Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:3029, Did:0, useCase: 3

Vai Latvijā nesaprot futbolu? Sporta saimes pārstāvji noapaļo “Ajax” fanu tematu

Matīss Kleinbergs
Matīss Kleinbergs

Vai Latvijā nesaprot futbolu? Sporta saimes pārstāvji noapaļo “Ajax” fanu tematu
Amsterdamas "Ajax" karogs Foto: RA/Scanpix

Futbola kluba Amsterdamas “Ajax” fanu viesošanās Latvijā UEFA Eiropas līgas ietvaros bija ļoti karsts temats, kas gana silti “gruzd” joprojām. Raidījuma “(Bez)maksas sports” ietvaros Sportacentrs.com uzklausīja vairāku sporta pārstāvju domas par šo tik ļoti apspriesto un plašu ažiotāžu sacelto jautājumu.

Raidījuma “(Bez)maksas sports” februāra temats ir futbola fanu nozīme sporta ekonomikā gan Latvijā, gan pasaulē. Lai iztirzātu šo jautājumu, Sportacentrs.com žurnālistiem Jānim Celmiņam un Rolandam Eliņam studijā pievienojās Edgars Pukinsks, bijušais LFF ģenerālsekretārs, šobrīd ministru prezidents padomnieks, Mārtiņš Lauva, basketbola funkcionārs un mecenāts, un Edmunds Novickis, futbola apskatnieks.

Savukārt attālināti uz sarunu pievienojās arī RFS fanu kluba līderis Gints Jankovskis un Latvijas Futbola federācijas (LFF) komunikācijas un mārketinga nodaļas vadītājs Renārs Krīgers.

RFS fanu kluba līderis pieredzēto salīdzināja ar jautājumu par latviešu un krievu valodā runājošajiem cilvēkiem. Viņaprāt, arī pēc “Ajax” fanu viesošanās Latvijā publiskajā telpā notika asāka viedokļu apmaiņa starp “pretpoliem” – futbola atbalstītājiem un cilvēkiem, kuri ir pret to. Kopumā viņš šo pieredzi vērtē pozitīvi.

“Mans viedoklis ir tāds, ka vajadzēja padomāt par Brīvības pieminekļa apkārtnes norobežošanu. Tad urinēšana pie Brīvības pieminekļa, kas īstenībā nemaz nav pierādījusies, un viss pārējais nenotiktu. Par pārējo – Latvijas drošības dienesti savu darbu izdarīja pat ļoti labi. Gan stadionā, gan visur citur. To negatīvo lietu bija ļoti maz.

Tajā pašā laikā, kādu pienesumu tas Latvijai deva. Gan tēla spodrināšana un atpazīstamība plašsaziņas līdzekļos, gan finansiālais aspekts, kas, manuprāt, bija vēl lielāks. Mans gala verdikts būtu tāds, ka viss bija kārtībā, bet uz priekšdienām jādomā un jādomā loģiski,” sacīja Jankovskis.

Uz viedokļu sadursmi interneta vidē norādīja arī Pukinskis, bet arī viņš Latvijas drošības dienestiem veltīja atzinīgus vārdus.

“Uz tās dienas notikumiem var skatīties divējādi. Jā, var teikt, ka tika aizskarts mūsu gods un simbols, kas nav labi. No otras puses, medijos varēja vērot, ka nevis tika nosodīts notikušais, bet tas tika paplašināts ar komentāriem, par futbola un pasākumu nepieciešamību kopumā. Futbolu vispār vajag taisīt ciet, stadionu nebūvēt... kādi tik tie komentāri nenāca ārā. Tas parāda nenobriedušu sabiedrību un neizpratni. Kopumā jāizsaka komplimenti par drošības organizēšanu kā tādu,” sacīja bijušais LFF ģenerālsekretārs.

Savukārt Renārs Krīgers norādīja, ka Rīga kopumā tika cauri sveikā. Viņš uzskata, ka ažiotāža radās tāpēc, ka Latvijas iedzīvotājiem kāda futbola kluba ultru ierašanās vienkārši bija kas nepieredzēts.

