Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2964, Did:0, useCase: 3

Sporta špikeris: kā skatīties OS beisbola turnīru?

Juris Miņins
Juris Miņins

Sporta špikeris: kā skatīties OS beisbola turnīru?
Foto:FP/Scanpix

Ar Austrālijas un Japānas softbola izlašu maču 21. jūlijā tiks sāktas Tokijas olimpiskās spēles. Notikums, protams, ļoti svarīgs, bet sporta skatītājiem var rasties jautājums – kas ir softbols, beisbols un vai tie tiešām ir olimpiskie sporti?

Atgriešanās

Dienvidkoreja pret Kubu, 3:2, devītais inings un pilnas bāzes. Juleski Guriels atsitēja pozīcijā, un kubiešiem vajag vismaz vienu punktu. Taihongs Čongs met, Guriels atsit bumbiņu korejiešu šortstopam rokās, kurš to ātri pamet blakus stāvošajam otrās bāzes aizsargam, bet viņš – ar slaidu loku aizmet bumbiņu uz pirmo bāzi. Dubultizspēle! Spēle beigusies, un Dienvidkoreja izcīna 2008. gada olimpisko spēļu zelta medaļas!

Veids, kā beisbols uz deviņiem gadiem atvadījās no olimpisko spēļu saimes, bija patiešām grandiozs, jo šajā sporta veidā ir grūti iedomāties vēl saspringtāku mača izskaņu, taču, neskatoties uz to, sporta veida liktenis jau bija sen izlemts – beisbols un tā pavadošais sports softbols no olimpisko spēļu programmas tiek izslēgts.

Iemesli tam bija vairāki – sākot no tā, ka Eiropā interese par beisbolu ir krietni mazāka nekā citās pasaules daļās, turpinot ar to, ka softbolā (sporta veida variācija sievietēm) tikpat kā nebija konkurences, trim izlasēm (ASV, Japānai un Austrālijai) sadalot medaļas katru reizi, un Augstāko beisbola līgu (MLB) atteikšanās uz četrgades forumiem laist savas lielākās zvaigznes, līdz tam, ka olimpiskā kustība jau labu laiku ir skaidri definējusi savu nostāju par jaunu sporta veidu iekļaušanu spēļu programmā, un, lai kādu uzņemtu, kāds arī jāizslēdz.

Tiesa, ilgi bez spēlēm beisbolisti nepalika, jo gan starptautiskā federācija izdarīja savu darbu, gan Tokijas olimpisko spēļu rīkotāji pateica savu vārdu, un Japānas skatītākais komandu sporta veids atgriezās zem Olimpiskā karoga.

Interesanti, ka 2024. gada OS beisbols atkal nebūs programmā, taču 2028. gadā, kad lielākais sporta forums norisināsies ASV, kas līdzās Japānai arī ir liels beisbola tirgus, šis sporta veids atkal tiks spēlēts.

Viva la Cuba!..., bet ne šoreiz

Atskatoties uz olimpiskajiem beisbola turnīriem, jāsaka, ka to rezultāti un vēsture kopumā, domājams, daudziem būs pārsteigums, tā kā beisbols tiek uztverts kā izteikti pro-amerikānisks sporta veids, taču gluži tā nav.

Jāsāk ar to, ka pirmā reize, kad beisbols parādījās OS programmā, ir datējama ar 1904. gadu, t.i., gadu pēc tam, kā tika nodibinātas Augstākās beisbola līgas (MLB). Taču līdz pat 1992. gada Barselonas spēlēm bumbas un koka vāles sports nebija oficiālā statusā. Tiesa, ne jau nu spāņiem bija svarīgs beisbols, bet gan 1996. gada olimpisko spēļu, kas notika Atlantā, rīkotājiem, amerikāņiem, kuri saistīja lielas cerības gan ar sporta veida popularizēšanu, gan iespēju vēl kādu reizi pagozēties ar zelta medaļām kaklā.

