Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2923, Did:0, useCase: 0
Autors: Ulvis Brože

Latvijas izlases lielākais palīgs – no Čehoslovākijas uz Kanādu aizbēdzis sportists

Latvijas izlases lielākais palīgs – no Čehoslovākijas uz Kanādu aizbēdzis sportists
Tomāšs Tomīks (no kreisās) kopā ar Latvijas izlasi. Foto: Romāns Kokšarovs, f64

Lielajos turnīros katrai komandai allaž tiek norīkots pavadonis jeb labā roka – cilvēks, kurš palīdz tikt galā ar ikdienas problēmām, noorganizē autobusu no viesnīcas līdz arēnai un atpakaļ, palīdz veiksmīgāk komunicēt ar turnīra rīkotājiem. Latvijas izlasei palīdzīgu roku sniedz Tomāšs Tomīks – bijušais ūdenspolo profesionālis, kurš aizbēga no Čehoslovākijas uz Kanādu.

"No rīta viņi iegāja manā viesnīcas istabā, bet manis tur vairs nebija. Divos naktī pamodos, izgāju no viesnīcas un taisnā ceļā devos uz lidostu. Viņi mani vairs nekad neredzēja," 1981. gada notikumus atmiņā atsauca Tomāšs Tomīks. Viņš kļuva par pirmo ūdenspolo spēlētāju no Čehoslovākijas, kurš aizmuka no valsts. Nākamajos gados viņa piemēram sekoja arī citi.

"Bija turnīrs Grieķijā. Aizbraucu, bet mājās vairs neatbraucu. Valdīja komunistu režīms, tāpēc negribēju atgriezties." Izbraukumos noteikumi gan nav bijuši tik strikti kā Padomju Savienībā – līdzi nav sūtīti policisti vai cilvēki no izlūkdienesta, kuri pieskatītu katru soli. Viņš iekāpis lidmašīnā uz devies uz Otavu, jo tur bāzējās Kanādas ūdenspolo izlase.

"Līdz 1984. gadam spēlēju Kanādas izlasē. Biju tuvu tam, lai piedalītos Losandželosas olimpiskajās spēlēs, bet pietrūka trīs mēnešu – nepaguvu laikus tikt pie Kanādas pilsonības. Pēc tam beidzu karjeru," atzina Tomīks. Kanādieši ceļazīmi nenopelnīja paši – viņi vietu ieguva pēc tam, kad no dalības atteicās austrumu bloka valstis, boikotējot olimpiskās spēles.

"Daži labākie draugi zināja, ka neatgriezīšos, bet ģimenei neko neteicu. Baidījos, ka policija varētu uzzināt, savākt manu pasi un neļaut nekur braukt," stāstīja Tomīks. "Protams, bija grūti aizbraukt. Apzinājos, ka mammu un brāli neredzēšu ilgi. Labi, ka 1989. gadā viss sabruka – varēju braukt ciemos un viņi varēja apciemot mani."

Tā gan nebija pirmā reize, kad viņš atkal satika savu ģimeni. 1988. gadā ar Kanādas pasi bija iespējams doties uz Ungāriju, un tikšanās notikusi tur. "Bija bail. Vēl tagad atceros tās sajūtas, kad no Austrijas sasniedzu Ungārijas robežu un redzēju, ka tur stāv karavīrs ar automātu rokās." Atgriešanās Čehoslovākijā nebija iespējama, jo tad nāktos sēdēt cietumā.

"Aizbraucu, jo zināju, ka mani Kanādā sagaida labāka dzīve. Apzinājos, ka sākums būs grūts. Labi, ka varēju trenēties kopā ar Kanādas izlasi – pārejas posms bija daudz vieglāks nekā citiem cilvēkiem, jo vismaz zināju pāris cilvēkus. Citi ierodas un nepazīst pilnīgi nevienu," pauda Tomīks. Viņš tagad sevi uzskata par kanādieti – tur tomēr nodzīvota lielākā daļa mūža. "Esmu ļoti laimīgs, ka aizbraucu uz Kanādu. Viss bija tieši tik labi, cik iedomājos. Tagad četrus gadus esmu pensijā un varu izbaudīt dzīvi vēl vairāk." Pirms tam Tomīks strādāja apģērbu industrijā.

