Viedoklis: "Euro2016" atlases izloze tuvojas: ko vēlēties un ko nē?
Līdz "Euro2016" kvalifikācijas izlozei atlikušas divarpus nedēļas. Grozi zināmi, līdz ar to mums ir iespēja pafilozofēt - kādi varianti mums būtu izdevīgi, kādi neparocīgi. Kā arī paspriedelēt, kādi varianti būtu savdabīgi.
Paplašinot Eiropas futbola čempionāta finālturnīra dalībnieču skaitu no 16 līdz 24, ikvienai izlasei ievērojami (būtībā par 50%!) pieaug cerības kvalificēties finālturnīram. Arī Latvijai.
Mazliet pamodelēšu. Pieņemšu, ka papildus finālturnīra rīkotājai Francijai 2016. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā noteikti iekļūs arī Spānija, Vācija, Nīderlande, Itālija, Anglija un Portugāle, savukārt noteikti neiekļūs mazās Luksemburga, Lihtenšteina, Fēru salas, Malta, Andora, Sanmarīno un debitante Gibraltārs. Šādi zīmējot, sanāk, ka uz 17 vietām pretendēs 40 izlases. Gluži katra otrā izlase nē, bet tuvu tam gan (42.5%). Tas savukārt nozīmē, ka Latvijas izlasei no 39 „neizslēgtajām” komandām jābūt spēcīgāko pusē.
Šīs 40 (pēc UEFA reitinga): Grieķija, Krievija, Bosnija un Hercegovina, Ukraina, Horvātija, Zviedrija, Dānija, Šveice, Beļģija, Čehija, Ungārija, Īrija, Serbija, Turcija, Slovēnija, Izraēla, Norvēģija, Slovākija, Rumānija, Austrija, Polija, Melnkalne, Armēnija, Skotija, Somija, Latvija, Velsa, Bulgārija, Igaunija, Baltkrievija, Islande, Ziemeļīrija, Albānija, Lietuva, Moldova, Maķedonija, Azerbaidžāna, Gruzija, Kipra, Kazahstāna.
Truli skatoties pēc reitinga, Latvija starp pieminētajām 40 izlasēm atrodas 26. vietā, bet jātiek TOP17. Jābūt veiksmīgākai nekā (vismaz) deviņām priekšā esošām izlasēm. Saprotams, ka realitātē tā nebūs sacenšanās ar visām 40 (plus izslēgtajām futbola lielvalstīm un mazajām valstīm) izlasēm, bet gan tikai savas apakšgrupas ietvaros, tāpēc milzīga nozīme būs 23. februāra izlozei.
Izlozes rezultātā izveidosies astoņas grupas pa sešām komandām un viena grupa ar piecām komandām. Finālturnīrā uzreiz iekļūs visu grupu pirmo divu vietu ieguvējas, plus labākā 3. vietas ieguvēja, savukārt pārējās astoņas 3. vietu ieguvējas vēl četras ceļazīmes sadalīs „play-off”. Atgādināšu, ka Latvijas izlase iekļauta 4. grozā, kas būtībā nozīmē to, ka, lai tiktu "play-off", savā grupā atliek apsteigt tikai vienu ranga ziņā augstāk stāvošu komandu - visticamāk, 3. groza komandu.
Iespējamos izlozes scenārijus iedalīšu trīs virzienos: 1) vieglākā grupa, 2) sarežģītākā grupa, 3) interesantas grupas.
Vieglākā grupa
Viszemākais reitings no 1. groza komandām ir bosniešiem, tomēr iepriekšējais cikls pierādīja, cik spēcīgi un arī neparocīgi viņi ir. Tādēļ nācās izšķirties starp Krieviju un Grieķiju, un sitiet kaut mani nost (zinu, ka daudziem ļoti apriebušies vairākkārt ielozētie grieķi), manā skatījumā sportiskā ziņā labvēlīgākais variants mums būtu Grieķija. Jā, pēdējos divos ciklos zaudējām grieķiem trīs no četrām spēlēm, taču par to, ka ar viņiem var cīnīties, liecina kaut vai vārtu starpība šajās spēlēs – 2:5 jeb vidējais rezultāts 0.5:1.25. Vēl daudz cerīgāka aina paveras, ja aplūkojam šo četru spēļu 1. puslaikus, kuros Grieķija ne reizi(!) neiekaroja mūsu vārtus – 0:0, 1:0, 1:0, 0:0 (kopā 2:0 Latvijas labā, 2. puslaiki gan attiecīgi 0:5).
