2009. gads pasaules hokejā
Ir pagājis kārtējais gads, un, lai arī parasti atskati notiek pēc sezonas beigām, pamēģināsim atskatīties uz hokeja notikumiem tieši gada griezumā – kas šogad ir noticis, kādas tendences redzamas un, protams, ko var gaidīt no nākamā, 2010. gada.
NHL: Uzvar "Penguins" un Ovečkins
Pagājušais gads Nacionālajā hokeja līgā (NHL) bija ļoti aizraujošs un tajā bija viss, kas parastam hokeja līdzjutējam vajadzīgs – spilgti individuālie spēlētāji, komandas-pārsteigumi un, protams, divu "brendu" cīņa finālsērijā – Pitsburgas "Penguins" un Detroitas "Red Wings".
Atceroties finālu, jāsaka, ka šī sērija ir jāskatās mazliet plašāk nekā ierasts, t.i., atceroties gan aizvadīto sezonu, gan pēdējo 10-15 gadu NHL notikumi. Pitsburgas komanda pēdējās sezonās, pateicoties augstajām drafta izvēles iespējām (vairākām neveiksmīgām sezonām) spēja nokomplektēt tiešām spēcīgu vienību, ar vairākiem individuāli spilgtiem hokejistiem, tādējādi kļūstot par vienu no pēclokauta ēras spilgtākajām komandām. Detroitas "Red Wings" savukārt bija viena no tām komandām, kas simbolizēja NHL hokeju iepriekšējā ērā – bagātnieki, kuriem jebkura vieta, kas nav pirmā ir uzskatāma par neveiksmi.
Tad nu arī pēdējās divās sezonās NHL finālā, jeb Stenlija kausa finālsērijā tikās, kā bieži vien pasakaš tiek rakstīts, divi pretnostatīti spēki – jaunā viļņa "Penguins" (gaišie spēki) un tumšais spēks "Red Wings", kam ir jākalpo kā jaunai zīmei un pagrieziena punktam visā NHL dzīvē – jaunie laiki patiešām ir iestājušies! Un šogad tas patiešām arī notika, jo, ja pirms gada "pingvīniem" vēl nebija pietiekoši daudz spēka, lai uzvarētu īstos "play-off" večus no Motorpilsētas, tad pēc gada, izdarījuši pareizos secinājumus, viņi to paveica.
No individuālajiem spēlētājiem aizvadītajā gadā, protams, visvairāk ir izceļams Vašingtonas "Capitals" un Krievijas izlases uzbrucējs Aleksandrs Ovečkins, kurš saņēma neskaitāmas individuālās balvas – labākais vārtu guvējs, vērtīgākais spēlētājs, vērtīgākais spēlētājs spēlētāju skatījumā, labākais NHL hokejists "SportingNews" vērtējumā, kā arī Valērija Harlamova balvu kā labākais Krievijas hokejists NHL. Tāpat lielisku sezonu aizvadīja Ovečkina tautieties – Jevgeņijs Malkins, kurš kļuva par visas līgas rezultatīvāko spēlētāju kā arī Stenlija kausa izcīņas vērtīgāko spēlētāju.
Tāpat nevar nepieminēt Bostonas "Bruins" vārtsargu Timu Tomasu, kurš 2008./2009. gada sezonā rādīja tādu sniegumu, ka īsti konkurentu par NHL labākā vārtsarga balvu viņam nebija. Protams, to var "norakstīt" uz konkurentu (Martina Brodēra un Roberto Luongo) savainojumu rēķina, taču šoreiz tā tiešām nav tā reize, kad balva tiek piešķirta, nevis izcīnīta par lielisku spēli. Paturpinot vārtsargu tēmu nevar nepieminēt Mikas Kiprusofa (Kalgari "Flames") lielisko spēli, jo viņš atkal pierādīja tēzi, ka ir gatavs spēlēt tik cik komandai būs nepieciešams, un ne tikai spēlēt, bet arī izcīnīt uzvaras, jo maz trūka, lai somu vārtsargs vienas sezonas laikā tiktu pie 50 uzvarām (Kiprusofs apstājās pie 45) un vēl mazāk, lai pārspētu Martina Brodēra 2005./2006. gada sezonā uzstādīto vienas sezonas laikā izcīnīto uzvaru rekordu (48 uzvaras). Tāpat nevar nepieminēt Stīvu Meisonu, Kolumbusas "Blue Jackets" debitantu, kurš jau savā pirmajā sezonā izcīnīja pamatvārtsarga vietu un bija, iespējams, tuvākais Tima Tomasa sekotājs cīņā par labākā vārtsarga balvu. To gan, kā jau noskaidrojām, viņš neieguva, taču ieguva citu, ne mazāk svarīgu un nozīmīgu atzinību, Kaldera blavu, kā sezonas labākais debitants.
