Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource651 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource651), Fid:2965, Did:0, useCase: 3

Skaidrojam: kāpēc Pasaules kauss notiks ziemā, un kā tas mainīs klubu sezonu?

Krišjānis Pundurs
Krišjānis Pundurs

Skaidrojam: kāpēc Pasaules kauss notiks ziemā, un kā tas mainīs klubu sezonu?
Pasaules kausa pārcelšanu kritizējušais Jirgens Klops un finālturnīrā neiekļuvušais Mohameds Salāhs. Foto: AP/Scanpix

Ja iepriekš Pasaules kausa izcīņas finālturnīrs futbolā asociējies ar saulaino vasaru, tad šogad futbola noskaņās tiks pavadīts Ziemassvētku gaidīšanas laiks. Sporta karalis ar četrgades nozīmīgākajām sacensībām uz skatuves iznāks 20. novembrī, kad turnīrs tiks atklāts ar mājinieces Kataras un Ekvadoras spēli, un ilgs līdz finālmačam 18. decembrī. Lūkojām noskaidrot iemeslus vēl nebijušam lēmumam Pasaules kausu pārcelt uz rudens un ziemas mēnešiem, kā arī to, kādu iespaidu šīs pārmaiņas atstās uz klubu sezonu.

Pasaules kauss rudenī un ziemā

Kā galvenais iemesls finālturnīra pārcelšanai uz rudens un ziemas mēnešiem minēts klimats un ekstremālais karstums Katarā vasaras periodā. Jūnijā un jūlijā, kad ierasti norisinājušies PK finālturnīri, vidējā gaisa temperatūra Persijas līča apskalotajā pussalā, kuras lielāko teritorijas daļu klāj tuksneši, ir ap 40 grādu robežās pēc Celsija, bet pašās karstākajās dienās var sasniegt arī 50 grādu atzīmi. Tāpat vasara Katarā ir arī izteikta sausuma sezona praktiski bez nokrišņiem.

2013. gadā tā brīža FIFA prezidents Zeps Blaters izteicās, ka Katara būtu gatava uzņemt Pasaules kausu arī vasarā, aprīkojot spēļu stadionus ar gaisa kondicionēšanas sistēmām, taču norādīja, ka saprātīgāks risinājums būtu atrast piemērotāku norises laiku. “Pasaules kauss ir kas vairāk par vienkārši stadioniem, tās ir sociālas un kultūras aktivitātes, kas risinās apkārt šim notikumam. Nav racionāla pamatojuma turnīru izspēlēt jūnijā un jūlijā,” skaidroja Blaters.

Sekoja ierosinājums pārcelt turnīru uz ziemas periodu, kad vidējā gaisa temperatūra ir 25-27 grādi. Par norises laika noteikšanu atbildīgās FIFA Izpildkomitejas ierosinājums turnīru aizvadīt janvārī un februārī tika noraidīts, ņemot vērā kalendāru pārklāšanos ar Pekinas olimpiskajām un paralimpiskajām spēlēm. Radikālāks variants – rīkošanas tiesību atņemšana Katarai – nopietni izskatīts netika, un 2015. gadā, nedaudz vairāk kā četrus gadus pēc rīkošanas tiesību piešķiršanas, FIFA paziņoja, ka Pasaules kausa izcīņa risināsies novembra un decembra mēnešos.

Līdz pat šī gada vasarai čempionāta sākums tika paredzēts 21. novembrī, bet augustā, nedaudz vairāk kā trīs mēnešus līdz tiesneša pirmajam svilpienam finālturnīra atklāšanas mačā, FIFA paziņoja, ka PK izcīņa sāksies dienu agrāk – 20. novembrī - ar mājinieces Kataras maču pret Ekvadoru. Šāds solis ticis skaidrots ar nepieciešamību finālturnīru atklāt tieši ar turnīra saimnieku valstsvienības spēli, kā tas parasts līdzšinējā praksē. Iepriekšējais grafiks paredzētu pirmo spēli čempionātā aizvadīt Nīderlandes un Senegālas izlasēm, Kataras valstsvienībai laukumā dodoties tikai pēc tam. Finālspēle risināsies 18. decembrī - Kataras Nacionālās dienas svinību ietvaros.

