Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:134, Did:0, useCase: 3

NBA spēlētāju apdrošināšana: kurš maksā par viņu dalību izlasē?

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

NBA spēlētāju apdrošināšana: kurš maksā par viņu dalību izlasē?
Dāvis Bertāns. Foto: FIBA

30.jūn . 19:30

Latvija - Serbija

Latvijas basketbola izlase šonedēļ aizvadīs divas pārbaudes spēles pret Lietuvu, bet 30. jūnijā un 3. jūlijā noslēdzošās divas 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijas A grupas spēles pret Serbiju un Slovākiju. Ņemot vērā samērā aizņemto vasaru izlašu basketbolā, atklāts jautājums bijis par NBA spēlētāju apdrošināšanām. Portāls "Sportacentrs.com" skaidro, kādos gadījumos basketbola federācijām ir jāsedz NBA spēlētāju apdrošināšanas, bet kādos par to samaksu nav jāsatraucas.

Šī vasara Eiropas basketbola izlasēm būs notikumiem bagāta. Vispirms jūnija beigās, jūlija sākumā un augusta otrajā pusē paredzēti divi 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijas sabraukuma logi, bet no 1. līdz 18. septembrim Vācijā, Gruzijā, Itālijā un Čehijā 24 Eiropas valstis spēkosies kontinenta čempionātā. Vairākām izlasēm aktuāla kļuvusi Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) spēlējošo basketbolistu iespējamā pievienošanās savu izlašu rindām, taču publiskajā telpā dažu izlašu pārstāvji snieguši atšķirīgus komentārus apdrošināšanas jautājumā. Portāls ‘’Sportacentrs.com’’ skaidro, kāda ir esošā vienošanās starp NBA un FIBA, kura nosaka gadījumus, kuros valstu federācijām ir, bet kuros gadījumos nav jāmeklē papildus finanses apdrošināšanai.

Kad ir, bet kad nav basketbola federācijām jāmaksā apdrošināšana?

"Visiem zināms, ka noslēdzu labu un garantētu piecu gadu līgumu. Pēc tā parakstīšanas nav jāuztraucas – neatkarīgi no NBA situācijas, (vasarā) varu palīdzēt izlasei, kad vien vēlos. Ja veselība atļaus, būšu ierindā arī augusta spēlēs,’’ tā par savu spēlēšanu valstsvienībā preses konferencē žurnālistiem atklāja Latvijas izlases uzbrucējs Dāvis Bertāns, kurš tai nav atteicis otro vasaru pēc kārtas. Par apdrošināšanu Bertāns daudz nekomentēja, taču citu valstu basketbola cilvēku izteikumos tikušas sadzirdētas bažas.

Tā, piemēram, Slovēnija vēl jūnija sākumā atklāja, ka ir neziņā par Lukas Dončiča iespējamo apdrošināšanas summu. "Nevaru runāt par potenciālajiem skaitļiem, jo šis (Dončiča) gadījums ir pilnīgi atšķirīgs no iepriekšējiem. Galvenā problēma ir, ka mums nav nekādas informācijas no FIBA, kā šo skaitli aprēķināt. Neoficiāli viņi pat ieteica vienoties ar Dalasas kluba īpašnieku. Ticu gan, ka risinājumu atradīsim,’’ Slovēnijas medijam STA teica basketbola federācijas ģenerālsekretārs Rašo Nesterovičs. Pagājušajā rudenī Slovēnija lēsa, ka Dončiča apdrošināšana pēc maksimālā līguma noslēgšanas varētu maksāt 100 tūkstošus dolāru. Savukārt Latvijas izlases pretiniece 30. jūnijā Serbija gaidāmajā izlašu logā jūnijā un jūlijā iztiks bez NBA basketbolistiem, jo vēlas to klātbūtni augustā gaidāmajās spēlēs un Eiropas čempionātā. Pēdējo divu gadu NBA regulārā turnīra vērtīgākais spēlētājs Nikola Jokičs savu klātbūtni ir paspējis apstiprināt, sakot, ka pievienosies tiklīdz to ļaus NBA noteikumi. Kādi tie ir?

