Olimpiskais teniss: mūsējo izredzes, Osakas atgriešanās un čempionu trūkums
Sestdien plkst. 5:00 pēc Latvijas laika sāksies Tokijas olimpisko spēļu tenisa turnīrs, kur globālas uzmanības centrā pirmoreiz kopš "French Open" pamešanas un Vimbldonas ignorēšanas būs Japānas lielākā sporta zvaigzne Naomi Osaka. Viņa būs tenisa turnīra galvenā favorīte, bet mūsu sportistēm Aļonai Ostapenko un Anastasijai Sevastovai izredzes nav labas dažādu iemeslu dēļ – vienai nepatīkami apstākļi, bet otrai slikta izloze. Savukārt vīriešu tenisa pasaules pirmajam numuram Novakam Džokovičam būs mēģinājums tikt pie vienīgā no lielākajiem tituliem, kura vēl nav viņa īpašumā.
Ostapenko labāka izloze nekā Sevastovai, taču...
Pirms pieciem gadiem olimpiskajā debijā Riodežaneiro nospēlējušai tikai vienu maču, Latvijas tenisa līderei Aļonai Ostapenko šogad ir pamats cerēt uz labāku rezultātu, taču viņai neērtie Tokijas apstākļi (svelme un lēns segums) liek būt piesardzīgiem pat šķietami labas izlozes gadījumā. Ostapenko pirmajā mačā tiksies ar dubultspēļu speciālisti Jeļenu Vesņinu. Gandrīz 35 gadus vecajai Krievijas sportistei Tokijā būs ceturtā olimpiāde, tiesa, pirmoreiz tiekot pie iespējas startēt vienspēlēs.
Agrāk tas nebija iespējams, jo vienspēlēs Krievijai bija daudz elites līmeņa spēlētāju. Piemēram, 2008. gadā Pekinā visu pjedestālu aizņēma tieši šīs valsts sportistes – Jeļena Dementjeva, Dinara Safina un Vera Zvonarjova. Četrus gadus vēlāk Londonā no Krievijas kvarteta vislabāk nostartēja Marija Šarapova (sudrabs), bet 2016. gadā Riodežaneiro Krievijai vienspēlēs medaļu nebija, toties bija triumfs dubultspēlēs, kur uzvarēja tieši Vesņina, spēlējot Jekaterinu Makarovu (abām kopā arī trīs "Grand Slam" tituli).
Vesņinai šobrīd vienspēļu rangā ir 305. vieta (rekords – 13. vieta) un viņa Krievijas četriniekā (lielvalsti pārstāv arī Anastasija Pavļučenkova, Veronika Kudermetova un Jekaterina Aleksandrova) sākotnēji netika arī ar aizsargāto reitingu (#52), kuru izmanto olimpiādei, taču Tokijā spēlēt nevēlējās Darja Kasatkina, tāpēc Vesņina tika pie vienspēļu iespējas. Viņai galvenais starts gan būs dubultspēļu turnīrā, kur veterāne piedalīsies kopā ar Kudermetovu. Abas nesen tika līdz Vimbldonas finālam.
Vesņina šogad sacensību apritē atgriezās pēc gandrīz trīs gadu pārtraukuma, kas bija saistīts ar kļūšanu par māti. Interesanti, ka Vesņinai iepriekšējais mačs bija kopā ar Ostapenko, kad viņas 2018. gadā zaudēja "French Open" dubultspēļu 1. kārtā. Aļona Ukrainā dzimušo tenisisti šogad divreiz uzveikusi dubultspēļu sacensībās – Dohā ar Moniku Nikulesku un Madridē ar Pavļučenkovu. Savukārt vienspēlēs viņai tas vēl ne reizi nav izdevies, zaudējot abās cīņās.
Tās gan notika sen, turklāt turnīros, kur Ostapenko tradicionāli spēlē slikti. Aļona Vesņinai 2016. gadā ar 5:7, 0:6 zaudēja Madridē (karjeras bilance turnīrā: 2-4) un 2018. gadā ar 1:6, 6:7(6) piekāpās Dubaijā (1-4). Vesņina šogad vienspēlēs guvusi tikai divas uzvaras (2-4), pieveicot 138. un 98. vietā bijušas spēlētājas, toties zaudējusi visās trīs cīņās pret Top 30 spēlētājām, kādas statusā šobrīd atrodas Ostapenko (30. vieta).
Ostapenko 2. kārtā "uz papīra" labāks variants ir itāliete Kamila Džordži (1-1), nevis amerikāniete Dženifera Breidija (1-2). Par "Australian Open" pusfinālistes gatavību olimpiskajām spēlēm skaidrības gan nav, jo viņa potītes savainojuma dēļ nav spēlējusi kopš izstāšanās "French Open" 3. kārtā. Ja ir vēlme skatīties tālāk – astotdaļfināls pre Vimbldonas finālisti Karolīnu Pliškovu, kurai šogad zaudēts divreiz uz māla, un ceturtdaļfināls pret Ukrainas zvaigzni Eļinu Monfīsu.
Anastasija Sevastova olimpiskajā debijā sacentīsies ar septiņus gadus jaunāko Francijas spēlētāju Fionu Ferro, kura viņai nav zināma. Un tas pats lielā mērā sakāms arī par tenisa pasaules lielāko daļu. Abām kopīgs ir tas, ka ērtākais segums ir māls. Sevastova trīs no saviem četriem WTA 250 tituliem izcīnījusi uz māla, Ferro – abas savas WTA 250 trofejas.
