Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2674, Did:0, useCase: 0

Blogs: Vai tu zini, kāds ir Naf-Nafs?

Helmuts Rodke
Helmuts Rodke

Blogs: Vai tu zini, kāds ir  Naf-Nafs?
Helmuts Rodke

Hei, kāpēc gan tev neiekārtoties ērtāk? Un es… es tev pastāstīšu stāstu!

Šis ir viena Losandželosas basketbolista intervija- stāsts par sevi, un to, kas viņam ļāva kļūt ievērojamam. Tā kā viņš vēlējās palikt anonīms, es viņu nosaucu par Naf-Nafu. Kāpēc tieši tā? Tāpēc, ka Naf-Nafs bija gudrākais un veiksmīgākais no trīs sivēntiņiem, un viņam dzīvē viss bija. Jā, un viņš spēja arī parūpēties par citiem.

Šajā intervijā NN izstāstīja man 6 galvenos principus, kurus ievērojot, viņš ir savā dzīvē sasniedzis gandrīz visu, par ko vien sportists var sapņot. Jautāsi – ko tad īsti viņš ir sasniedzis? Atbilde ir – viņš ir meistarīgs sportists, miljonārs, viņam ir ievērojami sporta sasniegumi, viņam pieder skaista māja Santa Monikas piekrastē, un viņš ir spējīgs lieliski parūpēties par savu ģimeni un radiem.

Nav pat tik svarīgi, ka viņš ir basketbolists, jo es sapratu, ka šie principi, pēc kuriem viņš ir vadījies, der ikvienam sportistam, un ne tikai.

Helmuts: Sveiks! Vai Tev ir sava slepenā recepte panākumu gūšanai?
Naf-Nafs:Hi! Manu panākumu recepte ir vienlīdz slepena, cik pilnīgi zināma visiem. Visu izšķir katra cilvēka personīgā spēja pārvarēt kūtrumu un spēt asi domāt un organizēties konkrētai rīcībai. Tāpēc tie principi, kurus esmu dzīvē centies ievērot, lai cik atklāti arī nebūtu, prasa arī smagu darbu. Šo principu zināšana, jeb apzināšanās vien vēl neko nedod, jo katru dienu ir jāpiespiežas sevi pārvarēt, lai attīstītos. Tas ir vienlīdz grūti un viegli.

Naf-Naf, droši vien mēs visi zinām šos veiksmi nesošos principus sportā un dzīvē, taču to īss apkopojums un apstiprinājums no sporta autoritātes varētu būt lielisks stimuls topošajiem čempioniem. Tā es zinu, ka katru manu materiālu izlasa vidēji divi tūkstoši cilvēku, tad domāju, ka starp viņiem ir arī daudz aktīvo sportistu un jauniešu, kuriem Tavi padomi varētu labi noderēt. Vai padalīsies?
Labprāt! Tikai es būšu īss un konkrēts, jo man pēc stundas paredzēta individuāla nodarbība uzstāšanās mākslā vienā Holivudas aktieru koučinga studijā.

Uzstāšanās mākslā? Apbrīnojami, kādam nolūkam tas Tev?
NN: Harij, o, sorry, Helmut, mēs, protams, visi spējam runāt, taču runāt skaidri, izteiksmīgi, otram patīkami, kā arī spēt sevi pārliecinoši prezentēt, ir īsta māksla. Var teikt, es šajās nodarbībās mācos runāt angliski pilnīgi no jauna! Es attīstos, lai ne tikai mana materiālā labklājība būtu virs minimālās nepieciešamās, bet arī intelekts un spēja komunicēt patīkami pārsteigtu apkārtējos. Ja cilvēks prot pārliecinoši uzstāties, interesanti un izteiksmīgi runāt, ievērojot visus loģiskos apziņas līmeņus, tad tā ir lieliska iespēja dzīvē sasniegt vēl vairāk. Ja tu PROTI runāt, tu vari kļūt arī par valsts prezidentu! Tas tā, liriskai atkāpei…

Tagad tu uzzināsi manus 6 veiksmes principus

Šonedēl – 1. daļa:

1. Sapņo drosmīgāk un izvirzi sev lielus mērķus!
Cik tu gribi no dzīves dabūt? Tā ātri skrien uz priekšu! Nebūsi i attapies, ka labākie gadi sportam būs pagājuši, taču tu tā arī nebūsi uzdrošinājies pat pamēģināt kļūt izcils. Tu, iespējams, daudz par to būsi domājis un runājis, taču vai tu tiešām spēj identificēt sevi ar visaugstākajiem sasniegumiem? Vai tu sevi spēj identificēt ar cilvēku, kurš reāli spēj ko ievērojamu sasniegt? Mēs visi protam pasapņot par uzvarām, taču vai mums ir konkrēts rīcības plāns? Tev vajag domāt par izcilu meistarību, kā par reāli jau esošu lietu, kas tevi gaida tepat aiz stūra, atliek vienīgi rīkoties. Mēs visi lieliski protam iesākt lietas, bet vai spējam tās novest līdz galam? Mans padoms – tiklīdz kaut ko jau sasniedz, tūlīt tiecies uz nākamo, vēl augstāku mērķi! Jo ikviens sasniegums jau ir PAGĀTNE. Vai turpmāku dzīvi dzīvosi ar domām pagātnē? Tad tev nebūs lieliskas nākotnes! Visu laiku meklē jaunu izaicinājumu!

