Skaidrojam: par cik olimpiskajām kvotām varam domāt renes sporta veidos?
Pekinas olimpiskās spēles ziemas sporta veidos tiks atklātas jau pēc nepilniem diviem mēnešiem. Skaidrojam, cik Latvijas sportistu startēs renes sporta veidos - disciplīnās, kurās reāli cīnīsimies par medaļām.
Kamaniņu sports
Kvalifikācija Pekinas olimpiskajām spēlēm kamaniņu sportā noslēgsies nākamā gada 10. janvārī jeb tieši pēc Pasaules kausa septītā posma Siguldā. Sieviešu un vīriešu konkurencē Ķīnā startēs pa 35 braucējiem, kā arī 18 divnieki. Maksimālais sportistu skaits, ko viena nācija var aizvest uz četrgades nozīmīgāko sporta forumu, ir pa trim atlētiem dāmu un kungu vieniniekos un divas divnieku ekipāžas.
Latvijas sportisti šo Pasaules kausa sezonu iesākuši labi un ir starp līderiem. Tāpēc var diezgan droši teikt, ka uz Pekinu vieninieku konkurencē tiešām brauks pa trim dalībniekiem. Savukārt divniekos situācija ir nedaudz sarežģītāka, jo pirms nepilniem četriem gadiem Phjončhanā startēja par divām ekipāžām vairāk, nekā to varēs darīt Pekinā.
“Pekinā stafetē piedalīsies 14 komandas, līdz ar to 14 divnieki no katras valsts jau garantējuši vietu olimpiskajās spēlēs, bet četras valstis drīkstēs startēt ar diviem divniekiem,” skaidro Latvijas izlases treneris Kristaps Mauriņš. “Tas jau mums būs sarežģītāk, jo par otra divnieka vietu būs jācīnās ar austriešiem, krieviem, itāļiem, vāciešiem, amerikāņiem un kanādiešiem. Tikai četras no šīm septiņām nācijām uz Pekinu varēs braukt ar otru divnieku.”
Bobslejs
Olimpiskā kvalifikācija ilgs līdz 16. janvārim, kad ar Eiropas čempionātu Sanktmoricā tiks noslēgta Pasaules kausa sezona. Gan divniekos, gan četriniekos divas valstis uz Pekinu varēs vest pa trim ekipāžām, bet septiņas – pa divām. Divniekos desmit nācijām pienāksies pa vienai vietai, kamēr četriniekos tādas būs astoņas valstis. Līdz ar to kopējais ekipāžu skaits divniekos būs 30, bet četriniekos – 28.
Atlasē uz Pekinu vērā tiek ņemti tikai šīs sezonas rezultāti, un līdz šim latviešu sportistiem klājies dažādi, piemēram, nomināli otrajam numuram Dāvim Kaufmanim piedzīvojot kritienus Eiropas kausā Lillehammerē. Savukārt savainojumu guvis izlases labākais stūmējs Matīss Miknis, kurš atpakaļ ierindā varētu būt vien gadu mijā uz Pasaules kausa sacensībām Siguldā. Pēc Oskara Melbārža aiziešanas no aktīvā sporta Latvijas komandas izteikts pirmais numurs ir Oskars Ķibermanis, bet, lai divniekos iegūtu trešās ekipāžas vietu, vajadzīgs vērā ņemams pienesums arī no pārējiem.
Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis gan neslēpj cerību, ka sezonas atlikušajā daļā varētu pacīnīties par trešās ekipāžas kvotu divniekos, kas šobrīd provizoriski pienākas Vācijai un Kanādai. Savukārt četriniekos pēc šī brīža rezultātiem ar trim kamanām startētu vācieši un krievi. Latvija ar trim četrinieku ekipāžām Pasaules kausā nestartē. Reālākais scenārijs, ka uz Pekinas olimpiskajām spēlēm mūsu komanda vedīs pa diviem divniekiem un četriniekiem.
Skeletons
Līdzīgi kā bobslejā arī skeletonā atlase beigsies pēc sacensībām Sanktmoricā. Olimpiskajās spēlēs gan sieviešu, gan vīriešu konkurencē piedalīsies pa 25 sportistiem. Divas nācijas uz Pekinu varēs vest trīs braucējus, bet pa diviem vīru konkurencē to darīs sešas valstis, kamēr dāmām – četras. Savukārt pa vienai kvotai būs attiecīgi septiņām un 11 valstīm.
