Kas vēderā BATE un Anorthosis?
Šīs sezonas UEFA Čempionu līgā daudzus pārsteigušas (vai pat šokējušas) divu mazo valstu futbola čempiones "Anorthosis" (Kipra) un "BATE" (Baltkrievija). Nolēmu nedaudz papētīt, ar kādiem spēlētāju resursiem šīs komandas spēlē. Vai tiešām kiprieši un baltkrievi ir kārtu labāki par, piemēram, mūsējiem? Izrādās, panākumu atslēgas abiem klubiem ir dažādas.
Sasniegumi izcili, fantastiski, neticami...
Čempionu līgas grupu turnīrā neiekļuva deviņas komandas, kurām kvalifikācijas turnīrā bija jāpārvar tikai viena (trešā) kārta – "Schalke 04" (Vācija), "Vitoria" (Portugāle), "Twente" (Nīderlande), "Spartak" (Krievija), "Standard" (Beļģija), "Slavia" (Čehija), "Galatasaray" (Turcija), "Olympiakos" (Grieķija) un "Levski" (Bulgārija). Toties mazo valstu čempionēm "Anorthosis" un "BATE" bija jāsāk no paša sākuma (pirmās kvalifikācijas kārtas), taču tik un tā tās spēja iekļūt grupu turnīrā, pārvarot visas trīs kvalifikācijas turnīra kārtas! Protams, lielā mērā paveicās ar izlozi (nebija jāspēlē ar, piemēram, "Arsenal", "Barcelona" vai "Juventus"). Taču nevar arī noliegt, ka Austrijas "Rapid" un Grieķijas "Olympiakos" ("Anorthosis" gadījumā), kā arī Beļģijas "Anderlecht" un Bulgārijas "Levski" ("BATE" gadījumā) uzvarēšana ir lielisks sasniegums, un spēlēšana Čempionu līgas grupu turnīrā ir pelnīta.
Kipras un Baltkrievijas čempionāts – aptuveni LMT Virslīgas līmenī
Kipras un Baltkrievijas čempionāti nekotējas daudz augstāk par mūsu pašu LMT Virslīgu. UEFA visnotaļ objektīvajā valstu čempionātu rangā Kipras čempionāts šobrīd tiek vērtēts kā 28. spēcīgākais, Latvijas kā 31., bet Baltkrievijas tikai kā 40.. Tāpēc arī rodas loģiska vēlme saprast – kā tad tā?
"Anorthosis" gandrīz tikai ar ārzemniekiem
Bijušais Mariana Pahara klubs Kipras "Anorthosis" ar iekļūšanu grupu turnīrā ne tuvu nav samierinājies. Šobrīd pēc divām kārtām diezgan reāla izskatās pat iekļūšana astotdaļfinālā – līdz šim neizšķirts viesos ar "Werder" (0:0) un uzvara mājās pār grieķu "Panathinaikos" (3:1). Piemēra pēc apskatoties uz kipriešu kluba sastāvu grupu turnīra otrajā kārtā, ir redzams, ka vietējo futbolistu ieguldījums ir pavisam minimāls (divi kiprieši pamatsastāvā – pussargs un aizsargs), bet kodolu veido tieši leģionāri.
Pie tam šie leģionāri ir augstas klases. Vārtos ir Albānijas izlases pamatvārtsargs Bekajs, aizsardzībā blakus minētajam kiprietim arī divi grieķi (vienu no tiem droši var saukt par zvaigzni – 2004. gada Eiropas čempions Dellass) un holandietis Leivakabesijs, kurš pirms tam iekrājis milzīgu pieredzi (150 spēles) Nīderlandes čempionātā "NEC" sastāvā. Vidējā līnijā blakus vienam kiprietim arī viens plašākam speciālistu lokam nepazīstams francūzis un melnkalnietis, tāpat portugālis Kosta (spēlējis "Porto", "Bordeaux"), bet neapšaubāmi lielākā zvaigzne ir brazīlietis Savio – no 1994. līdz 2000. gadam 44 spēles un 17 vārti varenajā Brazīlijas izlasē, četri gadi pavadīti arī Madrides "Real" (105 mači, 16 vārti) un citos spēcīgos Spānijas klubos. Vienīgais "Anorthosis" uzbrucējs mačā pret "Panathinaikos" bija polis Sosins, kurš uz Polijas izlasi šobrīd izsaukts netiek. Atgādināšu, ka arī treneris nav kiprietis – "Anorthosis" vada bijušais futbolists Temuri Ketsbaja.