Dzīšanās pakaļ mērķim spiež tevi atstāt savu ierasto komforta zonu, un pavada bailes no nezināmā. Taču tu vari zaudēt tikai to, kas ir izsmēlis savas iespējas. Tu vari zaudēt tikai gulēšanu uz lauriem. Jo grūtāks ir ceļš uz mērķi, un jo vairāk tu dzīvo ārpus savas komforta zonas, jo vērtīgāks tev būs tavs sasniegums. Tas, ko tu sasniedz neizejot ārpus savas komforta zonas, nešķiet vērtīgs vai ievērojams. Tu taču negribēsi palikt mūžīgi skolas 11. klasē, kaut arī tas kļūtu ar katru gadu vieglāk…? Sapņo lielus sapņus, taču mērķus nospraud pakāpeniski. Katrs sasniegtais it kā mazais mērķis ir nozīmīgs pakāpiens turpmākajam, jo tikai sasniedzot šo pakāpienu, tu esi gatavs iet tālāk, un sāc pa īstam aptvert nākamā mērķa sasniegšanas ceļu. Es jau 17 gados skaidri apzinājos, ka neuzlabojot atlētisko sagatavotību man nav ko cerēt uz augstāku vertikālo lēcienu, tāpēc es sāku „kačāties”. Man pateica, ka esmu par lēnu, un es kā traks sāku trenēt sprintus un dažādus maksimālā tempa vingrinājumus, lai visiem pierādītu, ka varu būt arī ļoti ātrs. Un tad arī es sapratu, ka izcilai spēles un metiena tehnikai nepieciešama arī pārcilvēciski izcila fiziskā sagatavotība. Nevis šāda tāda, viduvēja. Tikai tā es varēšu kļūt unikāls, nevis viduvējība, kuru neviens vēlāk īsti neatcerēsies.

Sportā ir likumsakarība, ka apstājoties tehniskajam vai fiziskajam progresam, rezultāti arī apstāsies. Tāpēc katrs treniņu gads jāplāno kā augstāka līmeņa sagatavotības un izaicinājumu pilns cikls. Gluži kā skolā, kur mēs normāli ejam ar katru gadu augstākā klasē!

Ja tu no dzīves gribēsi maz, maz arī sasniegsi. Ja gribēsi daudz, iespējams sasniegsi vēl vairāk, nekā spēji iedomāties. Neviens nezina, kurp aizved sapņi. Rīkojies!

2. Tev ir jākļūst par personību!
Tikai tad tu spēsi sev nospraust sakarīgus mērķus, ja tu būsi sevi attīstījis kā spēcīgu personību. Kamēr esi ceļā uz to, uzklausi to cilvēku padomus, kas jau ir personības. Esi adekvāts ikvienā situācijā. Tik vien! Ja tev ko jautā, tad sniedz skaidru atbildi. Ja tev jāuzlabo izturība, tad esi adekvāts, nepaslinko, un skrien krosus. Esi adekvāts, un nepārtrenējies. Sportā vairāk slodzes nebūt nenozīmē labāku rezultātu! Adekvāti novērtē savu kondīciju un nepieciešamās slodzes dozējumu. Dažreiz būt adekvātam ir tik grūti!

Jo tas prasa darīt nevis to, ko gribas, bet gan to, kas nepieciešams, un tikai tik, cik nepieciešams. Tas ir mazais ikdienas izaicinājums būt ārpus komforta zonas, un saņemties visu laiku būt adekvātam. Un šī darīšana tevi veidos par personību! Esi personība, un nemitīgi mācies no ikviena cilvēka vai situācijas, kas var tev ko dot. Esi personība un trenējies gudri, ieklausies savā ķermenī. Ja būsi spēcīga personība, vieglāk tiksi galā ar sacensību pieredzi. Man pašam ar katru gadu kļūst arvien vieglāk spēlēt spriedzes pilnās spēļu galotnēs, un mana tehnika tad ir vēl pārliecinošāka, nekā epizodēs bez īpaša izaicinājuma!

