Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2588, Did:0, useCase: 3

Autors: Jānis Freimanis

Olimpiskā vienība: naudas pietiek, principu - pietrūkst?

Olimpiskā vienība: naudas pietiek, principu - pietrūkst?
Foto: AFP/Scanpix

Latvijas Olimpiskās vienības 2014./2015. gada sezonas sastāvs individuālajos sporta veidos tika apstiprināts jau 23. aprīlī, bet 17. jūnijā tajā tika ieviestas izmaiņas – karjeru beigušā kamaniņu sportista Mārtiņa Rubeņa vietā tika iekļauts viņa kolēģis Kristaps Mauriņš. It kā jau nekā neloģiska, ja vien nepavaicājam – cik cilvēku Latvijā zina, kas ir un ko ir paveicis Kristaps Mauriņš?

Iekļaušana LOV sastāvā nav tikai cieņas un atzinības izrādīšana, tā ir arī konkrēta finansējuma piešķiršana sportistam. Mauriņa gadījumā tie ir 11 200 eiro treniņu darba izdevumiem. Jā, tas ir mazāk nekā Martinam Dukuram (15 550), Oskaram Melbārdim (14 650), brāļiem Andrim un Jurim Šiciem (14 200) vai Andrejam Rastorgujevam (14 050), taču tas ir krietni vairāk nekā Oskaram Ķibermanim (8 300), Intaram Dambim (5 600) vai Ināram Kivleniekam (5 600). Šīs summas nav kaut kādi mistiski skaitļi, bet gan novērtējums par iepriekšējā sezonā paveikto. Vismaz tā tam būtu jābūt. Taču pretī Mauriņa uzvārdam pie rezultātiem, ar kuriem ir izpildīti LOV kritēriji, lodziņš ir tukšs. Bet sportisti ar tukšu lodziņu labākajā gadījumā paliek rezerves sastāvā. Kā izņēmumi ir pieci bobsleja stūmēji, taču viņus izvēlās konkrētās federācijas vadība, izvērtējot viņu fiziskos rādītājus, kas var mainīties ne tikai pa gadiem, bet pat pa mēnešiem un nedēļām.

LOV valdes priekšsēdētājs Einars Fogelis uzsver, ka konkrētā vieta un finansējums ir piešķirti nevis Mauriņam, bet gan Latvijas Kamaniņu sporta federācijai. „Sočos kamaniņu sporta stafete pirmoreiz bija iekļauta olimpisko spēļu programmā. Latvijas komanda tajā izcīnīja bronzas medaļas, tādēļ nebūtu pareizi, ja pēc Mārtiņa aiziešanas no sporta, finansiālā situācija pasliktinātos.”

Tieši tādēļ „noteikumos par sportistu individuālajos ziemas sporta veidos olimpiskajās disciplīnās pieteikšanu un iekļaušanu LOV sastāvos” tika radīts jauns punkts (nr. 11), kurš paredz, ka „sportistu nomaiņa kādā no sastāviem ir iespējama, ja konkrētā vieta izcīnīta, izpildot LOV noteiktos kritērijus komandā, bet kāds no komandas dalībniekiem aptur jeb pārtrauc savu aktīvo darbību konkrētajā sporta veidā”.

Arī gana loģiski, taču atmiņā palikušas situācijas, kad karjeru beidza tāllēcēja Ineta Radeviča, bet pludmales volejbolā izjuka olimpisko medaļnieku pāris Mārtiņš Pļaviņš un Jānis Šmēdiņš. Kāpēc toreiz par izmaiņām noteikumos neviens pat neieminējās? Turklāt nav jau tā, ka Mauriņš būtu vienīgais kamaniņu sportists LOV sastāvā. Komanda jau nav izjukusi, jo turpat ir gan Kivlenieks (5 600), gan Riks Kristens Rozītis (5 600), bet kopumā no 30 sportistiem vairāk nekā trešdaļa (11) ir kamaniņu sporta pārstāvji. Kāpēc gan nepalielināt Kivleniekam vai Rozītim piešķiramo finansējumu? Bet varbūt izvērtēt, vai pēkšņi radušies liekie finanšu resursi nebūtu noderīgāki kādam citam sporta veidam?

