Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

Ieva Krastiņa: "Par ķermeni jārūpējas, lai nenonāktu līdz farmācijas biznesam"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Ieva Krastiņa: "Par ķermeni jārūpējas, lai nenonāktu līdz farmācijas biznesam"
Ieva Krastiņa un LBS prezidents Valdis Voins 2017. gada 25. aprīlī ar Latvijas čempionu kausu
Foto: Romāns Kokšarovs, f64

"Sieviešu izlases spēlētājas rūpējas par savu ķermeni – seko, lai tas visu laiku būtu formā. Esam labs piemērs sievietēm, kuras nav tik fiziski aktīvas," gatavojoties "Rozā lentītes dienai" 3. jūnijā, saka Latvijas sieviešu basketbola valstsvienības spēlētāja Ieva Krastiņa.

Iniciatīva "Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu" notiek septīto gadu. Kā iesaistījies un kāda ir Tava personīgā pieredze?
Latvijas Basketbola savienība piedalās septīto gadu, es – ceturto. Viss sākās nejauši, ar rīkotāju zvanu. Pieņemu, ka biju viena no retajām izlases spēlētājām, kuras spēlēja Latvijā. Tobrīd nezināju, cik nopietni tas izvērtīsies. Tagad saprotu, ka mērķis ir ļoti svarīgs un katru gadu iesaistos ar prieku.

“Rozā lentītes diena” ir palīdzējusi uzlabot situāciju krūšu veselības jomā – par to liecina statistika. Gribu ticēt, ka iniciatīva tikusi sadzirdēta. Personīgā pieredze – par kuru agrāk nezināju – mana vecmāmiņa aizgāja ar krūts vēzi. Viņai bija dažādas citas veselības problēmas, bet agrīnās pārbaudes netika veiktas. Tobrīd nebija pieejamas pašreizējās pārbaudes metodes. Ģimenē bijusi šāda pieredze, taču tas nebija iemesls, kāpēc pievienojos kampaņai.

Iniciatīva mainījusi manu attieksmi. Pati aizgāju pārbaudīties un mudinu to darīt citām sievietēm. Ja agrāk teica, ka krūts vēzis sastopams sievietēm pēc 50-60 gadu vecuma, tagad to atklāj arvien jaunākām sievietēm, pat no 20 gadu vecuma.

Valsts apmaksātas pārbaudes pieejamas gados vecākām sievietēm, jaunajām jāiet pārbaudīties pašām. Aizejiet sava miera labad! Ja neveicat pašpārbaudi, reizi divos gados apmeklējiet sonogrāfiju. Atvieglojuma sajūta, kad uzzini, ka viss kārtībā, ir neatsverama.

Pagājušajā gadā parādījās video klips un vizuālie materiāli par krūšu pašpārbaudi.
Reklāma ir veids, kā piesaistīt cilvēku uzmanību. Tas ir kampaņas mērķis – pievērst uzmanību agrīnajā stadijā, lai sievietes rīkotos pēc iespējas ātrāk.

Vienmēr pastāv lielais jautājums – vai sagaidīt brīdi, kad būs nepieciešama farmakoloģijas
industrijas palīdzība, vai rīkoties preventīvi?

Nepieciešama profilakse – jāseko līdzi savam ķermenim un tā izmaiņām. Tas nav tik grūti. Vēlāk, saskaroties ar farmakoloģijas biznesu, var būt pavisam savādāk. Tas ir iemesls rūpēties par savu veselību. Domāju, ka sieviešu izlase pasākumam piesaistīta ar nolūku, lai parādītu, ka rūpējamies par savu ķermeni – visu laiku sekojam, lai tas būtu formā. Esam labs piemērs sievietēm, kuras nav tik fiziski aktīvas, atgādinot, ka par ķermeni jārūpējas, lai nenonāktu līdz farmācijas biznesam.

Trešais jūnijs būs notikumiem bagāts – pašvaldību vēlēšanas, Rozā lentītes diena un labdarības spēle pret Baltkrieviju.
Spēle būs arī sportiski nozīmīga – tā ir daļa no mūsu gatavošanās Eiropas čempionātam. Finālturnīrs būs nedaudz vairāk kā pēc nedēļas, tāpēc būsim tuvu labākajai formai. Jāparāda laba spēle, cerams, ļoti daudzu skatītāju klātbūtnē. Rozā lentītes spēle nav tikai basketbola skatīšanās – ceru, ka atnāks cilvēki, kuri pievērsušies basketbolam kampaņas mērķa vārdā.

