Jau tiek spriests par jaunās WRC sacīkšu klases "Rally1" likvidēšanu
Lai gan tikai šogad pasaules rallija čempionātā (WRC) komandas uzsākušas startēt ar jaunajām "Rally1" mašīnām, Starptautiskajā Automobiļu federācijā (FIA) jau tiek apspriesta šīs klases likvidēšana un jaunu tehnisko noteikumu radīšana uz 2025. gadu.
Lai nonāktu tuvāk dabai draudzīgiem tehniskajiem risinājumiem, šobrīd “Rally1” klases mašīnās tiek izmantots elektriskais motors, kas darbojas pārī ar iekšdedzes dzinēju, ko savukārt pirmo reizi visā pasaules autosporta čempionātu vēsturē darbina nefosilas izcelsmes degviela. Tomēr FIA vēlas vēl vairāk paātrināt dažādu “zaļāku” risinājumu ieviešanu.
“Viena no lietām, ko promoterim esmu teicis jau iepriekš, ka mums jau tagad jāsāk domāt par nākamās paaudzes mašīnu,” saka FIA prezidenta vietnieks sporta jautājumos Roberts Reids. “Mums jābūt drošiem, ka tiek sperti soļi uz priekšu, un tas, kas ieviests šogad, ir labs solis. Varu teikt, ka par dažiem gadiem atpaliekam no tiem mērķiem, ko gribējām īstenot, bet nav arī tā, ka viss degtu.”
Visi trīs autoražotāji, kas ar savām komandām startē WRC, iegulda ievērojamus finansiālos līdzekļus elektrisko ielas automobiļu attīstīšanā. “Hyundai” mērķis ir 2025. gadā piedāvāt 12 dažādus elektriskos auto, kamēr “Toyota” uz 2030. gadu vēlas, lai tai būtu 30 dažādi elektriskie modeļi. Savukārt “Ford” mērķis ir 2030. gadā pārdot tikpat elektriskos, cik ar iekšdedzes dzinējiem apgādātos automobiļus, un šī mērķa vārdā ražotājs investējis vairāk par desmit miljardiem eiro jaunas ražotnes izveidei ASV.
Ņemot vērā ražotāju nākotnes ieceres, arī pasaules rallija čempionātam, pēc Reida teiktā, vajadzētu mainīties līdzi: “Jāskatās, ko grib ražotāji. Iespējams, pakļaujoties politiķu lēmumiem un tādām lietām, bet liela daļa šīs industrijas iet elektrisko automobiļu virzienā. Es domāju, ka FIA un motoru sports kopumā var būt milzīgs testu poligons dažādiem jauniem risinājumiem. Šobrīd mums ir ūdeņraža gāze, šķidrais ūdeņradis, hibrīds, elektrība, nefosilā degviela, e-degviela, pilnībā sintētiska degviela, ko jau šodien var izmantot. Tas varbūt ir dārgi, bet cena kritīsies. Tātad mums ir daudz un dažādas iespējas un risinājumi daudzām un dažādām problēmām.”
Izmantotie resursi:
4rati - 4rati