Un visbeidzot par aizsargiem. Arī šajā līnijā pagājušajā gadā bija spilgti spēlētāji. Vispirms jau Maiks Grīns (Vašingtonas "Capitals"), 68 spēlēs tiekot pie 73 (31+42) punktiem, atjaunoja sarunas un atmiņas par to, ka aizsargi arī var būt starp rezultatīvākajiem spēlētājiem (atceroties Pola Kofija, Bobija Ora un Reja Burka laikus). Slovākijas un Bostonas "Bruins" aizsargs Zdeno Hara arī rādīja līdera cienīgu spēli palīdzot vienībai kļūt par vienu no galvenajiem čempionāta favorītiem, pats iegūstot Norisa balvu kā NHL labākais aizsargs. Tāpat ievērības cienīgs ir fakts, ka šveiciešu aizsargs Marks Štraits, kurš pārstāv Ņujorkas "Islanders" komandu, aizvadītajā sezonā kļuva par komandas vērtīgāko spēlētāju, tuvāko sekotāju, uzbrucēju Kailu Okposo apsteidzot par 17 punktiem.
Tāpat nevar nepieminēt arī par nepatīkamo, precīzāk par komandām, kas pārsteidza negatīvā nozīmē. Un tādas, diemžēl, bija vairākas. Ja Sanhosē "Sharks" pārliecinošā spēle regulārajā sezonā (labākā komanda visā līgā) un neveiksmes izslēgšanas spēlēs spēj pārsteigt vien reto, tad trīs (!!!) Austrumu konferences spēcīgāko komandu zaudējumi izslēgšanas spēļu pirmajās kārtās. Ja Bostonas "Bruins" un Vašingtonas "Capitals" atvaļinājums sākās pēc izslēgšanas spēļu otrās kārtas, piekāpjoties, attiecīgi, Karolīnas "Hurricanes" un Pitsburgas "Penguins", tad Ņūdžersijas "Devils" nepārdzīvoja "viesuļus" jau pirmajā kārtā.
Un nobeigumā var atskatīties arī uz jaunās sezonas notikumiem.
Tā beidzot pie spēlēšanas NHL tika jaunais talants Džons Tavarezs, Martins Brodērs turpina labot visus līdz šim šķietami neaizsniedzamos vārtsargu rekordus, vairāki pagājušās sezonas līderi (gan komandu gan individuālie) pauzē un mēģina atgūt iepriekšējo līmeni (piemēram, Detroitas "Red Wings", Karolīnas "Hurricanes"), bet tajā pašā laikā parādās jauni vārdi un komandas, kuras ieņem brīvās vietas, tā Losandželosas "Kings" beidzot ir atradusi īsto sastāvu, lai cīnīties par augstām vietām, Marians Gaboriks apliecina savu zvaigznes statusu, bet Iļja Brizgalovs "velk" Fīniksas "Coyotes" uz izslēgšanas spēlēm. Taču par to vēlāk, aptuveni pēc sešiem mēnešiem, kad būs zināms šīs sezonas iznākums un galvenie varoņi.
KHL: Pirmā sezona aizvadīta godam
Okeāna šajā pusē aizvadītais klubu hokeja gads, grozies kā gribi, bet pagāja Kontinentālās hokeja līgas, jeb KHL, zīmē. 2008. gada rudens pusē tika nospiesta poga "START", iedegās visas lampiņas un iedarbojās karuselis, kurš pirmos vizināties gribētājus izlaida vien 2009. gada pavasarī, ar Kazaņas "AK Bars" uzvaru.
Kāda bija šī pirmā sezona? Noteikti – pamācoša un turpmāko darbošanos rosinoša. Pirmkārt, jau turnīra organizēšanas ziņā, t.i., pirms kādu laist vizināties karuseli ir jāpārbauda vai viņš vispār varēs noturēties līdz brauciena beigām, un vai viņiem pietiks monētu arī vismaz vēl kādiem pāris braucieniem, lai atrakcijas vidū nav jāmeklē pretnelabuma tabletes, kas, pēc būtības, ir fiksais risinājums, nevis mērķtiecīga ārstēšana, ar domu, lai tas vairāk nenotiek. Un ja ārstēšana nepalīdz ir jālūdz atstāt karuselis, rinda uz vakanto vietu ir jau izveidojusies.
Otrkārt, zīmīga atziņa, pie kā arī nonāca karuseļa "pogu spaidītāji", ir tas, ka nepietiek ar atrakcijas izveidošanu, tā arī ir kārtīgi jākopj, jāpārbauda gan tās tehniskais, gan, kas līdz šim, atrakcijās, kas notika šajā dīķa pusē, netika tik stingri ievērots, vizuālais noformējums. Pašlaik izskatās, ka darbs šajā lauciņā notiek un ja ne nākamsezon, tad pēc gadiem trim KHL sasniegs tādu sava "produkta kondīciju", kurš, stāvot plauktā blakus citām precēm, ne tuvu nepazudīs.
Un visbeidzot, lieta bez kuras nevar iztikt neviens produkts/karuselis un jebkas cits, ko mūsdienu pasaulē kāds vēlas pārdod – reklāma. KHL komanda strādā arī šajā virzienā. Turnīrs iegūst aizvien lielāku publicitāti, tāpat tas tiek uzsildīts ar kāda zvaigžņota hokejista skandalozu, vai ne tik, pārcelšanos uz Krievijas-Latvijas-Kazahstānas-Baltkrievijas čempionātu. Taču pagaidām visspilgtākais, kā pašlaik ir moderni teikt, PR gājiens bija bijušā Krievijas sporta ministra un leģendārā hokejista Vjačeslava Fetisova "uzlikšana uz slidām". Vecmeistars nospēlēja savu numuru un Terminatora cienīgi paziņoja – "I'll be back", jeb "Es atgriezīšos", ar piebildi, ka tā būs viņa atvadu spēle.
Un, zinot pašreizējo ne vienkāršo situāciju pasaules ekonomikā, tieši ar Fetisova kunga vārdiem var izteikt galveno Jaungada novēlējumu visam KHL – lai, izdarot pareizos secinājumus, līga turpina pastāvēt un atgriežas katru rudeni.
Eiropas hokejs: Čempionu līga ienes jaunas vēsmas
Eiropas klubu hokejā, neapšaubāmi, galvenais notikums aizvadītajā gadā bija pirmā Čempionu līgas sezona. 12 spēcīgākās Eiropas hokeja līgu komandas tika sadalītas 4 grupās, lai noskaidrotu kontinenta spēcīgāko hokeja klubu. Un 28. janvārī par tādu kļuva Šveices čempionātu paŗstāvošā Cīrihes "ZSC Lions", kuri divās spēlēs uzveica Kontinentālās hokeja līgas (KHL) komandu Magņitagorskas "Metallurg" ar kopējo rezultātu 7:2 (2:2; 5:0).
Visas dalībkomandas šāda turnīra izveidošanu atzīmēja ar plusa zīmi, norādot, ka Čempionu līga hokejā, līdzīgi kā tās futbola analogs var kļūt par vienu no nozīmīgākajiem turnīriem hokejā un tas noteikti ir jāorganizē arī nākamajās sezonās. Tāpat liela interese bija no citām valstīm, kas nebija pārstāvētas pirmajā sezonā, bet kuras arī vēlējās piedalīties nākamajos turnīros. Diemžēl, kā tas nereti gadās, labām idejām arī ātri pienāk gals, šoreiz vispasaules ekonomiskās recesijas veidolā, kā rezultātā IIHF nespēja atrast sponsorus jaunajai sezonai un viņiem nācās paziņot par 2009./2010. gada sezonas atcelšanu. Pašlaik gan, kā tiek ziņots, notiek aktīvs darbs, lai jau nākamā gada rudenī Čempionu līga atjaunotu savu darbību, zināmu interesi šī pasākuma organizēšanā un atbalstīšanā ir izrādījusi arī Nacionālās hokeja līgas (NHL) vadība, taču pagaidām nekur tālāk par sarunām IIHF un viņu partneri nav tikuši.
