvadīja savu labāko gadu līgā un ar kuru “Nets” gribēs pagarināt līgumu nākamajā vasarā. Savukārt spēlētāji, kas var spēlēt otrā un trešā numura pozīcijās, jau ir četri - Krabs, Heriss, Leverts un Musa.

Pirmajās 20 spēlēs redzēsim, ko Rodions var izdarīt… ” nosaka Skoto. “Šobrīd domāju, ka Kurucs nospēlēs 20-30 spēles pirmajā sezonā. Protams, daudz ko var mainīt savainojumi. Viņa vidējie statistikas cipari būs mazi, jo viņš sezonas ievadā nebūs tuvu pamata rotācijai. Viņa paša rokās būs iespēja apliecināt treneriem, ka var spēlēt uzreiz un nopelnīt lielāku spēles laiku.”

Jāatceras, ka Skoto uzskata - komanda varētu jau nākamsezon cīnīties par vietu izslēgšanas turnīrā. Ja “Nets” reāli cīnīsies par “play-off”, tad ir divi scenāriji - vai nu Rodions līdz tam būs pierādījis, ka ir vērtīga sastāvdaļa cīņai par astoņnieku konferencē, un spēlēs, vai arī komanda to būs paveikusi bez viņa, kas nozīmētu arī minimālu spēles laiku un lomu cīņā par “play-off”. Šo rindu autors gan nav tik optimistisks par Bruklinas izredzēm, līdz ar to proporcionāli pretējā virzienā pieaug optimisms par Kuruca iespējām spēlēt arī sezonas otrajā pusē. Ja komanda jau laikus zinās, ka izslēgšanas turnīrs arī šajā sezonā būs jāskatās TV, tad spēles laiks un jauno iesaistīšana uzbrukuma veidošanā tikai pieaugs, kas varētu nozīmēt lielāku spēles laiku un lomu Kurucam arī pēc Visu zvaigžņu spēles pārtraukuma, kad citām komandām sāksies izšķirošais posms cīņā par “play-off”, bet Bruklinai - par labākām izredzēm tikt pie augstākas drafta izvēles.

     [+] [-]

, 2018-07-30 20:01, pirms 4 gadiem
Es domāju ka tā līguma summa ir tik liela jo Rodionam no savas kabatas jāsedz daļā izpirkuma maksa ko prasīja Barcelona un tas ir tikai normāli ja tā ir.

     [+] [-]

, 2018-07-30 20:02, pirms 4 gadiem
AB draftēja ar 11NR, es domāju ka Kuruca ceļš būs līdzīgs kā Andrim, sākumā būs maz iespēju, bet ja klubs netiks play off (noteikti ka netiks) tad spēles laiks pieaugs un viss ar šo čali būs ok ja būs trenera uzticība!

  -1 [+] [-]

, 2018-08-01 14:01, pirms 4 gadiem
Nepamet sajuuta, ka kaut kas Kurucam nesanaaks NBA.
Nezinu kaapeec, bet taada sajuuta ir