Rozā lentītes diena 2016. gada 28. maijā – pasākumos piedalījās Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība un bijusī WNBA spēlētāja Sjū Viksa (Sue Wicks). Foto: Dmitrijs Šuļžics/f64

Rozā lentītes izveide pie Brīvības pieminekļa

Rozā lentītes gājiens Pulkveža Brieža ielā

Rozā lentītas gājiens Skanstes ielā

Krūšu pašpārbaudes punkts pie Brīvības pieminekļa

Rozā lentītes diena Latvijā pirmo reizi notika 2011. gada 11. jūnijā pie Kongresu nama – nākamajos gados pasākums risinājās pie Brīvības pieminekļa. Pirmajā pasākumā piedalījās WNBA spēlētāja Olimpija Skota (Olympia Scott)

Iniciatīva "Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu"

Krūts vēzis ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis sievietēm 35-64 gadu vecumā. Šobrīd aptuveni 35% ļaundabīgo krūts audzēju tiek konstatēti novēloti (III-IV stadijā). Sievietēm krūts vēzi atklāj 100 reizes biežāk nekā vīriešiem.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka 2015. gadā cilvēkiem Latvijā visbiežāk atklāts: krūts vēzis (1167 jeb 10,5% gadījumu), prostatas vēzis (10,0%), ādas vēzis (9,9%), kolorektālais vēzis (9,8%) un plaušu vēzis (9,0%). Uzskaitē 74 450 vēža slimnieki.

Latvijā valsts finansēts MG skrīnings – regulāra krūts dziedzera izmeklēšana divās projekcijās – sākts 2009. gadā. Nacionālais veselības dienests katru gadu atlasa mamogrāfijas izmeklējumiem sievietes, kurām paliek 50,52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi. Dati liecina, ka skrīninga apmeklējumu skaits pieaudzis no 19,4% (2010. gadā) līdz 37,1% (2016. gada pirmajos sešos mēnešos).

Regulārās pārbaudes reizi divos gados veic tikai nedaudz vairāk par trešdaļu sieviešu. Mērķis ir palielināt šo skaitu līdz 75% , tāpēc 2016. gada 1. oktobrī tika ieviests "zaļais koridors" – vienota sistēma, kas pacientiem ar aizdomām par onkoloģisku slimībām ļauj tikt uz konsultāciju pie onkoloģijas speciālista ne vēlāk kā 10 dienu laikā. Pacientu konsultācijai piesaka ģimenes ārsts.

Biedrība “VITA” un Onkoloģisko pacientu organizāciju alianse 2016. gadā aicināja Saeimu palielināt onkoloģijas nozares finansējumu par 10 miljoniem eiro gadā – septembrī 88 parlamenta deputāti nobalsoja par iniciatīvas atbalstīšanu. Tās ietvaros tika atbalstīta “zaļā koridora” izveide. Īpašas programmas ietvaros onkoloģijai 2017. gadā paredzēti 12,26 miljoni eiro, tiesa, šo līdzekļu piešķiršana 1) nav apstiprināta, 2) notiek uz budžeta deficīta palielināšanas rēķina.

Latvijā darbojas krūts veselības vēstneses, savukārt 2015. gadā tika izveidots labdarības fonds "Rozā vilciens". Fonds apmaksā sievietēm ar krūts vēža diagnozi individuālās konsultācijas pie psihologa un fizioterapeita. No 2017. gada janvāra palīdzība pieejama sievietēm, kuras dzīvo Daugavpilī, Liepājā, Gulbenē, Alūksnē, Balvos, Madonā, Kuldīgā, Smiltenē, Valkā, Valmierā, Talsos, Ventspilī, Tukumā, Cēsīs un Jelgavā.

Informācija
www.pārbaudikrūtis.lv
facebook.com
Lai dzīvotu! - draugiem.lv
Bezmaksas informatīvais tālrunis 80001234

Rozā lentītes spēle

Valstsvienība sadarbībā ar Latvijas Basketbola savienību un krūts vēža pacientu atbalsta biedrību “Vita” piedalās krūšu veselības kampaņā “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu”. Septītās sezonas noslēgumā 3. jūnijā paredzēts koncerts pie Brīvības pieminekļa, gājiens no pilsētas centra līdz Rīgas arēnai un plkst. 17:00 labdarības spēle Latvija – Baltkrievija. Ieeja par ziedojumiem krūšu veselībai.

Video: kas jāzina par krūšu pašpārbaudi

Rozā lentītes spēles vēsture

DienaSpēleRezultāts
11.06.2011Latvija – Slovākija77:80
27.05.2012Latvija – Lietuva74:79
25.05.2013Latvija – Lietuva67:63
25.05.2014Latvija – Grieķija73:68
23.05.2015Latvija – Ķīna94:67
28.05.2016Latvija – Jaunzēlande72:52