Fogelis skaidro, ka par šo tēmu diskusija esot bijusi, taču lēmumu pieņēmusi ziemas sporta veidu komisija, kurā viņam nemaz neesot balsstiesību. Vienlaikus atsevišķu federāciju pārstāvji šādu diskusiju neatceras. Var jau būt, ka dažiem vienkārši atmiņa ir sliktāka nekā citiem, tomēr nav labi, ja rodas aizdomas, ka lēmumi tiek pieņemti šaurākā lokā nekā deklarēts. Nav jau žēl, ka kamaniņu sportam, kas no Sočiem pārveda sešas godalgas, paliek Rubeņa nopelnītā naudiņa, taču brutāla tik atšķirīga līmeņa sportistu nomaiņa LOV sastāvā prasās pēc plašāka publiska skaidrojuma.

Galu galā LOV statūtos pie sabiedrības mērķiem un uzdevumiem ir norādīts – „organizatoriski un finansiāli atbalstīt Latvijas labākos sportistus ar mērķi uzlabot treniņu darba kvalitāti, kas varētu nodrošināt augstas klases rezultātu sasniegšanu oficiālās starptautiskās sacensībās”. Vai Mauriņa iekļaušana LOV sastāvā Rubeņa vietā atbilst izvirzītajiem mērķiem? Jaunajā sezonā to nāksies pierādīt gan Kristapam, gan stafetes komandai. Pretējā gadījumā kamaniņu sports draud izskatīties pēc prioritāra sporta veida.


Virtuālās realitātes varoņi - Kristaps Porziņģis un Luka Dončičs. Foto: Reuters/Scanpix
21

Matulis prāto par attālinātu līdzjušanu un lielo sporta kā tādu

Mana sporta līdzjutēja jaunība pagāja padomju laikos, kad Latvijas TV translēja lielāko daļu no mūsu sporta spēļu komandu spēlēm, bet, protams, ne pilnīgi visas. Kopš 1973. gada rudens biju itin cītīgs “Dinamo” hokeja, “Radiotehniķa” volejbola, VEF un TTT basketbola, “Celtnieka” handbola un “Daugavas” futbola spēļu apmeklētājiem. Dažkārt, lai tiktu uz VEF spēlēm “Daugavas” sporta namā, bija jāpastāv rindā pēc biļetēm, bet iesākumā biļetes uz “Dinamo” spēlēm pārsvarā pirku no rokas. Svētdienās, kad tirgoja atlikušās stāvvietas Sporta pilī, tās pazuda pusstundas laikā, tāpēc drošāks un racionālāks bija variants kādu stundu pirms spēles “ganīties” “Bērnu pasaules” rajonā, kur par pieckārtīgu uzcenojumu – pieciem rubļiem – kāds spekulants noteikti pārdeva “lieko” biļeti. Piecu studiju gadu laikā bija tikai viens gadījums – kāda spēle ar ACSK, kad netiku pilī uz spēles sākumu. Jo neviens biļeti nepārdeva pat par cēneri...
Miķelis Rēdlihs. Foto: Romāns Kokšarovs/F64
11

Bez vairākuma un mazākuma, ar vairākiem antirekordiem

Rīgas “Dinamo” komanda pabeigusi savu divpadsmito sezonu KHL. 24 klubu konkurencē – 23. vieta, ar līdz šim vismazāko punktu skaitu (41), vismazāk gūtajiem vārtiem (103), toties visvairāk zaudētajiem (187). Ar vissliktāko vairākumu visā KHL (11.0%), ar pašu sliktāko mazākumu (74,8%). Labi, ka izdevās apsteigt Minskas “Dinamo”, kā arī sezonas beigās nesalūztot, bet gana labi finišējot.
Basketbola fana sapnis - Kristaps Porziņģis Latvijas izlasē. Foto: Romāns Kokšarovs, f64
7

Matulis prāto par otro izlašu Eiropas čempionātu basketbolā, NBA un NHL

Savā sporta žurnālista darbā esmu redzējis tik daudz idiotību, nu kaut vai virslimita neizšķirtus PSRS futbolā, kas savulaik liedza augstākajā līgā iekļūt Rīgas “Daugavai”, bet Eiropas 2021. gada basketbola čempionāts tomēr pārsit visu. Līdz šim man bija šķitis, ka sportā galvenais ir noskaidrot spēcīgāko, bet FIBA Europe izdevies mani šokēt. 32 Eiropas valstu izlases, sadalītas astoņās grupā pa četri, sacenšas, lai nepaliktu savās grupās pēdējie, pirmajām trim kvalificējoties finālturnīram. Gluži kā bērnudārza jaunākajā grupiņā, kad jāskaita dzejolītis Ziemssvētku vecītim – dažs šļupst, dažs vispār vēl lāga nerunā, bet saldumu paciņu un uzslavu no Ziemssvētku vecīša saņem visi...