Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:15, Did:0, useCase: 0

Skandināvu tikumi un likumi azartspēļu biznesā Norvēģijā

Andris Liepa
Andris Liepa

Skandināvu tikumi un likumi azartspēļu biznesā Norvēģijā
Viens no Norvēģijas sporta lielgariem - Magnuss Karlsens
Foto: AP/Scanpix

Covid-19 slimības izraisītās Ārkārtas situācijas laikā, kad oficiāli Latvijā aizliegta azartspēļu organizēšana, piedāvājam iespēju iepazīties, kā azartspēļu regulējumi un likumdošana darbojas kaimiņvalstīs, piemēram, Norvēģijā.

Norvēģijas spēlmaņiem Online režīmā pieejami vairāki totlizatoru rīkotāji, kas apkopoti šeit: Bettingselskaper.com. Bet būtībā Norvēģijā azartspēļu bizness tiek kontrolēts un ierobežots vēl vairāk, nekā Latvijā. Izrādās, ikreiz, kad Norvēģijā redzat ārvalstu azartspēļu uzņēmuma reklāmu, šie uzņēmumi pārkāpj Norvēģijas likumus. Ārvalstu azartspēļu kompānijām nav atļauts piedāvāt un reklamēt tiešsaistes azartspēles bez Norvēģijas spēļu pārvaldes atļaujas.

Norvēģijas azartspēļu monopols, kas piešķir divām organizācijām - Norsk Tipping un Norsk Rikstoto, ekskluzīvas tiesības piedāvāt tiešsaistes azartspēles Norvēģijā, ir paredzēts, lai aizsargātu cilvēkus no atkarības no azartspēlēm. Monopols nodrošina to, ka cilvēki netērē vairāk naudas, nekā var atļauties zaudēt. Turklāt lielākā daļa šo uzņēmumu peļņas atgriežas Norvēģijas profesionālajā vai jaunatnes sportā un kultūras jomā, nevis nonāk pie privātiem īpašniekiem vai akcionāriem.

Par norvēģu atieksmi pret likumdošanu liecina arī kāds interesants fakts no vēstures. 2019. gadā Unibet Norvēģijas šaha federācijai piedāvāja piecu gadu sponsoru līgumu piecu miljonu eiro jeb 50 miljonu Norvēģijas kronu vērtībā, kas Norvēģijas šaham būtu vērtīgākais šāda veida darījums. Taču Norvēģijas Šaha federācijas kongress nolēma nepieņemt “Kindred Group” totalizatora Unibet piedāvāto sadarbības līgumu, respektējot valsts monopolu industrijā. Tajā pašā dienā “Kindred Group” izplatīja oficiālu paziņojumu, kurā norādīja, ka respektē Norvēģijas Šaha federācijas lēmumu, bet uzņēmums turpinās cīnīties par alternatīvu azartspēļu modeli Norvēģijā, kā arī atbalstu sportam un citām jomām caur to.

Azartspēļu industrijas atgriešanās cīņu iznākumu spēlmaņi un spēļu organizatori gaida arī Latvijā. Iespējamie jaunumi gaidāmi 9. jūnijā, kad, pēc speciālistu prognozēm, tiks atcelta ārkārtas situācija valstī Covid-19 krīzes sakarā.