FIBA skaidrojums šajā jautājumā raisīja pārdomas. Portālam "Sportacentrs.com" uzrunājot FIBA, tika saņemts vispārinošs skaidrojums, kura galvenais vēstījums bija: nacionālajām basketbola federācijām netiek pieprasīta apdrošināšanas segšana. ‘’Apdrošināšanas vienošanās starp NBA un FIBA ļauj šajā līgā spēlējošajiem Eiropas basketbolistiem piedalīties izlašu aktivitātēs, bet to atalgojums ir aizsargāts ļoti plašā apdrošināšanas programmā. Nacionālajām federācijām netiek pieprasīts segt šīs izmaksas,’’ tika teikts atbildē, neatbildot uz papildus jautājumiem par esošo Slovēnijas situāciju un piesauktajām 28 dienām kā maksimumu, kuru NBA spēlētāji vasaras laikā drīkst pavadīt kopā ar izlasi.

Lielāku skaidrību sniedza Latvijas basketbola izlases direktors Emīls Toms. ‘’Katra NBA spēlētāja līgums jau ir apdrošināts un šīs apdrošināšanas ietvaros FIBA ar NBA vienojusies par Eiropas spēlētāju dalību valstsvienībās uz ne ilgāku periodu kā 28 dienām." Izlases direktors gan piebilst - pastāv izņēmuma saraksts, kurā NBA katru vasaru ievieto aptuveni 15 līdz 20 eiropiešus, par kuriem šī vienošanās nav spēkā. Tas nozīmē – gadījumā, ja izņēmuma sarakstā iekļautais spēlētājs vēlas pārstāvēt izlasi, basketbola federācijai par viņu ir jāmaksā apdrošināšana no savas kabatas. Visticamāk, šis ir Slovēnijas un Lukas Dončiča gadījums, kurš iepriekšējā vasarā ar Dalasas ‘’Mavericks’’ noslēdza piecu gadu maksimālo līgumu par 207 miljoniem ASV dolāru. Savukārt iespējamā publiskā sūdzēšanās par FIBA saistīta ar faktu, ka vismaz līdz 17. jūnijam jeb pagājušās nedēļas piektdienai nebija paziņots, kuri Eiropas spēlētāji iekļauti izņēmuma sarakstā. Pie tam, nav arī plašāk zināms, kad nacionālās federācijas par to tiks informētas.

Emīls Toms skaidro: lai arī apdrošināšanas polises summa būs neliels procents no esošā līguma, jāsaprot, ka atsevišķu NBA spēlētāju noslēgtās vienošanās ir simtos miljonos mērāmas, tāpēc arī par apdrošināšanas polisi federācijai var nākties krietni atvērt maku. Pārsvarā šīs polises piedāvā Lielbritānijā un ASV bāzēti uzņēmumi, kuriem ir sava formula, kā aprēķināt maksājamo summu. Piemēram, Latvijas izlasei pēdējo reizi par apjomīgām apdrošināšanām nācās domāt pirms 2017. gadā Eiropas čempionāta, kad tai palīdzēja gan Kristaps Porziņģis, gan Dāvis Bertāns. Toreiz par Porziņģa dalību tika samaksāti 120 tūkstoši eiro, bet par Dāvja Bertāna 35 tūkstoši. Artavu spēlētāju apdrošināšanas segšanā sniedza valdība, šim mērķim novirzot 135 tūkstošus eiro. Pēdējos gados LBS par šo jautājumu pastiprināti nav bijis jādomā, jo Dāvis Bertāns nav atradies izņēmuma spēlētāju sarakstā, kas nozīmē, ka par viņu papildus apdrošināšana nebija jāiegādājas.

Svarīga patstāvīga komunikācija ar NBA klubu

Izlases direktors Emīls Toms atklāj - svarīga ir komunikācija ar spēlētāja pārstāvošo NBA komandu. Šajā ziņā Latvijas valstsvienības štābs komunicē ne tikai ar, piemēram, Dalasas ‘’Mavericks’’ treneriem, bet arī medicīnisko personālu. Ar patstāvīgas komunikācijas palīdzību izlase cenšas nodrošināt ilgtermiņa sadarbības veidošanos, to piekopjot ne tikai ar NBA, bet arī ar latviešu pārstāvētajām komandām Eiropas līgās. Tikmēr pirms nometnes sākuma NBA klubs jāinformē par tās plānu.