Starptautiskais hokejs: Krievija uzvar arī Šveicē
Šī gada Pasaules čempionāts Elites divīzijā, pēc 11 gadu pārtraukuma, norisinājās Šveicē. Šogad čempionātam nebija tādas "pompas" kā pirms gada, kad Kanādā tika svinēta hokeja simtgade un tam tika pakārtots viss pārējais. Taču tas nebūt nenozīmē, ka spēlētājiem nebija motivācijas cīnīties par visaugstākajiem mērķiem, tieši otrādi – kanādieši gribēja reabilitēties par zaudējumu savās mājās, krievi gribēja parādīt, ka pirms gada tā nebija tikai nejaušība un pie reizes "atrādīt" arī KHL produktu, savukārt pārējās elites izlases (Zviedrija, Somija, Čehija, Slovākija, ASV) vēlējās vienkārši iejaukties šajā divu grandu (Krievijas un Kanādas) cīņā.
Diemžēl priekš pārējām izlasēm un par laimi priekš hokeja estētiem, dažādu iemeslu dēļ "the best of the rest" komandu liktie šķēršļi Krievijai un Kanādai nebija nepārvarami. Un fināls atkārtojās – Krievija pret Kanādu. Pati spēle, pretēji pirms gada redzētajam, nebija diez ko rezultatīva, taču emocionālā spriedze nebija mazāka, jo abas komandas spēlēja uz maksimumu, labi apzinoties, ka atkāpties nav kur. Taču veiksmīgāki šoreiz atkal izrādījās krievi. Par finālspēles galveno varoni kļuva Ufas "Salavat Yulajev" uzbrucējs Aleksandrs Radulovs, kurš, spēlējot par spīti savainojumam, uzvaras vārtus – 2:1. Par čempionāta rezultatīvāko spēlētāju kļuva kanādietis Martins Senluī, bet MVP balvu, jeb vērtīgākā spēlētāja atzinību, ieguva Krievijas izlases spēlētājs Iļja Kovaļčuks.
Ar ko vēl šis čempionāts paliks atmiņā? Noteikti ar vairākiem pārsteigumiem. Latvijas hokeja līdzjutējiem, protams, būs patīkami atcerēties 2009. gada lielāko "nemieru cēlāju" – Latvijas izlasi, kura parādīja un pierādīja, ka Nacionālā izlase ir atgriezusies uz pareizā, uzvaru, ceļa. Tāpat čempionāts paliks atmiņā ar Zviedrijas izlases problēmām vārtsargu līnijā, kad gan savainojumu dēļ, gan ģimenes apstākļu dēļ neviens no trim vārtu vīriem nebija uzdevumu augstumos. Arī Francijas izlases pārsteidzošā uzvara pār Vāciju, t.i., nākamā čempionāta rīkotājvalsts izlases aizsūtīšana cīnīties par izdzīvošanu, kas, savukārt, nozīmēja, ka šoreiz trīs komandas cīnīsies par vienu atlikušo vietu elitē. Un, protams, hokeja līdzjutējiem atmiņā paliks arī traģikomiskais atgadījums Slovākijas izlases izpildījumā, kad pēc ielaistiem vārtiem slovāku aizsargs Tomašs Surovijs netīšām ar nūju pa galvu iesita "vainīgajam" vārtsargam – Jaroslavam Halakam.
Junioru hokejs: Kanādas dominance U-20 turpinās, U-18 uzvar amerikāņi
Junioru hokejā aizvadītajā gadā īpašu pārsteigumu nebija. Kanāda turpināja demonstrēt savu pārākumu pār citām izlasēm uzvarot ne tikai Pasaules čempionātā U-20 grupā, bet arī kārtējo reizi sagraujot Krievijas vienaudžus ikgadējā "Supersērijā".