Līgu sezonas izstiepjas garumā

Lielākos iebildumus par Pasaules kausa izspēli kalendārā gada nogalē, kas vienlaikus ir arī klubu sezonu vidus, protams, cēlušas Eiropas futbola līgas. Klubu turnīros nācies ieplānot vairāk nekā mēnesi ilgus pārtraukumus, attiecīgi pārkārtot arī nacionālo kausa izcīņu grafikus, par ko federāciju un čempionātu amatpersonas nebūt nav sajūsmā. Bijušais Anglijas Futbola asociācijas (FA) prezidents Gregs Daiks 2013. gadā, kad parādījās pirmās runas par PK sākumu novembrī, to nodēvēja par “labāko no sliktajiem variantiem, kas acīmredzami izjauks klubu futbola kalendāru”.

Anglijas Premjerlīgas sezona sākās 5. augustā - nedēļu ātrāk kā pērn, un arī beigsies nedēļu vēlāk (28. maijā), Pasaules kausa izspēlei līgas kalendārā paredzot pārtraukumu no 13. novembra līdz 26. decembrim. Premjerlīgas sezona atsāksies otrajos Ziemassvētkos jeb Anglijā tā sauktajā “Boxing Day”, kas valsts mēroga brīvdienā ik gadu ir nozīmīgs notikums arī futbola stadionos, veidojot svētku programmu ar piesātinātu spēļu grafiku un lielu publikas uzmanību. Sezona ar lielo "Ziemassvētku šovu" atsāksies vien astoņas dienas pēc Pasaules kausa finālmača ar septiņām spēlēm.

Bažas par spēlētāju gatavību šādam kalendāram sezonas sākumā pauduši vairāku Premjerlīgas klubu treneri. “Tas atstās lielu iespaidu uz spēlētājiem gan psiholoģiski, gan fiziski, viņi atgriezīsies iztukšoti. Lieli panākumi vai liela vilšanās var viņus iztukšot mentāli, un tad pēc pāris dienām jau nāks “Boxing Day”. Neesmu par šo visu [spēlētāju gatavību] drošs,” sezonas ievadā atzina “Chelsea” stūrmanis Tomass Tuhels, kurš gan pēc neveiksmīga sākuma komandu jau pametis.

Tuhelam piebalsoja arī “Liverpool” galvenais treneris Jirgens Klops: “Kad sāku par to runāt, kļūstu dusmīgs. Jābūt kopīgām sanāksmēm, kur visi runājam par to, kas ir svarīgākais šajā spēlē – spēlētājiem. Priekš manis problēma ir tajā, ka visi apzinās, ka tas nav pareizi, bet neviens par to nerunā pietiekami daudz, lai tas mainītos. Kaut kam ir jāmainās. Šis Pasaules kauss notiek nepareizā laikā nepareizu iemeslu dēļ.” Jāņem vērā, ka izmaiņas kalendārā skārušas ne tikai līgu, bet arī nacionālo kausa izcīņu un Eirokausu turnīru grafikus, sezonu padarot garāku, un slodzi uz spēlētājiem – lielāku.

Divas nedēļas vēlāk - uz 4. jūniju - sezonas noslēguma datumu, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, pabīdījusi Spānijas “La Liga”. Arī Spānijā, tāpat kā pārējās Eiropas top līgās, pēdējie mači pirms Pasaules kausa pārtraukuma tiks aizvadīti novembra otrās nedēļas nogalē - tas nozīmē, ka valstsvienības uz treniņnometni pirms svarīgā turnīra sapulcēsies vien nedēļu iepriekš. “La Liga”, atšķirībā no Premjerlīgas, klubiem dos pārtraukumu līdz 31. decembrim.

Vēl lielāks pārtraukums sezonas kalendārā paredzēts Vācijas Bundeslīgā, kur paredzēta vairāk nekā divu mēnešu pauze, spēlēm atsākoties vien 20. janvārī. Bundeslīgas kalendārā tradicionāli paredzēts pātraukums uz Ziemassvētku un jaunā gada periodu, un arī šosezon līga šādu pārtraukumu klubiem nav liegusi – tiesa, ja pērn tas aizņēma vien nepilnas četras nedēļas, tad šogad, ierēķinot Pasaules kausa norisi – deviņas.