Kad dzīva bijusi mamma, tad viņš Slovākiju apciemojis reizi gadā. Tagad tas notiek retāk – aptuveni reizi divos gados. Vienīgais iemesls, kāpēc Tomīks šobrīd ir Bratislavā, ir pasaules čempionāts hokejā. Viņš palīdz Latvijas valstsvienībai justies kā mājās.

Pirmoreiz par komandas pavadoni Tomīks kļuvis 2009. gadā, kad Otavā notika pasaules čempionāts U20 vecuma grupā. Viens no draugiem zinājis, ka viņš nāk no Slovākijas, tāpēc pajautāja, vai nevēlas palīdzēt Slovākijas izlasei. "Mazliet vilcinājos, jo turnīrs notika Ziemassvētku laikā. Beigās piekritu un nenožēloju – izbaudīju tik ļoti, ka vēlos to darīt atkal un atkal."

Turpinājumā viņš strādājis vēl vienā junioru, kā arī sieviešu pasaules čempionātā, bet Bratislavā notiekošais turnīrs Tomīkam ir pirmais vīriešu pasaules čempionāts. "Man ir pieredze un kontakti ar Slovākijas federāciju. Piedāvāju, ka varu palīdzēt – man patīk dot atpakaļ sabiedrībai. Uzrakstīju epastu, viņi teica, ka labprāt redzētu mani Bratislavā. Tā kļuvu par Latvijas komandas pavadoni."

Savu uzdevumu viņš raksturoja vienā teikumā – padarīt visus laimīgus un likt justies gaidītiem. "Ja nepieciešama palīdzība vai ir satraukums par kaut ko, tad nāku talkā un atrisinu visu, lai beigās cilvēki būtu priecīgi un apmierināti," teica Tomīks. Kā galveno pienākumu viņš norādīja parūpēšanos, lai transports vienmēr būtu vajadzīgajā laikā.

Kad tika uzņemta Latvijas kopbilde, Tomīks tika uzaicināts pievienoties komandai. Viņš atzīst, ka tas bijis ļoti īpašs, patīkams un saviļņojošs mirklis, jo neviena cita izlase šādu žestu nav izrādījusi. Pēc foto uzņemšanas viņš uz ledus paguva aprunāties ar Rūdolfu Balceru. Izrādās, abi bijuši pazīstami jau iepriekš.

Latviešu uzbrucējs sezonu sāka Belvilas "Senators", Otavas fārmklubā. Tur spēlēja arī slovāku aizsargi Kristians Jarošs un Filips Hlapīks. Apciemojot viņus, Tomīks iepazinies ar Balceru, un abiem bija tā laime satikties arī Bratislavā. "Internetā sameklēju visu pārējo sastāvu, tāpat kā informāciju par Latviju. Zinu, ka Latvija ir maza valsts, ka Rīga ir skaista pilsēta, ka tur ir skaista daba."

Atbildot uz jautājumu par to, vai viņš pieņemtu uzaicinājumu aizbraukt uz Latviju, Tomīks atbildi neapdomāja pat acumirkli: "Ja kāds mani uzaicinās, ar lielāko prieku braukšu."


Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
, 2019-05-15 21:15, pirms gada
Izklausās ļoti sirsnīgs un labs cilvēks. Atšķirībā no Freda Ota!
Slēpts komentārs: oxa
Slēpts komentārs: oxa
, 2019-05-15 21:36, pirms gada
Paldies, bija interesanti palasīt. Labi, ka vairs nav tādi laiki, kad jāmūk prom no valsts un jāpamet ģimene.
Slēpts komentārs: oxa
, 2019-05-15 21:41, pirms gada
"Aizbraucu, jo zināju, ka mani Kanādā sagaida labāka dzīve.

