Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2935, Did:0, useCase: 3
Autors: Kristaps Pildiņš

Nīderlandei dubultuzvara treka sprintā, medisonā sievietēm triumfē Lielbritānija

Nīderlandei dubultuzvara treka sprintā, medisonā sievietēm triumfē Lielbritānija
Džefrijs Hoglands un Harijs Lavrejsens plecu pie pleca. Foto: Reuters/Scanpix

Tokijas olimpiskajās spēlēs turpinās sacensības treka riteņbraukšanā. Trīs dienu sacensības sprintā vīriešiem noslēdzās ar Nīderlandes dubultuzvaru, bet sieviešu sacensībās medisona braucienā ļoti pārliecinoši triumfēja Lielbritānijas komanda.

Piektajā sacensību dienā treka riteņbraukšanā Tokijas olimpiskajās spēlēs tika sadalīti vēl divi medaļu komplekti. Pirmais no tiem tika sadalīts medisona braucienā sievietēm, kurā komandas, ko veido divas riteņbraucējas, veic 30 kilometru distanci (120 apļi), regulāri mainoties. Ik pēc 10 apļiem komandas vāca sprinta punktus, visvairāk punktus savākušajam duetam kļūstot par uzvarētāju. Kopā startēja 14 komandas, bet par favorītiem varēja uzskatīt Nīderlandes un Francijas komandas, bet nevarēja aizmirst arī par citām treka riteņbraukšanas lielvalstīm.

To pierādīja Lielbritānijas riteņbraucējas Keitija Arčibalda un Laura Kenija, kuras izrāva pirmos 10 sprinta punktus, pirmajos divos sprinta apļos pārspējot Nīderlandes duetu (Emija Pītersa un Kirstena Vailda). Trešajā sprinta aplī vadībā izvirzījās Nīderlandes duets, bet britu sportistes atkal pamanījās būt ātrākas un vēl vairāk nostiprināt pārsvaru. Tikmēr iezīmējās pirmās pretendentes uz trešo vietu, kamēr neveiksmi piedzīvoja Itālijas un Īrijas braucējas, saduroties un piedzīvojot kritienu. Tādējādi šo komandu pārstāvēm nu kādu laiku vajadzēja iztikt bez nomaiņām.

Nākamais lielais kritiens norisinājās pirms piektā sprinta apļa, kas bija 70 apļus pirms sacensību beigām. Tajā krita arī Nīderlandes sportiste, kura saņēma brīdinājumu, kā vainīgā incidentā. Pēc pus distances Nīderlandes duets ar 13 punktiem bija otrajā vietā, bet ar 27 pārliecinošu vadību saglabāja Lielbritānija. Tikmēr par trešo vietu cīnījās Austrālijas, Francijas un Dānijas dueti. Nākamā sprinta apļa finiša taisnē Lielbritānijas riteņbraucēja pēdējos metros Nīderlandei atņēma cerētos piecus punktus, kas jau lika domāt, ka olimpiskais zelts britu sportistēm ir kabatā.

Devītajā sprintā Arčibalda Lielbritānijai atnesa vēl piecus punktus, finiša taisnē pārspējot Dānijas riteņbraucēju. Divus apļus vēlāk notika trešais kritiens, kurā sadūrās Austrālijas un Beļģijas komanda. Austrālietes vēl bija cīņā par trešo vietu, vien par trim punktiem atpaliekot no Francijas. Uz pēdējiem sprintiem saaktivizējās Dānijas riteņbraucējas, kuras sekoja Lielbritānijai līdzi atrāvienā. Turpat bija arī Krievijas Olimpiskās komitejas riteņbraucējas, tieši šīm komandām izšķirot sacensību rezultātu. Pirms pēdējiem diviem sprintiem tām izdevās apsteigt pārējās komandas par apli, iegūstot 20 ekstra punktus.

Lielbritānija tādējādi izcīnīja ļoti pārliecinošu uzvaru šajās sacensībās ar 78 punktiem, bet Dānijas riteņbraucējas, Amālija Dideriksena un Jūlija Leta, tika pie punktiem 35 punktiem un sudraba godalgas. Pirms pēdējiem 10 apļiem astoņu punktu pārsvars pār Nīderlandi bija krievietēm Gulnazai Hatuncevai un Marijai Novolodskajai. Viņas pirms sacensību finiša kontrolēja situāciju, bet pēdējā aplī nīderlandietes vairs nevarēja atņemt krievietēm bronzu, ko nodrošināja izrāviens ar Lielbritānijas un Dānijas duetiem.

Tokijas olimpiskās spēles, treka riteņbraukšana, medisona brauciens sievietēm

VKomandaRezultāts
1.Lielbritānija78 pts
2.Dānija35 pts
3.ROC26 pts
4.Nīderlande22 pts
5.Francija19 pts
6.Polija9 pts
7.Austrālija9 pts
8.Itālija2 pts

Pēc trīs dienu ilgām sacensībām noskaidrojās arī jaunais olimpiskais čempions sprintā vīriešiem. Par titula nosargāšanu cīnījās titulētais Lielbritānijas riteņbraucējs Džeisons Kenijs, bet jau kopš kvalifikācijas parādījās, ka viņam tas nebūs viegls uzdevums. Kvalifikācijā jaunu olimpisko rekordu (9.215 sekundes) uzstādīja Džefrijs Hoglands no Nīderlandes, bet iepriekšējo Kenija rekordu, ieskaitot viņu pašu, laboja deviņi sportisti, bet viens brauca tādā pašā laikā.

Tālāk sekoja četras kārtas un gandarījuma braucieni, pāros un trijatā, lai atsijātu spēcīgākos sportistus. Nīderlandieši dominēja visās kārtās, bet īstā intriga sākās no ceturtdaļfināliem, kuros vajadzēja uzvarēt divos braucienos, lai iekļūtu pusfinālā. Drošu panākumu pār francūzi Sebastjanu Vigjēru izcīnīja nīderlandietis Hoglands. Otrā ceturtdaļfinālā Džeisons Kenijs pirmajā braucienā sprinta finišā zaudēja Harijam Lavrejsenam no Nīderlandes, bet otrajā braucienā nīderlandietis taktiski apspēlēja britu, kurš nolika olimpiskā čempiona pilnvaras.

Ar taktisku uzvaru pusfinālā iekļuva cits britu sportists, Džeks Kārlins, kurš pārspēja Maksimilianu Līviju no Vācijas. Tikmēr trīs braucieni bija nepieciešami ceturtajā pārī. Pirmajā viens no sacensību favorītiem, Nikolas Pols no Trinidadas un Tobago, principā piemānīja Krievijas Olimpiskās komitejas pārstāvi Denisu Dmitrijevu, kurš pat īsti nespēja attapties un zaudēja dueli. Arī otrajā Pols būtu guvis panākumu, bet kļūdījās, par to saņemot sodu. Tādējādi vajadzēja aizvadīt trešo braucienu, kurā sekoja vēl viena kļūda Pola izpildījumā, kā rezultātā pusfinālā iekļuva Dmitrijevs.

Šodien četri labākie sprinteri cīnījās par medaļām. Pirmajā pusfinālā Hoglands sacentās ar Dmitrijevu. Pirmajā braucienā Hoglands pēdējā aplī uzbruka no iedzinēja pozīcijām, spējot apsteigt krievu riteņbraucēju un paņemot pirmo uzvaru. Otrajā braucienā vadībā izvirzījās Hoglands, kurš pēdējos ditances metros nodemonstrēja pašpārliecinātību, teju vai ļaujot Dmitrijevam izraut uzvaru. Tomēr tieši Nīderlandes riteņbraucējs iekļuva finālā. Tikmēr otrā pusfinālā starp Lavrejsenu un Kārlinu, vadībā izvirzījās Nīderlandes riteņbraucējs, kurš pēdējā aplī bija gana ātrs, lai neļautu britam sevi apsteigt. Otrajā braucienā pa priekšu brauca Kārlins, bet sportiti labāko noskaidroja pēdējā aplī, kurā britu sportistam tikai nedaudz pietrūka, lai izlīdzinātu rezultātu. Ātrāks finiša spurtā tomēr bija Lavrejsens, sagādājot Nīderlandei dubultuzvaru sprinta sacensībās.

