Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2935, Did:0, useCase: 0

Nīderlandes treka sprinteri pārtrauc Lielbritānijas dominanci komandu sprintā

Kristaps Pildiņš
Kristaps Pildiņš

Nīderlandes treka sprinteri pārtrauc Lielbritānijas dominanci komandu sprintā
Nīderlandes komanda pārtrauca Lielbritānijas trīs titulu sēriju. Foto: Reuters/Scanpix

Tokijas olimpisko spēļu treka riteņbraukšanas sacensībās noslēgusies otrā diena un noskaidroti jaunie olimpiskie čempioni divās komandu sacensībās. Komandu sprinta sacensībās vīriešiem Lielbritāniju no troņa gāza Nīderlande, bet sieviešu iedzīšanas sacensībās ar jaunu pasaules rekordu triumfēja Vācijas komanda.

Otrajā sacensību dienā treka riteņbraukšanā Tokijas olimpiskajās spēlēs tika sadalīti medaļu komplekti komandu iedzīšanā sievietēm un komandu sprinta sacensībās vīriešiem. Komandu iedzīšanas sacensības sievietēm vakar sākās ar nedaudz pārsteidzošu Vācijas komandas sniegumu, tai uzrādot jaunu pasaules rekordu - 4:07.307 minūtes. To gan skaidro ar to, ka Izu velodroms ir ļoti ātrs. Šodien priekšbraucienos pēc vakardienas rezultātiem 4000 metrus garo distanci četras komandas cīnījās par vietu finālā, bet visas pārējās varēja pretendēt uz iekļūšanu duelī cīņai par bronzu.

Trešo priekšbraucienu varēja saukt par pusfinālu, kura uzvarētāja iekļuva finālā. Tajā sacentās pašreizējās olimpiskās čempiones no Lielbritānijas un pašreizējās pasaules čempiones no ASV. Distances pirmajā kilometrā ASV komanda pamanījās iegūt vairāk nekā astoņu desmitdaļu pārsvaru. Otrajā kilometrā Lielbritānijas komanda sāka atgūties līdz distances pusē pārņēma minimālu vadību. Distances otrajā pusē komandas cīnījās fināla cienīgā braucienā, visu laiku esot līdzās. Pēdējā kilometrā Lielbritānijai izdevās iekrāt četru desmitdaļu pārsvaru un finišēt ar jaunu pasaules rekordu, iekļūstot finālā - 4:06.748 minūtes.

Ceturtajā priekšbraucienā jeb otrajā pusfinālā Vācijas komanda sacentās ar Itālijas riteņbraucējām. Pirmajos apļos vadībā izvirzījās Itālija, bet pēc veikta kilometra vācietes jau bija līdzās. Turpinājumā Vācijas komandas dominance auga ar katru apli, sarūgtinot pasaules rekordu uzstādījušās Lielbritānijas riteņbraucējās ar jaunu pasaules rekordu - 4:06.159 minūtes.

Cīņā par bronzas godalgām no otrā priekšbrauciena ielauzās Kanādas riteņbraucējas, kuras uzstādīja ceturto ātrāko laiku, sacenšoties ar ASV riteņbraucējām, kuras viennozīmīgi bija dueļa favorītes. ASV komanda iekrāja vairāk nekā astoņu desmitdaļu pārsvaru, bet, tuvojoties distances vidum, kanādietes sadeldēja deficītu par sešām desmitdaļām. Distances otrajā pusē ASV riteņbraucējas atkal ieguva lielāku pārsvaru, bet tad to atkal zaudēja. Pēdējos apļos ASV komanda (Megana Jastraba, DŽenifera Valentī, Hloja Digerta un Emma Vaita) tomēr apliecināja favorītu statusu, izcīnot bronzas godalgas.

Finālā Vācijas (Franciska Brauze, Lisa Brenauere, Lisa Kleina un Mieke Krīgere) un Lielbritānijas (Keitija Arčibalda, Laura Kenija, Neā Evansa un Džosija Naita) komandas cīnījās par olimpisko čempionu titulu. Pirmajā aplī vadībā izvirzījās britu riteņbraucējas, bet tad vācietes pārņēma vadību, pēc kilometra esot priekšā 1.3 sekundes. Nākamajā kilometrā Vācijas pārsvars jau bija lielāks par divām sekundēm, ko atspēlēt bija teju neiespējami. Distances otrajā pusē Vācijas komanda nostartēja nevainojami, teju jau noķēra pretinieces, triumfējot olimpiskajās spēlēs ar jaunu pasaules rekordu - 4:04.249.

Tokijas olimpiskās spēles, treka riteņbraukšana, komandu iedzīšana sievietēm

VValstsRezultāts
1.Vācija4:04.249 WR
2.Lielbritānija+6.365
3.ASV4:08.040
4.Kanāda+2.512
5.Austrālija4:11.032
6.Itālija+0.067
7.Francija4:10.388
8.Jaunzēlande+0.212

Līdzīgi kā sievietēm, arī vīriešiem komandu sprinta sacensībās sacentās astoņas komandas, bet startējot trīs sportistu sastāvā un veicot trīs nevis divus apļus (750 metri). Sacensības sākās ar kvalifikācijas sacensībām, kurās Austrālija un Nīderlande laboja olimpisko rekordu, bet beigās vien otro rezultātu uzstādīja Lielbritānijas komanda, kas ar seškārtējo olimpisko čempionu Džeisonu Keniju priekšgalā gāja pēc sava ceturtā zelta komandu sprintā pēc kārtas.