Galvenie pretendenti uz trim vietām olimpiskajās spēlēs vīriešu konkurencē provizoriski ir vācieši un krievi, kamēr sagaidāms, ka Latvijai būs divas kvotas brāļu Dukuru veidolā. Viena vieta pienāktos arī dāmu konkurencē, bet tādā gadījumā kādai no mūsu meitenēm pasaules rangā jābūt starp labākajām 45 sportistēm. Šobrīd tur pat ir divas – Endija Tērauda (37. pozīcija) un Dārta Zunte (40.). Viena no viņām – vai labākajā gadījumā abas – tad arī dosies uz Pekinu, bet treneris Gints Dzērve uzskata, ka pagaidām vēl nevajag skriet notikumiem pa priekšu.
“Vēl pāragri spriest, jo patlaban rezultāti mūs pašus neapmierina. Tāpēc par divām vietām šobrīd vispār nedomājam. Pēc daudziem eksperimentiem jāatgūst "braukšanas sajūta", jāuzlabo starta ieskrējiens un tad jau redzēs, kura no dāmām un/vai startēs,” norāda Dzērve. Rangā tiek ņemti vērā ne tikai rezultāti Pasaules kausā, bet arī sekmes Interkontinentālajā, Eiropas un Ziemeļamerikas kausos.
+3 [+] [-]
Ja atlase beigtos šodien, tad Roboti būtu pirmie aiz svītras, jo, šosezon spēcīgajām valstīm startējot ar maz ekipāžām (ekkk, kā būtu noderējusi Latvijas trešā ekipāža, kas atņemtu punktus "eksotiem"), TOP 25 tiešām ir 14 valstu pārstāvji. Vai nu Robotiem ir jāapsteidz kādu no priekšā esošajiem, vai arī jācer, ka ASV trešā ekipāža izspiedīs no TOP 25 slovākus Vāverčaku/Zmiju, kuri šobrīd ir 25. vietā. Varbūt Eiropas trasēs parādīsies vēl kādas spēcīgas ekipāžas.
Divnieku otro numuru rangs:
1. Vendls/Arlts (Vācija) 164 punkti
2. Denisjevs/Antonovs (Krievija) 133
3. Rīders/Rastners (Itālija) 104
4. Vardrops/Zajanskis (Kanāda) 98
5. Bots/Plūme (Latvija) 97
6. Steu/Kollers (Austrija) 85
7. Di Gregorio/Hollanders (ASV) 66
8. Hoi/Levkovičs (Ukraina) 59.
Turpat netālu priekšā ir arī Kanādas pirmais numurs Vokers/Snits (104 p.). Taču aktuāls ir arī jautājums, kad pēc traumas trasē atgriezīsies austrieši Steu/Kollers, kas pagaidām ir zem Robotiem.
Olimpiskās atlases kritēriji: https://cdn.dosb.de/user_upload/Ath...
Divnieku kopvērtēums: https://www.fil-luge.org/cdn/upload...
+3 [+] [-]
Šobrīd vesela virkne eksotu tiek uz olimpiādi, kopumā 22 valstu pārstāvji. 14 valstīm sanāk viena kvota, trīs valstīm divas kvotas, bet piecām trīs. Arī Latvijai. Mūsējie ir kā beidzamie, kas tiek ar trim, bet tur ļoti blīvi rezultāti uz augšu. No apakšas neviens neapdraud pozīciju. Ja nu vienīgi kāds eksots, kas šobrīd ir aiz TOP 50, kādā posmā izšauj un tiek kā 23. valsts pārstāvis.
+3 [+] [-]
Dēļ tā, ka dāmu konkurencē eksotēm noteikts augstāks pamatkritērijs, kuplāk pārstāvētās valstis diezgan brīvi tiek pie trim kvotām. Tādas šobrīd ir septiņas valstis, arī Latvija. Reālā situācija ir tāda, ka komandas trešajam numuram ir jābūt TOP 32. Mums Bērziņa šobrīd ir 20. vietā. Pēc pamatkritērijiem šobrīd pie kvotām tiek 14 valstu pārstāves (kopā 29 sportistes). Attiecīgi, vēl kādas sešas eksotes tiks uz olimpiādi, kopvērtējumā esot aiz TOP 40.
+3 [+] [-]
+3 [+] [-]
Vīriem, viss skaidrs. Brāļi Dukuri.
+3 [+] [-]
Sūdīgāka situācija ir četriniekos, lai gan pat šobrīd, pēc totāli izgāzta sezonas sākuma tieši četriniekos, Latvija ir divu kvotu pozīcijā. Interesanti, ka Cipulis rangā ir augstāk nekā Kaufmanis. Ņemot vēra, ka Cipulim varbūt būs vēl tikai daži četrinieku starti (ja vispār būs), vērtējot pēc Kaufmaņa pozīcijas, Latvija ir aiz divu kvotu līnijas... Priekšā ir pat Ķīna nr 2 un 48 gadus vecais francūzis Bešlers... Bet ticu, ka čaļi saņemsies!
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]