Bronzas duelis sākās ar Kārlina pārliecinošo uzvaru pār Dmitrijevu, izšķirošo pārsvaru iegūstot pēdējos 125 metros. Otrajā braucienā Kārlins braucienu sāka vadībā, bet Dmitrijevs meklēja iespējas uzbrukt. Pēdējā aplī Dmitrijevs atpalika no brita par daudz, nespējot līdz galam sadeldēt deficītu. Finiša taisnē Kārlins nosargāja uzvaru un izcīnīja bronzas godalgu.

Finālā starp abiem Nīderlandes riteņbraucējiem Lavrejsens izvirzījās vadībā, bet abi aktīvi cīnījās divus no trim apļiem. Vadību spēja pārņemt Hoglands, par mata tiesu finiša līniju pirmajā braucienā šķērsojot pirmajam. Abus šķīra vien 0.012 sekundes. Otrajā fināla braucienā Hoglands stratēģisti paveica to pašu, ko pirmajā braucienā, bet šoreiz iznākums bija cits, jo sprinta finišā Lavrejsens spēja izraut uzvaru. Tādējādi olimpiskā čempiona noskaidrošanai vajadzēja trešo braucienu. Nīderlandieši sāka aktīvu cīņu jau no pirmā apļa. Otrajā aplī izrāvieni nesekoja, bet pēdējā aplī vēl pirms finiša taisnes Harijs Lavrejsens izvirzījās līderpozīcijā, pārliecinoši pieveicot Hoglandu un kļūstot par olimpisko čempionu.

Tokijas olimpiskās spēles, treka riteņbraukšana, sprints vīriešiem

VSportists
1.H.Lavrejsens (Nīderlande)
2.Dž.Hoglands (Nīderlande)
3.Dž.Kārlins (Lielbritānija)
4.D.Dmitrijevs (ROC)
5.M.Līvijs (Vācija)
6.N.Pols (Trinidada un Tobago)
7.S.Vigjērs (Francija)
8.Dž.Kenijs (Lielbritānija)

Tokijas olimpiskās spēles, treka riteņbraukšana, medaļnieki

DatumsDisciplīnaZSB
02.08Komandu sprints sievietēmĶīnaVācijaROC
03.08Komandu iedzīšana sievietēmVācijaLielbritānijaASV
03.08Komandu sprints vīriešiemNīderlandeLielbritānijaFrancija
04.08Komandu iedzīšana vīriešiemItālijaDānijaAustrālija
05.08Kērings sievietēmBraspeninksa (NED)Endrjūsa (NZL)Genesta (CAN)
05.08Omniums vīriešiemVols (GBR)Stjuarts (NZL)Viviani (ITA)
06.08Medisona brauciens sievietēmLielbritānijaDānijaROC
06.08Sprints vīriešiemLavrejsens (NED)Hoglands (NED)Kārlins (GBR)
07.08Medisona brauciens vīriešiem
08.08Sprints sievietēm
08.08Kērings vīriešiem
08.08Omniums sievietēm

Noderīgas saites:

Tokijas OS ziņas
Latvijas olimpiskā komanda
Starti, rezultāti, tiešraides
Medaļu kopvērtējums

Skaties visus olimpisko spēļu notikumus tiešraidēs, abonējot discovery+ pie Go3!