kvintesence
pamest māti un brāli labākas dzīves meklējumos
, 2019-05-15 21:47, pirms gada
purva_velns rakstīja: "Aizbraucu, jo zināju, ka mani Kanādā sagaida labāka dzīve.

kvintesence
pamest māti un brāli labākas dzīves meklējumos
Tā varētu teikt, ja viņš būtu aizbraucis prom no normālas valsts, nevis no komunistu pārvaldītās Čehoslovākijas.
, 2019-05-15 21:50, pirms gada
otins rakstīja: Tā varētu teikt, ja viņš būtu aizbraucis prom no normālas valsts, nevis no komunistu pārvaldītās Čehoslovākijas.
ieskaties savā dvēselē
tu aizbrauktu, atstājot māti un mazu brāli?
, 2019-05-15 22:09, pirms gada
purva_velns rakstīja: ieskaties savā dvēselē
tu aizbrauktu, atstājot māti un mazu brāli?
Ja es nevarētu dzīvot tādā valstī vai man draudētu briesmas, tad iespējams.
, 2019-05-15 22:17, pirms gada
oxa rakstīja: Cienu īstus patriotus - kā Gundaru Vētru un Igoru Miglinieku - kas startēja PSRS un NVS komandā pat vēl pēc PSRS sagrūšanas!
Ja Tev tik ļoti patika cccp. Kāpēc neaizej un nepiesakies kādos spaidu darbos? Kāpēc neiesaki lai tavus radus iesēdina cietumā vai nošauj? Nu jā, Tu jau to cietiem novēli? Vai ne?
Tu dižais cccp pilsoni, vispār zini ka tavā mīļā mudaku valsts, savus pilsoņus pļāva lielākā daudzumā, nekā fašisti? Šodien klausījos vienu vēstures pētnieku, Sverdlovskas apgabala iedzīvotāji, ww2 laikā, gāja bojā +/-28000, bet 37-38 gadā tā paša apgabala iedzīvotāji, kuri tagad ir reabilitēti, gāja bojā 27500. Runa ir tikai par reabilitētajiem.
Saprotu ka no tās vates nevar tik viegli atbrīvoties, bet var taču kādreiz mēģināt!
Slēpts komentārs: oxa
, 2019-05-16 00:12, pirms gada
Brīnišķīgs raksts.
Novertejiet,kapec tad emigreja un kapec tagad.
, 2019-05-16 00:13, pirms gada
sasperjods-k rakstīja: Brīnišķīgs raksts.
Novertejiet,kapec tad emigreja un kapec tagad.
Emigrēja - gan toreiz gan tagad - Naudas dēļ; ne jau lai nesavtīgi kalpotu Cilvēcei un Nakotnes sabiedrībai;
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
, 2019-05-16 01:54, pirms gada
sasperjods-k rakstīja: Brīnišķīgs raksts.
Novertejiet,kapec tad emigreja un kapec tagad.
Toreiz bija tavā rīcībā esošās naudas nenozīmība jeb maznozīmība, tagad, savukārt, ir naudas bads
, 2019-05-16 05:24, pirms gada
oxa rakstīja: Es un mana ģimene bijām Komunisti un Valsts Patrioti, nevis noziedznieki. Lai noziedznieki pastāsta kā bija Anti-Komunisti, vai paverdzināja strādājošos buržuāziskās Latvijas laika, vai bija pret PSRS;
Kas attiecas uz Staļa režīma nevainīgiem upuriem - Staļina režīmu nosodīja Hrušcovs 1956 gadā, Kompartijas plēnumā, un netaisnīgi sodītie tika reabilitēti;
Darba nometnes nebija verdzība? Par politiku, sēdināja līdz pat cccp laimīgajam sabrukumam.
Visa cccp veiksmīgā industrializācija, bija pateicoties verdzībai. Rietumi sasniedza labākus rezultātus savām valstīm, tautām, tikai bez cietumiem un cilvēku paverdzināšanas.
, 2019-05-16 05:36, pirms gada
Bocmana Ivara papagailis rakstīja: Toreiz bija tavā rīcībā esošās naudas nenozīmība jeb maznozīmība, tagad, savukārt, ir naudas bads
Diemžēl liela tautas daļa ir pastulba un domā līdzīgi kā Tu. Plusiņu noteikti tev ielika oxa. Nauda ir tikai starpniecības surogāts, cilvēki jau nestrādā lai savā rīcībā iegūtu kaut kādu stulbu, apdrukātu papīrīti, ar vadoņa attēlu, bet gan lai iegūtu par savu darbu, kādas citas materiālās vērtības.
, 2019-05-16 07:56, pirms gada
Bocmana Ivara papagailis rakstīja: Toreiz bija tavā rīcībā esošās naudas nenozīmība jeb maznozīmība, tagad, savukārt, ir naudas bads
Nu, un tad bija produktu bads. Pie tam visvisādu. 80. gadu otrā pusē Padomija jau bija milzīgs bomžu bars, kas varēja izspļautu košļeni vai tukšu alus bundžiņu no Rietumiem glabāt kā relikviju
, 2019-05-16 09:17, pirms gada
Agris 77 rakstīja: Darba nometnes nebija verdzība? Par politiku, sēdināja līdz pat cccp laimīgajam sabrukumam.
Visa cccp veiksmīgā industrializācija, bija pateicoties verdzībai. Rietumi sasniedza labākus rezultātus savām valstīm, tautām, tikai bez cietumiem un cilvēku paverdzināšanas.
Par padomju savienības verdzības sistēmu nav nekādu šaubu- kas bijis, ir bijis... Tā bija agresīva un naidīga politika pret jebko un jebkuru, kas atļāvās paust citādu viedokli, nekā kremļa idiologi to paredzējuši. Tad cilvēkus paverdzināja neslēpti, tagad to pašu dara - jā ne tajos veidos- bet pēc būtības tāpat cilvēkus morāli degradē un materiāli kalpina un iznīcina... Neredzēt kapitālismā verdzības pazīmes - tas nav iespējams ! Bet teikt, ka "rietumi sasniedza labākus rezultātus savām valstīm" utt., ir tomēr pārspīlēti un neprecīzi teikts. Rietumi un tagad arī mūsu pašu Eiropas savienība ir piesātināta ar mūsdienu sabiedrības verdzības un paverdzināšanas rietumniecisko politiku- protams, nekā personīga, tikai megabiznesu inetersēs...
Izlasi par to rakstu šeit, domāju, ka dzīvojot Eiropā, nebūs sveša šī pieredze un novērojumi:

Demokrātiskās neatkarības un kapitālisma...

Politiski neviena cilvēces un pārvaldes forma nevar labvēlīgi sabiedrībai risināt tās jautājumus un problēmas. Tādas gudras un taisnīgas sistēmas nav bijis un nebūs... Ir bijušas visdažādākās pārvaldes, ieskaitot nolāpīto katoļu sektas pārvaldi un krustnešu mafiju- vēsture skarba- vienalga katolis, komunists vai kapitālists- VISI IR SLEPKAVNIECISKI REŽĪMI, KAS IZNĪCINA CILVĒKU BRĪVĪBU UN INDIVIDUALITĀTI, diemžēl...
Mūsdienās demokrātija kalpo kā genocīda pret cilvēci aizsegs. Demokrātija kapitālismā ir kā nomierinošas zāles psihiski ievainotai dvēselei... Un tās ir mūsdienas. Uz papīra mums viss izskatās krietni daudz labāk kā senos vai ne tik senos laikos, pat "viena taisnība visiem paredzēta"... Un, kas no ta atlec tautai- kāds labums? - tukšums un vilšanās, mums melo visās sabiedriskās pārvaldes frontēs un malās ...
Vērtējiet paši...

Bet par šo konkrēto cilvēku, kas PSRS sistēmā parādīju figu mauzoleja tirliņiem un savu ģimeni neaizmirsa arī Kanādas svešumā un tagad ir arī sabiedriski aktīvs mūsu sportistu palīgs- visu cieņu tādiem !
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja