Sporta psiholoģe: "Sportisti runā par milzīgo spiedienu no komentāriem internetā"
Pirmssvētku laiks mēdz būt grūts cilvēkiem ar noslieci uz mentālām problēmām. LTV1 izpētīja, kādi faktori negatīvi ietekmē sportistu mentālo veselību.
Latvijas sabiedrība ir vairāk uz panākumiem orientēta nekā Rietumeiropas valstīs. "Mūsu sabiedrībā cilvēks kā tāds nav īsti vērtība. Viņš ir vērtība, ja viņš kaut ko sasniedz. Šobrīd ir tā narcistiskā sabiedrība, kur ir spiediens uz panākumiem. Ja es atzīstu, ka tagad man nav labi un kaut ko nevaru, tad neesmu pietiekami vērtīgs šai sabiedrībai un primāri arī sev," norāda sporta psiholoģe Jurita Smiltiņa.
Mūsu valstī vērojama pārspīlēta reakcija uz rezultātiem sportā un gatavošanās procesu. "Mēs milzīgi idealizējam, ja ir kādi panākumi un tikpat nežēlīgi devalvējam, ja nav šo panākumu. Tas raksturo psiholoģiski nenobriedušu reakciju," atzīst speciāliste.
Latvijā par interneta komentāru lomu sportiskajos rezultātos sportisti ir maz izteikušies publiski. "Sportisti, ar kuriem es strādāju, tie ir arī elites sportisti, runā par to, cik milzīgu spiedienu izjūt sociālajos tīklos, no komentāriem tur. Viņiem ir ļoti grūti ar to tikt galā," informē Smiltiņa.
Nacionālās hokeja izlases bijušais aizsargs Rodrigo Laviņš savulaik pastāstīja atklāti - karjeras laikā lasīja negatīvos komentārus par sevi un pēc tam mocījās ar bezmiegu, kas tikai vairoja nogurumu un veicināja vēl sliktāku sniegumu laukumā.
Latvijas Olimpiskā vienība visiem saviem sportistiem turpmāk liks obligāti veikt personības klīnisko testu. To veiks pie vienības psiholoģes, un dati tiks analizēti sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti.
Izmantotie resursi:
LTV1 Sporta ziņas, Raimonds Rudzāts
+10 [+] [-]
+11 [+] [-]
+12 [+] [-]
+13 [+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
+6 [+] [-]
+5 [+] [-]
+7 [+] [-]
+1 [+] [-]
Tas ir tāpat kā noskatīties šausmu filmu un pēc tam visiem sūdzēties ka nevari naktīs gulēt. Pats vien esi vainīgs!
+2 [+] [-]
Tomēr par to, ka tikai Latvijā redz ir milzīgs spiediens uz sportistiem, es gan īsti nepiekritīšu... palasot ārzemju sporta portālus tāpat var redzēt daudz negāciju, bet kaut kā tas negatīvi ietekmē tikai mūsu sportistus? Arī pasaules labākie sportisti saņem daudz kritikas, bet kaut kā viņi turpina rādīt tikpat labu vai vēl labāku sniegumu...
+5 [+] [-]
daudziem 10-1. Galvenais ir uzrakstīt ko negatīvu un pozitīvi raksta tikai tad, ja ir kaut kas izteikti grandiozs.
Sportisti, Jums ir treneri, speciālisti, radinieki, draugi , kuri, Jūs atbalsta.
Neņemiet galvā un neiespaidojaties no komentāriem, bet vēl labāk nelasiet tos.
-1 [+] [-]
Panikai būtu jāsākas, kad Tev sāk nākt nāves draudi un beigās, kādā drūmā vakarā, patiešām kāds laužas iekšā īpašumā, kā tas Anglijas futbolā var gadīties. Nu... šis tāds aptuvens Di Marijas gadījuma atstāsts.
Nevis, kad kāds uz dīvāna sēdošs pelmenis reāli nesaprot, ka sportisti ir cilvēki, nevis roboti. Kā piemēram pāris pajoļi, kuri te Jāni Ikaunieku lamāja kā suni nesen, lai gan paši reāli nevienam profesionālam vārtsargam pandeli tā arī nespētu iesist. Nu vai reāli neiesistu savas 8 no 10.
Respektīvi... saprotu sportistus. Bet arī ļoti pārspīlēti. Mums nekāda reālā spiediena + pilnīgi pajoļi, no kuriem tiešām jāsāk baidīties, faktiski nav.
[+] [-]
Ar sevi ir jāstrādā ne tikai fiziskajā izturībā bet arī mentālajā. Bet mums reti kurš sportists pie tā piedomā, tā vietā paļaujas ka sacensību dienā būs 'pareizās' emocijas. Pie tā lai būtu ir jāstrādā.
Izskatās, ka šī sporta psiholoģe, ne tikai nedara savu darbu, bet arī meklē atrunas un vaino 'interneta komentārus' ar ko saskarās atlēti visā pasaulē, un elitei tas vienalga netraucē dienu no dienas parādīt savu labāko sniegumu.
+3 [+] [-]
Bet raksta galveno tēmu, visi pašķir garām. Nu jā, jo uz pašiem tēmēts - nelasīt par sevi.
90% šeit esošo komentētāju ir nenobriedušas personības. Un tas vēlreiz tikai apstiprinās.
[+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
-4 [+] [-]
[+] [-]
Tā ir normāla reakcija, bet lielākā daļa komentētāju- grib, lai sportisti būtu veiksmīgi!(tā kā tas nav jāuztver personiski)
[+] [-]
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]