Lai arī noslēgtajā sadarbībā starp FIBA un NBA, kas esošo NBA līgumu apdrošināšanas ietvaros var ļaut tiem spēlēt izlasē, nav noteikti strikti ierobežojumi, tomēr tādi pastāv nerakstītā veidā. "Spēlētāji nevar trenēties divas reizes dienā, katram treniņam esot trīs stundu garam. Atļauts ir viens treniņš dienā, kas tādējādi nepārslogotu spēlētāju," par nozīmīgāko ieteikumu saka izlases direktors Emīls Toms. Latvijas izlase šo rekomendāciju ir ņēmusi vērā, katru dienu aizvadot vienu treniņu dienā, tā intensitāti un plānu atstājot valstsvienības treneru ziņā. Citu nozīmīgu ierobežojumu NBA spēlētāja ikdienā, atrodoties izlasē, nav. Piemēram, iepriekšējā vasarā tika runāts, ka Dāvim Bertānam valstsvienībā bijis limitēts minūšu skaits, bet, pēc Emīla Toma vārdiem, spēlētājs būtu bijis gatavs spēlēt vairāk nekā 20 minūtes, ja to pieprasītu situācija. Divos mačos to "Mavericks" pārstāvis arī darīja: otrajās spēlēs pret Baltkrieviju un Rumāniju laukumā pavadot nedaudz vairāk nekā 20 minūtes laukumā (21).

Ņemot vērā noteikto 28 dienu periodu, Dāvis Bertāns, ja spēlētāju nepiemeklēs veselības likstas, visdrīzāk tik tiešām varēs spēlēt nacionālās izlases sastāvā arī augustā paredzētajos mačos, kuri plānoti 25. un 28. augustā. Tikmēr Porziņģis iepriekš pauda, ka, ja atveseļošanās no iepriekš iekrātajām mikrotraumām notiks pēc plāna, tad arī viņš varētu nākt talkā augusta mačos.

  -1 [+] [-]

, 2022-06-20 19:32, pirms nedēļas
Ļoti skumji, ka kundziņi paši sevi negrib apdrošināt par summu, kas reāli ir mazāka par viņu nedēļas algu. Bet laikam jau bizness paliek bizness.

  +1 [+] [-]

, 2022-06-20 20:42, pirms nedēļas
GangstaReperisTimmijs rakstīja: Ļoti skumji, ka kundziņi paši sevi negrib apdrošināt par summu, kas reāli ir mazāka par viņu nedēļas algu. Bet laikam jau bizness paliek bizness.
kadel gan viniem par to butu jaiespringt? vinu naudina. Doma ka izlase kads viniem daudz maksaa?

Par apdrosinasanu gan vajadzet vienoties Fiba ar nba, par noteiktam summam.

     [+] [-]

, 2022-06-20 21:00, pirms nedēļas
Protams, ka bizness paliek bizness, bet skaists žests būtu no spēlētāju puses, tauta neaizmirstu un novērtētu.

Dinamietis777 rakstīja: kadel gan viniem par to butu jaiespringt? vinu naudina. Doma ka izlase kads viniem daudz maksaa?

Par apdrosinasanu gan vajadzet vienoties Fiba ar nba, par noteiktam summam.

  +2 [+] [-]

, 2022-06-20 21:22, pirms nedēļas
GangstaReperisTimmijs rakstīja: Protams, ka bizness paliek bizness, bet skaists žests būtu no spēlētāju puses, tauta neaizmirstu un novērtētu.
Haha tauta neaizmirstu un novērtētu

     [+] [-]

, 2022-06-20 21:31, pirms nedēļas
Tā kā viņiem basketbols ir darbs, tad gribētu redzēt, kurš pats labprātāk strādātu virsstundas bez maksas + šeit vēl prasa, lai pats samaksā par savu darbu.

  +1 [+] [-]

, 2022-06-20 23:35, pirms nedēļas
GangstaReperisTimmijs rakstīja: Protams, ka bizness paliek bizness, bet skaists žests būtu no spēlētāju puses, tauta neaizmirstu un novērtētu.
No tautas, kas pie katras iespējas viņus notirš? Protams Samaksās, tauta applaudēs un pēc pirmā neiemestā izšķirošā groza aizmirsīs.
Pats esi gatavs strādāt atvaļinājumā un vēl par to maksāt no savas kabatas? Jo tieši to tu pieprasi no basketbolistiem.

