Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:129, Did:0, useCase: 3

Nikijs Lauda: no parādiem bankai līdz trim F1 tituliem

Juris Grīns
Juris Grīns

Nikijs Lauda: no parādiem bankai līdz trim F1 tituliem
Daniela Brīla atveidotais Nikijs Lauda

Jau šīs nedēļas nogalē Latvijas kinoteātros sāksies Rona Hovarda daudzsološās filmas "Sacīkste" (Rush) izrādīšana. Iepriekšējā nedēļā aplūkojām notikumus 1976. gada F1 sezonā, kas ir šīs mākslas filmas pamatā, bet šoreiz sīkāk iepazīsimies ar vienu no diviem galvenajiem personāžiem - Nikiju Laudu.

Nikijs Lauda ir trīskārtējs F1 pasaules čempions. Toreiz, 1976. gadā, viņš devās pretī savam otrajam titulam, kad Nirburgringā piedzīvoja ārkārtīgi smagu avāriju. No liesmām viņu izvilka citi piloti, kas apstājās notikuma vietā, taču rētas sejā šis notikums atstājis uz visiem laikiem. Šajā laikā izstāstīt visu savu stāstu viņam lūguši vismaz 30 cilvēki, tomēr Lauda piekrita izkratīt sirdi vienīgi Pīteram Morganam, ar ko satikās Toronto filmu festivāla laikā. No šī stāsta tapusi filma "Sacīkste".

Nikija Laudas lomu atveido Barselonā dzimušais vācu aktieris Daniels Brīls, kurš ne vien vizuāli līdzinās patiesajam tēlam, bet arī piedod tam vajadzīgo odziņu, runājot angliski ar izteiktu vācu akcentu. 35 gadus vecais Brīls iepriekš filmējies arī tādās kinolentēs kā "Piektā vara" (The Fifth Estate), "Bēdīgi slavenie mērgļi" (Inglourious Basterds) un "Ardievu, Ļeņin!" (Good Bye, Lenin!).

"Ja godīgi, es jautāju sievai, kas tas tāds Daniels Brīls vispār ir," stāsta šobrīd 64 gadus vecais Lauda. "Viņa man izstāstīja, mēs satikāmies un šis puisis man jau no paša sākuma iepatikās. Viņš sacīja, ka mani notēlot ir ļoti grūti, jo es joprojām esmu dzīvs, cilvēki joprojām redz mani televīzijā un pāzīst manu ķermeņa valodu. Pavadījām daudz laika ar viņu Vīnē, bet vēlāk aizvedu viņu uz Brazīlijas "Grand Prix", lai parādītu, kas ir Formula 1, jo tobrīd viņam par to bija ļoti maz zināšanu. Domāju, ka lomu viņš nospēlēja neticami labi. Kad pirmo reizi noskatījos šo pilnu, mani pirmie vārdi bija - sūda būšana, tas tiešām esmu es!"

Lauda neslēpj arī to, ka filmas režisors Rons Hovards sākumā par autosacīkstēm nav sapratis pilnīgi neko un neapstādamies uzdevis neskaitāmus jautājumus. Bijušais sportists, kurš pēdējos gadus regulāri bijis redzams vācu televīzijas kanālā RTL kā viens no Formula 1 ekspertiem, atklāj vēl kādu nelielu niansi - lai gan filmā viņš un Džeimss Hants, ar ko notika saspringtā cīkstēšanās par 1976. gada čempiona titulu, ir attēloti kā ienaidnieki, patiesībā tik traki nemaz neesot bijis. Sportisti esot cienījuši viens otru un dažkārt Londonā pat devušies kopīgās izklaidēs.

"Reiz pat paliku pie viņa dzīvoklī pa nakti", ar smaidu atceras Lauda. "Tiesa, toreiz mēs nakšņojām nevis divatā, bet četratā..."

Lauda atzīst, ka Hants bijis patiešām grūti uzveicams pretinieks: "Mēdz būs labi un slikti piloti, kā arī ir tiešām talantīgi braucēji. Hants bija viens no tādiem. Un mēs viens otru patiesi cienījām, jo tajos laikos ar 300 km/h braukt blakus nozīmēja to, ka gadījumā, ja viens no mums kļūdīsies, mēs abi varam iet bojā. Es varēju ticēt tam, ka viņš būs precīzs vienmēr. Skumji, ka viņš vairs nav starp mums. Es gribētu, lai viņš noskatās šo filmu, jo zinu, ka viņam tā būtu patikusi."

Hants no šīs dzīves šķīrās 1993. gadā, kad 45 gadu vecumā viņu piemeklēja sirdstrieka. Un tas nenotika sacīkšu trasē. Tomēr par Hantu stāsts sekos šīs publikāciju sērijas trešajā daļā, ko publicēsim nedēļas otrajā pusē. Šoreiz aplūkosim Nikija Laudas karjeru pirms un pēc 1976. gada sezonas.

Lauda piedzima 1949. gadā Vīnē un viņa vecāki nenāca no nabadzīgajiem slāņiem. Nikija, īstajā vārdā Andreasa Nikolausa, vectēvs no tēva puses bija turīgs uzņēmējs. Jau agrīnajos pusaudža gados Nikiju interesēja automašīnas un viņš bija sajūsmā, kad ģimenes viesi ļāva viņam novietot savus automobiļus stāvvietā. Šī interese par tehniku ātri pārauga vēlmē piedalīties autosacīkstēs, tomēr ģimene bija kategoriski pret jaunieša iecerēm.

Ceļš pretī panākumiem bija jāizcīna ne bez pūlēm, taču jau ar pirmajām sacīkstēm Lauda sevi pierādīja no labākās puses. 1968. gadā ar "Mini Cooper" austrietis startēja savās pirmajās autosacīkstēs, uzreiz izcīnot otro vietu. Pēc tam viņš turpināja braukt ar dažādu sacīkšu tehniku, tomēr tas bija pārāk zems līmenis, lai dotu iespējas karjeras izaugsmei. Lauda nolēma riskēt un spēra nozīmīgāko soli savā dzīvē, no bankas aizņemoties 30 tūkstošus mārciņu. Par šo naudu viņš nopirka sev vietu vienā no Formula 2 čempionāta komandām. Lai gan šāds aizdevums nebūtu iespējams, ja Laudu ģimene nevarētu lepoties ar spožu reputāciju, tobrīd situācija bija tā nokaitēta, ka pats Nikijs bija spiests pārtraukt kontaktēšanos ar vecākiem.

Tomēr šis solis izrādījās liktenīgais, jo pavisam ātri "March" komanda paaugstināja Laudu līdz Formulai 1 un sākās stāsts, ko lielākie autosporta līdzjutēji jau vairāk vai mazāk vismaz reizi dzīvē ir dzirdējuši. Trīs sezonas viņš par savu naudu piedalījās Formula 1 sacīkstēs, 1973. gadā nopērkot vietu BRM komandā. Rezultāti sāka uzlaboties, Lauda izcīnīja pirmos punktus un tieši laikā viņam piezvanīja Luka di Montedzimolo, uzaicinot uz "Ferrari". Tas bija brīdis, kad Laudam sāka aptrūkties līdzekļu un gandrīz sanāca nokļūt neizbēgamu parādu jūgā.

Jau 1974. gadā, savā pirmajā sezonā "Ferrari" sastāvā, Lauda guva pirmās divas no F1 čempionātā izcīnītajām 26 uzvarām, bet kopvērtējumā sezonu noslēdza ceturtajā vietā. 1975. gada sezona izvērtās fantastiska - gan viņš, gan komandas biedrs Klejs Regaconi cīnījās par titulu, tomēr Lauda brauca fantastiski, uzvarēja piecās sacīkstēs un ar pamatīgu pārsvaru pirmo reizi izcīnīja pasaules čempiona titulu.

Par notikumiem 1976. gadā jau rakstījām iepriekš un šī sezona Laudam paliks atmiņā uz visiem laikiem. Ik reizi ieskatoties spogulī vai redzot sevi TV ekrānā viņš atcerēsies par gandrīz traģiskajiem notikumiem Vācijas "Grand Prix" laikā, kad jau otrajā aplī, salūztot aizmugurējai balstiekārtai, notika smaga avārija. Laudas pilotētais "Ferrari" izlidoja no trases un degošs izslīdēja atpakaļ uz braucamās daļas, kur tajā ietriecās vairāki konkurenti. Paši piloti izvilka sportistu no liesmām, taču Lauda jau bija guvis pamatīgus apdegumus un saelpojies indīgās gāzes. Nebija iespējams prognozēt, vai viņš izdzīvos, taču jau pēc divām izlaistām sacīkstēm Nikijs bija atpakaļ trasē un gatavs godam noslēgt cīņu par titulu ar Džeimsu Hantu. Togad viņš palika otrais un šo stāstu varēsiet izbaudīt filmā "Sacīkste".

1977. gadā Lauda uzvarēja trīs sacīkstēs un izcīnīja savu otro F1 titulu karjerā, pierādot, ka negadījums Nirburgringā uz viņa ātrumu nav atstājis nekādas sekas. Taču austrietis arvien biežāk kritizēja "Ferrari" komandu un divus posmus pirms sezonas izskaņas viņu ceļi šķīrās.

Pēc tam sekoja divas sezonas "Brabham" komandā. 1978. gadā viņš pat guva divas uzvaras, tomēr daudzie eksperimenti ar tehniku, lai gan izskatījās daudzsološi, ļoti bieži lika izstāties. Togad gan tika gūta vismaz ceturtā vieta, bet nākamā sezona bija vēl daudz bēdīgāka - Lauda finišēja tikai divās sacīkstēs un treniņbraucienu vidū pēkšņi nolēma likt punktu savai autosportista karjerai. Lauda pievērsās biznesam un dibināja pats savu aviokompāniju "Lauda Air", kā arī kļuva par sacīkšu komentētāju televīzijā.

Bizness nebija tik ienesīgs kā varēja gribēt, tāpēc Lauda neatteicās no piedāvājuma atgriezties Formulā 1, kad 1982. gadā "McLaren" komanda piesolīja viņam 5 miljonus ASV dolāru lielu algu. "McLaren" sastāvā viņš aizvadīja visas četras pēdējās sezonas. Lielisks gan padevās tikai 1984. gads, kad ar piecām uzvarām izdevās triumfēt pasaules čempionātā trešo reizi. Lai gan "McLaren" bolīdi bija diezgan ātri, to izturība bieži lika zaudēt svarīgus punktus.

1985. gadā Lauda atkal pievērsās savai aviokompānijai, kā arī kļuva par "Ferrari" komandas padomnieku. Tā viņš turpināja līdz 1999. gadam, kad biznesu pārdeva "Austrian Airlines", bet pats kļuva par F1 komandas "Jaguar" vadītāju. Pēc diviem nesekmīgiem gadiem šajā amatā, Lauda izveidoja vēl vienu aviokompāniju "Niki", savukārt šobrīd 64 gadus vecais čempions ir viens no "Mercedes" komandas direktoru padomes locekļiem, kā arī turpina strādāt televīzijas kanālā RTL un sniedz savus komentārus par F1 aizkulisēs un trasēs redzēto.

Filmas "Sacīkste" reklāma:

Izmantotie resursi:
History of Formula 1 - Grand Prix History -...
Formula 1® - The Official F1® Website
autosport.com - the authority on Formula One,...
IMDb - Movies, TV and Celebrities
TheWrap - Covering Hollywood

  +2 [+] [-]

, 2013-11-25 21:05, pirms 11 gadiem
Ah, cerams nebūs pilna ar klišejām un līdzīga Holivudas grāvējiem. Pēc atzīmēm spriežot ir jābūt ok.

  +3 [+] [-]

, 2013-11-25 21:40, pirms 11 gadiem
Plusiņš no manis, būs raksti arī par citiem pilotiem vai šis ir saistība ar Rush?

  +2 [+] [-]

, 2013-11-25 21:49, pirms 11 gadiem
Sakiet ko gribat,bet jau Laudas laikā F1 bij intriģējošas ar lieliem ātrumiem.Salīdzinot ar šodienu,izskatās ka viss tiek bremzēts un nav tās tehnoloģiju attīstības.Nevajag jau traukties ar nezin kādiem super ātrumiem.Bet ja F1 tiek pārvērsts par riepu vai difuzoru cīņām,tad galīgi garām.Labāk,lai uzpildās(lai redzam uzpildam degvielu),nekā ātri nomainot riepas.Pluss autiņu vizuālais ar galīgi garām.Drīzāk pārvēršas par F2.

     [+] [-]

, 2013-11-25 22:55, pirms 11 gadiem
cik atminos no 1996.gada jau viņš ir 100% RTL tā ka diez vai tos var saukt par pēdējiem gadiem, gandrīz trešo daļu dzīves strādā RTL

     [+] [-]

, 2013-11-26 18:03, pirms 11 gadiem
Izskatās, ka būs tikpat laba kā formulu klasika Driven (2001) ar Stalloni..