Šis plāns gan cieta neveiksmi, jo 16 gadu un piecu turnīru laikā, kuros beisbols tika spēlēts olimpisko spēļu formātā, tikai 2000. gadā ASV izlase tika pie zelta medaļām. Četros no pieciem turnīriem ASV tika vismaz līdz pusfinālam un trijos – pie medaļām.

Kas tad ir olimpiskā beisbola izcilnieki? Kuba, kas ir uzvarējusi trijos no pieciem turnīriem un visos piecos tikusi līdz finālam. Jāsaka gan, ka tas drīzāk ir brāļu Kastro un Kubas revolūcijas sasniegumu "nopelns", jo ilgu laiku valsts labākie beisbolisti nemaz nevarēja doties spēlēt uz ārzemēm, un, jā, komanda viņiem bija laba, ja pretiniekos stājās ASV studenti vai zemāko līgu spēlētāji, kā arī Japānas vai Korejas izlases, kuras arī neatradās vislabākajos sastāvos.

Šogad gan Kubai neizdosies paturpināt savu kopumā diezgan iespaidīgo sēriju ar finālmača dalības reizēm, jo… kubieši nemaz nespēja kvalificēties OS turnīram.

Olimpisko beisbola turnīru medaļnieki

GadsZeltsSudrabsBronza4. vieta
1992.KubaTaivānaJapānaASV
1996.KubaJapānaASVNikaragva
2000.ASVKubaD-KorejaJapāna
2004.KubaAustrālijaJapānaKanāda
2008.D-KorejaKubaASVJapāna

Par ko turēt īkšķus?

Labi, kubiešu nebūs, amerikāņi arī nav šādu turnīru bezierunu favorīti, bet kas vispār šogad spēlēs un par ko jātur īkšķi?

Tokijas olimpisko spēļu beisbola turnīrā piedalīsies sešas komandas – mājinieki japāņi, Dienvidkoreja un Meksika kā divas labākās WSBC "Premier 12" (analogs PČ), kurām vēl nebija ceļazīmes uz OS turnīru, Amerikas reģiona atlases turnīra labākā komanda ASV, Eiropas zonu pārstāvošā Izraēla un Dominikānas Republika, kas Tokijas spēlēm kvalificējās "pēdējās iespējas" turnīrā.

Uzreiz jāatbild uz jautājumu – cik spēcīgs ir olimpiskais beisbola turnīrs? Ja vajag analoģijas, tad pašlaik tas ir kā 2018. gada ziemas OS turnīrs hokejā – bez labākajiem profesionāļiem, taču visi pārējie beisbolisti gan var piedalīties un piedalās arī.

Diezgan raibajā kompānijā šobrīd ir grūti noteikt kādus izteiktus favorītus, varbūt vienīgi varētu izcelt Japānu, kurai, kā jau uzņemošajai pusei, ir goda lieta pacensties un savā nacionālajā sportā arī pretendēt uz medaļām. Par pretendēšanu varam būt pavisam droši, jo no vietējā čempionāta (NPB) spēlētājiem komplektētā komanda izskatās kaujasspējīga, turklāt tajā ir iekļauts arī Mašahiro Tanaka, kurš vēl pagājušajā sezonā spēlēja MLB, bet pirms diviem gadiem bija šīs līgas "All-Star" mača dalībnieks.

Dominikāna un ASV arī, protams, izskatās draudīgs spēks, jo tādas šīs izlases vienmēr ir bijušas. Ne vienmēr, dažādu iemeslu dēļ, tām izdodas parādīt savu labāko spēli, taču "uz papīra" tās vienmēr ir starp labākajām vienībām.

Arī šogad, ja paskatās pieteikumu papīrus, var redzēt, ka Dominikānas komandas vīriem pieredzes noteikti netrūkst, jo vieglāk ir uzskaitīt tos spēlētājus, kuriem nav MLB vai NPB pieredzes, taču par spožāko zvaigzni var saukt Hosē Bautistu, kurš pirms desmit gadiem (2010. un 2011.) bija labākais "Home run" atsitējs visā MLB un sešas reizes iebalsots par "All-Star" mača dalībnieku. Tāpat Dominikānas izlasē no MLB apcirkņos zināmākiem kadriem spēlēs Emilio Bonifacio un Melkijs Kabrera.

