Vai aizvadītā F1 sezona bija interesantākā pēdējo 12 gadu laikā?
2024. gada F1 sezona ir galā. Varbūt kāds teiks, ka šī sezona nebija interesanta. Tomēr, ja paskatāmies nedaudz tālāk par pilotu čempiona titula kopvērtējumu, var secināt, ka aizvadīts sasodīti labs F1 gads.
Kāpēc virsrakstā izvēlēts 12 gadu nogrieznis? Skanēs subjektīvi, bet gribētos apgalvot, ka 2012. gada sezona pavisam objektīvi ir viena no visu laiku labākajām.
Protams, aizmirst nedrīkst arī 2021. gadu. Ja labas sezonas vienīgā mēraukla ir cieša titulcīņa, tad Maksa Verstapena un Luisa Hamiltona duelim gandrīz jebkura cita sezona F1 vēsturē var pienest ūdeni. Tikai 1974. gadā abiem titula pretendentiem (Emersonam Fitipaldi un Klejam Regaconi) pirms pēdējā posma bija vienāds punktu skaits.
Ja uz nule aizvadīto sezonu paskatāmies plašāk, var secināt, ka tajā intrigu un interesantu pavērsienu netrūka.
Daži interesanti fakti par 2024. gada sezonu
• Verstapens čempiona titulu izcīnīja ar komandu, kas Konstruktoru kausā ierindojās trešajā vietā. Pēdējoreiz tas tika paveikts 1983. gadā, kad Verstapena gaidāmā bērna mātes Kelijas tēvs Nelsons Pikē par čempionu kļuva ar “Brabham” vienību.
• Oskars Piastri šosezon rūtaino karogu sasniedza visos “Grand Prix”. Iepriekš tas izdevies tikai Verstapenam (2023), Hamiltonam (2019) un Mihaelam Šūmaheram (2002).
• Pjērs Gaslī aizvadītajā sezonā savai komandai ar spēkrata bojājumiem neizmaksāja ne centa.
• Šosezon vismaz divas uzvaras izcīnīja septiņi piloti (Verstapens, Hamiltons, Karloss Sainss, Šarls Leklērs, Džordžs Rasels, Oskars Piastri un Lando Noriss), uzstādot jaunu rekordu. 1981. gadā pie diviem vai vairāk panākumiem vienas sezonas ietvaros tika seši piloti, tiesa, toreiz sezonas ietvaros tika aizvadīti vien 15, nevis 24 posmi.
• Brazīlijas GP trases malā iestigušo Niko Hulkenbergu iestūma apkalpojošais personāls, par ko “Haas” pilotam tika parādīts melnais karogs jeb piespriesta diskvalifikācija. Šāds lēmums tika pieņemts tāpēc, ka trases darbinieki nedrīkst palīdzēt pilotam atsākt sacīkstes. Līdz šim pēdējais melnais karogs tika parādīts 2007. gadā, kad diskvalifikāciju saņēma Džankarlo Fisikela un Felipe Masa.
• Rasels dueli pret Hamiltonu kvalifikācijas sesijās uzvarēja ar 19-5, bet sacīkstēs – 13-7. Šī bija pirmā reize Hamiltona karjerā, kad komandas biedrs pārāks par viņu bija abos minētajos rādītājos.
Spilgti mirkļi trasē
Sezonas pirmajā pusē šķita, ka pieredzēsim 2023. gada sezonas 2.0 versiju. Respektīvi, Verstapens kopā ar “Red Bull” bez sāncenšu pretestības izcīnīs gan pilotu, gan Konstruktoru čempiona titulu. Nīderlandiešu pilots uzvarēja četrās no pirmajām piecām sacīkstēm, jo Austrālijā viņš saskārās ar tehniskām likstām.
Bet tad Maiami “uzziedēja” Lando Noriss, kurš fanu vidū jau sāka izpelnīties pamatīgu kritiku par “baranku” uzvaru ailē. Lai gan toreiz Norisam palīdzēja drošības mašīnas došanās trasē veiksmīgā brīdī, Verstapens pēcāk nespēja panākt britu pilotu, kurš izcīnīja savas karjeras pirmo uzvaru.
Septiņus posmus vēlāk pie pirmās uzvaras tika arī otrs “McLaren” pilots Oskars Piastri. Tiesa, šajās sacīkstēs neiztika bez drāmas, jo “McLaren” pitstopu rezultātā abus pilotus bija samainījusi vietām, un Noriss, kurš tobrīd jau bija atgriezis intrigu cīņā par pilotu titulu, negribēja atdot pozīciju Piastri.
Bija mazliet komiski klausīties, kā Norisa sacīkšu inženieris dažādos veidos centās apelēt pie Lando sirdsapziņas. Pēc lūgšanu uzklausīšanas padsmit apļu garumā Noriss komandas biedram tomēr atdeva pozīciju. Ja titulcīņa būtu līdzīgāka, šis laipnības žests Norisam varēja izrādīties ļoti dārgs.
Tāpat savu pirmo uzvaru mājas trasē izcīnīja Monako pilots Šarls Leklērs. Protams, ja Monako GP nedraud lietus, tad uzreiz pēc tā starta no gultapakšas var vilkt ārā spilvenu un segu. Šā gada Monako posma realitāte bija tieši tāda, tomēr rezultāts sanāca zīmīgs. Būtisko notikumu spilgtāku padarīja Aleksa Žaka veikums pie komentētāja mikrofona.
Nedrīkst aizmirst Luisa Hamiltona uzvaru Silverstonā. Lai gan “Mercedes” kopš noteikumu izmaiņām 2022. gadā nav bijusi pat tuvu līmenim, kuru pirms tam astoņus secīgus gadus baudīja britu pilots, viņš mājas trasē spēja izcīnīt savu pirmo uzvaru kopš 2021. gada Saūda Arābijas GP.
Līdz ar šo uzvaru Silverstonā Hamiltons uzstādīja uzvaru rekordu vienā trasē. Iepriekš viņš šo sasniegumu dalīja ar Mihaelu Šūmaheru, kurš astoņus panākumus izcīnīja “Magny-Cours” trasē Francijā.
Jāpiemin arī Verstapena meistarklasi Brazīlijas lietū, kas viņam faktiski nodrošināja šā gada čempiona titulu. Pat ja Lando uzskata, ka Verstapenam paveicās ar sarkano karogu, nīderlandieša demonstrētā meistarība un spēja pieņemt pareizos lēmumus bija neapšaubāma.
Līdzīgs spēku samērs
Austrijas GP kvalifikācijas pirmajā sesijā līderi (Karlosu Sainsu) un lēnāko pilotu (Guanju Žo) šķīra vien 0,798 sekundes. Jā, Austrijas “Red Bull Ring” trases rekords (1:05,619) ir ātrākais starp aizvadītajā sezonā apciemotajām trasēm, tomēr atstatums starp Sainsu un Žo parāda, ka komandu spēku samēri kopumā ir līdzīgi, pat ja tā brīžiem nešķiet.
Šobrīd vairs nav pamata runāt par 107% likumu. Mūsdienās tas šķiet kaut kas arhaisks un nereāls, bet vēl 2015. gadā 107% likums sezonas ievadā sagādāja galvassāpes “Morussia” pilotiem.
Piezīme – 107% likums paredz, ka pilots netiek pielaists svētdienas sacīkstēm, ja viņa apļa laiks pirmajā kvalifikācijas sesijā pārsniedzis 107% no līdera uzrādītā laika. Piemēram, ja Žo apļa laiks Austrijā būtu 1:10,213 sekundes, viņš sacīkstēs būtu spiests vērot no garāžas.
Lai arī “Sauber” šogad bija pārliecinoši lēnākā komanda, nav pamata iedomāties, ka tā varētu nekvalificēties sacīkstēm.
Bet runa, protams, nav tikai par vājāko komandu. Arī galvgalī pēc “Red Bull” agrīnās dominances beigām skaidrību bija maz. Jā, skatītāji zināja, ka “McLaren” būs stipra trasēs ar izteiktiem ātrajiem līkumiem. Tāpat bija skaidrs, ka “Ferrari” spēks slēpjas lēnajos līkumos un izejās no tiem. Tomēr prognozēt uzvarētāju pirms nedēļas nogales sākuma nebija viegli. Jebkurā mirklī “pamosties” varēja “Mercedes” formula, kuras lielākā problēma jau vairākus gadus ir šaurs tā sauktais performances “logs”. Savukārt Makss Verstapens gandrīz visās sacīkstēs no sava “Red Bull” izspieda maksimumu, līdz ar to norakstīt nevarēja arī viņu.
