Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:128, Did:0, useCase: 3

Skaidrojam vēsturisku misēkli: kā UEFA izgāza Čempionu līgas izlozi?

Agris Suveizda

Skaidrojam vēsturisku misēkli: kā UEFA izgāza Čempionu līgas izlozi?
UEFA ģenerālsekretāra vietnieks Džordžo Marketi. Foto: AFP/Scanpix

Pirmdien UEFA mītnē Nionā bija paredzētas trīs Eirokausu izlozes, taču notika četras – pusotru stundu pēc Čempionu līgas astotdaļfināla pāru noskaidrošanas UEFA pavēstīja par rezultātu anulēšanu un atkārtotas izlozes veikšanu.

Dalībnieki. UEFA pirmdien rīkoja Čempionu līgas astotdaļfināla, kā arī Eiropas līgas izslēgšanas spēļu pirmās kārtas un Eiropas Konferences līgas izslēgšanas spēļu pirmās kārtas izlozes. Kā ierasts, izlozē piedalījās četras personas – pasākuma balss Pedru Pintu, izlozes procedūras vadītājs un UEFA ģenerālsekretāra vietnieks Džordžo Marketi, UEFA Klubu sacensību nodaļas vadītājs Mihaels Hēzelšverts un īpašs viesis (Čempionu līgas izlozē - finālspēles mājvietas Sanktpēterburgas futbola leģenda Andrejs Aršavins). Vienkāršoti runājot – Marketi bija tas, kurš izlozēja neizsētās komandas un sacīja, kuru izsēto komandu bumbiņas jāliek izsēto izlozes traukā, Hēzelšverts bija tas, kurš šīs bumbiņas lika traukā, bet Aršavins bija tas, kurš izsētās komandas no trauka lozēja.

Ierobežojumi. Aklās izlozes sākas no ceturtdaļfināla, taču arī astotdaļfināla izloze nosacījumu ziņā bija salīdzinoši vienkārša – 1) visos pāros bija jābūt pa vienai grupas uzvarētājai jeb izsētajai komandai un pa vienai grupas otrās vietas ieguvējai jeb neizsētajai, 2) vienā pārī nedrīkstēja salozēt vienas asociācijas pārstāves.

Kļūda Nr. 1. Čempionu līgas astotdaļfināla pirmajā pārī tika salozētas Lisabonas "Benfica" un "Real Madrid", bet pirmā būtiskā kļūda tika pieļauta otrajā pārī. No neizsēto trauka tika izņemta Spānijas "Villarreal", bet tās potenciālo pretinieču vidū kļūdaini tika norādītas septiņas, nevis sešas komandas. Un tā nu sagadījās, ka Aršavins no trauka izņēma tieši to vienīgo bumbiņu, kurai tur nebija jāatrodas, - Mančestras "United" jeb klubu, pret kuru "Villarreal" spēlēja ne tikai Eiropas līgas finālā, bet pret kuru spēlēja arī Čempionu līgas grupu turnīrā. Izlozes vadītāji gan veikli piefiksēja, ka "United" ar "Villarreal", protams, nedrīkst tikties atkārtoti, un "Villarreal" pretinieci vilka vēlreiz – šoreiz no pareizā sešu bumbiņu klāsta, izvelkot otru Mančestras grandu "Manchester City".

Kļūda Nr. 2. Ja Aršavins sākotnēji būtu izņēmis jebkuru citu bumbiņu, pavisam iespējams, ka misēkli ar septiņām bumbiņām neviens nemaz nebūtu pamanījis un izloze mierīgi ritētu savu gaitu. Taču, kā tas mēdz gadīties apjukumā un stresā, ar vienu kļūdu nekas nebeidzas un seko kļūdu virtene. Trešajā pārī, izvēloties pretinieci Madrides "Atletico", tādas kļūdas bija pat trīs.

Pirmkārt, izlozes vadītājus atkal pievīla sistēma, kas kļūdaini iezīmēja Mančestras "United" kā komandu, kuru nedrīkst ielozēt, bet zaļo krāsu norādīja pretī "Liverpool" – komandai, ar kuru "Atletico" spēlēja grupu turnīrā.

Otrkārt, Marketi norādīja, ka no vēl neizlozētajām komandām "Atletico" pretī nedrīkst ielozēt "Liverpool" (pareizi un tātad izlaboja ekrānā redzamo informāciju) un "United" (nepareizi – neizlaboja ekrānā redzamo informāciju).

Treškārt, kaut arī Marketi "Liverpool" nosauca par neielozējamu pretinieci, Hēzelšverts jau bija paņēmis rokā "Liverpool" bumbiņu, kā to paredzēja ekrānā norādītā informācija, un pēc kolēģa teiktā šo kļūdu nepamanīja un tik un tā tās bumbiņu ielika traukā, kurā ievietoja tieši tās piecas komandas, kuras bija piefiksētas ekrānā. Kā redzams video, Hēzelšverts "Liverpool" bumbiņu paņēma pašu pirmo, tad paņēma "Ajax" bumbiņu un abas ielika izlozes traukā. Otrajā piegājienā viņš kā pirmo paņēma Minhenes "Bayern" bumbiņu, tad palaida garām "United" trauku un paņēma arī "Lille" un Turīnas "Juventus" bumbiņas. Izlozes traukā līdz ar to bija pareizais skaits bumbiņu – piecas -, taču līdzās "Ajax", "Bayern", "Lille" un "Juventus" bija "Liverpool", nevis "United" bumbiņa. Tātad nevis par vienu bumbiņu vairāk kā "Villarreal" un "United" gadījumā, bet par vienu potenciālo pretinieci mazāk.