Ar ASV izlasi ir līdzīgi – komandu pārsvarā veido šobrīd zemākajās līgās spēlējošie vai bez līgumiem esošie beisbolisti, kuriem ir pieredze arī MLB. Piemēram, kādreiz par ļoti talantīgo uzskatītais Baba Starlings vai Tods Fraizers, kurš divreiz ir ticis līdz Visu zvaigžņu spēlei MLB. Interesants ir arī Edvins Džeksons, kurš ir MLB rekordists karjeras laikā pārstāvēto komandu ziņā (14), taču pa šo laiku ir pratis gan kļūt par čempionu, gan spēlēt "All-Star" mačā.

Šo stāstu var turpināt arī ar Meksikas komandu, kuras sastāvs sūdzēties par MLB pieredzes trūkumu nevarētu. Jā, varbūt, tie uzvārdi nav tik skaļi, taču Adrians Gonzaless – pieckārtējs MLB "All-Stars" maču dalībnieks, vairākkārtējs Zelta cimda un Sudraba vāles ieguvējs, kā arī 2014. gada MLB sezonas rezultatīvākais atsitējs – gan ir viens no visa turnīra spožākajiem spēlētājiem.

Īsāk sakot, arī bez MLB aktuālajiem izcilniekiem labākās izlases var nokomplektēt tīri labus sastāvus.

Korejas komanda gan ir gājusi Japānas ceļu un izlasi komplektēja tikai no vietējās līgas spēlētājiem. Tas arī ir saprotami, jo uz Ziemeļamerikas sistēmām no šīm valstīm dodas spēlēt tikai paši labākie, t.i., tie, kas uzreiz tiek lielajās līgās, tāpēc OS turnīram nav pieejami.

Kādam izbrīnu var izraisīt Izraēlas beisbola izlases atrašanās starp OS dalībniecēm. Jā, Izraēla ir labākā Eiropas komanda. Nu, vismaz tā ir sanācis. Lai gan runājot kopumā, izraēliešu beisbols nav nemaz tik augstā līmenī kā Nīderlandē, Itālijā vai Vācijā, viņiem ir ļoti labi sporta funkcionāri, kas spējuši savai komandai piesaistīt ASV dzimušos beisbolistus, kuriem ir ebreju saknes. Turklāt rekrutēšana ir bijusi tik laba, ka Izraēlu pārstāvēs arī Aiens Kinslers – četrkārtējs MLB "All-Star" maču dalībnieks, MLB čempions, kā arī Pasaules beisbola klasikas (analogs Pasaules kausiem futbolā, regbijā) čempions ASV izlases rindās.

2020. gada OS beisbola turnīra apakšgrupas

A grupa

#KomandaSUZP
1.Japāna0000.00%
2.Meksika0000.00%
3.Dominikānas Rep.0000.00%

B grupa

#KomandaSUZP
1.Izraēla0000.00%
2.Dienvidkoreja0000.00%
3.ASV0000.00%

Kā skatīties?

Beisbols neapšaubāmi Eiropas sporta līdzjutējiem ir sarežģīta spēle, jo ir biežas situācijas, kad spēku samērs laukumā ir 1-pret-9 par labu vienai komandai, lai gūtu punktus vajag akumulēt veiksmīgās darbības un vispār – nav ne vārtu, ne ieskaites zonas.

Beisbola noteikumi ir diezgan sarežģīti un plaši aprakstīti, tāpēc nenodarbosimies ar to atreferējumu, minēšu vien būtisko, bet būtiskais ir tas, ka ir jāgūst vairāk punktu nekā pretiniekam. Savukārt viens punkts ir vienāds ar viena spēlētāja veikto apli pa iekšējā laukuma rombu, kura stūri tiek atzīmēti ar bāzēm.