2. grozā jāpiekrīt rangam un jāizvēlas starp divām izlasēm, kurām tas ir mazākais – Ungāriju un Īriju. Tiesa, itin simpātisks varētu būt arī Šveices variants (PK2010 cīnījāmies ar Šveici sīvi, turklāt šveicieši daudz emociju atstās Brazīlijā un, piemēram, septembrī pret viņiem būtu parocīgi spēlēt; kā arī šveiciešu reitings, iespējams, ir uzpūsts, pateicoties vieglai grupai PK2014 ciklā), tomēr izvēlēšos Ungāriju.
3. grozā gan reitingam nepiekritīšu un viszemāk esošās Poliju un Austriju mūsu grupā redzēt īsti negribētos. Slovākijas, Slovēnijas un Izraēlas varianti izskatās krietni vien pievilcīgāk un izvēlēšos slovēņus, kuri PK2014 vieglajā grupā palaida garām Islandi. Šeit vēlreiz uzsvēršu, ka tieši 3. groza izloze Latvijai būs stipri izšķiroša - lai kādas izlases mums tiktu no pirmajiem diviem groziem, ar tām spēkoties būs grūti un, iespējams, 3. vietu (tas dos vismaz „play-off”) Latvija dalīs ar 3. groza komandu. Paši esam 4. grozā un jācer, ka 5. un 6. groza komandas apsteigt spēsim.
Jāatzīst gan, ka arī 5. grozā ir pāris nepatīkamas pretinieces, turklāt arī grūti atrast komandu, kuru mūsējie varētu apspēlēt itin viegli, taču izvēlē starp Moldovu un Kipru ņemšu saliniekus, kuri jau vairākkārt pieminētajā vājajā PK2014 E grupā palika pēdējā vietā, pēdējās sešās spēlēs negūstot nevienus vārtus (tiesa, pret grupas uzvarētāju Šveici cienīgie 0:1 un 0:0, zaudētajā mačā ielaižot tikai 90. minūtē). Latvijas gadījumā svarīga ir arī 6. groza izloze. Ar Lihtenšteinu aizrijāmies pēdējā ciklā, emocionālo un ārkārtīgi nepazīstamo debitanti Gibraltāru (kas savā pirmajā oficiālajā mačā prata nospēlēt 0:0 ar Slovākiju) laikam labāk nē, līdz ar to paliek izvēle starp Andoru un Sanmarīno. Es par Sanmarīno.
Verdikts: Grieķija, Ungārija, Slovēnija, Latvija, Kipra, Sanmarīno.
Sarežģītākā grupa
1. grozā vieni jaukumiņi, taču par pašu sliktāko variantu nosaukšu Spāniju, jo tās gadījumā jārēķinās, ka gandrīz visu spēli jāpavada bez bumbas. Māris Verpakovskis kādā no intervijām sacīja, ka "Euro2008" kvalifikācijā pret spāņiem izbraukumā (0:2) bijusi psiholoģiski sarežģītākā spēle karjerā – tieši tā iemesla dēļ, ka nācās nepārtraukti skraidīt pa laukumu bez bumbas… Tādi vācieši vai portugāļi vismaz kaut cik ļauj arī pretiniekam uzspēlēt… Jāuzsver gan, ka 1. groza izlašu sakarā svarīgs būs arī notikumi PK2014 finālturnīrā. Tāpat tas, kuri no lielo izlašu spēlētājiem pirms "Euro2016" cikla beigs savu karjeru izlasē.
2. grozā, manuprāt, viennozīmīgi sliktākais variants būtu Beļģija, kuras talantīgā paaudze vēl vairākus gadus kļūs tikai rūdītāka un spēcīgāka. Protams, kvalitatīvie zviedri vai ukraiņi arī būtu nepateicīgs variants, taču manā skatījumā šeit bez variantiem beļģi (8-2-0, 18:4 iepriekšējā ciklā grupā bez izteiktas pastarītes) būtu sarežģītākais pretinieks.
No 3. groza trīs sliktākie varianti, domāju, ir Serbija, Turcija un Polija, bet kā nevēlamāko minēšu Serbiju, kuras trīs pārstāvji spēlēja nozīmīgu lomu nesenajā spēlē starp „Manchester City” un „Chelsea”. Ja no 5. groza tiktu ielozēta Islande (tai ir augstākais reitings savā grozā), kas pēdējā ciklā prata iegūt 2. vietu un piedalījās „play-off”, patiešām nebēdātos – tas, uzskatu, būtu parocīgs variants. Par nevēlamāko variantu minēšu Maķedoniju, ar kuru pavisam drīz aizvadīsim pārbaudes spēli. Tas būtu ļaunākais variants. Visbeidzot 6. grozā Latvijai nenovēlētu tālu atrodošos Kazahstānu, kas uz pundurvalstiņu fona šķiet kā zilonis trauku veikalā (tiesa, tīri futbola aspektā šāds salīdzinājums ir nevietā).