Galu galā arī pati titulcīņa starp Verstapenu un Norisu aptuveni 6-7 posmus F1 fanu ikdienā ienesa pamatīgu intrigu. Aptuveni septembrī F1 fanu un apskatnieku vidū valdīja uzskats, ka Verstapena pārsvars neizbēgami sadegs tāpat kā Peresa sajūgs Katarā. Tā tas, iespējams, arī būtu noticis, ja nebūtu jau augstāk minētā neparedzamā spēku samēra. Jā, “McLaren” bija ātrāki par “Red Bull”, bet atsevišķās sacīkstēs, piemēram, Moncā un Ostinā savus “degunus” šajā titulcīņā iebāza “Ferrari”.
Gribētos izcelt arī tabulas viduci, kur ilgu laiku par sesto pozīciju spēkojās VCARB un “Haas” vienība. Tiesa, sezonas izskaņā abas minētās komandas pie sasistas siles atstāja “Alpine”, kurai nepieciešamo punktu ražu lielā mērā izdevās nodrošināt haotiskajā Brazīlijas GP.
“Haas” plaukums un “Alpine” četru sacīkšu sezona.
Liekot aizvadītās sezonas “punktus uz i”, noteikti jāizceļ “Haas” jaunais stūrmanis Ajao Komacu, kurš īsā laika periodā paveica lielisku darbu. Pats japāņu speciālists pirms sezonas norādīja, ka “Haas”, visticamāk, atradīsies pašā tabulas “pagrabā”.
Komacu vadībā komandai izdevās tikt galā ar mašīnas galveno problēmu – riepu degradāciju. Cik reižu pagājušajā sezonā tika pieredzēts, ka Niko Hulkenbergs kvalifikācijā uzstāda augstvērtīgu rezultātu, bet jau pēc pirmajiem apļiem uz “Haas” spēkrata uzmontētās riepas sāk smilkstēt pēc palīdzības. Tam sekoja pāragra došanās pitstopos, kur “Haas” piloti stacionāri gandrīz vienmēr pavadīja vismaz trīs sekundes. Rezultātā konkrētā “Haas” pilota cīņa par punktiem bija galā pat īsti nesākusies.
Būs interesanti pavērot Estebana Okona sekmes “Haas” komandā. Francūzis gadu gaitā sevi apliecinājis kā agresīvu pilotu, kurš ceļu negriež nevienam. Tāpat jāuzteic Komacu lēmums komandai piesaistīt gados jauno talantu Oliveru Bērmenu.
Šo rindu autors pirms diviem gadiem pašmāju autosporta ekspertam uzdeva jautājumu: “Kāda ir “Haas” pievienotā vērtība F1, zinot, ka uz sliekšņa mīņājas īstena amerikāņu komanda “Cadillac”?”
Īsumā Putniņa atbilde bija: “Nekāda”. Guntera Štainera laikā “Haas” nebija ļoti populāra amerikāņu tirgū, tā cīnījās par nepalikšanu pēdējā vietā un F1 neintegrēja arī jaunos pilotus.
Komacu ir izveidojis komandu, kas spējīga regulāri cīnīties par punktiem un jau nākamsezon dos pilna laika iespēju sevi apliecināt perspektīvam pilotam. Ja šogad būtu jādod labākā komandas bosa trofeja, tad tā noteikti pienāktos Komacu.
Neskatoties uz progresu, “Haas” netika pie, godīgi sakot, pelnītās 6. vietas, jo “Alpine” sezonas izskaņā demonstrēja kolosālus rezultātus – 2. un 3. vieta Brazīlijā, 5. vieta Katarā un 7. vieta Abū Dabī.
Šis ir aspekts, ar ko F1 saskaras gandrīz katru gadu. Arī pērn “Haas” un VCARB uz pēdējām sacīkstēm atveda būtiskus uzlabojumus, cerot pakāpties Konstruktoru kausa kopvērtējumā.
Protams, katra komanda dara, kā var, bet sanāk, ka 23 vai 24 sacīkšu čempionāts pārvēršas par 3-4 posmu finiša spurtu.