Kad var sākt skriet? Tad, kad ir veikts atsitiens, tad sitējs, nometot nūju, cik vien spēka, vico uz pirmo bāzi. Ja redz, ka pretinieku komandai ar viņa atsistās bumbiņas savaldīšanu ir problēmas, tad var skriet arī uz otro vai trešo, vai, ja pretiniekiem viss ir izvērties pavisam bēdīgi, arī uz ceturto.
Ko pa to laiku dara aizsardzība? Tūdaļ pēc atsitiena mēģina bumbiņu notvert. Ja tas izdodas, pirms bumbiņa ir nonākusi uz zemes, tad tiesneši fiksē pirmo "autu". Ja bumbiņa nokrīt uz zemes, tad aizsargi to cenšas nogādāt uz bāzi, pirms to sasniedz kāds no skrējējiem. Viena ininga jeb spēles cēliena mērķis ir dabūt 3 "autus", tad komandas mainās lomām. un tie, kas bija aizsargi, iet uz atsišanu paši (spēles laikā komandas tādējādi nomainās deviņas reizes).

Vai tas ir viss? Nē, arī metējs, ja izpilda trīs pareizus metienus, ar kuriem atsitējs nespēj tikt galā, bet ķērājs tos tver (pretēji daudzu uzskatiem – metējs ar ķērāju, kurš sēž aiz atsitēja, ir no vienas komandas un strādā tandēmā), arī tad ir "auts" jeb "straikauts".

Protams, ka vēl ir daudz un dažādas situācijas, kuras var gadīties un noteikti arī gadās spēles laikā, taču ar iepriekš minēto noteikumu ielāgošanu ir pilnīgi pietiekami, lai vismaz saprastu, par ko tie sportisti laukumā tik ļoti iespringst.

Softbols?

Viens no svarīgākajiem punktiem, lai kāds no sportiem būtu olimpisko spēļu programmā. ir dzimumu līdztiesība. Beisbola kontekstā šī līdztiesība izskatās tā, ka dāmām tiek piedāvāts cits sporta veids – softbols.

Turklāt softbolam ir ļoti īpaša nozīme 2020. gada OS, jo pirmo reizi kopš 1996. gada OS faktiskā atklāšana nenotiks ar futbola maču, jo pirmās laukumā dosies Austrālijas un Japānas dāmas.

No pirmā acu uzmetiena liekas, ka tas pats vien beisbols ir, un, ja tā galīgi nekritiski skatīties, tā jau arī būs, taču patiesībā nav gan. Piemēram, softbolā iekšējā romba malu garumi ir par trešdaļu īsāki nekā beisbolā un arī pats laukums ir mazāks. Tāpat atšķiras arī bumbiņu, atsišanas vāles izmēri un svari, metienu tehnika, kā arī spēles ilgums (softbolā izspēlē septiņus iningus). Gana daudz izmaiņu, lai neteiktu, ka "tas pats vien ir", no otras puses – saprotot notiekošo vienā laukumā, nebūs lielu grūtību saprast, kas notiek otrā.

Favorītes? Nu, godīgi runājot, šajos 13 gados, kopš softbols nav bijis OS programmā, daudz nekas nav mainījies, jo ASV un Japāna, kā abu sportu lielvaras, turpina dominēt. Trešo vietu pašlaik varētu atdot Kanādas dāmām, kuras arī šobrīd ir WSBC Pasaules ranga trešajā vietā. Austrālietes? Pēdējos gados savas pozīcijas ir zaudējušas, taču ne tik ļoti, lai tās svītrotu ārā no pretendenšu loka.

2020. gada OS softbola turnīra apakšgrupas

#KomandaSUZP
1.Austrālija0000.00%
2.Kanāda0000.00%
3.Itālija0000.00%
4.Japāna0000.00%
5.Meksika0000.00%
6.ASV0000.00%

  +1 [+] [-]

, 2021-07-21 00:27, pirms 10 mēnešiem
Izraēla nav Eiropā!

     [+] [-]

, 2021-07-21 10:25, pirms 10 mēnešiem
pateiksu prieksa,vienk neskatitites so garlaicigo sporta veidu!