Priekšbraucienos Austrālijas sprinteri vēlreiz laboja olimpisko rekordu, bet uzreiz savu atbildi sniedza Lielbritānijas trio, vēl uzlabojot olimpisko rekordu un garantējot vietu finālā. Bez pārsteigumiem pēdējā braucienā savu vietu finālā nodrošināja Nīderlandes riteņbraucēji, kuri otro reizi paši un piekto reizi kopā uzlaboja olimpisko rekordu, kas tajā brīdī bija 41.431 sekundes un nu jau bija par sekundi labāks nekā britu uzstādītais pirms pieciem gadiem.

Cīņa par piekto vietu šajās sacensībās tā arī nesākās, jo vispirms riteņbraucējs no Krievijas nebija apmierināts ar savu turētāju, bet pēc tam veica pāragru startu, vāciešiem bez cīņas tiekot pie piektās vietas. Par bronzu cīnījās Austrālijas un Francijas riteņbraucēji. Favorīti bija austrāļi, bet pieļāva vairākas kļūdas, principā uzdāvinot medaļu Francijas riteņbraucējiem Florianam Grengbo, Sebastianam Vijēram un Raienam Helalam, kuri finišā bija ātrāki par 1.682 sekundēm.

Lielajā finālā Nīderlandes riteņbraucēji Rojs van den Bergs, Harī Lavreisens un Džefrijs Hoglands centās pārtraukt Lielbritānijas (Raiens Ovens, Džeks Kārlins, Džeisons Kenijs) dominanci olimpiskajās spēlēs komandu sprintā. Ar katru apli nīderlandieši dubultoja savu pārsvaru, bet trešajā aplī britiem vairs nebija iespējas uzvarēt. Tādējādi Nīderlandes komanda trešo reizi laboja olimpisko rekordu (41.369) un kļuva par jauno olimpisko čempioni komandu sprintā.

Tokijas olimpiskās spēles, treka riteņbraukšana, komandu sprints vīriešiem

VValstsRezultāts
1.Nīderlande41.369 OR
2.Lielbritānija+3.220
3.Francija42.331
4.Austrālija+1.682
5.VācijaDNS
6.ROCDNS
7.Jaunzēlande43.703
8.Polija+2.728

Vakar komandu iedzīšanas vīru sacensību kvalifikācijā četrus kilometrus garo iedzīšanas distanci ar jaunu olimpisko rekordu veica pašreizējie pasaules rekorda īpašnieki no Dānijas, uzlabojot Lielbritānijas uzstādīto olimpisko rekordu 2016. gadā Rio par vairāk nekā piecām sekundēm - 3:45.014 minūtes. Šodien risinājās priekšbraucieni, noskaidrojot pārus, kuri rīt turpinās cīņu par medaļām.

Arī šeit galvenie bija pēdējie divi braucieni, kuros noskaidrojās finālisti. Tikmēr pirms tam iedzīšanas burvību nodemonstrēja vakar kritienu piedzīvojušie austrālieši, kuri teju noķēra šveiciešus, uzstādot jaunu olimpisko rekordu. Bija skaidrs, ka jau trešajā braucienā arī šis rezultāts tiks uzlabots, jo uz starta stājās Jaunzēlandes un Itālijas riteņbraucēji. Distances pirmajā pusē Itālijas komandas pārsvars svārstījās ap vienu desmitdaļu, bet pusotru kilometru pirms finiša Jaunzēlande pārņēma vadību. Atlikušajā distancē jaunzēlandieši izlaida lielu pārsvaru, itāļiem izraujot vietu finālā ar jaunu pasaules rekordu - 3:42.307 minūtes.

Savu atbildi bija gatava dot Dānija un Lielbritānija, kas vairs nav favorīte, lai nosargātu olimpiskā čempiona titulu. Briti sākumā ieguva vairāk nekā trīs desmitdaļu pārsvaru, bet pēc kilometra komandas bija līdzās. Dāņi pārņēma vadību un audzēja pārsvaru, kas jau bija virs pus sekundes. Likās, ka dāņi iet uz pasaules rekordu, bet tad notika neiedomājamais. No komandas biedriem atpalikušajam britu riteņbraucējam Čārlijam Tenfīldam uztriecās Dānijas riteņbraucējs Frederiks Madsens, braucienam noslēdzoties ar kritienu un bez rezultāta. Nu lēmums bija tiesnešu un žūrijas ziņā, kas varēja būt labvēlīgs jebkurai no komandām, vai arī nevienai no tām, par zelta medaļu ieguvēju ieceļot Itāliju. Beigās pieņēma lēmumu Dāniju iecelt finālā, bet Lielbritānija varēs cīnīties vien par septīto vietu, piedzīvojot pamatīgu fiasko.

Tokijas olimpiskās spēles, treka riteņbraukšana, medaļnieki

DatumsDisciplīnaZSB
02.08Komandu sprints sievietēmĶīnaVācijaROC
03.08Komandu iedzīšana sievietēmVācijaLielbritānijaASV
03.08Komandu sprints vīriešiemNīderlandeLielbritānijaFrancija
04.08Komandu iedzīšana vīriešiem
05.08Kērings sievietēm
05.08Omniuma brauciens vīriešiem
06.08Medisona brauciens sievietēm
06.08Sprints vīriešiem
07.08Medisona brauciens vīriešiem
08.08Sprints sievietēm
08.08Kērings vīriešiem
08.08Omniuma brauciens sievietēm