Jautājumi pirms 2025. gada sezonas
Par 2024. gadu varētu rakstīt vēl un vēl. Divas pilotu maiņas sezonas gaitā, “Red Bull” vadoņa Kristiana Hornera uzmākšanās skandāls vēl pirms Bahreinas, tiesnešu konsekvences trūkums, Verstapena “kašķis” ar Raselu... Tematu netrūkst, bet nobeigumā gribētos pieskarties dažiem tematiem, kuri no šīs sezonas izriet jau nākamā gada kontekstā.
Pirmkārt, Verstapena superlicencē šobrīd ierakstīti jau astoņi soda punkti. Kā to šogad faniem atgādināja Kevins Magnusens, braucējam par 12 soda punktu iekrāšana pienākas viena posma diskvalifikācija.
Pie tam, pirmie divi soda punkti Maksam tiks atskaitīti vien 30. jūnijā. Tas nozīmē, ka četrkārtējam čempionam nākamās sezonas pirmajos 11 posmos būs jāstaigā pa olu čaumalām.
Otrkārt, paliekot pie “Red Bull”, cik labāks par Peresu būs Liams Lovsons. Lai gan Peresa atlaišana oficiāli vēl nav izziņota, ārzemju mediji vēsta, ka lēmums par meksikāņa aizstāšanu ar Lovsonu jau pieņemts. Nav šaubu, ka Peress ar šosezon demonstrēto sniegumu nav pelnījis vietu F1, bet, vai tiešām Lovsons fundamentāli uzlabos “Red Bull” situāciju Konstruktora kausa kopvērtējumā?
Šobrīd gribas sliekties pretim negatīvai atbildei. Reizē arī jāuzdod cits jautājums – vai Lovsons būs kārtējais jaunais pilots, kurš tiek iesviests Verstapena “žokļos” un izspļauts atpakaļ uz VCARB vai rezerves braucēja vietu? Precedentu netrūkst...
Treškārt, kā izvērtīsies Franko Kolapinto nākotne? Jaunais argentīnietis šosezon “Williams” komandā aizstāja Loganu Sārdžentu. Lai gan savās otrajās sacīkstēs (Azerbaidžānā) viņš jau izcīnīja punktus, sezonas noslēgums argentīnieša izpildījumā nebija spīdošs.
Kolapinto sniegums lietainajā Brazīlijā apstiprināja, ka runām ar Airtona Sennas reinkarnāciju pagaidām jāapstājas pie vizuālās līdzības.
Pamatojums Sārdženta atlaišanai bija viņa tendence avarēt, radot komandai liekas izmaksas. Interneta vietnē “mostlyf1.com” apkopotas katra pilota avāriju radītās izmaksas šajā sezonā. Lai gan šie skaitļi nav precīzi līdz dolāram, tie sniedz uzskatāmu priekšstatu par katra braucēja “grēkiem” finansiālā izteiksmē. Zemāk redzams Sārdženta un Kolapinto sitiens pa “Williams” kabatu šajā sezonā.
Pilots | Izmaksas | Sacīkstes |
---|---|---|
Sārdžents | 3 008 000 ASV dolāru | 14 |
Kolapinto | 3 436 000 ASV dolāru | 9 |
Protams, daļu izmaksu Kolapinto iekrāja jau minētajā Brazīlijas GP, bet pamatīgu avāriju viņš tikai un vienīgi savas vainas dēļ piedzīvoja arī Lasvegasā. Līdz ar to ir pamats skepsei, ja runājam par Kolapinto gatavību pilna laika vietai F1.
Kā jau minēts ievadā, šī sezona faniem nedeva pašu sīvāko cīņu par pilotu čempiona titulu, bet citos aspektos trāpīts desmitniekā vai tuvu tam.
Vai šī sezona bija interesantākā kopš 2012. gada? Atbilde uz šo jautājumu noteikti būtu diskusijas vērta, bet par garlaicīgu sezonu F1 faniem, domājams, nevajadzētu sūdzēties.
Ņemot vērā 2024. gada beigu spēku samēru un faktu, ka komandas līdz ar 1. janvāri lielā mērā koncentrēsies tikai uz 2026. gada spēkratiem, nākamsezon F1 fanus varētu sagaidīt īstena “asinspirts”.
Izmantotie resursi:
https://www.gpmotorsportstickets.co...
https://www.motorsport.com/f1/resul...
https://www.mostlyf1.com/statistics...
https://www.planetf1.com/news/austr...
[+] [-]