“Ir aktīvie fani un ir ultras. Mums šoreiz bija laba iespēja darbībā redzēt ultras. Domāju, ka šoreiz ultras uzvedās labi. Pieļauju, ka viņi nebija veikuši papildus izpēti pirms pulcēšanās šajā lokācijā [pie Brīvības pieminekļa]. Pulcēšanās tur droši vien nebija mērķtiecīga. Arī Latvijas fani, dodoties uz kādu citu Eiropas valsti, neanalizē, kas tas par pieminekli. Varbūt tas vienkārši bija foršs laukums, kur pulcēties.

Skaidrs, ka cilvēkiem, kuri paši, iespējams, tur pat nebija klāt, patīk sociālajos medijos uztaisīt lielu ažiotāžu. Protams, varam diskutēt, vai tā ir labākā pulcēšanās vieta, bet arī jaunajā gadā šis laukums ir pilns. Varbūt mūs vienkārši sabiedēja tas, ka cilvēki tumšās drēbēs bija atbraukuši atbalstīt savu komandu, bet pie tā ir jāpierod. Ņemot vērā apjomu, kādā viņi šeit ieradās, domāju, ka izkļuvām cauri sveikā,” norādīja Krīgers.

Raidījuma studijā tika aktualizēts jautājums par futbola izpratnes līmeni Latvijas sporta sabiedrībā. Futbola apskatnieks Edmunds Novickis piekrīt, ka Latvijā šī sporta veida izpratne pavisam noteikti var būt lielāka.

“Var piekrist apgalvojumam, ka futbolu nesaprot. To lieliski apliecināja “Ajax” fanu viesošanās Rīgā. Pagājis jau mēnesis, bet mēs joprojām diskutējam par to, vai saprotam futbolu. Citās valstīs šādas diskusijas nenotiek. Futbola fani ekonomikā ir ļoti laba tēma, ko varam paanalizēt un izdiskutēt, bet jautājumam par [ārzemju] fanu nepieciešamību vispār nevajadzētu būt,” sacīja Novickis.

Lauva šādam viedoklim oponēja, sakot, ka ar izpratni par futbolu pie mums viss esot kārtībā, bet klibojis drošības dienestu veikums. Viņš arī norāda, ka notikumi “Ajax” fanu gadījumā bijuši salīdzinoši miermīlīgi. Kā piemēru, kad futbola spēli aizēnoja reāli grautiņi un nekārtības, Lauva minēja Parīzē notikušo 2022. gada UEFA Čempionu līgas finālu starp “Liverpool” un Madrides “Real”. Viņš šo maču apmeklējis klātienē.

“Ļoti pieredzējusi pilsēta un policija, bet tur bija masu nekārtības. Pat filmās nerāda to, kas tur notika. Specvienības, gāze, raudoši bērni un sievietes... Nepārspīlēšu, ja teikšu, ka Čempionu līgas fināls bija svarīgākais tā gada sporta notikums. Tas, kas notika pie mums, ir maza situācija, ar kuru objektīvi netika galā mūsu policija. Nevis tāpēc, ka tā būtu laba vai slikta, bet tāpēc, ka nav pieredzes. Mums savulaik nebija pieredzes, ko darīt 16. martā vai 9. maijā. Redzam, ka šobrīd mūsu drošības spēki ar to tiek galā. Nešaubos, ka jau tagad notiek kaut kādas pieredzes apmaiņas, kuru rezultātā policija gūs vajadzīgās iemaņas,” notikumus Parīzē ar “Ajax” fanu gadījumu salīdzināja Lauva.

Novickis gan piebilda, ka Latvijai nav reālu opciju, kā piesaistīt plašāku ārzemju fanu plūsmu, tāpēc nepieciešams domāt par situācijas uzlabošanu esošajos apstākļos.

“Ārzemju fanu plūsmu īpaši veicināt nevaram. Atsevišķa tēma, protams, ir lielāks stadions, bet kopumā mēs viņus varam tikai neaizbaidīt, nodrošinot drošības pasākumus attiecīgajā līmenī,” skaidroja Novickis.

“Ajax” fanu ierašanās Rīgā tika vērtēta pretrunīgi, bet jāatceras, ka jau rudenī uz Rīgu dosies Anglijas izlases līdzjutēji, kas, iespējams, būs krietni kuplākā skaitā. Tāpat par “miera mikām” dēvēt nevar albāņu un serbu fanus. Līdz ar to “Ajax” fanu izdarības Rīgā Latvijas drošības dienestiem kalpoja kā ļoti vērtīga pieredze, kas nāca, iespējams, tieši īstajā laikā.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild TV4. #SIF_MAF2024