Sekas. Aršavinam šoreiz paveicās, no piecām bumbiņām neizvelkot vienīgo nederīgo ("Liverpool"), un viņš madridiešiem ielozēja Minhenes "Bayern". Taču šajā reizē drīzāk jāsaka, ka nepaveicās, nevis paveicās, jo "Liverpool" gadījumā atkal varētu operatīvi izlabot kļūdu, pārlozēt un varbūt vēlāk nenāktos veikt izlozi no nulles – tik vien kā sanāktu uzklausīt daudz pārmetumu par rupjām kļūdām. Tā kā šī kļūda netika labota un "Atletico" pretiniece tika ielozēta no nepareizajām bumbiņām, kurās bija par vienu potenciālo pretinieci mazāk, loģiskais iznākums bija pārlozēšana pilnībā, kas pēc Eiropas līgas un Eiropas Konferences līgas izlozēm arī notika. Tādēļ Lionela Mesi un Krištianu Ronaldu dueļa vietā redzēsim Mesi spēkošanos pret savu ilggadējo sāncensi "Real Madrid".

Čempionu līgas astotdaļfināls

IzsētāAnulējaIeguvaNeizsētāAnulējaIeguva
Manc. CityVillarrealSportingPSGMan. UnitedReal Madrid
LiverpoolSalzburgInterAtleticoBayernMan. United
AjaxInterBenficaSportingJuventusMan. City
Real MadridBenficaPSGInterAjaxLiverpool
BayernAtleticoSalzburgBenficaReal MadridAjax
Man. UnitedPSGAtleticoVillarrealBayernJuventus
LilleChelseaChelseaSalzburgLiverpoolBayern
JuventusSportingVillarrealChelseaLilleLille

Kalendārs

Pāris1. spēle2. spēle
PSG – Real Madrid15.02.09.03.
Sporting – Man. City15.02.09.03.
Salzburg – Bayern16.02.08.03.
Inter – Liverpool16.02.08.03.
Chelsea – Lille22.02.16.03.
Villarreal – Juventus22.02.16.03.
Atletico – Man. United23.02.15.03.
Benfica – Ajax23.02.15.03.

Datorprogramma. Paziņojot par pirmās izlozes rezultātu anulēšanu, UEFA uzsvēra, ka pie vainas bijusi datorprogramma, kurai bija jāizskaitļo iespējamās pretinieces. Tā ir tiesa, jo ekrānā redzamā informācija, kas tika rādīta ar šīs datorprogrammas palīdzību, vairākas reizes bija nepareiza – turklāt ne tikai Čempionu līgas izlozē, bet arī Eiropas Konferences līgas izlozē, kurā nācās nedaudz piebremzēt pēdējā pāra lozēšanu (Marketi pamanīja kļūdu un iepauzēja procedūru). Datorprogrammas kļūdas gan nenoņem atbildību arī no izlozes vadītājiem un dalībniekiem, kuriem arī bez datorprogrammas palīdzības bija jāpamana misēkļi ar "United" un "Liverpool" norādītajām krāsām.

Ja salīdzina ar grupu turnīra vai izlašu kvalifikācijas izlozēm, kurās nāk klāt arī virkne ģeogrāfisku un politisku ierobežojumu, tad Čempionu līgas astotdaļfināla izloze bija salīdzinoši vienkārša un vadītājiem bija jāspēj pamanīt šīs kļūdas. Sarežģītākā ierobežojumu nianse, kuru ar cilvēka aci pamanīt būtu krietni grūtāk, būtu potenciālo ierobežojumu radītās problēmas pēdējos pāros. Piemēram, Čempionu līgas atkārtotajā izlozē sestajā pārī no neizsēto groza tika izvilkta "Villarreal", kurai no trim palikušajām komandām "Real Madrid", "Juventus" un "Liverpool" derēja tikai viena – "Juventus" (un to datorprogramma precīzi piefiksēja). Ja "Real Madrid" nederēšana ir acīmredzama (viena asociācija), tad "Liverpool" nederēšanu cilvēkam pamanīt vienā mirklī būtu bijis daudz sarežģītāk – ja "Villarreal" pretī saņemtu "Liverpool", tad pēdējos divos pāros paliktu neizsētās "Inter" un PSG un izsētās "Juventus" un "Real Madrid" (un "Inter" nedrīkstētu salozēt nedz ar savas asociācijas klubu "Juventus", nedz ar savas grupas komandu "Real Madrid").

Nāciju līgas izloze. Rītvakar UEFA plkst. 19:00 pēc Latvijas laika rīkos Nāciju līgas 2022./23. g. sezonas izlozi, kurā savas pretinieces uzzinās arī Latvija. Atbilstoši iepriekšējās sezonas rezultātiem, Latvija ievietota otrajā no diviem D līgas groziem – kopā ar Sanmarīno un Andoru. Pirmajā grozā būs Kazahstāna/Moldova, Kipra/Igaunija (abos pāros martā notiks divas pārspēles par palikšanu C līgā – attiecīgi D līgā spēlēs šo pāru zaudētājas), Lihtenšteina un Malta. Vienā apakšgrupā būs trīs, otrā – četras komandas.

     [+] [-]

, 2021-12-15 23:06, pirms 5 mēnešiem
Krievs pat datorizētu izlozi pamanīsies sa...ist

  -1 [+] [-]

, 2021-12-16 14:31, pirms 5 mēnešiem
krievs paliek krievs

     [+] [-]

, 2021-12-16 20:02, pirms 5 mēnešiem
signijs rakstīja: krievs paliek krievs
Un kur tur krievu vaina?