Oļegs Latiševs: no NBA Vasaras līgas ar jaunu pieredzi un idejām
Latvijas Basketbola savienības Tiesnešu komisijas vadītājs Oļegs Latiševs piedalījies Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) un Nacionālās Basketbola asociācijas (NBA) rīkotajā tiesnešu seminārā, kura ietvaros tiesājis arī NBA Vasaras līgas spēli Heat – Raptors. „Lieliska pieredze un daudz interesantu atziņu, ar kurām pirmssezonas seminārā noteikti iepazīstināšu Latvijas tiesnešus,” Oļegs iegūtās zināšanas neturēs zem pūra.
Kas rīko šādu pieredzes apmaiņas semināru un kā var kļūt par tā dalībnieku?
FIBA tiesnešu izglītošanas programma, sadarbojoties ar NBA, tiek īstenota otro gadu. Galvenais mērķis – paplašināt tiesnešu redzesloku un pieredzi. Lasvegasā bijām astoņi FIBA deleģētie tiesneši – četri no Eiropas, pa diviem no Āzijas un Okeānijas. Dalībniekus izraudzījās FIBA Tiesnešu departamenta jaunais vadītājs Karls Jungebrands. No Eiropas vēl bija turks Emins Mogulkočs, grieķis Spiridons Gontass un polis Tomašs Travickis. Piedalīšanās bija brīvprātīga, visus izdevumus sedzām paši. Tas bija kā ieguldījums nākotnei.
Kāda bija programma?
Bija divas nometnes, katra četras dienas ilga, kurās bez mums, viesiem, piedalījās arī amerikāņu tiesneši. Programmā bija gan teorētiskās lekcijas, gan praktiskā tiesāšana. Man iznāca piecas spēles starp D-līgas līmeņa basketbolistiem, kur cenšas atrast darbu Eiropā vai iepatikties NBA skautiem, un arī viena NBA Vasaras līgas spēle.
Galvenās atziņas?
Daudz interesantu nianšu. Īpaši prezentēšanas mākslā, arī komunikācijā – ar spēlētājiem, treneriem, kolēģiem, galdiņu. Šai ziņā esam vismaz soli iepakaļus amerikāņiem. Viņiem ir vienota skola – vienādi žesti, sazināšanās stils. Ieguvu ļoti daudz ideju, ar kurām tradicionālajā LBS tiesnešu pirmssezonas seminārā iepazīstināšu visus kolēģus.
Cik viegli bija tiesāt spēles?
Amerikāņiem ir pavisam savādāka mehānika (tiesnešu pārvietošanās sistēma), ir arī savas nianses noteikumos – piemēram, ja spēlētājs ar bumbu iespiests laukuma stūrī, viņš no sarežģītās situācijas var iziet, pieprasot minūtes pārtraukumu. Vajadzēja uzmanīties, lai neiekristu.
Ļoti vērtīgi bija tas, ka pēc katras spēles tiesnešu brigādes darbu apmēram divas stundas analizēja novērotāji, starp kuriem bija NBA aktīvie tiesneši. Visu salika pa plauktiņiem – žestus, lēmumus. Pievēršot uzmanību katrai niansei – cik augstu pacelta roka rādot žestu, kā pagriezta galva, kā ieņemta pozīcija laukumā utt.
Vai iespēja tiesāt NBA Vasaras līgas spēli bija kā patīkams pārsteigums, bonuss?
Jau iepriekš zinājām, ka tāda iespēja būs. Pērn eiropieši Vasaras līgā tiesāja vienu ceturtdaļu, šoreiz tikām dažus soļus tālāk. Kopā ar diviem amerikāņiem tiesāju spēli Heat – Raptors (81:72).
Sajūta bija īpaša?
Nē, tā tomēr ir treniņspēle, kurā nepiedalās superzvaigznes un pat ne stabili NBA spēlētāji. Statistika bija daiļrunīga – komandas kopā pieļāva 49 kļūdas, sapelnīja milzums piezīmju, jo Vasaras līgā limits vienam spēlētājam ir desmit pārkāpumi. Toties rezultatīvo piespēļu vienai komandai bija tikai 12, otrai – deviņas. Katrs spēlēja par sevi, primāri cenšoties parādīt, ko prot pats.
Daudziem basketbolistiem ir sapnis spēlēt NBA. Vai arī tiesnešiem NBA kļūst par reāli sasniedzamu mērķi?
Tādu iespēju nav pat teorētiski, jo NBA spēļu tiesāšana ir amerikāņu monopols. Tomēr jaunas pieredzes iegūšanai un kvalifikācijas celšanai šādi kontakti ir ļoti lietderīgi.
[+] [-]
šo noteikumu laikam izdomāja paši spēlētāji!
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]