Saspringto spēlētāju grafiku pirmajā sezonas pusgadā kā problēmu izceļ arī Vācijas Bundeslīgas treneri. Minhenes “Bayern” stūrmanis Jūlians Nāgelsmans atklājis, ka šogad situācija ar futbolistu traumām esot divreiz sliktāka, bet “Leipzig” treneris Domeniko Tedesko izteicies, ka spiediens uz vadošajiem futbolistiem “tuvojas robežai”.

Eiropas čempionvienība Itālija nespēja kvalificēties Pasaules kausa finālturnīram, piedzīvojot negaidītu zaudējumu kvalifikācijas turnīra play-off pusfināla fāzē pret Ziemeļmaķedoniju. Tiesa, no Itālijas vadošā čempionāta komandām netrūks spēlētāju, kas uz Kataru dosies citu izlašu sastāvos – A Sērijas kalendārā Pasaules kausam veltītais sezonas pārtraukums ilgs līdz 4. janvārim. Pašreizējās Pasaules kausa īpašnieces Francijas spēcīgākā čempionāta “Ligue 1” sezona atsāksies desmit dienas pēc PK fināla – 28. decembrī.

Pārtraukumi Eiropas top 5 līgās

LīgaNoLīdz
Anglijas Premjerlīga13.11.26.12.
Spānijas “La Liga”10.11.31.12.
Vācijas Bundeslīga13.11.20.01.
Itālijas A Sērija13.11.04.01.
Francijas “Ligue 1”13.11.28.12.

Sezonu ilguma atšķirības (pirmā – pēdējā spēle)

Līga2021./22.2022./23.
Anglijas Premjerlīga13.08.-22.05.5.08.-28.05.
Spānijas “La Liga”12.08.-22.05.13.08.-04.06.
Vācijas Bundeslīga13.08.-14.05.5.08.-27.05.
Itālijas A Sērija22.08.-22.05.13.08.-04.06.
Francijas “Ligue 1”08.08.-21.05.05.08.-03.06.

Iespēju pielāgoties Pasaules kausa norisei ar intensīvāka spēļu grafika palīdzību raduši UEFA starptautiskie klubu turnīri – Čempionu līga, Eiropas līga un Konferences līga. Ja iepriekš novembrī un decembrī vēl tika aizvadīti grupu turnīra mači, tad šosezon visas grupu stadijas spēles ietilpinātas līdz novembra sākumam. Pēc Pasaules kausa pauzes Eirokausu turnīru sezonas atsāksies februārī jau ar pirmo izslēgšanas spēļu fāzi, un arī Eirokausos, līdzīgi kā nacionālajās līgās, šī sezona izstiepta garāka.

Pārtraukumi Eirokausu turnīros

TurnīrsNoLīdz
Čempionu līga02.11.14.02.
Eiropas līga03.11.16.02.
Konferences līga03.11.16.02.

Sezonu ilguma atšķirības (pirmā grupu turnīra spēle – fināls)

Turnīrs2021./22.2022./23.
Čempionu līga14.09.-28.05.6.09.-10.06.
Eiropas līga16.09.-18.05.8.09.-31.05.
Konferences līga16.09.-25.05.8.09.-07.06.

”Ceru, ka viņš pārāk daudz nedzers un neēdīs” – ko pārējiem darīt pauzes laikā?

Neierasti garais pārtraukums sezonas vidū licis arī komandu treneriem lauzīt galvas, kā Pasaules kausā nespēlējošos futbolistus uzturēt gatavībā un nodrošināt kaut nelielu spēļu praksi. Anglijas Premjerlīgas grandi “Arsenal” un “Liverpool” plāno rīkot treniņnometnes Dubaijā, tur aizvadot pārbaudes mačus ar Lionas “Olympique” un “AC Milan”. “Liverpool” šādu lēmumu skaidrojusi arī ar izdevīgumu no loģistikas viedokļa, proti, komandas pārstāvjiem, kuru izlases izstājas no cīņas par Pasaules kausu, būtu vieglāk pievienoties klubam, atlidojot no netālu esošās Kataras. Tikmēr labāko četriniekā Premjerlīgas sezonas ievadā vietu izcīnījusī “Newcastle” PK pārtraukumā plāno doties uz kluba īpašnieku dzimteni Saūda Arābiju.