Verdikts: Spānija, Beļģija, Serbija, Latvija, Maķedonija, Kazahstāna.
Interesantas grupas
Vienīgo reizi finālturnīrā Latvija iekļuva 2003. gadā, kvalificējoties „Euro2004”. Toreiz atlasē mums grupā bija Zviedrija, Polija, Ungārija un Sanmarīno. Kā jums patiktu, ja vēsture atkārtotos? Vienīgi nāk klāt vēl kāda 1. un 5. groza izlase, kā arī nevaram vienlaicīgi tikt gan pie Zviedrijas, gan Ungārijas, kuras iekārtojušās vienā grozā. Iespējams piemērs: Portugāle, Zviedrija, Polija, Latvija, Lietuva, Sanmarīno.
No ģeogrāfiskā viedokļa visai amizanta būtu sekojoša grupa: Krievija, Ukraina, Serbija, Latvija, Gruzija, Kazahstāna. Pretēji izteikti „rietumniecisks” variants: Spānija, Šveice, Austrija, Latvija, Ziemeļīrija, Gibraltārs.
Kā varat lasīt vienā no zemāk attēlotajiem „tvītiem”, ir arī variants ar komandām, kurām esam spēlējuši „krustām šķērsām”: Grieķija, Horvātija, Izraēla, Latvija, Lietuva, Lihtenšteina. Pieļauju, ka daudzi būtu dusmīgi par šādu atkārtošanos, tāpēc piedāvāšu variantu, kurā visi pretinieki mums (tieši kvalifikācijas turnīrā) būtu pilnīgi jauni: Anglija, Čehija, Rumānija, Latvija, Kipra, Fēru salas.
Ko saka cilvēki „Tviterī”?
Pirms šī materiāla ar sevis izveidotā futbola profila „Twitter” @LV_futbols starpniecību uzrunāju arī sekotājus, jautājot, kuri, viņuprāt, būtu sportiski labākie un sliktākie varianti. Lūk, ko viņi saka:
-2 [+] [-]
-3 [+] [-]
Nīderlande
Ungārija
Rumānija
Moldova
Gibraltārs
[+] [-]
Vācija - Latvijas nacistiem būs prieks vinus sagaidī
Beļģija- lai latvieši redz, ko nozīmē jaunie talanti
Rumānija- iepazīs LV un sapratīs, ka šeit nav ko darīt un nebūs mums nelūgti viesi
Latvija
Ziemeļīrija- ienāks lieka nauda un dzimstība strauji augs
Sanmarīno- praktiski garantētas 2 uzvaras
[+] [-]
Pārējais diezgan loģiski.
-1 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
1) "sportiskais"- ticu, ka trijniekā tomēr ir iespējams ielauzties pat ar šo izlasi; protams, pie veiksmes, pie izdevīga pretinieku kontingenta, laba kalendāra.
2) "grands"- vajag grandu, jo tie ir īsti futbola svētki 2 reizes, ieņēmumi, kā arī neatsverama valsts un tās futbola popularizācija; veiksmes gadījumā var ieiet vēsturē ar sensāciju un ažiotāžu;
3) "tūrisma faktors" - gribētos, lai būtu iespēja aizceļot un paskatīties labu spēli klātienē.
4) "interesanti"- tas ir subjektīvs jēdziens, bet fakts- dažas komandas ir interesantākas par citām.
1.grozs.
Noteikti vajag pašu lielāko, interesantāko, pievilcīgāko grandu. Ir pilnīgi muļķīgi no 1.groza meklēt vājāko. 1.groza komanda vienalga noteikti būs trijniekā. Mēs sportiski konkurēsim ar pārējiem. Un šajā konkurencē varbūt tieši mums būs izdevīgi, ka no 1.groza ir ļoti spēcīga komanda, kas neatdod punktus arī citiem.
Mana izvēle:
1)Anglija, 2)Vācija, 3)Itālija.
Visi grandi, ar angļiem un itāļiem nav spēlēts, angļi un vācieši radītu lielāko ažiotāžu. Ticu, ka ar angļiem mājās pat varētu pacīnīties par niču.
Galīgi garām - Bosnija un Grieķija. Tā tik būtu nelaime.
2.grozs.