Ja Ostapenko gadījumā, pat apzinoties ļoti iespējamu agru fiasko, ir nepieciešamība izpētīt olimpisko zaru, tad Sevastovas situācija vienkāršāka – tālāk par otro maču nav jēgas skatīties, jo viņai Ferro pieveikšanas gadījumā var būt tikšanās ar pasaules pirmo raketi Ešliju Bārtiju. Pat ja Bārtija piedzīvotu sensacionālu zaudējumu Sārai Sorivesai Tormo, arī tāds mačs Sevastovai nebūtu viegls, jo spāniete spēlē Anastasijai nepatīkamu aizsardzības tenisu.
Abas mūsu tenisistes kopā piedalīsies dubultspēļu turnīrā, kur – tāpat kā vienspēlēs – abām ir paredzēts gūt vismaz vienu uzvaru, jo izloze pirmā raunda kontekstā iepriecināja. Latvijas komanda tiksies ar Austrālijas pāri Elena Peresa/Samanta Stousura. Ostapenko titulētajai dubultspēļu meistarei Stousurai pirms pieciem gadiem Rio zaudēja vienspēļu turnīrā.
37 gadus vecā Stousura kļūs par pirmo Austrālijas tenisisti, kura piedalījusies piecās olimpiskajās spēlēs. Tiesa, veterāne uz Tokiju ieradusies bezcerīgā formā – viņai šogad vienspēlēs 1-7 bilance, bet dubultspēlēs 0-7 (ieskaitot vienu maču ar Peresu). Savukārt Ostapenko un Sevastova zaudējušas pēdējos četros mačos vienā komandā (nav spēlēts kopš 2020. gada februāra), turklāt Sevastova šogad dubultspēlēs sakrājusi tikai četrus mačus (2-2), pēdējoreiz spēlējot februārī.
Osakas atgriešanās savos sekmīgākajos medību laukos
Osaka nav spēlējusi gandrīz divus mēnešus – kopš skaļās izstāšanās no "French Open" jeb turnīra, kas notiek uz viņai nepatīkama seguma (māla). Osaka nevēlējās spēlēt arī Vimbldonā (viņai nepatīk arī zālājs), bet Tokijā Osaka būs, turklāt spēlēs galvenās favorītes statusā, neskatoties uz samērā ilgo prombūtni.
Un tas nav pārsteigums, jo Osaka ir pasaulē labākā spēlētāja uz cietā seguma. Starp citu, Osaka uzvarēja līdz šim pēdējā Japānā notikušajā WTA turnīrā, 2019. gada rudenī triumfējot Osakā. Viņa olimpiādi sāks pret ķīnieti Saisaju Dženu. Mačs bija plānots jau rīt, taču tika pārcelts uz svētdienu, radot aizdomas par Osakas līdzdalību atklāšanas ceremonijā.
Aiz Osakas kā lielākās favorītes kotējas Bārtija, Arina Sabaļenka un Iga Švjonteka, Garbinje Mugurusa un Barbora Krejčīkova. Ostapenko, kura Vimbldonā bija favorīšu desmitniekā, Tokijā noslēdz divdesmitnieku, bet Sevastova ir dažas pozīcijas aiz viņas.
Olimpisko spēļu specifika ar notikšanu reizi četros gados izslēdz iespēju šajā turnīrā būt lielam iepriekšējo olimpiāžu čempionu skaitam. No iepriekšējo spēļu čempionēm karjeru turpina tikai divas – 2012. gada uzvarētāja Serēna Viljamsa un 2016. gada čempione Monika Puiga. 39 gadus vecā amerikāniete spēlē nelielu turnīru skaitu, koncentrējoties "Grand Slam", bet Puertoriko zvaigznei titulu aizstāvēt liedz pleca savainojums.
Džokoviča "Golden Slam" misija
Vīriešu turnīrā no iepriekšējo gadu čempioniem spēlēs Endijs Marejs, kurš ir vienīgais tenisists ar divām olimpiskajām vienspēļu medaļām, uzvarot gan Londonā, gan Rio. Skotam grūts mačs jau turnīra ievadā, tiekoties ar kanādieti Fēliksu Ožē-Aliasimu.
Tikmēr Tokijā pastiprināta uzmanība pasaules pirmajam numuram Džokovičam, kurš šogad savāca pirmos trīs "Grand Slam" titulus. Uzvara arī Tokijā un vēlāk "US Open" ļautu viņam sasniegt vīriešu tenisa vēsturē nepieredzētu "Golden Slam". Dāmu konkurencē tas izdevies Štefijai Grāfai (1988).
Džokovičam olimpisko spēļu zelta nav, divreiz paliekot soli no fināla. Viņš 2008. gadā piekāpās Rafaelam Nadalam un četrus gadus vēlāk zaudēja Marejam. Džokovičs Pekinā ieguva bronzas medaļu, pieveicot Džeimsu Bleiku, bet Londonā bronzas mačā piekāpās Huanam Martinam del Potro, kuram zaudēja arī Rio 1. kārtā.
Par viņa galvenajiem konkurentiem Tokijā uzskatāmi Daniils Medvedevs un Stefanoss Cicipass, kurus Džokovičs šogad pieveica "Grand Slam" finālos Austrālijā un Francijā. Tokijā favorītu četriniekā atrodams arī Aleksandrs Zverevs. Visiem trim Japānā būs olimpiskā debija.
Noderīgas saites:
Tokijas OS ziņas
Latvijas olimpiskā komanda
Starti, rezultāti, tiešraides
Medaļu kopvērtējums
"... tad Sevastovas situācija vienkāršāka – tālāk par otro maču nav jēgas skatīties, jo viņai Ferro pieveikšanas gadījumā var būt tikšanās ar pasaules pirmo raketi Ešliju Bārtiju.".
es liktu tieši uz Anastasiju nekā Jeļenu.