Itālijas A Sērijas vienības un Eiropas līgas dalībnieces Romas “Lazio” galvenais treneris Mauricio Sarri tikmēr izteicies, ka, viņaprāt, komandai nebūtu pareizi šajā laikā trenēties siltajās zemēs, kaut arī kluba vadība piedāvājusi Argentīnas variantu. “Mums kaut kur būs jādodas – ceru, ka ne uz Argentīnu, jo tas būtu diezgan traki. Janvārī mums būs jāspēlē piecu – sešu grādu temperatūrā, un tam mēs nevaram gatavoties 30 grādu karstumā, ceļojot 15 stundas,” skaidrojis pieredzējušais itāļu speciālists.

Spānijas superklubs “Real Madrid” ziemas pārtraukuma laikā plāno kluba rīcībā palikušajiem futbolistiem dot divu nedēļu atpūtu, bet pēc tam aizvadīt mini-treniņnometni, vairāk strādājot fiziskās sagatavotības trenera vadībā. “La Liga” sezona atsāksies 31. decembrī, bet “Real” galvenais treneris Karlo Ančeloti paudis, ka futbolistiem, kas vēlāk atgriezīsies no Kataras, ir gatavs dot ilgāku pārtraukumu, un vismaz līdz janvāra vidum vairāk spēlēt ar nosacīto “otro” sastāvu – spēlētājiem, kas uz PK nav devušies. “Šāda formāta pārtraukums nav bijis nekad iepriekš un ir liels izaicinājums visiem klubiem. Pasaules kausa pauze nav pielīdzināma vasaras pauzei, jo jāuztur augsts tonuss un spriedze vēl notiekošai sezonai. Mums būs jābūt radošiem,” spriedis Vācijas Bundeslīgas komandas Berlīnes “Hertha” sporta direktors Fredi Bobičs.

Cīņa par Pasaules kausa trofeju secen ies arī vienam no labākajiem šī brīža futbolistiem pasaulē – “Manchester City” bombardierim Ērlingam Holannam, kura pārstāvētā Norvēģijas valstsvienība PK finālturnīram nekvalificējās. Par rezultatīvā uzbrucēja plāniem garajā sezonas pārtraukumā tika vaicāts Mančestras kluba galvenajam trenerim Pepam Gvardiolam, kurš izteicās, ka Holanns droši vien pārtraukumu vēlēsies pavadīt Spānijas kūrortā Marbeljā, kur norvēģa ģimenei pieder māja: “Tas, cik labs viņš būs sezonas otrajā pusē, būs atkarīgs no tā, kā viņš uzvedīsies Marbeljā. Viņš droši vien dosies tur, spēlēs golfu. Ceru, ka viņš pārāk daudz neēdīs un nedzers, un atgriezīsies labā formā.”

Konkurence sporta karaļa galmā

Zīmīgu atspaidu lēmums rīkot Pasaules kausa finālturnīru ziemā atstāj arī uz pasākuma mārketingu. Ja ierastajos vasaras mēnešos lielais futbols TV ekrānos un sporta ziņu lentēs ir pārliecinošā pirmajā vietā, tad tagad Pasaules kausam jākonkurē par uzmanību ar ritošajām NBA, NFL, NHL, ziemas sporta veidu un citu sporta sacensību sezonām. FIFA nācies saskarties ar problēmām arī TV raidtiesību tirgošanas jautājumos. “FOX” raidorganizācija, kas par 425 miljoniem dolāru bija iegādājusies pārraidīšanas tiesības gan uz 2018., gan 2022. gada finālturnīriem, cēla pretenzijas par FIFA lēmumu pārcelt finālturnīru uz ziemas periodu.

Kanāla pārstāvji argumentēja, ka tiesības iegādājušies, paredzot, ka Pasaules kauss notiks vasarā, turklāt jaunais finālturnīra grafiks pārklāšoties ar kanāla translētajām NFL sezonas spēlēm. Raidorganizācija paziņoja, ka gadījumā, ja lēmums par turnīra pārcelšanu netiks mainīts, tā varētu pieprasīt kompensāciju par noslēgto līgumu. Nesaskaņas FIFA šķietami nogludināja, bez konkursa piešķirot “FOX” raidtiesības 2026. gada finālturnīram. Vairāki mediji ziņoja, ka tas ticis darīts, cerot izvairīties no tiesvedības, ko TV kompānija varētu uzsākt pret jau tā vairākos skandālos apsūdzēto futbola jumta organizāciju.