Ir dažas lietas, kas degradē personību, vai arī traucē tai attīstīties. Pirmkārt jau tas ir miega trūkums. Hroniski neizgulējies un noguris, tu nespēsi būt adekvāts. Tava pasaules uztvere būs mazāk inteliģenta, un spriestspēja zemākā līmenī. Līdz ar to ikviens lēmums kā rīkoties, iespējams, būs vismaz nedaudz maldīgs. Gan ikdienā, gan spēles epizodēs. Es nevaru spēlēt neizgulējies, jo kļūstu lēnāks, neprecīzāks un ar aizkavētu reakciju.

Vēl personībai attīstīties traucē, un, par laimi, to man izstāstīja, kad man bija tikai 18:

- netaktiska uzvedība, kad es citiem lieku nepamatoti justies sliktāk. Tas liecina par izglītotības trūkumu. To man ļoti veiksmīgi „izsita ārā” mans tēvs.

- augstprātīgums, kad, šķiet, es zinu vairāk par visiem citiem, un kad es visiem nemitīgi daru zināmu savu „gudrību”, vietā un nevietā, kad man pilnīgi mēle niez izteikties. Bija laiks, kad man tiešām bija nepamatoti „sakāpis galvā”.

- tieksme izrādīties, kad es par daudz tērēju enerģiju uz to, kā es izskatīšos. Tagad atceros, ka reizēm esmu tiešām izrādījies, un es pasmaidu par savu jaunības dullumu. Nepamatota, neadekvāta un bieža izrādīšanās noteikti liecina par inteliģences trūkumu…

- nepamatotas šaubas par sevi un sevis nenovērtēšana. Tā ir dzīvošana kompleksos un bailēs kļūdīties, kas ļoti bremzē personības attīstību. Ja tu baidīsies kļūdīties, tu nevarēsi uzvarēt! Kurš var saskaitīt, cik reižu Džordans ir kļūdījies… nu un kas? Toties viņš ir arī tāpēc ko paveicis. Sportā ir atļauts kļūdīties! Un ja kādu rauj nost no laukuma pēc pirmās kļūdas, tad šim spēlētājam, jaunam vai vecam, ar laiku izveidosies paranoja, un viņš vairs nespēs vispār neko. Nešaubies, un kļūdies droši! Tikai tā tu izaugsi par personību.

- izvairīšanās, kad mēs visu laiku izvairāmies izmēģināt ko jaunu. Tā ir dzīves piedāvāto iespēju neizmantošana. Tas ir visnožēlojamākais veids, kā nodzīvot savu dzīvi. Ja tu pārāk bieži izvairies no izdevībām, tu vari stipri aizkavēties savas personības attīstībā. Man bija labs treneris, kurš nemitīgi iedvesmoja līst ārā no ērtā kaktiņa, no komforta zonas, un drošāk izmēģināt jaunas treniņu metodikas, vai vienkārši darīt to, kas nepieciešams, tā vietā, lai es gulšņātu uz dīvāna un spēlētu x-box. Viņš mani mācīja profesionālāk ievērot sportisko režīmu, un par to viņam tagad saku milzīgu paldies!

- grāmatu nelasīšana. Jau sen sapratu, ka lasot gudras un lietišķas grāmatas par tēmām, kas noderīgas manai izaugsmei, es iegūstu neaptverami daudz!

Jo spēcīgāka personība tu būsi, jo adekvātāka būs tava rīcība, tavi lēmumi, un adekvātāki tavi mērķi, un gudrāk tu spēsi trenēties. Jo lielāka personība tu būsi, jo „smagākas” lietas tu spēsi „pacelt”. Jo ievērojamāka personība tu būsi, jo sarežģītākus jautājumus tu spēsi atrisināt, un tevi vairāk cienīs!

Turpinājums sekos...

Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +1 [+] [-]

, 2013-07-12 10:08, pirms 9 gadiem
paldies!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2013-07-12 21:55, pirms 9 gadiem
labs!

  -1 [+] [-]

, 2013-07-14 19:35, pirms 9 gadiem
Naf-Nafs vnk nav idiots. Kā var vispār kāds iedomāties, ka ir un būs labs, neko vairs nedarot? ... aamen.

  +1 [+] [-]

, 2013-07-17 14:55, pirms 9 gadiem
iedvesmojošie raksti - ir nepieciešams tos laiku pa laikam palasīt Kā jau Nef-Nafs saka, recepte visiem ir zināma, vajag to pa reizei pārlasīt un turēties pie tās, (tomēr) atceroties, ka visiem vienas receptes pankūkas negaršo!

  +1 [+] [-]

, 2013-07-17 23:41, pirms 9 gadiem
vantinieks rakstīja: iedvesmojošie raksti - ir nepieciešams tos laiku pa laikam palasīt Kā jau Nef-Nafs saka, recepte visiem ir zināma, vajag to pa reizei pārlasīt un turēties pie tās, (tomēr) atceroties, ka visiem vienas receptes pankūkas negaršo!
Vienādas tik un tā nebūs un nevajag.