Sportiski te atkal ir faktiski 1.groza variants ar tikai vienu izņēmumu. Ungārija. Ticu, ka šī ir komanda, kura varētu palikt ārpus top-3 grupā. Pārējās komandas no 2.groza par 97% būs top-3. Pēdējā laikā "peldējušo" Īriju ir paņēmis O'Nīls un Kīns- tā atkal būs lieliska izlase.
Tāpēc no 2.groza vajag kaut ko interesantu/ērtu/ceļojamu vai Ungāriju.
Mana izvēle:
1)Ungārija, 2)Īrija, 3)Zviedrija
Nevajag Horvātiju un Ukrainu.
3.grozs.
Tieši šis laikam ir sportiski svarīgākais grozs. Potenciāli tāpat visas komandas ir spēcīgākas par mums, taču jāatrod kāds mums parocīgāks variants vai komanda, kura potenciāli varētu nebūt tik spēcīga tuvākajos pāris gados. Un tomēr gribētos arī pikantumiņu interesantuma ziņā un ērtu iespēju aizceļot.
Izvēle:
1)Slovākija, 2)Austrija, 3)Norvēģija
Neder Izraēla, Rumānija
5.grozs.
Šeit par svarīgāko uzskatu sportisko principu. Jādabū komanda, kur ir šance uz maksimāli daudz punktiem. Tāpat gan jau tādu drošu komandu nav, visas ir nepatīkamas, tomēr dažas ir patīkamākas par citām. Neaizmirstam arī par ceļošanu.
Izvēle:
1)Moldova, 2)Kipra, 3)Lietuva
Nevajag Albāniju, Islandi, Maķedoniju.
6.grozs.
Sportiski te atkal ir interesanti. Pirmā doma ikvienam ir, ka vajag švakuli. Es skatos savādāk. Lai kvalificētos, varbūt vajag tieši kādu no stiprākajiem, jo pat stiprāko no šī groza mēs varam 2 reizes apspēlēt, bet paliek cerība, ka šāda komanda var noņemt punktus kādam no mūsu konkurentiem. Uz top-3 6.groza komanda tāpat nepretendēs.
Tāpēc Andora vai SanMarino nebūtu briesmīgi, taču šos variantus es neņemtu.
Mana izvēle:
1)Malta, 2)Fēru salas, 3)Lihtenšteina.
Tātad mana ideālā grupa:
Anglija, Ungārija, Slovākija, Latvija, Moldova, Malta
+3 [+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
interesants un pat kkur parocīgs pretinieks. Turklāt nav tālu jābrauc
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Tāda ir tā sajūta. Lai gan, protams, nezaudēšana mājās ukraiņiem jau nebūtu nekāda sensācija.
[+] [-]
Grieķija, Horvātija, Serbija, Maķedonija, Sanmarino.
-1 [+] [-]
Bet man svarīgākais ir grands - Anglija, Spānija, Vācija, Itālija, Francija vai Nīderlande - paskatīties uz šiem Skonto stadionā - jebkurš variants būtu labs.
[+] [-]
+1 [+] [-]
Brazīlija vai Argentīna
No otrās
Gana vai Urugvaja
No trešās
Meksika vai ASV
Latvija
Tad varētu kādu
Indiju
Un beigās
Čadu vai Eritreju
[+] [-]
Doma par to, ka 1. groza izlase tāpat kvalificēsies un mums pat būtu noderīgs grands, kas nedod punktus nevienam, ir OK. Nepiekrītu domai par to, ka 6. groza izlasi nevajag vājāko, bet gan kādu stiprāku, jo tā, redz, zaudēs mums, bet var atņemt punktus mūsu konkurentēm.
No kvalificēšanās viedokļa vislabākā laikam būtu grupa ar ļoti spēcīgu grandu un ar divām pavisam vājām izlasēm, lai šo komandu rezultāti neko būtiski neietekmētu (nosacīti: vājie zaudē visiem, stiprais uzvar visus). Tādā gadījumā 2.-3. vietas liktenis reāli izšķirtos dažās spēlēs starp 2.-4. groza komandām.
Līdzīgi bija, kad tikām Euro2004 - tikām mazajā 5 izlašu grupā, Sanmarīno zaudēja visiem un nenospēlēja nekādu lomu, Zviedrija mūsu konkurentēm Polijai un Ungārijai 4 spēlēs atdeva tikai 1 punktiņu, un Latvijai ar šīm konkurentēm Ungāriju/Poliju pietika pat ar bilanci 2-0-2 (protams, ļoti palīdzēja 4 punkti pret zviedriem, bet es mēģināju tīri idejiski paskaidrot domu).
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]