Izmantotie resursi:
https://www.aljazeera.com/sports/20...
https://www.theguardian.com/footbal...
https://www.fifa.com/tournaments/me...
https://www.nytimes.com/2015/03/20/...
https://www.espn.com/soccer/liverpo...
https://newsingermany.com/because-o...
https://football-italia.net/sarri-h...
https://www.liverpoolecho.co.uk/spo...
https://www.leprogres.fr/sport/2022...
https://www.skysports.com/football/...
https://www.si.com/soccer/2015/02/1...

     [+] [-]

, 2022-10-28 14:20, pirms 3 mēnešiem
Sviests, jo ziemas periodā spēlētāji atvaļinajumos, nav formā, nevar trenēties pa aukstumu un sniegu.
Tas tikai izdevīgi tiem kas dzīvo varbūt Dienvidu puslodē vai Āfrikā.

  +2 [+] [-]

, 2022-10-28 15:46, pirms 3 mēnešiem
oxa rakstīja: Sviests, jo ziemas periodā spēlētāji atvaļinajumos, nav formā, nevar trenēties pa aukstumu un sniegu.
Tas tikai izdevīgi tiem kas dzīvo varbūt Dienvidu puslodē vai Āfrikā.
Tu, vecīt, no futbola vispār kaut ko saproti? Kādi atvaļinājumi? Kāda tur neforma spēlētājiem? Visās lielajās Eiropas līgās čempionāti notiek pēc formulas rudens-pavasaris ar īsu pārtraukumu uz Ziemassvētkiem. Redzēs, kā tas būs praksē, bet spēlētāju formai vajadzētu būt optimālai. Pēdējos lielajos čempionātos vasarā varēja manīt tendenci, ka daudzas zvaigznes izskatījās tādas kā iztukšotas pēc garās sezonas. Tagad būs jauna pieredze. Visu kaut ko var pārmest Kataras kandidatūri, bet iztiksim bez šādām te aplamībām.

     [+] [-]

, 2022-10-28 16:10, pirms 3 mēnešiem
perikls rakstīja: Tu, vecīt, no futbola vispār kaut ko saproti? Kādi atvaļinājumi? Kāda tur neforma spēlētājiem? Visās lielajās Eiropas līgās čempionāti notiek pēc formulas rudens-pavasaris ar īsu pārtraukumu uz Ziemassvētkiem. Redzēs, kā tas būs praksē, bet spēlētāju formai vajadzētu būt optimālai. Pēdējos lielajos čempionātos vasarā varēja manīt tendenci, ka daudzas zvaigznes izskatījās tādas kā iztukšotas pēc garās sezonas. Tagad būs jauna pieredze. Visu kaut ko var pārmest Kataras kandidatūri, bet iztiksim bez šādām te aplamībām.
tieši tā. Te ir pastāv tikai diskusija par to, kā veidot treniņu procesu kausā nespēlējošajiem.

  +2 [+] [-]

, 2022-10-28 16:23, pirms 3 mēnešiem
perikls rakstīja: Tu, vecīt, no futbola vispār kaut ko saproti? Kādi atvaļinājumi? Kāda tur neforma spēlētājiem? Visās lielajās Eiropas līgās čempionāti notiek pēc formulas rudens-pavasaris ar īsu pārtraukumu uz Ziemassvētkiem. Redzēs, kā tas būs praksē, bet spēlētāju formai vajadzētu būt optimālai. Pēdējos lielajos čempionātos vasarā varēja manīt tendenci, ka daudzas zvaigznes izskatījās tādas kā iztukšotas pēc garās sezonas. Tagad būs jauna pieredze. Visu kaut ko var pārmest Kataras kandidatūri, bet iztiksim bez šādām te aplamībām.
viņš laikam domāja Latvijas futbolu!

  +1 [+] [-]

, 2022-10-28 18:16, pirms 3 mēnešiem
Arābi nopirka sev izklaidi, un FIFA labprāt pārdevās.

  +1 [+] [-]

, 2022-10-28 19:35, pirms 3 mēnešiem
Nu kādu naudiņu es arī noziedotu, ja mūsu čempī būtu jāizsludina pauze novembrī,decembrī sakarā ar izlases piedalīšanos PČ!

     [+] [-]

, 2022-10-29 22:17, pirms 3 mēnešiem
..galvenais, lai tiesā kā nākas, ne kā Japānas čempī. šoreiz nevajadzētu uz finālu vilkt Katāru.