Tātad secinājums – pašu kipriešu ieguldījums ir ļoti minimāls un panākumu pamatā ir leģionāri. Ir tikai pāris zvaigznes (Savio un Dellass). Acīmredzot kluba menedžments veiksmīgi atlasījis pārējos leģionārus - visticamāk ne pārāk dārgus, taču kvalitatīvus.
Baltkrievi – saviem spēkiem!
Pavisam cita aina paveras, aplūkojot baltkrievu "BATE" sastāvu. No klubā esošajiem 28 futbolistiem 21 ir baltkrievs un tikai septiņi leģionāri! Vēl vairāk pārsteidz reāli spēlējošo spēlētāju sadalījums – lieliskajā mačā pret "Juventus" (2:2!) "BATE" sākumsastāvā bija deviņi baltkrievi un tikai divi leģionāri (abi krievi – aizsargs un uzbrucējs). Pie tam abi krievu spēlētāji ir ar pieticīgu CV – Krievijas Premjerlīgai nav bijuši pat tuvumā.
Vēl pārsteidzošāks fakts ir tāds, ka Baltkrievijas nacionālajā izlasē ir tikai četri "BATE" spēlētāji, pie tam neviens no viņiem nav pamatsastāva futbolists (tātad tas nav 90-gadu vidus "Skonto" modelis, kad Rīgas klubs bija gandrīz tā pati komanda, kas Latvijas izlase, tādā veidā sekmīgi spēlējot Čempionu līgā). Būtībā grūti pat saprast "BATE" panākumu atslēgu – komandā ir gandrīz tikai vietējie baltkrievu futbolisti, tikai daži tiek izsaukti uz nacionālo izlasi (lai sēdētu uz rezervistu soliņa...), un arī Baltkrievijas čempionāts nav tas turnīrs, kur var gūt augstākā līmeņa spēļu praksi. Atliek secināt, ka fantastisku darbu paveicis treneris Viktors Gončarenko (tikai 31 gadu vecs!) un ka komandā ir lielisks kolektīvs, lieliska savstarpējā sapratne, milzīga pašatdeve laukumā. Tāpat iespējams, ka vairāki "BATE" futbolisti jau ir pārauguši Baltkrievijas čempionāta līmeni (kā savulaik Aleksandrs Hļebs, kurš šobrīd spēlē "Barcelona") un būtu gatavi spēlēt spēcīgos Rietumeiropas klubos. Jebkurā gadījumā "BATE" klubs (lai kā tam klātos turpmākajā turnīra daļā) ir spilgts piemērs, ka ne vienmēr futbolā visu nosaka nauda - ja vien mērķtiecīgi un gudri strādā, augstus mērķus var sasniegt arī ar pieticīgiem resursiem.
Izmantotie resursi:
uefa.com
wikipedia.org
+10 [+] [-]
+7 [+] [-]
+5 [+] [-]
-4 [+] [-]
-1 [+] [-]
+9 [+] [-]
+3 [+] [-]
+6 [+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
veiksme saliedētība un citas nianses.. tas pats arii BATE..nu Kipras vieniiba..nauda..
[+] [-]
Pagaidīsim gan, ko ''pastarīši'' paveiks nākamajās spēlēs.
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
-2 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]