Taču U-18 čempionātā kanādiešim tik labi vis negāja, jo viņi ne tikai nespēja izcīnīt pirmo vietu, bet arī vispār palika bez medaļām, jo vispirms, pusfinālā, viņi piekāpās saviem kaimiņiem, ASV vienaudžiem (1:2), bet vēlāk, spēlē par trešo vietu, pēcspēles metienu sērijā, zaudēja arī Somijas U-18 izlasei. Turnīra finālā, tikās jau minētie ASV jaunie hokejisti un Krievijas U-18 izlase, kuri vispirms ceturtdaļfinālā apspēlēja zviedrus ar 4:1, bet pusfinālā tika galā ar kaimiņiem somiem (4:0). Fināls, diemžēl, neizvērtās pārāk skatāms, jo ASV hokeja jaunā paaudze sagrāva krievus ar 5:0, tādējādi kārtējo reizi pierādot, ka pirms vairākiem gadiem ASV uzsāktā jauno hokejistu attīstības programma ir strādājusi vairāk nekā veiksmīgi.
Sieviešu hokejs: ASV otrreiz atstāj Kanādu bez zelta
Arī sieviešu hokeja čempionātā Kanādas izlasei nācās piekāpties un noskatīties kā zelta medaļas tiek viņu konkurentēm. Un jau otro gadu pēc kārtas kanādietes noskatās kā par zelta medaļām priecājas amerikānietes. Grupu turnīrā bez īpašas piepūles uzveicot visas savas pretinieces un pa abām kopā ielaižot vien vienus vārtus, ziemeļamerikānietes parādīja, ka nekas nav mainījies un viņas vēl aizvien ir labākās šajā sporta veidā savā konkurencē.
Cīņā par vietu izslēgšanas spēlēs, t.i., par vietu finālā abas izlases uzvarēja arī Somijas valstsvienību, bet savstarpējā cīņā ar 2:1 uzvarēja kanādietes. Kā par nelaimi (priekš kanādietēm), tā vēl nebija izšķirošā spēle un finālā amerikānietes atspēlējās par iepriekš piedzīvoto zaudējumu vairāk nekā pārliecinoši – 4:1. Savukārt spēlē par 3. vietu ar tādu pašu rezultātu (4:1) somietes uzvarēja Zviedrijas hokejistes.
Tāpat jāpiebilst, ka spēlēs par palikšanu elites divīzijā pēdējās divas vietas ieņēma abas Āzijas izlases – Japāna un Ķīna, kas nozīmē, ka viņām 2011. gadā (2010. gadā PČ sievietēm nenotiek, jo tas ir aizstāts ar Olimpisko spēļu hokeja turnīru) būs jāspēlē 1. divīzijā.
Un nobeidzot atskatu uz aizvadīto gadu, kā jau tas šajā laikā ir pieņemts, gribētos novēlēt, lai hokejistiem veicas ar spēlēšanu, līdzjutējiem ar fanošanu, bet hokeja apskatniekiem ar rakstīšanu, kā arī, lai nākamais gads ir vēl interesantāks par aizgājušajiem un lai pati spēle aug un attīstās jaunā līmenī visā pasaulē!
+19 [+] [-]
-2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+7 [+] [-]
Nesaprotu, kādas aptujas jāveic, lai pierādītu pašsaprotamo un visiem redzamo - lielākā daļa Latvijas sporta līdzjutēju 1. vietā noliks hokeju.
+6 [+] [-]
Vienīgi hokejā varam uzvarēt pasaules un olimpiskos čempionus, Gagarina kausa ieguvējus un par mums, līdzjutējiem, zina visā hokeja pasaulē!
+1 [+] [-]
Mike Green
+11 [+] [-]
Ej atvesini sevi uz balkona....
Sis ir tikai mans un vienigi mans subjektivais viedoklis
-2 [+] [-]
-2 [+] [-]
-3 [+] [-]
Nu līdzjutēju daudz, bet tas jau nenozīmē, ka hoķis ir sporta karalis... Tie alusvēderi fani takš paši nejēdz no hoķa, tik alu pasūkt skatoties to.
Un vispār interesanti, ka nabadzīgā latvija var atļauties tādu dārgu sporta veidu x)
-3 [+] [-]
un tas nu butu jāzin visiem!
[+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]