  +1 [+] [-]

, 2022-06-21 00:28, pirms nedēļas
runcels23 rakstīja: Tā kā viņiem basketbols ir darbs, tad gribētu redzēt, kurš pats labprātāk strādātu virsstundas bez maksas + šeit vēl prasa, lai pats samaksā par savu darbu.
Ja man darbā būtu tāda alga kā šiem te bumbas mētātājiem Amerikā, tad protams uztaisītu kādu galdu ar virpotām kājām un kokgriezumiem bez maksas valsts prezidentam. Pretī gan gribētu saņemt kādu laiku Tv ekrānos, daudzu skatītāju ovācijas, nododot galdu prezidenta pilī vai varbūt vienkārši kādu ordeni, jo papildus reklāma taču nebūtu vajadzīga manam darbam, jo pelnītu vairākus miljonus gadā. Pēc liekas pozitīvas atpazīstamības sabiedrībā nealkstu - pārāk bieža uzmanība būtu nogurdinoša tomēr pa retam varbūt būtu noderīgi. Man tāds, iepspējams maldīgs priekšstats, ka ikdienā pret pozitīvi populāriem cilvēkiem
ir pozitīvāka attieksme kā pret nepazīstamo masu, kā D vitamīna palacebo aizvietotājs. Tas te mums mērenā Ziemeļeiropā būtu noderīgi. To gan gribētu saņemt - vairāk smaidus un mazāk depresīvu seju, agresijas un īgnuma, līdzīgi kā D-Eiropā.

Bet tas, par ko daļa fanu cepas, ir vērtības, cieņa pret valsti un līdzi jutējiem. Cilvēkiem, kam raksturīgi brīnīties, vajadzētu to darīt, domājot par tiem no Latvijas, kas fano par latviešu sportistiem, kas nepārstāv izlasi. Tikai viens iemesls - aizrauj sportista izcilais sniegums kā viens no sava sporta veida virsotnes pārstāvjiem. Vai Porziņgis tāds ir? Varbūt tuvu, kad vesels, bet nezinu, jo NBA spēli neesmu redzējis sen. Toties izlases spēli skatīšos, ja nebūs kas labāks ko darīt, un ja to darīšu, tad būtu priecīgs, ka izlasi pārstāv labākie.

Un vēl, maksāt par savu darbu?! Atkal atgriežos pie vērtībām. Un kultūras. Cilvēki ir dažādi. Biežāk redzami, bet kaut kā reizē arī nepamanam tos daudzos dažādu mākslu pārstāvjus, kas rīko labdarības koncertus, par ko neko nesaņem, bet tērē enerģiju un laiku, māksliniekus, kas taisa izstādes, kam tērē arī naudu, ko lielākoties nekad arī neatgūs. Un ir tādi, kas ziedo naudu cilvēkiem, kurus nekad nav redzējuši un visticamāk arī neredzēs. Ne tikai bagātie, bet arī tādi, kas knapi pelna virs minimālās algas. Un ir arī cilvēki un sportisti, kas ziedo arī savu veselību un dzīvību.

P. S. Oho. Sen nebiju tā aizrāvies ar rakstīšanu. Droši vien par to jāsaka paldies Performances mākslas festivālam, kas pagājušā nedēļas nogalē notika Latvijas Mākslas Akadēmijā. Tur bija vērojams gan brīvprātīgais darbs, gan radošā izpausme, kas nesaņem pienācīgu atbalstu gan finansiāli, gan morāli, tādēļ, ka pārāk maz cilvēku to spēj novērtēt (atļauts vērtēt arī slikti un citās kategorijās).
Var paiet ļoti daudz gadu, ja vispār, līdz Latvijas izlase parādīs kādu būtisku sniegumu un sasniegumu, kas būtu līdzvērtīgs performances mākslas (vai jebkuras Labas mākslas) spējai bagātināt/paplašināt skatītāja apziņu.
Latvijas izlase beigās vienmēr zaudē, un tas paliek atmiņā visspilgtāk. Sports ir pārāk daudz duālismā. Tā vietā pašam jānodarbojas ar fizisko kultūru.

P. S. S. Labu nakti!

     [+] [-]

, 2022-06-21 15:02, pirms nedēļas
Jāsaka, raksts tāds - nekāds. Tā arī neieviesa skaidrību kas/cik/kā jāmaksā. Piemēram, neatbildēts jautājums palika par to, kā veidojas šie izņēmumi, kādi ir kritēriji šo 15-20 spēlētāju iekļaušanai īpašajā sarakstā utt.
Principā, tas, kas te bija izklāstīts, nebija nekāds jaunums.
Ko var secināt, ja Luka ir šoreiz šajā sarakstā, un, ņemot vērā iepriekšējos gadus, kad sarakstā bija gan KP, gan Berča, tad šī iekļaušana var'etu b'ut, ka attiecas uz jaunajiem līgumiem, kas nule kā noslēgti vai tas izdarīts iepriekšējās sezonas laikā.

