Sporta psiholoģe: "Sportisti runā par milzīgo spiedienu no komentāriem internetā"
Pirmssvētku laiks mēdz būt grūts cilvēkiem ar noslieci uz mentālām problēmām. LTV1 izpētīja, kādi faktori negatīvi ietekmē sportistu mentālo veselību.
Latvijas sabiedrība ir vairāk uz panākumiem orientēta nekā Rietumeiropas valstīs. "Mūsu sabiedrībā cilvēks kā tāds nav īsti vērtība. Viņš ir vērtība, ja viņš kaut ko sasniedz. Šobrīd ir tā narcistiskā sabiedrība, kur ir spiediens uz panākumiem. Ja es atzīstu, ka tagad man nav labi un kaut ko nevaru, tad neesmu pietiekami vērtīgs šai sabiedrībai un primāri arī sev," norāda sporta psiholoģe Jurita Smiltiņa.
Mūsu valstī vērojama pārspīlēta reakcija uz rezultātiem sportā un gatavošanās procesu. "Mēs milzīgi idealizējam, ja ir kādi panākumi un tikpat nežēlīgi devalvējam, ja nav šo panākumu. Tas raksturo psiholoģiski nenobriedušu reakciju," atzīst speciāliste.
Latvijā par interneta komentāru lomu sportiskajos rezultātos sportisti ir maz izteikušies publiski. "Sportisti, ar kuriem es strādāju, tie ir arī elites sportisti, runā par to, cik milzīgu spiedienu izjūt sociālajos tīklos, no komentāriem tur. Viņiem ir ļoti grūti ar to tikt galā," informē Smiltiņa.
Nacionālās hokeja izlases bijušais aizsargs Rodrigo Laviņš savulaik pastāstīja atklāti - karjeras laikā lasīja negatīvos komentārus par sevi un pēc tam mocījās ar bezmiegu, kas tikai vairoja nogurumu un veicināja vēl sliktāku sniegumu laukumā.
Latvijas Olimpiskā vienība visiem saviem sportistiem turpmāk liks obligāti veikt personības klīnisko testu. To veiks pie vienības psiholoģes, un dati tiks analizēti sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti.
Izmantotie resursi:
LTV1 Sporta ziņas, Raimonds Rudzāts
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]