     [+] [-]

, 2022-06-21 23:17, pirms nedēļas
dddd rakstīja: Ja man darbā būtu tāda alga kā šiem te bumbas mētātājiem Amerikā, tad protams uztaisītu kādu galdu ar virpotām kājām un kokgriezumiem bez maksas valsts prezidentam. Pretī gan gribētu saņemt kādu laiku Tv ekrānos, daudzu skatītāju ovācijas, nododot galdu prezidenta pilī vai varbūt vienkārši kādu ordeni, jo papildus reklāma taču nebūtu vajadzīga manam darbam, jo pelnītu vairākus miljonus gadā. Pēc liekas pozitīvas atpazīstamības sabiedrībā nealkstu - pārāk bieža uzmanība būtu nogurdinoša tomēr pa retam varbūt būtu noderīgi. Man tāds, iepspējams maldīgs priekšstats, ka ikdienā pret pozitīvi populāriem cilvēkiem
ir pozitīvāka attieksme kā pret nepazīstamo masu, kā D vitamīna palacebo aizvietotājs. Tas te mums mērenā Ziemeļeiropā būtu noderīgi. To gan gribētu saņemt - vairāk smaidus un mazāk depresīvu seju, agresijas un īgnuma, līdzīgi kā D-Eiropā.

Bet tas, par ko daļa fanu cepas, ir vērtības, cieņa pret valsti un līdzi jutējiem. Cilvēkiem, kam raksturīgi brīnīties, vajadzētu to darīt, domājot par tiem no Latvijas, kas fano par latviešu sportistiem, kas nepārstāv izlasi. Tikai viens iemesls - aizrauj sportista izcilais sniegums kā viens no sava sporta veida virsotnes pārstāvjiem. Vai Porziņgis tāds ir? Varbūt tuvu, kad vesels, bet nezinu, jo NBA spēli neesmu redzējis sen. Toties izlases spēli skatīšos, ja nebūs kas labāks ko darīt, un ja to darīšu, tad būtu priecīgs, ka izlasi pārstāv labākie.

Un vēl, maksāt par savu darbu?! Atkal atgriežos pie vērtībām. Un kultūras. Cilvēki ir dažādi. Biežāk redzami, bet kaut kā reizē arī nepamanam tos daudzos dažādu mākslu pārstāvjus, kas rīko labdarības koncertus, par ko neko nesaņem, bet tērē enerģiju un laiku, māksliniekus, kas taisa izstādes, kam tērē arī naudu, ko lielākoties nekad arī neatgūs. Un ir tādi, kas ziedo naudu cilvēkiem, kurus nekad nav redzējuši un visticamāk arī neredzēs. Ne tikai bagātie, bet arī tādi, kas knapi pelna virs minimālās algas. Un ir arī cilvēki un sportisti, kas ziedo arī savu veselību un dzīvību.

P. S. Oho. Sen nebiju tā aizrāvies ar rakstīšanu. Droši vien par to jāsaka paldies Performances mākslas festivālam, kas pagājušā nedēļas nogalē notika Latvijas Mākslas Akadēmijā. Tur bija vērojams gan brīvprātīgais darbs, gan radošā izpausme, kas nesaņem pienācīgu atbalstu gan finansiāli, gan morāli, tādēļ, ka pārāk maz cilvēku to spēj novērtēt (atļauts vērtēt arī slikti un citās kategorijās).
Var paiet ļoti daudz gadu, ja vispār, līdz Latvijas izlase parādīs kādu būtisku sniegumu un sasniegumu, kas būtu līdzvērtīgs performances mākslas (vai jebkuras Labas mākslas) spējai bagātināt/paplašināt skatītāja apziņu.
Latvijas izlase beigās vienmēr zaudē, un tas paliek atmiņā visspilgtāk. Sports ir pārāk daudz duālismā. Tā vietā pašam jānodarbojas ar fizisko kultūru.

P. S. S. Labu nakti!
Jautājums jau vai ir racionāli tādu summu nolikt, lai uzspēlētu pāris spēles? Es laikam teiktu, lai viņš labāk pa to naudu uzceļ vēl kādā pilsētā basīša laukumu...tas būs kas paliekošs ar pievienotu vērtību sabiedrībai. Tās pāris spēles paies...apdrošinātāji būs labi nopelnījuši un tas arī viss.